همیار عشق

با شوهر مغرور چگونه رفتار کنیم؟ (چرا شوهرم آدم متکبر است؟)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

با شوهر مغرور چگونه رفتار کنیم؟ (چرا شوهرم آدم متکبر است؟)

تعریف شما از مغرور بودن چیست؟ شما به چه افرادی مغرور می‌گویید؟ گاهی اوقات افراد به اشتباه عزت نفس بالا را با مغرور بودن اشتباه می‌گیرند و فکر می‌کنند عزت نفس یعنی غرور اما این تعریف اشتباهی از غرور است. اتفاقا افراد مغرور عزت نفس لازم را ندارند و از درون احساس ضعف دارند. در این مقاله درباره شوهر مغرور صحبت می‌کنیم، نشانه‌ها و علت‌های مغرور بودن را توضیح می‌دهیم و سپس درباره نحوه برخورد با شوهر مغرور صحبت می‌کنیم. غرور بیش از حد می‌تواند زندگی مشترک را با مشکلات زیادی رو به رو کند. به همین علت این یکی از مواردی است که باید سعی کنیم در زندگی مشترک آن را برطرف کنیم.

فهرست مطالب

غرور چیست؟

غرور عبارت است از احساس لذت یا رضایت عمیق ناشی از دستاوردهای خود. این احساس رضایت عمیق می‌تواند باعث شود که فرد دیگران را نادیده بگیرد و نگاه از بالا به پایین به آدم‌ها داشته باشد. او خودش را برتر از دیگران می‌بیند و فکر می‌کند لایق بهترین‌ها است و باید به هر چیزی که میخواهد برسد. این افراد گاهی خودبزرگ‌بینی و خودخواهی نیز دارند و در موارد شدید ممکن است دچار اختلال شخصیت خودشیفته نیز باشند.

نشانه‌های شوهر مغرور


او به علاقه‌مندی‌های شما احترام نمی‌گذارد

افراد مغرور فقط خودشان را می‌بینند و به دیگران توجه خاصی ندارند و برایشان احترام قائل نیستند. اگر شوهرتان مغرور باشد، ممکن است به علاقه‌مندی‌های شما توجهی نکند و فقط روی علاقه‌مندی‌های خودش متمرکز باشد حتی اگر آن کار اشتباه باشد. مثلا به زنان دیگر نگاه می‌کند و وقتی این موضوع را با او در میان می‌گذارید، می‌گوید:«من دوست دارم نگاه کنم و برام مهم نیست که تو چی دوست داری!» این افراد انتظار دارند شما هم علاقه‌مندی‌هایتان را با علاقه‌مندی‌های آنها یکی کنید و برایشان احترام زیادی قائل باشید در صورتی که خودشان چنین کاری را انجام نمی‌دهند.

همیشه او باید حرف آخر را بزند

او رئیس خانه است و همیشه او است که باید حرف آخر را بزند. اگر او موافق چیزی نباشد شما هم حق ندارید آن را اجرا کنید. هر تصمیمی که بگیرید در آخر او باید تایید کند. این هم جزئ رفتارهای افراد مغرور است که خودشان را برتر و همه چیزدان می‌دانند.

او همیشه روی خودش متمرکز است

این که خودش موفق شود، خودش به چیزهایی که می‌خواهد برسد و نیازهای خود برآورده شود و… برایش مهم است. شما، نیازهایتان، اهداف و آرزوهایتان مهم نیستید. همیشه شما باید بکوشید نیازهایش را برآورده کنید اما خودش چنین کاری نمی‌کند.

هرگز عذرخواهی نمی‌کند

وقتی اشتباهی انجام دهد، مسئولیتش را قبول نمی‌کند، عذرخواهی نمی‌کند. تازه ممکن است شما یا دیگران را مقصر بداند و یا اشتباهش را انکار کند یا به شما تهمت بزند که شما مریض هستید و اشتباه می‌بینید، می‌شنوید یا درک می‌کنید! در دایره لغات این افراد کلماتی مثل «ببخشید»، «معذرت میخوام» و کلمات مشابه وجود ندارد.

