هدف مردان و زنان از ازدواج کردن چیست؟ (ازدواج کردن چه فایده‌ای داره؟)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

هدف مردان و زنان از ازدواج کردن چیست؟ (ازدواج کردن چه فایده‌ای داره؟)

«مردان و زنان چرا دوست دارند ازدواج کنند؟»، «هدف افراد از ازدواج کردن چیست؟ چه انگیزه‌هایی برای ازدواج کردن دارند؟» هر فردی انگیزه‌ها و دلایلی برای ازدواج کردن دارد. در این مقاله قصد داریم به هدف مردان و زنان از ازدواج کردن بپردازیم و بررسی‌شان کنیم که کدام یک از این انگیزه‌ها و اهداف، درست و واقع‌بینانه هستند و کدام یک از آنها اشتباه هستند.

هدف مردان از ازدواج


می‌خواهند عشق‌شان را به صورت عمیق‌تری به زن زندگی‌شان ابراز کنند

به دلیل اینکه بعد از ازدواج زوجین با هم محرم می‌شوند، می‌توانند عشق‌شان را به صورت عمیق‌تر و بیشتری به یکدیگر ابراز کنند. می‌توانند از لحاظ فیزیکی و جسمی، احساسی و روانی به صمیمی‌ترین حالت ممکن برسند و ابراز علاقه جسمی و احساسی داشته باشند.

می‌خواهند بچه‌دار شوند

مردان هم همانند زنان دوست دارند بچه‌دار شوند و پدر شدن را تجربه کنند، به همین دلیل دوست دارند ازدواج کنند.

می‌خواهند کسی که دوستش دارند را عضوی از خانواده‌شان بکنند

وقتی مردی عمیقا عاشق یک خانم می‌شود، دوست دارد او را برای همیشه در کنار خود به صورت رسمی داشته باشد. او دوست دارد آن خانم عضوی از خانواده‌اش بشود و در هر لحظه در کنارش باشد. این مورد هم یکی از دلایل و اهداف ازدواج کردن در مردان است.

می‌خواهند پول بیشتری پس‌انداز کنند

در دوران آشنایی که دختر و پسر مدام با هم بیرون می‌روند و معاشرت می‌کنند، زیاد پول خرج می‌کنند. برخی از مردان فکر می‌کنند برای اینکه پول‌هایشان ذخیره شود و ولخرجی را کنار بگذارند، یکی از راهکارها این است که ازدواج کنند چون هم خرج‌های اضافی دوران آشنایی کم می‌شود و هم خانم هم می‌تواند به شوهرش در پس‌انداز کردن پول کمک کند.

می‌خواهند تا آخر عمرشان متعهد به یک نفر باشند

افرادی که سالم هستند، متعهد شدن را دوست دارند. آنها می‌خواهند یک نفر در کنارشان باشد و تا آخر عمر با آنها باشد. برای اینکه تعهد قوی با کسی داشته باشند، می‌خواهند ازدواج کنند.

می‌خواهند زندگی آسان‌تری داشته باشند

اگر همسر خوبی انتخاب کرده باشند که در هر شرایطی همراه و همدم‌شان باشد، زندگی برایشان آسان‌تر می‌شود. به دلیل اینکه کسی را دارند که در کنارشان باشد، به آنها متعهد است، عشق می‌ورزد، حمایت می‌کند و… درواقع یک پشتیبان، حامی و مونس در کنار خود دارند و تنها نیستند. قطعا گذراندن سختی‌ها و چالش‌های زندگی به صورت دو نفره و تیمی، راحت‌تر از گذراندن آنها به تنهایی است.

می‌خواهند به حس شادی و خوشبختی عمیق برسند

یکی از اهداف ازدواج در مردان، داشتن حس خوب یعنی شادی و خوشبختی در زندگی است. مسلما همه ما به دنبال این احساسات خوب هستیم. یکی از راه‌های رسیدن به حس خوب در زندگی، ازدواج کردن است چرا که می‌دانیم همسری را انتخاب کردیم که در تمام شرایط، سعی می‌کند ما را شاد کند و ما در کنارش احساس خوشبختی می‌کنیم.

  ازدواج به خاطر پول (با پول ازدواج کردن درست است یا غلط؟)

می‌خواهند رسم و رسوم‌ها و انتظارات اجتماعی را اجرا کنند

از آنجایی که در فرهنگ و دین ما ازدواج کردن یک امر پسندیده است، برخی از مردان هم از این رسم و رسوم‌ها پیروی می‌کنند و ازدواج کردن را امری واجب می‌دانند تا بتوانند در اجتماع و در خانواده‌شان پسندیده و پذیرفته باشند. در برخی از خانواده‌ها ازدواج کردن تقریبا یک اجبار است و افرادی که این کار را انجام نمی‌دهند و یا نمی‌توانند در خواستگاری کردن موفق عمل کنند، به نوعی مورد تمسخر یا تحقیر دیگران قرار می‌گیرند چون افراد فکر می‌کنند حتما این پسر یک عیب و ایرادی دارد که تاکنون نتوانسته ازدواج کند. به دلیل این طرز تفکرات و فرهنگ‌ها، مردان دوست دارند حتما تا زمانی که دیر نشده است و بازخورد منفی از دیگران نگرفته‌اند، ازدواج کنند.

می‌خواهند برای خانمی که عاشقش هستند، هر کاری بکنند

افرادی که عمیقا عاشق می‌شوند، دوست دارند برای شریک عاطفی‌شان هر کاری بکنندکه یکی از این کارها، ازدواج کردن با او است.

هدف زنان از ازدواج


می‌خواهند انتظارات جامعه و خانواده را برآورده کنند

همان طور که در بخش قبلی مقاله اشاره کردیم، در بعضی از جوامع و فرهنگ‌ها، این انتظار از جوانان وجود دارد که باید حتما ازدواج کنند. در بعضی از جوامع، به افراد متاهل نسبت به افراد مجرد با دید بهتری نگاه می‌کنند. بنابراین پسران و دختران برای برآورده کردن انتظارات جامعه و خانواده‌شان و برای اینکه در اجتماع، فردی پذیرفته‌تر باشند، می‌خواهند ازدواج کنند.

می‌خواهند طبق اعتقادات دینی خود عمل کنند

تقریبا در هر دین و مذهبی، ازدواج کردن یک امر پذیرفته شده و شایسته است. افرادی که پایبند به دین و مذهب‌شان هستند، دوست دارند طبق دستورات خدا و پیامبران‌شان عمل کنند. به همین دلیل علاقه‌مند به ازدواج کردن هستند.

می‌خواهند امنیت مالی داشته باشند

در تحقیقات انجام شده، ثابت شده است افرادی که ازدواج می‌کنند، به امنیت و ثبات مالی زیادی می‌رسند. مخصوصا امروزه که در اکثر خانواده‌ها، مرد و زن با هم کار می‌کنند و درآمدهایشان با هم ادغام می‌شود، می‌توانند به ثبات مالی بیشتری برسند. اگر هر دو با هم تلاش کنند و مدیریت مالی مناسبی هم داشته باشند، می‌توانند از لحاظ مالی بسیار بیشتر از یک فرد مجرد رشد کنند.

می خواهند عشق واقعی و بی انتها را تجربه کنند

احتمالا یکی از اصلی‌ترین دلایل ازدواج در زنان، تجربه کردن عشق بی‌انتها است در کنار کسی که او را انتخاب کرده و دوستش دارند. عشق برای زنان بسیار زیاد اهمیت دارد. به عنوان مثال حتی اگر بدانند که یک ازدواج منطقی است و منافع زیادی برایشان دارد، اگر عاشق نباشند، به احتمال زیاد قبول نخواهند کرد.

  دعا برای جلو آمدن خواستگار (چه کار کنم بیاد خواستگاریم؟)

فواید ازدواج کردن

در این بخش از مقاله، قصد داریم فواید ازدواج کردن را معرفی کنیم تا انگیزه بیشتری برای ازدواج داشته باشید. درست است که عروسی کردن یک اجبار نیست و هر کسی حق دارد انتخاب کنید که مجرد بماند یا متاهل شود، اما اگر دوست دارید فواید ازدواج کردن، شامل حال شما هم بشود، می‌توانید یک فرد مناسب را پیدا کرده و جذب کنید و رابطه‌تان را به ازدواج موفق برسانید. برای این منظور، می‌توانید در دوره جذب عشق از آشنایی تا ازدواج شرکت کنید.

می‌توانید ثروتمندتر شوید

در بخش قبلی مقاله به این موضوع اشاره کردیم که ازدواج کردن باعث امنیت و ثبات مالی بیشتر می‌شود چون وقتی دختر و پسر با هم کار می‌کنند و درآمد دارند، قطعا می‌توانند با هم درآمد بیشتری نسبت به یک شخص مجرد داشته باشند. اگر مدیریت مالی خوبی هم داشته باشند، می‌توانند به مرور زمان ثروتمند شوند.

می‌توانید عضو بیمه‌های درمانی شوید

شرکت‌های بیمه، معمولا برای خانواده‌ها خدمات بهتر و بیشتری ارائه می‌دهند. درست است که شما به صورت سالیانه یا ماهانه به شرکت بیمه پولی را پرداخت می‌کنید اما این یک سرمایه‌گذاری برای سلامتی شما، همسرتان و فرزندان آینده‌تان است. بنابراین ارزشش را دارد. بعد از ازدواج کردن می‌توانید از این خدمات بهداشتی و درمانی نیز استفاده کنید که تا حد زیادی هزینه‌های درمانی‌تان را کاهش می‌دهد.

کمتر دچار مشکلات روانی خواهید شد

افرادی که ازدواج موفق انجام می‌دهند و زندگی با عشق و آرامشی را آغاز می‌کنند، به مرور زمان تا حد زیادی از مشکلات روانی و تنش‌هایشان کم می‌شود. استرس، اضطراب و افسردگی، از جمله مشکلات روانی است که در کنار عشق و همسر، کاهش می‌یابد. بنابراین یکی از فواید ازدواج کردن، بهبود و افزایش سلامت روانی و جسمانی است.

عادت‌های رفتاری مخرب، کاهش پیدا خواهند کرد

همه افراد عادات رفتاری مخربی را دارند. به عنوان مثال سیگار کشیدن، رانندگی پرخطر با سرعت بالا، اعتیاد به بازی‌های کامپیوتری و… همه و همه با ازدواج کردن می‌توانند کاهش پیدا کنند. شاید با خودتان بگویید:«پس چرا کسانی که ازدواج کردن هنوزم عادات رفتاری‌شون رو دارن و ترک نکردن؟» چون یا ازدواج موفقی نداشتند و تنش زیادی در زندگی‌شان دارند و این تنش‌ها و مشکلات باعث می‌شود، عادات رفتاری‌شان بیشتر و عمیق‌تر شود، و یا همسرشان که باید به آنها انگیزه ترک کردن این عادات را بدهند، از این مهارت برخوردار نیستند. یعنی نمی‌توانند به خوبی با عادت‌های رفتاری همسرشان برخورد کنند و به او انگیزه بدهند که خودش را تغییر بدهد. بسیاری از زنان و مردان برای ترک دادن همسرشان و اصلاح کردن او، از لحن و کلمات تحقیرآمیز، پرخاشگرانه، تحکم‌آمیز و نامناسب استفاده می‌کنند. این موارد نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند، بلکه باعث می‌شود عادت‌های رفتاری همسر عمیق‌تر شود.

  بلاتکلیفی دختر در رابطه دوستی (دوست پسرم تکلیف منو روشن نمیکنه)

اگر بیماری سختی داشته باشید، بیشتر احتمال دارد که درمان شوید

تحقیقات انجام شده نشان داده ‌اند، افرادی که متاهل هستند و بیماری سختی دارند، بیشتر احتمال دارد که درمان شوند. به دلیل اینکه سیستم حمایتی در کنارشان دارند و آن هم همسرشان است.

خواب‌تان بهبود پیدا می‌کند

اگر زندگی پر از آرامش و عشق را داشته باشید و رابطه احساسی و جنسی خوبی با همسرتان داشته باشید، می‌توانید تاثیر مثبت این موضوع را در میزان و کیفیت خواب‌تان نیز مشاهده کنید. هرچقدر عشق و آرامس بیشتری در زندگی‌تان داشته باشید، خواب بهتری نیز خواهید داشت.

عمرتان افزایش پیدا می‌کند

افرادی که متاهل هستند و زندگی خوبی دارند، سلامت روانی و جسمی بیشتری دارند، در نتیجه می‌توانند بیشتر از افراد مجرد یا افرادی که ازدواج موفق نداشته‌اند، عمر کنند.

تشکیل خانواده، یکی از بهترین فواید ازدواج

در آخر هم تشکیل خانواده را توضیح می‌دهیم که یکی از بهترین و ارزشمندترین فواید ازدواج کردن است. شما با تشکیل دادن یک خانواده جدید، عشق، شادی، استقلال و در آینده پدر و مادر شدن را تجربه می‌کنید که هر کدام از این موارد، احساسات مثبت بی‌نظیری را به شما می‌بخشند.

سخن پایانی

هر فردی هدف و انگیزه‌ای برای ازدواج کردن دارد. مردان و زنان، ممکن است اهداف متفاوتی داشته باشند اگر چه اهداف مشابهی نیز دیده می‌شود، مثل بچه‌دار شدن، تجربه کردن عشق، شادی و آرامش و… در این مقاله، اهداف زنان و مردان از ازدواج را به صورت جداگانه شرح دادیم و در آخر به فواید و مزایای ازدواج کردن پرداختیم. ازدواج کردن هم از لحاظ دینی و مذهبی و هم از لحاظ فرهنگی و علم روانشناسی، پذیرفته شده است و فواید زیادی برای زنان و مردان به همراه دارد. همچنین ازدواج کردن، باعث افزایش سلامت روانی و جسمی می‌شود. اگر شما هم دوست دارید ازدواج موفق داشته باشید، توصیه می‌کنیم مهارت‌های لازم برای مدیریت درست رابطه عاطفی و رساندن آن به ازدواج موفق و ماندگار را کسب کنید و روی خودتان کار کنید تا موفق شوید. داشتن ازدواج موفق کار آسانی نیست اما غیرممکن هم نیست. برای این منظور و رسیدن به هدف تان، می‌توانید در دوره جذب عشق از آشنایی تا ازدواج شرکت کنید.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط