ترس از گربه یا فوبیای گربه (چگونه از گربه نترسیم؟)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

ترس از گربه یا فوبیای گربه (چگونه از گربه نترسیم؟)

ترس از گربه یا آیلوروفوبیا (Ailurophobia) ترسی است که فرد در هنگام مواجه شدن با گربه و یا حتی فکر کردن به آن دارد و به شدت مضطرب و آشفته می‌شود.  افرادی که این فوبیا را دارند، معمولا از مواجه شدن با گربه‌ها و ارتباط برقرار کردن با آنها، اجتناب می‌کنند. این ترس، ممکن است برخی از جنبه‌های زندگی‌تان را مختل کند. به عنوان مثال شخصی که ترس از گربه دارد، احتمالا هنگام قدم زدن در خیابان یا پارک، مدام گوش به زنگ است که نکند الآن گربه‌ای را ببیند یا گربه‌ای به سمت او بیاید، یا اگر شخص دوستی داشته باشد که از گربه‌ای به عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌کند، به احتمال زیاد اصلا دوست نخواهد داشت به خانه او برود. در این مقاله ابتدا علائم ترس از گربه را توضیح می‌دهیم، و سپس درباره علت ایجاد این ترس در افراد و روش‌های درمان آن، توضیح خواهیم داد.

علائم ترس از گربه


علائم ترس از گربه، به دو دسته علائم جسمانی و علائم روانشناختی تقسیم‌بندی می‌شوند.

علائم جسمانی

 • درد یا احساس گرفتگی و فشار در قفسه سینه
 • افزایش تعریق
 • افزایش ضربان قلب
 • افزایش آهنگ تنفس
 • احساس سرگیچه یا سبکی سر
 • حالت تهوع
 • ارزش بدن
 • احساس ناراحتی و درد در معده

علائم روانشناختی

 • فکر کردن یا حتی دیدن عکس گربه، شما را به شدت می‌ترساند.
 • احساس ترس شدید نسبت به مکان‌هایی که ممکن است در آنجا گربه باشد.
 • صرف وقت زیاد به فکر کردن درباره اینکه اگر با گربه مواجه شوید، چگونه باید با آن برخورد کنید، یا چگونه باید از ترس و وحشت خود جلوگیری کنید.
 • با شنیدن صدای میو یا صدای خش خش از پشت درختان، دچار ترس و وحشت شدید می‌شوید.

همانطور که در بخش اول مقاله اشاره کردیم، ترس از گربه، می‌تواند جنبه‌هایی از زندگی‌تان را با چالش و مشکل رو به رو کند. اگر نشانه‌های فوق را دارید و از گربه‌ها می‌ترسید، می‌توانید از روانشناسان بالینی همیار عشق در این زمینه کمک بگیرید.

نظرسنجی از کاربران

نتایج نظرسنجی که در مورد ترس از گربه از کاربران صفحه همیار عشق در اینستاگرام داشتیم به صورت زیر است.

علت ایجاد ترس از گربه

علت این فوبیا نیز مثل سایر فوبیاها به صورت دقیق مشخص نیست، اما چند عامل می‌تواند در به وجود آمدن این ترس، نقش داشته باشد.

ژنتیک

اگر در خانواده و اقوام، شخص دیگری این فوبیا را داشته باشد، احتمال اینکه سایر افراد خانواده هم داشته باشند، زیاد است.

تجربه‌های دوران کودکی

اگر شخص در دوران کودکی، توسط گربه‌ای مورد حمله قرار گرفته باشد یا شخص دیگری را دیده باشد که توسط یک گربه مورد حمله قرار گرفته است، ممکن است این ذهنیت در او ایجاد شود که گربه، حیوان آسیب‌رسان و خطرناکی است و باید از آن دوری کرد، یا برای اینکه دوباره همان تجربه برای او ایجاد نشود، شخص از گربه می‌ترسد و از آن دوری می‌کند تا در امان باشد.

  پیامدهای ازدواج با فرد معتاد (آیا ازدواج با معتاد اشتباه است؟)

الگوبرداری از والدین

اگر والدین یا سایر اعضای خانواده از گربه بترسند و این ترس شدید را در مقابل کودک نشان دهند، کودک از آنها الگوبرداری کرده و گمان می‌کند که گربه حیوان خطرناکی است، و باید از آن ترسید و دوری کرد.

داشتن آگاهی کم از گربه‌ها

گاهی ممکن است این فوبیا به دلیل آگاهی کم از گربه ایجاد شود چون شخص گمان می‌کند که گربه می‌تواند مثل سایر گربه‌سانان همانند شیر و پلنگ، به شخص حمله کرده و یا او را گاز بگیرد. برخی از افراد هم گمان می‌کنند که گربه‌های سیاه‌رنگ، بدیمن هستند، به همین دلیل به شدت از آنها می‌ترسند و دوری می‌کنند.

چگونه می‌توانم ترس از گربه را در خود كم كنم؟


در كنار مراجعه به روانشناس بالينی، خودتان نيز می‌‌توانيد با انجام دادن يك سری از اقدامات و راهكارها، ترس از گربه را در خود كمتر كنيد. در ادامه به اين راهكارها  می‌‌پردازيم.

درباره گربه‌ها و رفتارهايشان، اطلاعات معتبر كسب كنيد

می‌‌توانيد با يک دامپزشک صحبت كرده يا از طريق اينترنت، اطلاعات درست و معتبری را درباره گربه‌ها كسب كنيد. در زمان قديم برخي از افراد تصور می‌‌كردند كه گربه‌ها با شياطين و جادوگران در ارتباط هستند يا ذات وحشی دارند. اگر شما نيز از اين افكار خرافی و اشتباه پيروی می‌‌كنيد، لازم است افكارتان را اصلاح كنيد و اطلاعات درست درباره گربه‌ها را در ذهن‌تان جايگزين كنيد. كسب اطلاعات درست از انواع گربه‌ها، ويژگی‌‌ها و نوع رفتارشان، به شما كمک می‌‌كند تا كمتر بترسيد و به اين حقيقت پی ببريد كه گربه‌ها خطرناک نيستند، و تا زماني كه آنها را اذيت نكنيد، آنها حمله نمی‌كنند. البته هر جانوری اين گونه است كه اگر مورد آزار و اذيت واقع شود، ممكن است حمله كند. درواقع حمله كردن، سيستم دفاعي جانوران است و كاملا طبيعی است.

كم كم با گربه‌ها مواجه شويد

ابتدا شروع كنيد به تماشای عكس گربه‌های كوچک و ملوس. اين عكس‌ها به شما كمک می‌كند كه كم كم گربه به دل‌تان بنشيند. به هيچ عنوان عكس گربه‌های خشن و بزرگ را نگاه نكنيد. بُعد مثبت گربه‌ها را ببينيد. بعد از اينكه به عكس‌ها عادت كرديد، به يک پارک برويد يا در خيابان، از دور به گربه نگاه كنيد و حركات او را در نظر بگيريد. با خودتان فكر كنيد كه آيا او به كسي آسيب می‌رساند يا اصلا هيچ كاری با كسي ندارد و فقط برای خود قدم می‌زند؟ سپس كم كم می‌توانيد به گربه نزديک شويد و از نزديک با او مواجه شويد. اگر می‌ترسيد، بهتر است از يک دوست يا عضوی از خانواده بخواهيد كه شما را همراهی كند. اگر كسي در كنارتان باشد، راحت‌تر می‌توانيد با گربه مواجه شويد و نترسيد. بارها و بارها با گربه‌ها مواجه شويد تا ترس‌تان از بين برود.

  مشاوره روانشناسی در آلمان(روانشناس ایرانی در برلین، دوسلدورف، کلن)

در موقعيت مناسب با گربه رو به رو شويد

هرگز براي اولين بار و تا زمانی كه عادت نكرديد، در يک اتاق كوچک و بسته، با گربه مواجه نشويد، چون كوچک و بسته بودن اتاق ممكن است اين احساس را به شما بدهد كه با گربه در اتاق زنداني شديد، و اگر اتفاقي بيفتد نمی‌توانيد به موقع فرار كنيد. رو به رو شدن با گربه در فضاي باز بهتر است تا زماني كه ترس‌تان كاهش پيدا كند.

تجربيات دوران كودكی‌‌تان را بررسي كنيد

اگر در گذشته مورد حمله قرار گرفتيد، با خودتان تجزيه و تحليل كنيد كه چرا آن گربه به شما حمله كرد و چنگ زد؟ شايد كودک كم‌سن و سالي بوديد و با هدف بازي كردن با گربه، به او بيش از حد نزديک شديد يا اذيتش كرديد، او هم عصبانی شده و به شما حمله كردهاست. اگر ديديد كه گربه به شخص ديگری حمله كرده، در صورتی كه آنجا حضور داشتيد، با خودتان فكر كنيد كه چرا گربه عصبانی شده؟ آيا آن فرد قصد اذيت كردن گربه را داشته است؟ به هر حال هيچ جانوری بی‌دليل به كسی حمله نمی‌كند، مگر آنكه جانور دردنده‌ای مثل گرگ و شير باشد. بنابراين لازم است كه تجربيات دوران كودكی‌تان را بازنگری و تجزيه و تحليل كنيد، و درک كنيد كه دليل حمله كردن گربه چه بوده و قرار نيست دوباره هر گربه‌ای به شما حمله كند.

همانطور كه توضيح داديم، تجربيات منفی از گربه‌ها، تاثير بسازيی در ايجاد اين فوبيا دارد. اگر شما نيز به دليل تجربيات بد گذشته، به اين فوبيا دچار شديد، می‌توانيد براي حل اين موضوع و از بين بردن ذهنيت منفی درباره گربه‌ها، از رواشناسان باليني راديو عشق كمک بگيريد.

