درمان افسردگی شکست عشقی (افسردگی بعد از طلاق و جدایی)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

درمان افسردگی شکست عشقی (افسردگی بعد از طلاق و جدایی)

درمان افسردگی بعد از جدایی


عوارض شکست عشقی، کدام‌اند؟

شکست عشقی، عوارض جسمی و روانی به دنبال داره. عوارض روانی مثل افسردگی، اضطراب، سرزنش کردن خود، ترس از آینده و… عوارض جسمی مثل بی‌حوصلگی، کسلی، دردهای روان‌تنی و… همونطور که اشاره شد، یکی از عوارض شکست عشقی، افسردگی هست. درسته که شاید در برخی از افراد، این عوارض به مرور زمان خوب بشه اما برای برخی از افراد، فقط زمان کافی نیست، بلکه برای بهبودی، باید کاری انجام بدن و تلاش کنن.

ذهن‌تونو بشناسین! (1)

ذهن انسان، تنبل و منفی‌بافه و در برابر تغییر، مقاومه. یعنی اگه شما برای مدتی، گوشه اتاق بنشینین و هیچ کاری نکنین (یعنی بیکار باشین) همش افکار منفی هجوم میارن به ذهن‌تون و بیشتر حال‌تون بد میشه. ما در اوقات بیکاری، به چیزهای مثبت فکر نمی‌کنیم، بلکه این، افکار منفی هستن که خود به خود میان سمت‌مون اما اگه بخوایم این افکار رو از خودمون دور کنیم، باید افکار مثبت رو خودمون وارد ذهن‌مون کنیم و تلاشی برای بهبود اوضاع بکنیم. وقتی در اکثر اوقات روز بیکار نباشیم، این افکار کمتر به سراغ‌مون میان.

ذهن‌تونو بشناسین! (2)

گفتیم ذهن، تنبل و منفی‌بافه. حالا برای رفع تنبلی ذهن، باید چه کار کرد؟ همین که شما ماهیت ذهن‌تونو بشناسین و بدونین که این نجواها ذهنی که شما رو کسل میکنه به جای اینکه بهتون انگیزه بده، به خاطر ماهیت ذهن‌مونه چون اون از تغییر و زحمت دادن به خودش، فراریه! حالا که ما آگاه شدیم که ذهن‌مون به ضرر ما کار میکنه، باید خودمون دست به کار بشیم و هر روز خودمونو مجبور کنیم در حد چند دقیقه، کار مفید مثل ورزش کردن رو انجام بدیم تا ذهن‌مون، خودشو جمع و جور کنه و از تنبلی دربیاد!

  نامزدی ناموفق: مشاوره جهت ترمیم احساسات بعد از یک نامزدی بهم خورده

گریه کنین

گریه کردن در اوایل جدایی، هیچ اشکالی نداره چون یکی از روش‌های طبیعی، برای تخلیه هیجانیه. اجازه ندین هیجانات و احساسات در درون‌تون انباشته بشن، بروز بدین اما در کنارش به کارهای مفید هم بپردازین. درست نیست که تمام روز رو به گریه کردن یا افسرده و کسل بودن، اختصاص بدین.

از شبکه‌های اجتماعی دوری کنین و استراحت کنین

در شبکه‌های مجازی مثل اینستاگرام، متاسفانه پره از پست‌ها و استوری‌های دپرس و بدبینانه که حال‌مونو بیشتر بد میکنه و ذهن‌مونو شستشو میده! این پست‌ها و استوری‌ها که هیچ پایه و اساس علمی پشتش نیست و هیچ دکتر یا روانشناسی، این مطالب رو تایید نمیکنه، برای کسی ک تازه جدا شده، اصلا خوب نیست. پس کلا از شبکه‌های اجتماعی برای مدتی دوری کنین و به خودتون و ذهن‌تون استراحت بدین. استراحت کردن، بهتر از اینه که مطالب اشتباه رو بخونین و تحت تاثیرشون قرار بگیرین.

بدی‌های طرف مقابل و دلیل شکست خوردن رابطه‌تونو مرور کنین

بعد از جدایی، به صورت ناخودآگاه ذهن‌مون پر میشه از خوبی‌های طرف مقابل و خاطرات خوش که بیشتر دلتنگ‌مون میکنه. برای اینکه بیشتر از این، احساسات‌تون درگیر نشه و دلتنگ نشین، باید خودتون بدی‌های اون شخص رو و علت جدایی‌تونو مدام به خودتون یادآوری کنین و تصور کنین که ادامه دادن رابطه با چنین شخصی، چقدر به شما آسیب می‌زد و یا اگه رابطه ادامه‌دار می‌شد، آیا موفقیت‌آمیز می‌بود یا نه. در این صورت، کم کم ذهن‌تون واقعیت رو قبول میکنه و باهاش کنار میاد.

استفاده از کمک حرفه‌ای، فراموش نشه!

شکست عشقی، موج شدیدی از احساسات منفی و مخرب رو به دنبال داره که عوارض جسمی و روانی رو ایجاد میکنه. اگر شخص، مدت زیادی در این حال بمونه، نشان میده که برای عبور از این موج احساسات و برای بهبود حالش، به کمک حرفه‌ای نیاز داره چون سوگواری و کنار اومدن با جدایی، روش‌های اصولی و علمی داره. تیم مجرب همیار عشق، این آموزش‌ها رو در دوره زندگی پیروزمندانه پس از جدایی، آماده کردن.

  آثار طلاق بر فرزندان : اضطراب، افسردگی، دوری از اجتماع و افت تحصیلی

«هنوز دوستش دارم و میخوام برگرده»

اگه هنوز به شریک عاطفی قبلی‌تون علاقه‌مند هستین و فکر می‌کنین که به جز عشق و دلتنگی، دلیل منطقی برای شروع دوباره رابطه هست و این دفعه، رابطه میتونه موفقیت‌آمیز باشه، توصیه می‌کنیم اول یک جلسه مشاوره غیرحضوری با مشاوران همیار عشق داشته باشین، و بعد با صلاحدید مشاور، بهتون برنامه کوتاه‌مدت و بلندمدت برای بازگرداندن اون شخص، داده میشه.

 

همیار عشق را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

 

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

8 تکنیک برای بهبود رابطه

8 تکنیک برای بهبود رابطه تشکر کنید قدردانی، نیروی فوق العاده‌ای داره و میتونه عشق و بخشندگی‌تون رو نسبت به او بیشتر کنه. از او برای کارهای بزرگ و کوچکی

مطالعه»