  شوهر ولخرج(همسرم اهل پس‌انداز نیست و ولخرجی میکنه)

هرگز از شما قدردانی نمی‌کند

یک مرد مغرور معتقد است که شما هر کاری که می‌کنید وظیفه‌تان است و باید انجام بدهید. پس نیازی نیست تشکر کند. حتی ممکن است طلبکار باشد و حتی وقتی یک روز کاری را انجام ندهید، زود اعتراض کند.

بعد از دعوا پیش قدم نمی‌شود برای صحبت یا آشتی

اگر می‌گویید همیشه یا اغلب این منم که باید آشتی کنم و پا پیش بگذارم بعد از دعوا، می‌تواند نشان‌دهنده داشتن شوهر مغرور و خودخواه باشد. این افراد معتقد هستند که خودشان که اصلا اشتباه نکردند و کاری نکردند که بخواهند پیش قدم شوند. همیشه شما را مقصر می‌دانند و از شما انتظار دارند بعد از دعوا سر صحبت را باز کنید. تازه ممکن است فورا با شما شروع به صحبت نکنند و خودشان را دست بالا بگیرند یا ناز کنند تا بیشتر پافشاری کنید و عزت نفس‌تان را خرد کنید.

همیشه شما را مقصر می‌داند

حتی برای چیزهایی که شما در آنها نقش ندارید، شما را مقصر می‌داند. مثلا می‌گوید:«من برای تو کار می‌کنم اون وقت تو اینجوری با من حرف می‌زنی!» یا «من اگه شکست خوردم به خاطر تو بود، مقصر تویی چون همش حرف می‌زنی و نمیذاری روی کارم تمرکز کنم» او از زمین و زمان گله می‌کند و دیگران را سرزنش می‌کند بابت اشتباهاتی که خودش انجام می‌دهد.

از شما تعریف نمی‌کند

حتی اگر زیباترین لباس را پوشیده باشید یا یک ویژگی اخلاقی عالی داشته باشید، به چشم او نمی‌آید و کوچک‌ترین تعریف را از شما نمی‌کند. افراد مغرور احساس می‌کنند اگر از دیگران تعریف کنند، عزت نفس و شخصیت‌شان خرد می‌شود!

نمی‌توانید با هم درست و حسابی صحبت کنید

افراد مغرور چون فقط خودشان را می‌بینند مسلما نمی‌توانند یک گفتگوی سازنده و دو طرفه داشته باشند. این افراد معمولا مهارت‌های ارتباطی ضعیفی دارند و در روابط اجتماعی هم ضعیف عمل می‌کنند. پس ارتباط با همسرتان هم ممکن است برایتان رضایت‌بخش و لذت‌بخش نباشد و نتوانید با صحبت کردن با او مشکلات‌تان را حل کنید.

به شما ابراز علاقه نمی‌کند

افراد مغرور معتقد هستند که ابراز علاقه کردن مثل این می‌ماند که عزت نفس‌شان را زیر پایشان له کنند و ضعیف دیده شوند. آنها با این دید اشتباه به ابراز علاقه کردن نگاه می‌کنند. بنابراین در رابطه با همسرتان احتمالا فقط شما هستید که به او نزدیک می‌شوید و از روش‌های مختلف ابراز علاقه استفاده می‌کنید. او ممکن است فقط برای برقراری رابطه جنسی به شما نزدیک شود. چرا این کار را می‌کند؟ چون اینجا پای نیاز خودش در میان است!

در رابطه جنسی هم فقط روی خودش متمرکز است

در رابطه زناشویی هم کاری می‌کند که خودش می‌خواهد و فقط روی لذت و ارضاء شدن خودش متمرکز است. ممکن است بعد از ارضاء شدن از اتاق خواب بیرون برود و اصلا توجهی به شما نکند. در رابطه زناشویی احتمالا این احساس را خواهید داشت که فقط یک وسیله برای رفع نیاز جنسی شوهرتان هستید.

از نظرات شما استفاده نمی‌کند

این افراد خودشان را مغرور و همه چیزدان می‌دانند. بنابراین اصلا از دیگران کمک یا مشورت نمی‌گیرند. حتی اگر شما در موضوعی نظرتان را بگویید، او به آن توجه نخواهد کرد. همچنین در تصمیم‌گیری‌های مربوط به زندگی‌تان احتمالا از شما مشورت نخواهد خواست.

چرا شوهرم مغرور است؟


دوران کودکی

ریشه‌های مغرور بودن را می‌توان در دوران کودکی فرد یافت. به عنوان مثال تک فرزند بودن می‌تواند باعث شود که کودک هرگز یاد نگیرد اسباب بازی‌ها یا خوراکش را با بچه دیگری به اشتراک بگذارد. برای افراد تک فرزند همه چیز در زندگی برای خودشان است و آنها تقسیم کردن را یاد نمی‌گیرند بنابراین مدام روی خودشان متمرکز هستند و غرور در آنها شکل می‌گیرد. همچنین افرادی که خواهر و برادر دارند و در کودکی مدام سر سر چیزهای خاصی با هم درگیر بودند و دعوا می‌کردند و به چیزهایی که می‌خواستند نرسیدند و یا حس کردند والدین بین‌شان تبعیض قائل می‌شود، این هم می‌تواند باعث شود در فرد عقده‌هایی شکل بگیرد که این عقده‌ها باعث می‌شود در بزرگسالی فرد مغرور و خودرای شود تا به خواسته‌های نرسیده‌اش، برسد.

  تاثیر کرونا روی روابط خانوادگی (چطور در ایام قرنطینه، ارتباطات خانوادگی را تقویت کنیم؟)

تولد فرزند دیگر

وقتی در خانواده فرزند دیگری متولد می‌شود، کودکی که قبلا در خانواده بود و زودتر متولد شده بود احساس می‌کند پدر و مادر بیشتر توجه‌شان به سمت نوزاد تازه متولد شده معطوف شده است و او رها شده است. این حس رهاشدگی می‌تواند در او عقده‌هایی ایجاد کند که باعث شکل‌گیری غرور در او می‌شود و باعث می‌شود فرد در بزرگسالی برای رهایی از این عقده‌ها، خودرای و خودخواه شود و دیگران را نبیند.

استرس شغلی

وقتی مرد در محل کار دچار استرس و مشکلات زیادی می‌شود، ناخودآگاه انتظاراتش از همسرش بالا می‌رود. وقتی این انتظارات غیرمنطقی برآورده نشود، فرد ناامید شده و روی خودش و نیازهایش متمرکز می‌شود تا بتواند با برطرف کردن آنها، استرس شغلی‌اش را کاهش بدهد بنابراین شروع به تک روی و مغرور شدن می‌کند.

داشتن باورهای ذهنی اشتباه و مردسالارانه

برخی از مردان در خانواده‌ای بزرگ شدند که باورهای ذهنی اشتباه و مردسالارانه دارند یعنی خودشان را برتر از جنس زن می‌دانند و حس می‌کنند خودشان چون مرد هستند باید رئیس خانواده باشند. اغلب این افراد در چنین خانواده‌هایی بزرگ شده‌اند که احترامی برای زن قائل نمی‌شدند و مرد همه کاره بوده است. همین روش را در زندگی مشترک خودشان اجرا می‌کنند.

آیا مغرور بودن بد و اشتباه است؟

همه افراد کمی غرور دارند اما داشتن غرور افراطی می‌تواند برای زندگی مشترک مشکلاتی را ایجاد کند. این افراد نیاز به درمان دارند و باید عزت نفس‌شان را تقویت کنند و یاد بگیرند به دیگران احترام بگذارند. آنها همچنین باید اعتماد کردن به دیگران را یاد بگیرند. باید بتوانند در روابط احساس امنیت داشته باشند و کمی فروتن‌تر باشند.

نحوه برخورد با شوهر مغرور


اعتمادش را جلب کنید

سعی کنید همیشه صادق باشید تا او بتواند کم کم به شما و به حرف‌هایتان اعتماد کند. در بحث و دعواها سعی کنید مدام با او مخالفت نکنید و شما هم به عقاید و نظرات او احترام بگذارید. تلاش نکنید عقاید او را تغییر بدهید چون این کار تاثیر منفی روی ارتباط‌تان خواهد گذاشت و اعتمادش نسبت به شما از دست خواهد رفت. می‌دانیم که می‌خواهید کاری بکنید که او بیشتر به نظرات او احترام بگذارد اما تا زمانی که خودتان هم به نظراتش احترام نگذارید، نمی‌توانید به هدف‌تان برسید. پس جلب کردن اعتمادش با احترام گذاشتن به او و بیان کردن محترمانه دیدگاه‌تان را فراموش نکنید. این نکته را هم بدانید که وقتی دیدگاه‌تان را بیان می‌کنید انتظار نداشته باشید او فورا قبول کند چون این دیدگاه شما است و ممکن است برای او قابل قبول نباشد. پس زور و اجبار را کنار بگذارید.

نحوه برقراری ارتباطش را کشف کنید و از آن روش استفاده کنید

خانم‌ها مثل آقایان ارتباط برقرار نمی‌کنند همچنین تیپ‌های شخصیتی متفاوت با هم به اشکال مختلفی ارتباط برقرار می‌کنند. شما باید سعی کنید نحوه برقراری ارتباط همسرتان را کشف کنید و از آن استفاده کنید. مثلا اگر او کلامی است، با صحبت کردن با او مشکلات‌تان را حل کنید یا او را آرام کنید تا به حرف‌هایتان بیشتر گوش بدهد. اگر سبک ارتباطی‌اش تماسی و فیزیکی است می‌توانید با لمس کردن بازویش یا در آغوش گرفتنش او را آرام کنید و سعی کنید با او صحبت کنید یا اهل گرفتن هدیه است، این کار را انجام بدهید. به هر حال هر فردی شیوه ارتباطی خاص خودش را دارد، آن را کشف کنید.

از او بخواهید به درمانگر مراجعه کند

زمانی که او در آرامش است و اوضاع خوب است از او بخواهید با هم به درمانگر مراجعه کنید. هرگز به او نگویید که مشکل از او است چون قبول نخواهد کرد. اگر همکاری نکرد که به مشاور مراجعه کنید، توصیه می‌کنیم خودتان مراجعه کنید تا زندگی و ارتباط‌تان بررسی شود و درمانگر راهنمایی کند که چگونه باید با همسرتان برخورد کنید که بتوانید ارتباط بهتری با او داشته باشید. در این زمینه می‌توانید از مشاوران همیار عشق کمک بگیرید.

  درمان پرتوقع بودن (نحوه برخورد با زن یا شوهر متوقع)

تصمیم جدی بگیرید

اگر او عزت نفس و شخصیت شما را خرد می‌کند، سلامت روان‌تان را کاهش داده است و اصلا در زندگی‌تان حس و حال خوبی ندارید و مهم تر از هر چیزی او اشتباهش را قبول نمی‌کند و سعی نمی‌کند خودش را اصلاح کند، شاید وقت آن رسیده است که تصمیم جدی برای زندگی‌تان بگیرید تا خودتان را نجات بدهید. ماندن در رابطه‌ای که سلامتی‌تان را به خطر می‌اندازد هیچ توجیهی ندارد و کار اشتباهی است. اما قبل از گرفتن تصمیم جدی، از درمانگر برای حل مشکلات‌تان کمک بگیرید. اگر درمانگر هم تاکید کرد که هیچ راهی وجود ندارد و باید تصمیم جدی بگیرید، آن موقع می‌توانید با کمک مشاور از پس نگرانی‌هایتان بربیایید تا بتوانید تصمیم درست بگیرید.

سوالات متداول


 1. چند نوع غرور وجود دارد؟

دو نوع غرور خوب و بد وجود دارد. غرور خوب آن است که فرد عزت نفس دارد و هم برای خودش ارزش و احترام قائل است و هم برای دیگران. این افراد هر زمان که حس کنند در حال آسیب دیدن هستند می‌توانند به شکل سالم از حق‌شان دفاع کنند و عزت نفس و شخصیت‌شان را حفظ کنند. غرور بد همین غروری است که در این مقاله درباره‌اش توضیح دادیم.

 1. چطور غرور افراطی را کنار بگذارم؟

 • بخشش و رها کردن را تمرین کنید
 • صداقت را تمرین کنید
 • نیازهای خود را کنترل کنید و به نیازهای دیگران هم توجه کنید
 • قدردانی را تمرین کنید
 • اشتباهات‌تان را بپذیرید و عذرخواهی کنید
 • عزت نفس‌تان را تقویت کنید
 1. چطور تشخیص بدم که فرد مغروری هستم یا نه؟

اگر این نشانه‌ها را دارید احتمالا فرد مغروری هستید:

 • از درخواست کمک خودداری می‌کنید
 • اشتباهات‌تان را پنهان می‌کنید و آنها را نمی‌پذیرید
 • بیشتر به خودتان توجه دارید و دیگران را نادیده می‌گیرید
 • و…
 1. چرا عزت نفس کمی دارم؟

عزت نفس پایین اغلب از دوران کودکی شروع می‌شود. استرس و اتفاقات تلخ زندگی می‌توانند باعث کاهش عزت نفس شوند. همچنین بیماری‌های جدی و سخت، مرگ عزیزان، بودن در کنار افراد منفی باف و افرادی که شما را تحقیر می‌کنند هم می‌تواند باعث کاهش عزت نفس شود.

 1. چطور غرور شوهرم رو بشکنم؟

بهتر است این کار را نکنید. قرار نیست او را تخریب و تحقیر کنید یا به او آسیب بزنید. قرار است آموزش ببینید که چطور می‌توانید به صورت صلح‌آمیز با او در ارتباط باشید.

 1. کدام بیماری‌های روانی باعث کاهش عزت نفس می‌شوند؟

 1. چطور با شوهر مغرور کنار بیاییم؟

لجبازی نکنید، او را درک کنید، صبور باشید، سعی نکنید او را تحقیر کنید، به حرف‌هایش گوش بدهید و او را تحت فشار نگذارید. این بهترین راه است.

 1. آیا غرور درمان دارد؟

بله افراد مغرور اگر به درمانگر مراجعه کنند و روی خودشان کار کنند می‌توانند در طول جلسات درمانی مشاوره، این مشکل را حل کنند.

 1. آیا افراد مغرور به درمانگر مراجعه می‌کنند؟

اغلب مواقع خیر چون نمی‌توانند اشتباهات‌شان را بپذیرند، معمولا مراجعه نمی‌کنند و حس می‌کنند چیزی برای درمان شدن ندارند اما افرادی مراجعه می‌کنند که دیگران آنها را پیش درمانگر می‌برند.

 1. افراد مغرور واقعا عاشق می‌شوند؟

نمی‌توان گفت عاشق می‌شوند چون آنها بیشتر به دنبال برآورده‌های نیازهای خود هستند تا عشق اما به هر حال این افراد هم انسان هستند و احساسات دارند.

سخن پایانی

داشتن کمی غرور چیز بدی نیست اما غرور افراطی می‌تواند زندگی و ارتباط زن و شوهر را خراب کند. در این مقاله درباره نشانه و علت غرور افراطی صحبت کردیم و چندین راهکار دادیم برای اینکه بتوانید با شوهر مغرور ارتباط بهتری برقرار کنید. البته در این زمینه ممکن است نیاز به کمک حرفه‌ای مشاور داشته باشید. می‌توانید با زوج درمانگران همیار عشق مشورت کنید و نحوه برقراری ارتباط با فرد مغرور را آموزش ببینید.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

برگشته اما نمی‌خواد وارد رابطه بشه!

فهرست مطالب1 عشقم برگشته ولی …2 نمی‌دونم منظورش چیه؟3 بازی‌های روانی4 وارد رابطه بلاتکلیف نشید5  وارد بازی‌های فرد مقابل نشید6 نشون بدید استانداردهای خودتون رو دارید7  اگه از دستش بدم

مطالعه»