روانشناس چه كمكی براي از بين بردن ترس از گربه، می‌‌كند؟


درمان شناختی رفتاري

در اين روش درمانی، درمانگر طرز تفكر و الگوهای فكری اشتباهی كه باعث ايجاد اين فوبيا و ترس شده را شناسايی می‌كند و سپس به شما آموزش می‌دهد كه چگونه اين الگوهای فكری را حذف كنيد، و الگوهای فكری درست و منطقی را جايگزين كنيد. اين روش درمانی معتقد است كه الگوهای فكری هر شخص، می‌تواند يک سری مشكلات يا ترس‌هايی را برای او ايجاد كنند، بنابراين با حذف و اصلاح آنها، آن مشكل حل می‌شود. در این روش درمانی، درمانگر کم کم درمانجو را با چیزی که از آن می‌ترسد مواجه می‌کند. ابتدا عکس و فیلم از گربه به درمانجو نشان می‌دهد و سپس با استفاده از تکنیک‌های مختلف مثل تصویرسازی ذهنی، به درمانجو کمک می‌کند با گربه مواجه شود تا زمانی که ترسش از بین برود.

  بایدها و نبایدهای رابطه عاطفی

دارو درمانی

هیچ دارویی برای درمان مستقیم و از بین بردن ترس‌ها و فوبیاها وجود ندارد، اما در صورتی شخص از شدت ترس و وحشت، دچار اضطراب شدید شود و علائم بارزی داشته باشد، از یکی از این گروه های دارویی برای درمان غیرمستقیم فوبیا استفاده می‌شود. این داروها، علائم استرس و اضطراب ناشی از ترس و فوبیا را درمان می‌کنند. در درمان ترس از گربه، از این دو گروه دارویی استفاده می‌شود:

داروهای مسدودکننده بتا (بتا بلاکرها)

این داروها، به کاهش علائم جسمانی ناشی از اضطراب کمک می‌کنند. معمولا این داروها، باید قبل از مواجه شدن با موقعیت و شرایط اضطراب‌آور مصرف شوند.

بنزودیازپین‌ها

این داروها نیز به کاهش علائم اضطراب و وحشت‌زدگی کمک می‌کنند. یکی از معایب این داروها، این است که به شدت اعتیادآور هستند، به همین دلیل روان‌پزشکان به صورت کوتاه‌مدت آن را تجویز می‌کنند.

سخن پایانی

گربه‌ها به خودی خود وحشتناک و خطرناک نیستند، اما برخی از افراد به دلیل تجربیات تلخ دوران کودکی، دیدن صحنه‌ای که یک گربه به یک شخص حمله می‌کند، یا به دلیل ژنتیکی و ارثی، و یا الگوبرداری از والدین، از گربه‌ها به شدت می‌ترسند. علائم ترس از گربه‌ها، به دو دسته علائم جسمانی و روانشناختی تقسیم‌بندی می‌شوند. در کل علائم ترس از گربه، عبارت است از: احساس ترس، اضطراب و وحشت‌زدگی در هنگام دیدن عکس یا فیلم گربه، مواجه شدن با آن و یا حتی فکر کردن به آن، احساس سرگیجه و سبکی سر، حالت تهوع، افرایش تعریق، ضربان قلب و آهنگ تنفس. برای کاهش این فوبیا، باید شخص کم کم با گربه‌ها مواجه شود. ابتدا با کسب آگاهی و اطلاعات درست درباره گربه‌ها، تماشای عکس و فیلم آنها، و سپس با مواجه شدن مستقیم و تدریجی با آنها. روانشناسان بالینی نیز از طریق روش درمانی شناختی رفتاری، بر روی الگوهای فکری اشتباهی که این ترس را در شخص به وجود آورده است، کار می‌کنند و آنها را اصلاح می‌کنند تا این فوبیا از بین برود. گاهی برای درمان غیرمستقیم این فوبیا، از دارو درمانی نیز برای کاهش علائم اضطراب و وحشت‌زدگی استفاده می‌شود. اگر شما نیز از  گربه‌ها به شدت می‌ترسید و نمی‌توانید با آنها مواجه شوید، برای جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات در زندگی‌تان و برای درمان این فوبیا، می‌توانید از روانشناسان بالینی همیار عشق راهنمایی بگیرید.

 

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

زن بی دست و پا

زنم بی عرضه و بی دست و پاست

همه ما ایده‌آلهایی برای ازدواجمان داریم، برخی ایده‌آل‌ها ظاهری هستند، برخی مالی، برخی اعتقادی و … . این ایده‌آل‌ها با یکدیگر متفاوت است اما خب به احتنال زیاد کسی دوست

مطالعه»