چشم داشتن مدير و صاحب كار به كارمند و كارگر (مديرم بهم نظر داره)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

چشم داشتن مدير و صاحب كار به كارمند و كارگر (مديرم بهم نظر داره)

امروزه محیط کار تقریبا خانه دوم افراد شاغل است و افراد اکثر اوقات روز را در محیط کارشان هستند. بنابراین به امنیت و آرامش در این محیط نیاز دارند. گاهی یک سری روابط و اتفاقات در محیط کار پیش می‌آید که ما را با چالش مواجه می‌کند. یکی از این اتفاق‌ها چشم داشتن مدیر به کارمندش است. در این مقاله این موضوع رو از ابعاد مختلف بررسی می‌کنیم و راهکارهایی را نیز برای رهایی از این چالش مطرح می‌کنیم.

منظور از چشم داشتن چیست؟

چشم داشتن یعنی فردی نظرش به ما جلب شده است و این جلب توجه همیشه مثبت نیست، قطعا ما می‌توانیم برای افراد مختلف جذاب یا غیر جذاب باشیم، می‌توانیم نظرشان را جلب کنیم یا نه، در هر صورت وقتی رابطه‌ای شکل می‌گیرد قطعا دو نفر در درجه اول برای یکدیگر جذابیت‌هایی داشته‌اند و این موضوع منفی و بدی نیست اما اصطلاح چشم داشتن وقتی به کار می‌رود که فردی که از او انتظار نداریم و عرفا نباید چنین توجهی به ما داشته باشد نظرش به ما جلب می‌شود. معمولا این جلب توجه از نظر جنسی مد نظر قرار می‌گیرد اما می‌تواند جلب توجه عاطفی نیز باشد.

مرز ارتباط اجتماعی و سوءتفاهم‌های ناشی از آن

همه افراد برای انواع مختلف روابط‌شان حد و مرزهای مشخصی دارند، این مرزها در فرد و در روابط مختلفش متفاوت است مثلا مرز روابط در دوستی‌ها بسیار متفاوت با رابطه همسایگی و همکاری است. نکته حائز اهمیت این است که همه افراد حد و مرز یکسانی ندارند و بنابر تربیت‌شان، فرهنگ خانوادگی‌شان، خلق و خویشان و بسیاری از عوامل دیگر حد و مرزهای منحصر به فرد خودشان را دارند که ممکن است با شما متفاوت باشد. این تفاوت حد و مرزها گاهی ممکن است منجر به سوء تفاهم شود و شما احساس کنید طرف مقابل قصد دارد به شما نزدیک شود در صورتی که او چنین قصدی ندارد. اگر احساس می‌کنید مدیر شما قصد نزدیک شدن به شما را دارد قبل از هر اقدامی مطمئن شوید سوء تفاهمی بین شما به وجود نیامده است و در این زمینه نظرتان یکسان است.

رفتارهای مدیر که در محیط کار می‌تواند بد برداشت شود


هر محیطی آداب خاص خود را دارد و محیط کار نیز یکی از محیط‌های مهمی است که لازم است اصول روابط اجتماعی در آن رعایت شود تا افراد دچار سوء تفاهم نشوند. در زیر برخی رفتارهای مدیر که باعث ایجاد سوء تفاهم می‌شود را برایتان بیان می‌کنیم اما صرفا به دلیل موارد زیر قضاوت نهایی نکنید.

  حسادت و غیرت در مرد (برخورد با شوهر غیرتی و حساس)

تماس‌های خارج از تایم کاری

 قطعا برخی مشاغل نیاز دارند حتی بعد از تایم کاری همکاران یا مدیر با یکدیگر در ارتباط باشند، اما چنین تماس‌هایی اگر هم صورت بگیرید باید صرفا کاری و فوری باشند به طوری که عقب افتادنش موجب آسیب به کار شود. غیر از آن، این تماس‌ها اگر بی دلیل و بی موقع باشد می‌‌تواند موجب سوء تفاهم شود.

پیام‌های غیر کاری

 گاهی ممکن است بعد از مدت زمان طولانی همکار بودن با یکدیگر صمیمیت نسبی بین همکارها ایجاد شود و پیام‌هایی معمولی مانند پیام‌های تبریک یا گاهی ویدئوهای تفننی برای یکدیگر ارسال کنند. اما خارج از آن، قبل از ایجاد چنین صمیمیتی ارسال برخی پیام‌ها می‌تواند موجب سوء تفاهم شود. این پیام‌ها به خصوص اگر حاوی محتوای عاطفی یا جنسی باشد قطعا موجب ایجاد برخی تصورات می‌شود.

دعوت به اتاق به دلایل مبهم و غیر کاری

 قطعا در محیط کار ارتباطات کاری بین همکاران و مدیران به وجود می‌آید به خصوص در شرکت‌های کوچک خصوصی که مدیر میانی وجود ندارد و باید مستقیم با مدیر در ارتباط باشید. این ارتباط طبیعی و گاهی برای انجام امور کاری الزامی است اما اگر جنبه تفریحی به خود بگیرد و گاه و بیگاه بی دلیل مدیرتان بخواهد شما به اتاقش بروید ممکن است این رابطه از شکل کاری خود بیرون بیاید.

فرق گذاشتن بین کارمندان

 همیشه کارمندان خوب و حرفه‌ای مورد توجه مدیران هستند و ممکن است مورد تشویق قرار گیرند این کار حتی باعث انگیزه گرفتن دیگر کارمندان هم می‌شود اما اگر این توجه بی دلیل باشد و کارمند هیچ مزیت خاصی نسبت به بقیه نداشته باشد ممکن است موجب ایجاد سوء تفاهم بین دیگران شود.

نگاه‌های خیره و بدون دلیل

 نگاه خیره یکی از رفتارهایی است که در علم زبان بدن به شدت بر دوری کردن از آن تاکید می‌شود. برخی افراد بدون هیچ منظوری و با ناآگاهی از زبان بدن صحیح، نگاه‌های خیره دارند اما برخی نیز این نگاه‌ها را عمدی انجام می‌دهند و خبر از سر درون‌شان دارد.

رعایت نکردن اصول فاصله اجتماعی

 فاصله اجتماعی صحیح نیز یکی از موارد بسیار مهمی است که در هر رابطه‌ای باید رعایت شود. این فاصله جزء حریم شخصی افراد به حساب می‌آید و رعایت نکردنش نوعی تجاوز به حریم خصوصی به حساب می‌آید. این موضوع در محل کار نیز همین اندازه اهمیت دارد و هرکس از جمله مدیرتان اگر آن را رعایت نکند و بخواهد بیش از اندازه به شما نزدیک شود احتمالا دچار تنش خواهید شد.

  قیمت مشاوره روانشناسی (تعرفه سازمان نظام روانشناسی برای مشاوره حضوری، تلفنی و آنلاین)

شوخی‌های نابجا

 شوخی‌های نابجا نه تنها در محیط کار بلکه در هر رابطه‌ای حتی رابطه والد فرزندی یا زناشویی ممکن است باعث ایجاد چالش شود. یکی از خط قرمزهای مهم محیط کار نیز دوری از شوخی‌های نابجاست. گاهی افراد شخصیت‌شان به این شکل است که آگاهی کافی از این موضوع ندارند و با همه وارد این شوخی نابجا می‌شوند اما گاهی نیز عمدا برای نزدیک شدن به فردی این کار را می‌کنند.

پیشنهادهای مستقیم

 گاهی یک مدیر به صورت مستقیم پیشنهاهای خود را مبنی بر تمایل به برقراری رابطه به کارمندش می‌دهد که در این شرایط دیگر سوء برداشتی وجود ندارد و به وضوح روشن است او چه قصدی دارد.

اگر مطمئن شدم مدیرم به من چشم دارد چه باید بکنم؟


از همان ابتدا حد و مرز مشخص داشته باشید

 هرگز به امید و تصور اینکه اوضاع بهتر می‌شود از حد و مرزتان عقب نشینی نکنید. منظور ما این نیست که شروع به جنگیدن به مدیرتان بکنید، اما از همان ابتدا که نشانه‌های چشم داشتن مدیرتان به خودتان را می‌بینید در رفتارتان حد و مرزتان را نشان دهید. به عنوان مثال شروع نکنید پاسخ پیام‌های متنی و تفننی خارج از کاری را دادن. اگر ایشان جویا شدند که چرا پاسخ نمی‌دهید می‌توانید خیلی محترمانه و دوستانه بگویید در منزل خیلی اهل تلفن چک کردن نیستید.

سعی نکنید برای کسب امتیاز به برخی موارد ناچیز تن دهید

 برخی تصور می‌کنند صحبت‌های خارج از تایم اداری و پاسخ چند شوخی را دادن که چیز خاصی نیست و می‌توانند در عوض مزایایی در محل کار داشته باشند. موضوع این است که اگر این مسیر را ادامه دهید این درخواست‌ها ممکن است به همین جا ختم نشود و شما با چالش مواجه شوید. پس اگر احساس کردید مدیرتان به شما چشم دارد بدانید کوتاه آمدن در این مسیر حتی کم‌اش هم زیاد است!

همه را در محل کار با خبر نکنید

 اگر چنین اتفاقی افتاد سعی کنید موضوع را خودتان حل کنید، بازگو کردن این مسئله با سایر کارمندان کمک خاصی به شما نمی‌کند و حتی گاهی ممکن است به ضررتان نیز باشد. لزومی ندارد این موضوع را با کسی در میان بگذارید و فراموش نکنید آن جا در هر صورت محل کار است.

  Psychological counseling in Australia (Persian language psychologist in Melbourne, Sydney)

اگر مستقیما به حقوق شما تعرض شد قاطع باشید

 هر فردی حتی اگر مدیر شما باشد باید حق و حقوق شما رو به عنوان یک انسان رعایت کند، هرگونه تعرضی به حریم شخصی شما نیازمند دفاع و قاطعیت شماست. اگر مدیرتان به صورت مستقیم به شما تعرض کلامی یا جسمی کرد باید محکم باستید و از خودتان و حریم شخصی‌تان دفاع کنید.

اگر متاهل هستید حتما در این مورد جدی باشید و موضوع را حل کنید حتی اگر به قیمت از دست دادن کارتان است

منظور ما به هیچ عنوان این نیست که اگر مجرد هستید باید این اوضاع را بپذیرید خیر، اگر مجرد هستید هم باید همین قدر برای حل این موضوع قاطع باشید اما فرد متاهل علاوه بر حد و مرزهای عرفی به لحاظ قانونی نیز مسئولیت‌هایی دارد که باید مراقب آن باشد.

به دنبال شغل امن‌تری باشید

 می‌دانیم که شرایط بازار کار طوری نیست که بتوانید به راحتی شغل‌تان را عوض کنید، اما اگر قرار باشد آسایش شما از یبن برود و درگیری‌های ذهنی پیدا کنید، باید برنامه بلندمدتی برای تغییر اوضاع داشته باشید.

سخن پایانی

گاهی اوقات در محیط‌های کاری مدیران و کارمندان از روابط اجتماعی و کاری خود فراتر می‌روند و به یکدیگر نظر پیدا می‌کنند. قطعا برای همه ما حتی یک بار پیش آمده است که جذب یک فرد بشویم که به نظرمان خاص می‌آید اما اینکه در محیط کاری مدیر کارمند را تحت فشار قرار بدهد، با او ارتباط خارج از کاری برقرار کند، رفتارهای جنسی داشته باشد و او را تحت فشار قرار بدهد، این موضوع صحیح نیست. اگر در چنین شرایطی قرار دارید، کوتاه نیایید و از خودتان دفاع کنید و راهکارهایی بیندیشید که از آن شرایط خارج شوید. حتی اگر به قیمت از دست دادن شغل‌تان باشد، باید از چنین محیط‌هایی فاصله بگیرید. در این مقاله به طور مفصل درباره نظر داشتن مدیر به کارمند صحبت کردیم و راهکارهایی را بیان کردیم. اگر نیاز به راهنمایی تخصصی در این زمینه دارید، می‌توانید از مشاوران همیار عشق کمک بگیرید تا یاد بگیرید در چنین شرایطی چگونه باید رفتار کنید و از خودتان دفاع کنید.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط