بارداری در دوران عقد (در دوران عقد باردار شدم، چه کار کنم؟)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

بارداری در دوران عقد (در دوران عقد باردار شدم، چه کار کنم؟)

درست است که بعد از عقد زوجین زن و شوهر محسوب می‌شوند اما در بسیاری از  خانواده‌ها این عقیده وجود دارد که نباید خانم و آقا در این دوران رابطه جنسی برقرار کنند، چون این دوران برای شناخت بیشتر است و هنوز خانم و آقا زیر یک سقف نرفته، ازدواج نکرده‌اند و احتمال بهم خوردن ازدواج وجود دارد. به هر حال برخی از زوجین در این زمان هم رابطه جنسی برقرار می‌کنند و ممکن است ناخواسته بارداری رخ دهد. در این صورت به زوجین استرس و اضطراب زیادی وارد می‌شود. در این مقاله قصد داریم توضیح دهیم که اگر می‌خواهید در دوران عقد رابطه جنسی داشته باشید، چگونه از بارداری ناخواسته جلوگیری کنید؟ اگر باردار شدید، چه کار کنید؟ و آیا بدون دخول هم ممکن است بارداری رخ دهد یا خیر؟

روابط جنسی در دوران عقد تا چه حد باید باشد؟

از آنجایی که بعد از عقد زوجین از لحاظ شرعی و قانونی زن و شوهر می‌شوند، می‌توانند رابطه جنسی داشته باشند و لذت ببرند، اما از لحاظ عرفی و فرهنگی، بسیاری از خانواده‌ها و حتی مشاوران توصیه می‌کنند که تا قبل از شروع زندگی مشترک و شب زفاف، زوجین رابطه جنسی کامل نداشته باشند. به چند دلیل خانواده‌ها و مشاوران این نظر را دارند. اولین دلیل این است که بعد از رابطه جنسی، ممکن است مرد دیگر اشتیاق زیاد خود برای ازدواج را از دست بدهد یا دیگر اصرار بر ازدواج کردن نکند چون توانسته است در دوران عقد به همه لذت‌ها برسد و همه چیز را تجربه کند. دومین دلیل جلوگیری از بارداری ناخواسته خانم است که می‌تواند باعث آبروریزی خانواده‌ها و استرس، اضطراب و ترس زوجین شود و سومین دلیل برای جلوگیری از احتمال بهم خوردن ازدواج است. البته برقراری رابطه جنسی در این دوران می‌تواند مزایایی را هم به همراه داشته باشد اما توصیه می‌شود که زوجین اگر رابطه زناشویی برقرار می‌کنند، حتما مراقبت‌هایی را برای جلوگیری از بارداری ناخواسته انجام دهند تا مشکلی پیش نیاید، اما اگر به هر دلیلی بارداری رخ داد، زوجین می‌توانند از راهکارهای قسمت آخر این مقاله و از کمک مشاور استفاده کنند.

چرا برخی از خانواده‌ها با بارداری در زمان عقد، مخالف هستند؟

همانطور که در قسمت مقدمه توضیح دادیم، در زمان عقد زوجین زن و شوهر محسوب می‌شوند اما از لحاظ فرهنگی، در بعضی از خانواده‌ها این موضوع قابل قبول نیست که زوجین قبل از رفتن به زیر یک سقف و قبل از عروسی، بچه‌دار شوند، یعنی این مخالفت به عقیده خانواده‌ها برمی‌گردد و از نظر شرعی و دینی، مشکلی وجود ندارد.

چگونه از بارداری ناخواسته در دوران عقد جلوگیری کنیم؟


از کاندوم استفاده کنید

بهترین راه برای جلوگیری از بارداری، استفاده از کاندوم است. کاندوم هم احتمال بارداری را به شدت کاهش می‌دهد و هم احتمال انتقال بیماری‌های مقاربتی و پوستی را کاهش می‌دهد. دقت کنید که تاریخ انقضای کاندوم نگذشته باشد و یا کاندوم به هر دلیلی پاره نشده باشد. اگر در رابطه جنسی از حرکات خشن استفاده می‌کنید، حواس‌تان باشد که کاندوم را زود زود عوض کنید چون ممکن است در طی حرکات خشن، زودتر پاره شود.

  نادیده گرفتن احساسات و نیازها توسط همسر (احساس نادیده گرفته شدن)

از قرص اورژانسی استفاده کنید

اگر بعد از رابطه جنسی بدون کاندوم احساس کردید در شرایطی هستید که نزدیک به روز تخمک‌گذاری‌تان است یا احساس کردید ممکن است مایع منی در حین دخول وارد واژن‌تان شده باشد، بهتر است از قرص‌های اورژانسی استفاده کنید. البته حتما قبل از استفاده کردن از قرص، با پزشک متخصص مشورت کنید و از عوارض جانبی و نحوه مصرف آن مطلع شوید، زیرا زمان مصرف این قرص بسیار مهم است. اگر در زمان اشتباه مصرف شود، امکان بارداری همچنان وجود خواهد داشت.

روز تخمک‌گذاری‌تان را محاسبه کنید

طبق چرخه قاعدگی‌تان، روز تخمک‌گذاری‌تان را محاسبه کنید. معمولا روز تخمک‌گذاری در بیشتر زنان، حدودا دو هفته بعد از قاعدگی است. در این دوره، بیشتر احتمال بارداری وجود دارد چون تخمک آماده لقاح است.

به بیرون آوردن آلت تناسلی قبل از انزال اعتماد نکنید

برخی از مردان گمان می‌کنند که اگر قبل از انزال آلت را از واژن خارج کنند، احتمال بارداری به صفر می‌رسد، در حالی که این عقیده اشتباه است، چون مایعی که قبل از انزالی از آلت تناسلی مرد خارج می‌شود نیز ممکن است مقداری اسپرم به همراه خود داشته باشد و منجر به بارداری شود. به همین دلیل بیرون آوردن آلت تناسلی فایده‌ای ندارد. بهتر است حتما از کاندوم استفاده کنید.

نکات زیر را رعایت کنید

  • دقت کنید بعد از اینکه دست‌تان را به آلت تناسلی مرد زدید، به آلت تناسلی خود دست نزنید.
  • دقت کنید بعد از اینکه دست‌تان را به آلت تناسلی مرد زدید، به بیرون کاندوم دست نزنید.

اگر دو نکته فوق رعایت نشوند، ممکن است بعد از دست زدن به آلت تناسلی مرد، دست یا کاندوم با مایع منی یا مایع پیشاب برخورد کند و وارد واژن شود و بارداری رخ دهد.

آیا بارداری بدون دخول ممکن است؟

برای باردار شدن خانم، لازم نیست حتما دخول انجام شود و مایع منی دقیقا در داخل و انتهای واژن تخلیه شود. اگر کاندوم یا دست شخص با مایع منی یا پیشاب برخورد کرده باشد و وارد دهانه واژن شود، می‌تواند باعث بارداری شود چون اسپرم‌ها قابلیت شنا کردن دارند و می‌توانند خودشان را به تخمک برسانند و آن را بارور کنند. بنابراین بارداری بدون دخول نیز اتفاق می‌افتد.

  بایدها و نبایدهای ازدواج بدون رضایت والدین (نارضایتی والدین از ازدواج)

آیا باکره بودن خانم، می‌تواند مانع باردار شدن باشد؟

وجود داشتن یا نداشتن پرده بکارت، به باردار شدن یا نشدن مربوط نمی‌شود، یعنی اگر خانم باکره باشد نیز امکان حاملگی وجود دارد چون پرده منافذی دارد که اسپرم می‌تواند از آن رد شده و به تخمک برسد.

در دوران عقد باردار شدم، چه کار کنم؟


به همسرتان اطلاع دهید

اولین کاری که لازم است انجام دهید این است که به همسرتان اطلاع دهید که باردار شده‌اید. مخفی کردن این موضوع، درست نیست. بعد از اینکه به او اطلاع دادید، با هم مشورت کنید که آیا می‌توانید بچه را نگه داشته و به دنیا بیاورید یا خیر؟ دلایل را با دقت بررسی کنید و اگر امکان دارد، سقط انجام ندهید.

به اعضای خانواده‌تان اطلاع دهید

بعد از اینکه مطمئن شدید که باردار هستید، حتما به اعضای خانواده‌تان اطلاع دهید چون مخفی کردن چنین موضوع مهمی، درست نیست. حتی اگر خانواده‌تان با بارداری در زمان عقد مخالف هستند نیز سعی کنید به آنها اطلاع دهید. می‌توانید ابتدا به عضوی از خانواده‌تان که با او بیشتر صمیمی هستید اطلاع دهید و از او کمک بگیرید که چگونه این خبر را به دیگران نیز بگویید. اگر می‌ترسید با واکنش منفی و شدید خانواده شما یا همسرتان روبه‌رو شوید، توصیه می‌کنیم از مشاوران خانواده همیار عشق کمک بگیرید که چگونه این خبر را به آنها اطلاع دهید که قبول کنند و مشکلی ایجاد نشود.

تاریخ عروسی‌تان را با تاریخ به دنیا آمدن فرزندتان چک کنید

تاریخ عروسی‌تان را چک کنید. اگر قبل از اینکه به ماه‌های آخر بارداری برسید، با هم ازدواج خواهید کرد، می‌توانید بچه را نگه دارید و به دنیا بیاورید. اگر عروسی‌تان یک یا چند سال بعد خواهد بود، اگر می‌توانید با مشورت با همسر و خانواده‌هایتان، تاریخ عروسی را جلوتر بیندازید تا بتوانید فرزندتان را به دنیا بیاورید و مشکلی برایتان ایجاد نشود.

از یکدیگر حمایت کنید

برخی از زوجین برای حل این مشکل، راه سقط جنین را انتخاب می‌کنند تا آبرویشان پیش خانواده‌ها نرود و بتوانند این قضیه را خاتمه بدهند، اما سقط جنین هم خطرات و عوارض روحی و روانی و جسمانی خاص خود را دارد و بهتر است این راه حل را انتخاب نکنید. در این شرایط، باید بیشتر از قبل از یکدیگر حمایت کنید و سعی کنید عروسی را جلو بیندازید و به خانواده‌هایتان نیز اطلاع دهید. طبیعی است که در این شرایط دچار استرس و اضطراب شوید اما سعی کنید خودتان را کنترل کنید و آرامش کسب کنید.

  اعتیاد به رابطه عاطفی (اعتیاد به رابطه و عشق‌های متعدد)

از خانواده‌ها بخواهید که رازدار باشند

از خانواده‌ها بخواهید که این موضوع را با هیچ کس در میان نگذارند و رازدار باشند چون شاید اقوام و فامیل‌ها بیش از حد بر روی این موضوع حساسیت نشان دهند و به استرس، اضطراب و ناآرامی شما و خانواده‌هایتان دامن بزنند.

زندگی مشترک‌تان را ساده‌تر شروع کنید

برای اینکه بتوانید فرزندتان را نگه دارید و توانایی مالی لازم را داشته باشید، لازم است زندگی مشترک‌تان را طوری شروع کنید و برای آینده خود و فرزندتان برنامه‌ریزی کنید. از آنجایی که شروع زندگی مشترک و مراسم عروسی خرج و مخارج زیادی دارد، برای اینکه بتوانید برای به دنیا آمدن فرزندتان در ماه‌های آینده هم آمادگی کسب کنید، لازم است مراسم را کمی ساده‌تر بگیرید و از خرج و مخارج عروسی‌تان کم کنید.

راه حل آخر، سقط جنین است

همانطور که قبلا هم به این موضوع اشاره کردیم، سقط جنین خطرات و عوارض جسمانی و روانی زیادی دارد و بهتر است در صورتی که زوجین مجبور نیستند، این کار را انجام ندهند. به همین دلیل این راه را به عنوان آخرین راه حل اشاره می‌کنیم. اگر مجبور شدید که این کار را انجام دهید، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید و به هیچ عنوان از قرص‌ها و داروها برای سقط جنین استفاده نکنید چون این راه، روش تخصصی و درستی نیست و می‌تواند بارداری‌های بعدی را با مشکل مواجه کند.

از مشاور کمک بگیرید

اگر به خاطر بارداری‌تان در این دوران بسیار اضطراب دارید، دائما ذهن‌تان درگیر ترس و افکار منفی است، توصیه می‌کنیم از روانشناسان بالینی همیار عشق کمک بگیرید. برای حل مشکلات خانوادگی در این زمینه نیز می‌توانید از مشاوران خانواده همیار عشق راهنمایی بگیرید.

سخن پایانی

زمانی زوجین با هم عقد می‌کنند، از لحاظ شرعی و قانونی زن و شوهر می‌شوند و می‌توانند با هم رابطه جنسی داشته باشند، اما چیزی که مانع رابطه جنسی و بارداری در این دوران می‌شود، مسائل عرفی و خانوادگی است. خانواده‌ها و حتی مشاوران معتقد هستند که بهتر است رابطه جنسی و بارداری به بعد از ازدواج موکول شود. در این مقاله توضیح دادیم که اگر در دوران عقد حامله شدید، چه کاری بهتر است انجام دهید. برخی از زوجین راه سقط جنین را انتخاب می‌کنند، اما این راه هم عوارض و آسیب‌های زیادی به همراه دارد، مخصوصا اگر توسط شخص متخصص انجام نشود. اگر حامله شدید و نمی‌دانید که چه تصمیمی درست است که بگیرید و چگونه باید این خبر را به شوهر و خانواده‌هایتان بگویید، توصیه می‌کنیم از مشاوران همیار عشق کمک بگیرید.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط