دلتنگی جدا شدن از پدر و مادر پس از ازدواج (دلم برای خانه پدری تنگ شده!)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

دلتنگی جدا شدن از پدر و مادر پس از ازدواج (دلم برای خانه پدری تنگ شده!)

قطعا برای زوجین سخت است که برای همیشه از خانه پدری خارج شوند و به خانه مستقل خودشان بروند. البته که این مرحله، هم سختی، استرس و غم دارد و هم شادی و هیجان. درواقع موجی از احساسات مثبت و منفی را برای افراد به همراه دارد. یکی از این احساسات، غم و دلتنگی جدا شدن از پدر و مادر است. می‌توان گفت که این احساس بیشتر در زنان ایجاد می‌شود اما در مردان هم وجود دارد. این یک احساس طبیعی است اما باید مدیریت شود تا به افسردگی پس از ازدواج تبدیل نشود. در این مقاله قرار است درباره این احساس و راه‌های مدیریت آن صحبت کنیم.

چرا من بعد از ازدواج، دلتنگ پدر و مادرم نیستم؟


باید بدانید که قرار نیست همه افراد، احساسات شبیه به هم را تجربه کنند. اگر شما دلتنگی یا غم احساس نمی‌کنید، مشکلی وجود ندارد و کاملا طبیعی است. اینکه افراد بعد از جدا شدن از پدر و مادر، حس بدی داشته باشند یا خیر، کاملا مربوط به خودشان است و هیچ قانون قطعی درباره این موضوع وجود ندارد. پس فکر نکنید شما مشکلی دارید که این احساس به شما دست نداده است. در ادامه مقاله، به چند دلیل دلتنگ نشدن بعد از ازدواج می‌پردازیم.

پدر و مادرتان به شما هر چیزی که لازم دارید را داده‌اند

اگر پدر و مادرتان برای ازدواج‌تان همه چیزها را فراهم کرده باشند و همه چیز آماده باشد، شما دیگر نیاز به چیزی نخواهید داشت. بنابراین دلتنگ پدر و مادرتان هم نخواهید شد و کاملا می‌توانید روی زندگی جدیدی که تشکیل داده‌اید تمرکز کنید.

شما برای ازدواج‌تان بسیار خوشحال هستید و احساس خوشبختی می‌کنید

اگر شما با ازدواجی که کردید، کاملا احساس شادی و خوشبختی داشته باشید و از انتخاب‌تان راضی باشید، ممکن است بسیار کم دلتنگ پدر و مادرتان شوید.

چرا دلتنگ پدر و مادرم هستم؟


شما کسی را ندارید که نگرانی‌هایتان را با هم در میان بگذارید

معمولا دخترها و پسرها نگرانی‌هایشان را اول از همه با پدر و مادرشان در میان می‌گذارند. وقتی آنها در کنارشان نباشند، جای خالی‌شان حس می‌شود. مثلا وقتی زن با شوهرش دعوا می‌کند، دیگر کسی را ندارد که فورا درباره اتفاقی که افتاده است صحبت کند، از او راهنمایی بگیرد یا فقط صحبت کند و تخلیه شود. بنابراین هر چیزی را باید در درون خودش نگه دارد یا صبر کنید تا زمانی که پدر یا مادرش را ملاقات کند و تعریف کند و یا هر چیزی را فقط باید به همسرش بگوید و با او مشکلات را حل کند.

  سوء‌استفاده دختر از پسر (دوست دخترم ازم سوء‌استفاده میکنه)

احساس درماندگی می‌کنید و نمی‌توانید مشکلات‌تان را حل کنید

اگر قبلا برای حل هر مشکلی، با مادر یا پدرتان صحبت می‌کردید و آنها به شما کمک می‌کردند، حالا که از آنها دور هستید، وقتی با مشکلی مواجه می‌شوید، ابتدا خودتان باید آن را حل کنید. گاهی ممکن است در مواجهه با مشکلات‌تان، احساس درماندگی و نومیدی کنید. این موضوع می‌تواند شما را نسبت به پدر و مادرتان دلتنگ کند.

کسی نیست که مراقب خواب و خوراک‌تان باشد

مادرها و پدرها معمولا بسیار زیاد مراقب خواب و خوراک فرزندشان هستند اما بعد از ازدواج دیگر آنها نمی‌توانند تا این حد از فرزندشان مراقبت کنند. بعد از ازدواج، خود شخص باید از خودش مراقبت کند و سلامت جسمانی خودش را حفظ کند. وقتی یادتان می‌آید که وقتی زیاد درس می‌خواندید مادرتان برایتان چای و شیرینی می‌آورد تا چیزی میل کنید، اما حالا که ازدواج کرده‌اید کسی نیست که به شما رسیدگی کند، قطعا دلتنگ مادر و پدرتان خواهید شد.

وقتی بیمار می‌شوید کسی نیست که از شما مراقبت کند

درست است که زن و مرد هوای یکدیگر را دارند اما آن مراقبتی که یک مادر و پدر می‌کنند را نمی‌توانند انجام بدهند. بنابراین شما دلتنگ لحظاتی می‌شوید که مادر و پدرتان در هنگام بیماری از شما مراقبت می‌کردند. اما حالا شما باید به فکر خودتان باشید.

صبح تا بعد از ظهر در خانه تنها هستید

اگر خانم هستید، احتمالا تنها در خانه ماندن تا زمانی که همسرتان از سر کار برگردد، برایتان خوشایند نیست و این تنهایی، شما را نسبت به خانواده‌تان دلتنگ می‌کند.

آشپزی کردن بدون مادرتان سخت است

در هنگام آشپزی کردن هم احتمالا به یاد مادرتان خواهید بود و دلتنگ آشپزی کردن به همراه او خواهید شد. احتمالا سختی‌های آشپزی کردن، شما را بیشتر به یاد والدین‌تان می‌اندازد.

دلتنگ غذاهای لذیذ و خوشمزه مادرتان می‌شوید

یکی دیگر از مواردی که زن و مرد دلتنگ آن می‌شوند، غذای مادرشان است. شاید شنیده باشید یا تجربه باشید که می‌گویند غذای مادرها چیز دیگری است یعنی هرچقدر که همسر غذای خوشمزه‌ای درست کند، همچنان غذای مادر، طعم و بوی خاصی دارد.

  مرد از زن چی میخواد؟

دلتنگی وقت گذراندن با مادر و پدرتان می‌شوید

قبل از ازدواج شما دائما در کنار والدین‌تان بودید اما حالا نه. این موضوع می‌تواند احساس غم و دلتنگی را در شما ایجاد کند.

دلتنگ فضای شخصی که در خانه پدری‌تان داشتید می‌شوید

احتمالا شما در خانه پدری‌تان یک اتاق خصوصی برای خودتان داشتید که می‌توانستید در آن اتاق، فضای شخصی‌تان را داشته باشید اما بعد از ازدواج دیگر شما و همسرتان اتاق جداگانه ندارید. درواقع فضای شخصی خانگی‌تان حذف می‌شود. اگر به این فضا احتیاج داشته باشید، احتمالا دلتنگ خانه پدری‌تان خواهید شد.

دلتنگ زنگ زدن‌های مکرر مادر و پدرتان می‌شوید

اغلب پدر و مادرها وقتی فرزندشان به مدت طولانی از خانه بیرون می‌رود، نگران او می‌شوند و به طور مکرر با او تماس می‌گیرند. شاید بعد از ازدواج، دلتنگ نگرانی‌ها و زنگ زدن‌های مکرر والدین‌تان شوید.

راه‌های رهایی از دلتنگی جدا شدن از پدر و مادر بعد از ازدواج


در طول هفته با پدر و مادرتان قرار بگذارید و با هم ناهار یا شام میل کنید

سعی کنید در طول هفته چند بار با پدر و مادرتان ناهار یا شام میل کنید. گاهی شما به خانه آنها بروید و گاهی آنها را به خانه خودتان دعوت کنید. البته نه هر روز! اجازه بدهید حریم خصوصی‌تان با والدین‌تان حفظ شود. شما دیگر ازدواج کرده اید و قرار نیست هر روز و به صورت 24 ساعته در کنار مادر و پدرتان باشید اما هفته‌ای مثلا دو یا سه بار می‌توانید این کار را انجام بدهید تا دلتنگی‌تان کمی برطرف شود.

در ابتدای ازدواج‌تان گاهی در خانه پدر و مادرتان به همراه همسرتان بمانید

اگر اتاق خصوصی در خانه پدری‌تان داشتید، می‌توانید از پدر و مادرتان بخواهید که آن اتاق را دست نخورده باقی بگذارند تا شما گاهی به همراه همسرتان به آنجا بروید و بمانید. البته در این مورد باید همسرتان هم رضایت کامل را داشته باشد و به این نکته دقت داشته باشید که فقط ماه‌های اول ازدواج‌تان می‌توانید از این راهکار استفاده کنید. بعدها باید دیگر به خانه جدید خودتان عادت کنید و از اتاق و خانه پدری‌تان دل بکنید یعنی آنجا نمانید.

با همسرتان یا دوستان متاهل‌تان درباره این موضوع صحبت کنید

همه احساسات‌تان را در خودتان انباشته نکنید چون ممکن است سرکوب کردن احساسات‌تان منجر به افسردگی، پرخاشگری و یا اضطراب شود. بهتر است درباره دلتنگی و سایر احساسات‌تان با همسرتان صحبت کنید و یا می‌توانید با دوستان متاهل‌تان مشورت کنید چون احتمالا آنها هم با چنین احساساتی دست و پنجه نرم کرده‌اند و شاید بتوانند به شما کمک کنند. البته بهترین کار این است که درباره این موضوع با یک مشاور صحبت کنید و درست‌ترین راهنمایی را دریافت کنید چون ممکن است دوستان یا همسرتان به شما راه حل اشتباهی بدهند. اگر در این زمینه تمایل داشتید با یک مشاور مشورت کنید، می‌توانید با مشاوران همیار عشق صحبت کنید.

  افسردگی پنهان در رابطه عاطفی

خودتان را مشغول نگه دارید

اگر دائما بدون هیچ کاری بنشینید و فقط فکر کنید، مسلما افکار منفی بیشتر به ذهن‌تان خواهند آمد. بنابراین بهتر است خودتان را درگیر کارهای مثبت و لذت‌بخشی که دوست دارید بکنید تا حس خوب بگیرید و نه اینکه درگیر احساسات و افکار منفی شوید. مثلا هر روز ورزش کنید، فیلم تماشا کنید، کتاب بخوانید و…

خانه‌تان را طبق سلیقه خودتان مرتب و آماده کنید

یکی از دلایلی که شما احساس دلتنگی می‌کنید، این است که هنوز خانه‌ای که در آن زندگی می‌کنید را خانه خودتان نمی‌دانید و با آن راحت نیستید. برای اینکه این مشکل حل شود، می‌توانید دستی روی خانه‌تان بکشید و آن را با سلیقه و علاقه‌مندی‌های خودتان مرتب کنید تا واقعا احساس کنید که اینجا خانه شما است.

بدانید که به مرور زمان دلتنگی‌تان کاهش پیدا خواهد کرد

اگر به تازگی ازدواج کرده‌اید، طبیعی است که احساس دلتنگی داشته باشید پس زیاد حساس نشوید و به خودتان فرصت بدهید تا با ازدواج‌تان و زندگی جدیدی که ساخته‌اید، کنار بیایید. به مرور زمان دلتنگی‌تان کمتر خواهد شد.

سخن پایانی

دلتنگی بعد از جدا شدن از پدر و مادر بعد از ازدواج، احساسی طبیعی است اما باید مدیریت شود تا برای فرد و رابطه با همسرش، مشکلی را ایجاد نکند. ما در این مقاله توضیح دادیم که معمولا به چه دلایلی افراد بعد از ازدواج دلتنگ والدین‌شان می‌شوند و همچنین چندین راهکار برای کنار آمدن با حس دلتنگی، توضیح دادیم. اگر این احساس در شما به شدت زیاد است و به مرور زمان هم کاهش نمی‌یابد، احتمالا شما نیاز به کمک حرفه‌ای و تخصصی برای حل این مشکل و بهبود احساسات‌تان دارید. در این صورت می‌توانید با مشاوران همیار عشق درباره این موضوع مشورت کنید.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

داستان سکسی

خواندن داستان‌ سکسی توسط شوهر

متاسفانه تکنولوژی و فضای مجازی در کنار هزاران هزار فایده‌ای که دارد منجر به بالا رفتن استفاده از پورنوگرافی شده است. خواندن داستان‌های سکسی هم بخشی از پورنو گرافی است

مطالعه»