بعد از دعوا چه کار کنیم؟ (نکاتی که باید بعد از دعوا کردن رعایت کنید)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

بعد از دعوا چه کار کنیم؟ (نکاتی که باید بعد از دعوا کردن رعایت کنید)

بعد از دعوا چه کار کنیم؟


اگه میخواد کمی تنها باشه، به خواسته‌اش احترام بذارین

وقتی در دعوا یکی از دو طرف‌ کلافه میشه، خشمش بالا میره و نمیتونه درست فکر کنه؛ بنابراین وقتی طرف مقابل تأکید میکنه که به زمان نیاز داره و میخواد تنها باشه، خواسته‌اش رو بپذیرین. در چنین شرایطی، طبیعیه که مضطرب باشین! چند نفس عمیق بکشین و به این فکر کنین که اگه جای شما و اون شخص عوض می‌شد، انتظار داشتین او با شما چطور رفتار کنه؟ درک کنین که نیاز به وقفه و گذر زمان، ربطی به شما نداره.

بی‌تفاوت نباشین

کاملا طبیعیه که پس از دعوا بخواین فاصله بگیرین؛ به‌ شرطی‌ که این موضوع رو به طرف مقابل اطلاع بدین. یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات پس از دعوا، دوری‌کردن از طرف مقابل و بی‌توجهیه. اگه عشق‌تونو نادیده بگیرین، اون ممکنه نتیجه بگیره که میخواین مجازاتش کنین؛ بنابراین ممکنه از صحبت درباره احساسش منصرف بشه. میتونین بگین:«احساسات من مثل تو سریع فروکش نمیکنه. بهم 24 ساعت زمان بده. اگه اوضاع بهتر نشد، در موردش حرف می‌زنیم.»

تفکر «همه یا هیچ» رو از ذهن‌تون حذف کنین

پس از بحثی پرسر و صدا، سعی کنین ذهن‌تونو باز و پذیرا نگه دارین. در میانهٔ دعوا ساده‌ترین کار اینه که همه‌ چیز رو سیاه‌ و سفید ببینیم. استفاده از عبارت‌هایی مثل «تو همیشه …» یا «تو هیچ‌وقت…» کمکی به حل مشکل نمیکنه؛ پس بعد از اینکه سر و صدا خوابید، کمی دامنهٔ دیدتونو افزایش بدین.

به «ببخشید» خشک و خالی، اکتفا ندین

«ببخشید» خشک ‌و خالی یعنی «خسته شدم، ولم کن. دیگه نمی‌خوام ادامه بدم!» بهتره روشن کنین به چه دلیل عذرخواهی میکنین و همچنین چطور در آینده برای جلوگیری از تکرار اشتباه‌ تلاش میکنین:«ببخشید که …؛ از این به بعد…»

  شوهرم افسردگی گرفته، چیکار کنم؟ (درمان افسردگی در مردان میانسال)

بهانه‌تراشی نکنین

میتونین برای دعوا دلایل مختلفی پیدا کنین: روز بد کاری، سردرد و… با بهانه‌تراشی برای دعوا، در حق شریک عاطفی‌تون بی‌انصافی میکنین. دعوا معمولا ناشی از بی‌اطلاعیه. اگه عصبانی، ناراحت یا آزرده هستین، نباید در اون لحظه درباره موضوعی جدی با هم صحبت کنین که دعوا بشه. دفعه بعد که حال‌تون بد بود، قبل از اینکه دعوایی بشه، در پیامکی موضوع رو به طرف مقابل اطلاع بدین تا بدونه که بی‌حوصله هستین و امروز روز صحبت‌های جدی نیست.

نگین «منظوری نداشتم»

«منظورم این نبود!» مثل اینه که بخواین آب رفته رو به جوی برگردونین! این عبارت‌ها وضعیت رو بدتر میکنه؛ چون ممکنه در پاسخ بگه:«نه دقیقا منظورت همین بود.» تمرکز بر آنچه گفتیم یا نگفتیم، منظوری که داشتیم یا نداشتیم، باعث میشه به‌ جای یافتن راه‌حل، در گذشته بمونیم. هدف حقیقی هر بحثی رسیدن به راه‌ حله! اگه طرف مقابل تأکید میکنه که منظوری نداشته، بپذیرین:«باشه قبول، اما باعث شدی فکر کنم همچین منظوری داری! دفعه بعد لطفا… بکن/ نکن.»

به خاطر بحث و دعوای زیاد، کات کردیم (1)

طبیعیه که مدتی بعد از جدایی حال‌تون بد باشه و افسرده باشین اما حتی سوگواری هم یه حدی داره و از حدش که بگذره، به سلامت جسمانی و روانی‌تون آسیب میزنه. اگه جدا شدین یا قصد جدایی دارین، توصیه می‌کنیم برای اینکه یه کمک حرفه‌ای در کنارتون داشته باشین که نیروی حمایتی شما باشه و بهتون راه درست رو نشون بده که حال‌تون خوب بشه و دوباره به زندگی عادی برگردین، در دوره زندگی پیروزمندانه پس از جدایی شرکت کنین.

  شوهرم منو نمیخواد (شوهرم از اول منو نمی‌خواست. چیکار کنم عاشقم بشه؟)

به خاطر بحث و دعوای زیاد، کات کردیم (2)

اگه فکر میکنین رابطه‌تون امکان ترمیم داره و هنوز عاشق شریک عاطفی قبلی‌تون هستین، قبل از اقدام برای بازگرداندنش، توصیه می‌کنیم از مشاوران همیار عشق کمک بگیرین تا مشاور رابطه و علت جدایی‌تونو بررسی کنه و اگه بازگرداندنش به صلاح‌تون باشه، بعد به شما راه درست برای بازگرداندن عشق‌تونو نشون میده و کامل در این مسیر در کنارتون خواهد بود تا موفق بشین.

 

همیار عشق را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط