همیار عشق

معاشقه در دوران دوستی و آشنایی، درست یا غلط؟ (درخواست عشق‌بازی قبل از ازدواج)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

معاشقه در دوران دوستی و آشنایی، درست یا غلط؟ (درخواست عشق‌بازی قبل از ازدواج)

«آیا داشتن معاشقه یا رابطه جنسی در دوران دوستی و آشنایی قبل از ازدواج، کار درستی است؟»، «اگر قبل از ازدواج معاشقه داشته باشیم، چه آسیب‌هایی ممکن است ببینیم؟»، «آیا داشتن معاشقه یا رابطه جنسی، طرف مقابل را به ما وابسته می‌کند و رابطه را به ازدواج می‌رساند؟» شاید این پرسش‌ها در ذهن شما نیز باشد چون در دنیای امروزی، این پرسش‌ها، جزء سوالات پرتکرار است که دانستن جواب آن نیز بسیار ضروری و مهم است. در این مقاله قصد داریم توضیح بدهیم که آیا معاشقه داشتن در دوران دوستی درست است یا خیر و اگر درست نیست، چه آسیب‌هایی به دنبال خواهد داشت.

معاشقه چیست؟

از دیدگاه روانشناسی، هر نوع عمل و رفتاری که برای ابراز محبت و عشق است و یا برای برطرف کردن نیاز جنسی است که با بوسه و هم آغوشی انجام می‌شود اما به رابطه جنسی ختم نمی‌شود، معاشقه نام دارد. در معاشقه، افراد از لحاظ جنسی و احساسی ارضاء می‌شوند اما دخول اتفاق نمی‌افتد.

آیا معاشقه داشتن قبل از ازدواج درست است؟

از نظر علم روانشناسی، انجام دادن این کار یا داشتن رابطه جنسی قبل از ازدواج، صحیح نیست و آسیب زیادی برای دخترو پسر به دنبال دارد که درباره این آسیب‌ها در این مقاله توضیح خواهیم داد.

آیا با داشتن معاشقه، تضمین می‌شود که رابطه عاطفی به ازدواج خواهد رسید؟

برخی از افراد به اشتباه فکر می‌کنند که اگر با طرف مقابل معاشقه داشته باشند یا با او ارتباط جنسی برقرار کنند، دیگر آن فرد زن یا شوهرشان است و حق دارند با او هرطور که شده ازدواج کنند. اما باید بدانید که برقراری ارتباط فیزیکی با شریک عاطفی‌تان، نشانه این نیست که او ملک یا مال شما است و شما صاحب او هستید و حالا هرطور که می‌خواهید می‌توانید با او رفتار کنید یا حتما باید با او ازدواج کنید! نباید احساس مالکیت نسبت به او داشته باشید. حتی اگر وابستگی و عشق بیشتری بعد از معاشقه بین افراد ایجاد شود، همچنان تصمینی در ختم شدن رابطه به ازدواج نیست! بلکه ممکن است رابطه به علت وابستگی یا احساس مالکیت افراطی خراب نیز بشود. پس گمان نکنید که با داشتن معاشقه یا رابطه جنسی، شریک عاطفی‌تان برای همیشه مال شما خواهد بود چون هیچ تضمینی وجود ندارد.

  عشقم میگه بیا خونم، با هم باشیم (میگه بریم خونه، برم یا نه؟)

آسیب‌های معاشقه و عشق‌بازی قبل از ازدواج


وابستگی افراطی و بیمارگونه

به دلیل اینکه در حین معاشقه، یک سری هورمون در بدن افراد به خصوص دختر ترشح می‌شود، این هورمون می‌تواند منجر به وابستگی احساسی، روانی و فیزیکی شود. این وابستگی، بیشتر در بین دختران دیده می‌شود چون مکانیسم بدن و روان دخترها با پسرها فرق می‌کند.

از بین رفتن پرده بکارت دختر

گاهی حتی بدون دخول نیز، پرده بکارت دختر در حین معاشقه از بین می‌رود. شاید عده‌ای از افراد مخالف این نظر باشند اما حقیقت این است که در جامعه و فرهنگ ما برای اکثر افراد، مسئله باکره بودن دخترها مهم است. بنابراین وقتی باکرگی از بین می‌رود، دختر استرس و اضطراب زیادی را تحمل می‌کند تا خانواده‌اش یا همسر آینده‌اش (اگر همسر دیگری انتخاب می‌کند)، متوجه این موضوع نشوند. این تنش‌ها، ممکن است باعث افسردگی، اختلالات اضطرابی و یا حتی تمایل به خودکشی در دختر شوند. پس این مسئله، مسئله جدی است! گاهی وقتی خانواده متوجه این موضوع می‌شوند، ممکن است دعواهای خانوادگی شدیدی اتفاق بیفتد و یا دختر از سمت خانواده طرد شود. این اتفاق معمولا در خانواده‌های بسیار سنتی اتفاق می‌افتد. پس در کشور و فرهنگ ما هنوز هم مسئله بکارت مهم است. بنابراین بهتر است دختر و پسر این ریسک را نکنند یعنی قبل از ازدواج معاشقه نکنند تا برای دختر، مشکلی پیش نیاید.

طرد شدن دختر از طرف پسر یا برعکس

برخی از افراد فقط با هدف ارضای نیاز جنسی خود وارد رابطه عاطفی می‌شوند و نه ازدواج. اگر فرد، قصد طرف مقابلش را از رابطه به درستی تشیخص نداده باشد و با فردی معاشقه داشته باشد که برای ارضای نیاز جنسی خود وارد رابطه شده بود، مسلما آن رابطه محکوم به شکست است چون وقتی آن فرد به هدف خود برسد و لذت ببرد، شریک عاطفی‌اش را ترک کرده و به سراغ نفر بعدی می‌رود. این افراد معمولا تنوع‌طلبی جنسی دارند.

حاملگی ناخواسته

افرادی که آگاهی کمی نسبت به مسائل جنسی دارند، فکر می‌کنند که فقط با دخول ممکن است حاملگی اتفاق بیفتد. در حالی که در معاشقه نیز این احتمال وجود دارد. اگر مایع منی یا پیش‌آب مرد در ناحیه واژن و آلت تناسلی زن ریخته شود، ممکن است باعث حاملگی ناخواسته شود حتی اگر خانم باکره باشد یا هیچگونه دخولی اتفاق نیفتاده باشد. حاملگی ناخواسته و برنامه‌ریزی نشده در دوران دوستی، می‌تواند بار عاطفی و روانی شدیدی را برای خانم به همراه داشته باشد. حتی سقط کردن جنین نیز کار آسانی نیست و برای دختر از نظر جسمی و روانی آسیب‌زننده است. مخصوصا به این دلیل که دختر در آن شرایط هیچ حامی ندارد و باید مخفیانه و به دور از چشم خانواده، این کار را انجام بدهد.

  علت وابستگی بعد از رابطه جنسی(وابسته شدن دختر بعد از سکس)

احتمال انتقال بیماری‌های مقاربتی وجود دارد

قبل از ازدواج شما اطلاع دقیقی از وضعیت سلامت جسمی و جنسی طرف مقابل‌تان ندارید چون آزمایشات پزشکی را انجام نداده‌اید و برخی از بیماری‌ها نیز از روی ظاهر فرد، قابل تشخیص نیستند. بنابراین در صورتی که با او معاشقه یا رابطه جنسی داشته باشید، ممکن است خودتان هم بیمار شوید.

چه زمانی می‌توانیم معاشقه انجام بدهیم؟

بعد از عقد که زوجین محرم یکدیگر می‌شوند و دیگر آینده‌شان مشخص است، می‌توانند معاشقه انجام بدهند. اما بهتر است رابطه جنسی با دخول نداشته باشند چون ممکن است حاملگی در دوران عقد اتفاق بیفتد و زوجین را به دردسر بیندازد.

شریک عاطفی‌ام از من معاشقه میخواد. چه کار کنم؟

با توجه به آسیب‌های معاشقه که توضیح دادیم، می‌دانید که انجام دادن این کار قبل از ازدواج صحیح نیست، هم از نظر علمی و هم از نظر شرعی. بنابراین به شریک عاطفی‌تان و درخواست اشتباهش «نه» بگویید. اگر همچنان با اصرارهای او مواجه شدید یا او شروع به تهدید کردن شما کرد، حتما از یک مشاور کمک بگیرید تا راهنمایی‌تان کند که چگونه باید پاسخ او را بدهید و از زورگویی‌ها و باجگیری عاطفی او رها شوید. هرگز تن به چیزی که نمی‌خواهید انجام بدهید یا آن کار به شما آسیب می‌رساند ندهید، بلکه به دنبال روش‌های مناسب برای رد کردن خواسته‌های نامناسب او باشید. اگر در این زمینه نیاز به کمک داشتید، می‌توانید از روانشناسان همیار عشق کمک بگیرید.

بعد از ازدواج چگونه معاشقه انجام بدهیم؟


ارتباط چشمی برقرار کنید

چشم‌ها، دریچه احساسات و افکار ما هستند. سعی کنید با نگاهی عاشقانه و محبت‌آمیز به همسرتان نگاه کنید و در آن حالت، با او ارتباط چشمی برقرار کنید. چند ثانیه به او نگاه کنید و سعی کنید با هم احساسات خوب‌تان را رد و بدل کنید. حتی با نگاه‌های خاص هم می‌توانید همسرتان را تحریک کنید و او را برای معاشقه‌ای خوب و لذت‌بخش، آماده کنید.

به نکات خوب او و زندگی مشترک‌تان فکر کنید

سعی کنید در حین معاشقه در ذهن خود به خوبی‌های همسرتان و ارتباط‌تان فکر کنید. انجام دادن این کار به شما انرژی مثبت می‌دهد. وقتی این انرژی خوب را به صورت ناخودآگاه به همسرتان منتقل کنید، قطعا عملکرد او در معاشقه و رابطه جنسی بهتر خواهد شد و همچنین او هم این حس خوب را به شما منتقل خواهد کرد.

درباره فانتزی‌ها و خواسته‌های جنسی او صحبت کنید

برخی از افراد در بیان کردن احساسات و خواسته‌هایشان ضعیف عمل می‌کنند و بعد وقتی خواسته‌هایشان برآورده نشد، از رابطه جنسی با همسرشان سرد می‌شوند یا دیگر میل‌شان را از دست می‌دهند. اجازه ندهید این اتفاق بیفتد. قبل از آن، درباره نیازها و خواسته‌های معقول خود با همسرتان صحبت کنید. اگر چیزی در رابطه جنسی‌تان شما را اذیت می‌کند را نیز بازگو کنید. با تبادل نظر و خواسته‌هایتان و گفتگو کردن درباره آنها، می‌توانید رابطه جنسی‌تان را بهبود ببخشید و معاشقه و رابطه‌ای لذت‌بخش‌تر داشته باشید.

یکدیگر را در آغوش بگیرید و ببوسید

برای شروع رابطه جنسی، آن را با بوسه و آغوش آغاز کنید. انجام دادن این کار، شما را به یکدیگر نزدیک‌تر می‌کند و جسم و روان‌تان را برای رابطه جنسی آماده می‌کند.

  حرف‌هایی که خانم‌ها دوست دارند بشنوند (با زنم در مورد چی صحبت کنم)

برای معاشقه وقت بگذارید

برخی از افراد با عجله معاشقه را تمام می‌کنند تا سریعا وارد رابطه جنسی شوند اما انجام دادن این کار اشتباه است چون اگر به بدن شما و همسرتان اجازه ندهید که به اندازه کافی آماده شود، بعدا ممکن است دخول دردناک داشته باشید یا از رابطه جنسی لذت کافی را نبرید. پس معاشقه طولانی داشته باشید، مثلا در حد 20 تا 30 دقیقه.

کلمات محبت‌آمیز و تحریک‌کننده به یکدیگر بگویید

معاشقه و رابطه جنسی، فقط در لمس کردن یکدیگر خلاصه نمی‌شود، بلکه باید به یکدیگر کلمات محبت‌آمیز هم بگویید. مثلا به او بگویید که چقدر او را می‌خواهید یا چقدر او برایتان جذاب و تحریک‌کننده است. این حرف‌ها به همسرتان اعتماد به نفس بیشتری نیز می‌دهد.

در گوشش حرف‌های محبت‌آمیز بزنید

علاوه بر اینکه این حرف‌ها را سعی کنید با صدای بلند بگویید، می‌توانید گاهی در گوشش نیز بگویید. در گوشی حرف زدن، می‌تواند تحریک‌کننده‌تر و تاثیرگذارتر باشد.

دخول را به سرعت شروع نکنید

کم کم پیش بروید و قبل از اینکه سراغ دخول و رابطه جنسی بروید، اندام جنسی همسرتان را برای آن آماده کنید یعنی با دست تحریک کنید.

به نقاط حساس بدن او دست بزنید

لمس کردن فقط مختص اندام‌های جنسی نیست. بلکه تمام بدن او را لمس کنید، مخصوصا نقاط حساس بدنش که تاثیرگذاری بیشتری دارند.

سخن پایانی

امروزه برخی از دخترها و پسرها قبل از ازدواج با هم رابطه جنسی یا معاشقه انجام می‌دهند یا این درخواست را از یکدیگر دارند، اما آیا انجام دادن چنین کاری درست است؟ قبل از ازدواج معاشقه داشتن، چه آسیب‌هایی برای افراد به دنبال خواهد داشت؟ در این مقاله درباره این آسیب‌ها و پیامدها به طور کامل توضیح دادیم. به طور مثال دختر و پسر ممکن است دچار بیماری‌های پوستی یا مقاربتی شوند، ممکن است طرد و ترک شوند، احتمال دارد حاملگی ناخواسته و برنامه‌ریزی نشده اتفاق بیفتد، ممکن است دختر و پسر دچار وابستگی افراطی شوند و یا ممکن است باکرگی دختر از بین برود و برایش از لحاظ اجتماعی و خانوادگی مشکلاتی پیش بیاید. بنابراین بهتر است معاشقه را در دوران عقد انجام بدهیم تا دردسری ایجاد نشود. در انتهای این مقاله، روش‌های معاشقه بعد از ازدواج را شرح دادیم. اگر در رابطه عاطفی هستید و طرف مقابل شما با زور و اجبار می‌خواهد با شما معاشقه یا رابطه جنسی داشته باشد اما شما نمی‌خواهید، قاطعانه جواب منفی به او بدهید. اگر او شروع به تهدید کردن یا باجگیری عاطفی کرد تا شما را راضی کند، توصیه می‌کنیم از روانشناسان همیار عشق در این زمینه کمک بگیرید. در صورتی که می‌خواهید رابطه‌تان را با او تمام کنید اما به علت وابستگی و عشق نمی‌توانید، توصیه می‌کنیم در دوره من ارزشمند بدون تو شرکت کنید.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

خطاهای ارتباطی در رابطه عاطفی

فهرست مطالب1 خطاهای ارتباطی در رابطه عاطفی2 کلی و مبهم حرف زدن3 ذهن‌خوانی ممنوع!4 متلک، طعنه و سرزنش ممنوع!5 مسئولیت‌هاشو ازش نگیرین6 به دنبال اثبات خودتون نباشین7 طولانی صحبت نکنین

مطالعه»