انواع پرده بکارت و علائم پارگی آن در دختران

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

انواع پرده بکارت و علائم پارگی آن در دختران

مخصوصا در زمان ازدواج، اطلاع و داشتن آگاهی از پرده بکارت، برای دختران و پسران لازم است. طبق اعتقاداتی که از قدیم بوده و شنیدیم، می‌گفتند که در شب زفاف با پاره شدن پرده بکارت خانم، پارچه یا ملحفه خونین می‌شود. حتی در برخی از جوامع، این فرهنگ و سنت وجود دارد که باید پارچه خونین را به فامیل‌ها نشان دهند. اگر در شب زفاف خون دیده نشود، چه می‌شود؟ آیا نشانه باکره نبودن خانم است؟ کسب آگاهی و اطلاعات درباره پرده بکارت و پارگی آن، به مردان کمک می‌کند تا انتظار درستی از اولین رابطه جنسی‌شان داشته باشند و اگر همسرشان خونریزی نداشت، شوکه، مضطرب و بی‌اعتماد نشوند، چون عدم خونریزی و درد، لزوما نشانه باکره نبودن خانم نیست. در این مقاله قصد داریم ابتدا درباره پرده بکارت، محل قرارگیری و انواع آن توضیح دهیم، و سپس به این موضوع اشاره می‌کنیم که با پاره شدن پرده، حتما خونریزی اتفاق می‌افتد یا خیر؟ پاره شدن آن چقدر درد دارد؟ آیا پرده بکارت فقط با دخول پاره می‌شود؟ ترمیم پرده بکارت واقعیت دارد یا خیر؟ آیا واقعا باکرگی، نشانه پاک بودن خانم است؟ چگونه برای اولین رابطه جنسی و پاره شدن پرده بکارت، آماده شوید تا درد و احساس ناخوشایند کمتری را تجربه کنید و بیشتر لذت ببرید؟ به همه این سوالات، پاسخ خواهیم داد.

پرده بکارت چیست و کجا قرار دارد؟


پرده بکارت، بافت نازکی است که دهانه واژن را احاطه کرده است. البته محل قرارگیری آن در خانم‌ها، می‌تواند متفاوت باشد. معمولا پرده بکارت با دست قابل لمس نیست و خود شخص نمی‌تواند آن را ببیند. معاینه پرده بکارت، تشخیص محل قرارگیری یا نوع آن، فقط باید توسط پزشک صورت بگیرد.

انواع پرده بکارت

پرده بکارت در هر فرد، ممکن است شکل مختلفی داشته باشد. همین موضوع تعیین می‌کند که آیا در اولین رابطه جنسی، خونریزی خواهید داشت یا خیر؟

پرده بکارت حلقوی

این نوع پرده، به شکل حلقوی ورودی واژن را می‌پوشاند. پرده بکارت حلقوی، دو نوع است: قابل گشاد شدن و ارتجاع و غیرقابل گشاد شدن. پرده بکارت حلقوی قابل گشاد شدن (ارتجاع)، با رابطه جنسی پاره نمی‌شود و خونریزی اتفاق نمی‌افتد چون قابلیت ارتجاعی دارد، اما پرده بکارت حلقوی غیرقابل گشاد شدن به دلیل اینکه قابلیت ارتجاعی ندارد، با دخول پاره می‌شود.

پرده بکارت ارتجاعی یا هلالی

این نوع پرده قابلیت ارتجاعی دارد، با رابطه جنسی پاره نمی‌شود و خونریزی ندارد. در روابط جنسی، به طور جزئی آسیب می‌بیند اما کاملا پاره نمی‌شود.

پرده بکارت تیغه‌ای

این نوع پرده بکارت، دهانه بالا و پایین واژن را به هم وصل کرده است. با رابطه جنسی پاره می‌شود و خونریزی اتفاق می‌افتد.

پرده بکارت مشبک

پرده بکارت مشبک همانند پرده بکارت حلقوی است که دور تا دور ورودی واژن را پوشانده، اما تفاوت این دو نوع در این است که پرده بکارت مشبک، به شکل عدد هفت یا هشت دیده می‌شود و روزنه‌هایی برای خروج خون قاعدگی دارد. با رابطه جنسی پرده پاره می‌شود و خونریزی اتفاق می‌افتد. به دلیل اینکه این پرده ورودی واژن را کامل پوشانده، اولین رابطه جنسی ممکن است برای این افراد، دردناک باشد.

پرده بکارت مثلثی (شرابه‌دار)

این نوع پرده، رایج‌ترین پرده در دختران است، که به صورت مثلثی شکل، دهانه واژن را پوشانده است. در این نوع پرده نیز با اولین رابطه جنسی، خونریزی اتفاق می‌افتد.

پرده بکارت مسدود و ضخیم

این نوع پرده نسبتا ضخیم است و ورودی واژن را کامل پوشانده است. پرده بکارت مسدود، گاهی آنقدر ضخیم است که خون قاعدگی نیز از آن خارج نمی‌شود و ممکن است در زمان قاعدگی به دلیل برگشت خون، خانم دردهای ناحیه شکمی داشته باشد. این نوع پرده، برخی اوقات حتی با دخول نیز پاره نمی‌شود و نیاز است که عمل جراحی جزئی توسط پزشک برای پاره کردن آن، صورت بگیرد.

  عشقم برگشته، بهش فرصت دوباره بدم؟

بدون پرده بکارت

برخی از دختران به صورت مادرزادی، بدون پرده بکارت به دنیا می‌آیند. این موضوع، در دوران جنینی قابل تشخیص است.

بهترین زمان برای تشخیص نوع پرده بکارت

قبل از اولین رابطه جنسی (دخول)، بهترین زمان برای مراجعه به پزشک و تشخیص نوع پرده است. بعد از اولین رابطه جنسی، شکل و فرم اولیه پرده از بین می‌رود و تشخیص درست نوع آن، دشوار یا غیرممکن می‌شود.

آیا پرده بکارت را می‌توان با چشم غیرمسلح دید؟

ممکن است بتوان پرده بکارت را با چشم غیرمسلح مشاهده کرد، چون در ورودی واژن قرار گرفته و دو لبه واژن را به هم متصل می‌کند، اما بهتر است برای معاینه و تشخیص نوع آن، به پزشک زنان و زایمان مراجعه کنید.

پزشکان چگونه پرده بکارت را معاینه می‌کنند؟

ابتدا مراجعه‌کننده روی تخت دراز می‌کشد. پزشک اسپکولوم را در دهانه واژن قرار می‌دهد تا واژن گشاد و باز شود. سپس کولپوسکوپ به اندازه چند سانت وارد واژن می‌شود و نواحی داخلی را به صورت بزرگنمایی شده، نشان می‌دهد. از این طریق پزشکان، نوع و سالم بودن پرده بکارت را مشخص می‌کنند. معاینه پرده بکارت، یک ربع یا کمتر طول می‌کشد.

آیا می‌توان از روی ظاهر شخص، سالم بودن پرده بکارت را تشخیص داد؟

متاسفانه اطلاعات اشتباهی در این زمینه وجود دارد. برخی از افراد ادعا می‌کنند که می‌توان از روی نحوه راه رفتن، از روی فرم پاها یا از روی چهره، سالم بودن یا نبودن پرده بکارت را تشخیص داد، در حالی که چنین چیزی اصلا حقیقت ندارد. تشخیص سالم بودن یا نوع پرده، فقط توسط پزشک متخصص، به کمک دستگاه‌های مخصوص انجام می‌شود.

آیا معاینه پرده بکارت، لازم و ضروری است؟

در برخی از فرهنگ‌ها، قبل از ازدواج خانم باید برای معاینه سالم بودن یا نبودن پرده بکارت به پزشک مراجعه کند، اما از لحاظ علمی معاینه پرده بکارت مزایا دارد. مزایای معاینه آن، این است که خانم از نوع پرده خود آگاه می‌شود، و می‌تواند به کمک پزشک، روش‌ها و راهکارهایی برای کاهش درد و لذت بیشتر در اولین رابطه جنسی را به کار بگیرد. به عنوان مثال، اگر در معاینه مشخص شود که پرده بکارت شما از نوع حلقوی است که به صورت کامل دهانه واژن را پوشانده و فقط منافذ ریزی برای خروج خون قاعدگی دارد، می‌توانید با توصیه پزشک برای کاهش درد اولین رابطه جنسی، از ژل‌های روان‌کننده استفاده کنید. اگر پرده شما از نوع ارتجاعی باشد، در صورتی که شما و همسرتان از آن اطلاع نداشته باشید، ممکن است در اولین رابطه جنسی اصلا خونریزی نداشته باشید. این موضوع ممکن است سوءتفاهم و یا بی‌اعتمادی را در رابطه‌تان ایجاد کند.

چگونه می‌توان پارگی پرده بکارت ناشی از تجاوز و پارگی ناشی از رابطه زناشویی را تشخیص داد؟

پارگی ناشی از رابطه زناشویی، آسیبی به رحم، دیواره واژن و مجرای ادرار نمی‌رساند، اما پارگی ناشی از تجاوز، به دلیل اینکه رابطه جنسی خشن صورت می‌گیرد، آسیب و زخم‌هایی در دیواره واژن، رحم و مجرای ادراری ایجاد می‌شود.

با پاره شدن پرده بکارت، حتما خونریزی اتفاق می‌افتد؟

همانطور که در بخش قبلی توضیح دادیم، پرده بکارت انواع مختلفی دارد. در برخی از انوان پرده بکارت، مثل پرده ارتجاعی، خونریزی رخ نمی‌دهد یا بسیار کم است. بنابراین اینکه چقدر خونریزی خواهید داشت، بستگی به نوع پرده بکارت دارد.

پاره شدن پرده بکارت، چقدر درد دارد؟

اگر پرده بکارت طوری باشد که ورودی واژن را به صورت کامل پوشانده باشد (مثل پرده بکارت حلقوی و مسدود)، ممکن است درد زیادی را تجربه کنید، اما اگر پرده بکارت به صورت کامل ورودی واژن را نپوشانده باشد و ضخیم نباشد، ممکن است درد کمتری داشته باشید. بنابراین میزان درد نیز به نوع پرده بستگی دارد.

  بخت‌گشایی فوری، سریع و تضمینی

پرده بکارت فقط با رابطه جنسی (دخول) پاره می‌شود؟

پاره شدن پرده بکارت، فقط با دخول و رابطه جنسی اتفاق نمی‌افتد. ممکن است با انجام ورزش‌های سنگین و کششی مثل ژیمناستیک، بدن‌سازی و اسب‌سواری، پرده پاره شود یا آسیب ببیند. به علاوه، اگر در حین قاعدگی از تامپون استفاده کنید یا در حین خودارضایی شئ را وارد واژن کنید، موجب پارگی کامل یا جزئی پرده بکارت خواهد شد.

آبا با وجود داشتن پرده بکارت سالم، امکان حاملگی وجود دارد؟

همه انواع پرده بکارت به جز پرده بکارت مسدود و ضخیم، به صورت کامل ورودی واژن را نمی‌پوشانند و یا منافذی روی آنها برای خروج خون قاعدگی وجود دارد. اسپرم قابلیت شنا کردن دارد، بنابراین اگر روی ناحیه تناسلی خانم باشد، می‌تواند وارد واژن شده، از منافذ پرده بکارت عبور کند و به تخمک پرسد. درنتیجه حتی با داشتن پرده بکارت سالم، امکان حاملگی وجود دارد.

آیا می‌توان زمان پارگی پرده بکارت را مشخص کرد؟

معمولا 48 تا 72 ساعت بعد از دخول، به دلیل اینکه خون‌مردگی و خراشیدگی روی لبه‌های پرده پاره شده وجود دارد، می‌توان زمان دقیق پاره شدن را مشخص کرد، اما اگر بیشتر از 72 ساعت گذشته باشد، لبه‌های پرده ضخیم شده و خون‌مردگی و خراشیدگی آن رفع می‌شود، به همین دلیل تشخیص زمان پارگی، دشوار یا غیرممکن می‌شود. تشخیص زمان پارگی پرده بکارت، توسط پزشک زنان و زایمان صورت می‌گیرد.

بعد از پاره شدن، امکان دارد پرده بکارت خود به خود ترمیم شود؟

پرده بکارت، بافت فیبری دارد. بعد از پاره شدن، خونرسانی به آن قسمت کاهش می‌یابد، به همین دلیل امکان اینکه خود به خود ترمیم شود، وجود ندارد.

فرق بین خون قاعدگی و خون ناشی از پارگی پرده بکارت چیست؟

خون قاعدگی زیاد است و تا چند روز ادامه دارد. رنگ آن قرمز تیره است و گاهی همراه با لخته خون از بدن خارج می‌شود. در آخرین روزهای قاعدگی، به دلیل تغییرات هورمونی، رنگ خون قاعدگی، قهوه‌ای می‌شود. خون ناشی از پارگی پرده بکارت، در حد یک یا چند قطره (کم) است و همان روز رفع می‌شود، یعنی تا چند روز بعد ادامه نخواهد داشت. رنگ آن، روشن‌تر از خون قاعدگی است و برخلاف خون پریودی، همراه با لخته خون نیست.

علائم پارگی پرده بکارت

پاره شدن پرده بکارت، ممکن است کاملا بدون علامت باشد، و یا ممکن است کمی خونریزی اتفاق بیفتد یا شخص درد را تجربه کند. همانطور که در قسمت‌های قبلی مقاله توضیح دادیم،  اینکه خونریزی اتفاق بیفتد یا خیر و شخص درد داشته باشد یا خیر، بستگی به نوع پرده دارد. اگر پرده ارتجاعی باشد یا شخص اصلا پرده بکارت را نداشته باشد، ممکن است خونریزی اصلا اتفاق نیفتد و شخص دردی نداشته باشد، یا خونریزی در حد یک یا دو قطره باشد. بنابراین نمی‌توان علائم قطعی برای پارگی پرده بکارت مشخص کرد، زیرا این موضوع بستگی به نوع پرده هر شخص دارد. اگر می‌خواهید بدانید که علائم پارگی پرده بکارت شما چه خواهد بود، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا پزشک پرده‌تان را معاینه کند و نوع آن را تشخیص دهد. در این صورت می‌توانید علائم پارگی آن، میزان خونریزی و درد را تشخیص دهید و بدانید.

آیا واقعا باکرگی نشانه پاک بودن خانم است؟

در برخی از جوامع و فرهنگ‌ها این گونه است و اگر دختری باکره نباشد، درواقع آبرویش می‌رود و حتی گاهی از طرف خانواده یا جامعه ممکن است انگشت‌نما و طرد شود. در واقعیت، باکره بودن دختر نشانه پاک بودن و بی‌تجربگی او نیست. امروزه در روابط عاطفی، ممکن است افراد معاشقه داشته باشند بدون اینکه دخول انجام شود. البته کسی که در دوران آشنایی، رابطه جنسی برقرار می‌کند هم شخص بدی نیست و درست نیست که درباره آن فرد قضاوت شود.

  خواندن داستان‌ سکسی توسط شوهر

تصمیم‌گیری درباره اینکه به صلاح شماست که در دوران دوستی با شریک عاطفی‌تان رابطه جنسی داشته باشید یا خیر، می‌تواند دشوار و سرنوشت‌ساز باشد. برای اینکه بتوانید درست‌ترین تصمیم را بگیرید، توصیه می‌کنیم از مشاوران همیار عشق کمک بگیرید. مشاوران، با بررسی شرایط رابطه‌تان، راهنمایی می‌کنند که در شرایط رابطه شما، برقراری رابطه جنسی چه مزایا و معایبی می‌تواند داشته باشد، و آیا این کار درست است و به صلاح شماست یا خیر؟

چگونه برای اولین رابطه جنسی و پارگی پرده بکارت، آماده شوید؟

اولین رابطه جنسی، می‌تواند بسیار پرتنش باشد. برخی افراد، نگران و مضطرب هستند و یا اعتماد به نفس کمی در این مورد دارند. البته در هر صورت، بهتر است برای کسب آمادگی برای اولین رابطه جنسی، راهکارهای زیر را انجام دهید:

از لحاظ ذهنی و روحی و روانی، آماده باشید

واقعیت این است که اولین رابطه جنسی، رویایی، رومانتیک و دقیقا مطابق با انتظارات‌تان نیست چون در اولین بار، ممکن است هم شما و هم شریک عاطفی‌تان، مضطرب باشید. انتظارات‌تان را کاهش دهید. قبل از شروع رابطه فکر کنید، اگر آمادگی‌اش را ندارید، به شریک عاطفی‌تان اعلام کنید و دخول و پاره کردن پرده بکارت را به روز دیگری موکول کنید که آمادگی‌اش را داشته باشید. برای کسب آمادگی، افزایش آگاهی و اطلاعات در زمینه رابطه زناشویی، بسیار مهم است.

برای کسب آمادگی برای اولین رابطه جنسی و کسب اطلاعات و آگاهی بیشتر درباره این مورد، می‌توانید از سکس‌تراپ‌های همیار عشق کمک بگیرید. مشورت با روانشناسان، بهترین و معتبرترین گزینه برای کسب آگاهی و آمادگی روحی و روانی است.

با او صحبت کنید

درباره رابطه جنسی، انتظارات و خواسته‌هایتان با شریک عاطفی خود صحبت کنید. صحبت و گفتگو درباره این موضوع، به شما و همسرتان کمک می‌کند، بیشتر یکدیگر را بشناسید و بدانید از رابطه زناشویی خود چه می‌خواهید.

معاشقه کنید

معاشقه زیاد، شما و همسرتان را برای دخول و رابطه جنسی آماده می‌کند. هرچقدر معاشقه طولانی داشته باشید، استرس و اضطراب‌تان نیز کم خواهد شد.

ظاهرتان را برای رابطه زناشویی آماده کنید

برای اینکه اعتماد به نفس و آمادگی لازم برای اولین نزدیکی را داشته باشید، باید ظاهرتان را آماده کنید. حمام کردن قبل از رابطه جنسی، به شما کمک می‌کند که هم بهداشت شخصی‌تان بالاتر برود، هم بتوانید آرامش‌تان را حفظ کنید و هم بدن‌تان برای سکس آماده شود.

سخن پایانی

پرده بکارت، لایه نازکی از پوست است که در ابتدای ورودی واژن قرار گرفته است. پرده بکارت انواع مختلفی دارد. اینکه درد و خونریزی را بعد از پارگی پرده تجربه کنید یا خیر، بستگی به نوع پرده دارد. اگر پرده‌تان از نوع حلقوی و مسدود باشد، که ورودی واژن را کامل پوشانده و یا ممکن است ضخیم باشد، درد و خونریزی خواهید داشت، اما اگر پرده ارتجاعی باشد، ممکن است به صورت کامل پاره نشود، درنتیجه درد و خونریزی زیادی نخواهید داشت. در ادامه مقاله توضیح دادیم که ترمیم پرده بکارت با عمل جراحی خاصی صورت می‌گیرد که عوارض آن کم و نادر است. درواقعیت، باکره بودن نشانه بی‌تجربه و پاک بودن نیست، چرا که بدون دخول نیز می‌توان معاشقه و ارتباط فیزیکی داشت. در ادامه چند توصیه برای اینکه اولین رابطه جنسی آرام و لذت‌بخشی را داشته باشید، آوردیم: صحبت کردن با همسر درباره انتظارات و خواسته‌ها، کسب اطلاعات بیشتر درباره سکس و پارگی پرده بکارت، توجه به بهداشت شخصی و ظاهر و داشتن معاشقه طولانی قبل از رابطه جنسی. برای کاهش ترس و اضطراب و کسب آمادگی لازم برای اولین رابطه زناشویی و پارگی پرده بکارت، می‌توانید از سکس‌تراپ‌های همیار عشق کمک بگیرید.

 

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

  • سلام دکتر خسته نباشید
    واقعا منو ببخشید که یه همچین چیزی میگم اما خیلی نگرانم خیلی کار اشتباهی کردم و خیلی پشیمونم و توبه کردم که دیگر این گناه زشت رو انجام ندم اما خیلی نگران پرده بکارتم هستم من گناه زشت خودارضایی رو انجام میدادم که الان با توکل بر خدا در حال ترک هستم اما خیلی میترسم که پرده ام پاره شده باشه واقعا پشیمونم الان خیلی نگران پرده بکارتم هستم آیا امکان سالم بودنش وجود داره؟

مقالات مرتبط

چرا روابطم دووم نداره؟

روابط عاطفی من کوتاه مدته! ممکنه شما هم جز دسته آدم‌هایی باشید که ارتباطاتتون بیشتر از یکی دوماه دووم نداره و بعد از اون همیشه به هم می‌خوره. احتمالا از

مطالعه»