کوچکی اندازه آلت شوهر (سایز طبیعی آلت تناسلی مرد)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

کوچکی اندازه آلت شوهر (سایز طبیعی آلت تناسلی مرد)

برخی از مردان به شدت نگران این موضوع هستند که «نکنه آلتم از نظر خانمم خیلی کوچک باشه؟» یا «نکنه کوچک بودن آلتم در سکس مشکل ایجاد کنه؟» یا «نکنه نتونم همسرم رو به خوبی ارضاء کنم؟». بعضی از خانمها هم احساس میکنند که آلت تناسلی شوهرشان کوچک است. کوچک بودن آلت تناسلی در مردان، می‌تواند بر روی اعتماد به نفس و عملکرد جنسی‌شان تاثیر منفی بگذارد، البته زمانی شخص تحت تاثیر این موضوع قرار می‌گیرد که بیش از حد بر روی این موضوع تمرکز کرده باشد و گمان کند که با کوچک بودن آلت، اصلا نمی‌شود رابطه جنسی لذت‌بخشی داشت. در این مقاله قصد داریم ابتدا بررسی کنیم که کدام آلت تناسلی نرمال است و کدام کوچک محسوب می‌شود. سپس به اینکه کوچک بودن آلت تناسلی چقدر در سکس و لذت بردن از آن مهم است اشاره می‌کنیم و در آخر توضیح می‌دهیم که اگر آلت تناسلی شوهرتان کوچک است، چه کار باید انجام دهید و چطور باید این موضوع را با او در میان بگذارید.

«آیا واقعا آلت تناسلی شوهرم کوچک است؟»

برخی از زنان طبق انتظارات و زاویه دید خود، گمان می‌کنند که آلت تناسلی شوهرشان کوچک است، در حالی که اندازه نرمالی دارد. این موضوع، به زاویه دید و انتظار شخص برمی‌گردد و گاهی باعث می‌شود قضاوت اشتباهی انجام شود. البته این قضاوت اشتباه در مردان نیز وجود دارد. مردانی که گمان می‌کنند تمام لذت سکس به اندازه آلت‌شان مربوط است، بسیار نگران کوچک بودن آن هستند. نگرانی بیش از حد، اضطراب و استرس را به وجود می‌آورد و باعث کاهش اعتماد به نفس نیز می‌شود. در نتیجه به دنبال این موارد، عملکرد مرد در رابطه جنسی پایین می‌آید. در این صورت زوجین شاید به اشتباه فکر کنند که عملکرد پایین مرد در رابطه و نداشتن اعتماد به نفس او، به خاطر کوچکی آلت تناسلی است، در حالی که این موارد به نگران بودن و اضطراب زیاد او برمی‌گردد و نه آلت تناسلی او.

کوچک بودن آلت تناسلی، بر قدرت جنسی و قدرت باروری مرد، تاثیر منفی می‌گذارد؟

خیر، کوچک بودن آلت تناسلی مرد به قدرت باروری یا جنسی مردان مربوط نیست. افرادی که دچار اختلال میکروپنیس هستند نیز قدرت باروری نرمالی دارند و آلت تناسلی‌شان از لحاظ ظاهری هم نرمال است و مشکل فقط در اندازه آن است.

اندازه نرمال آلت تناسلی مرد، چقدر است؟

اندازه آلت تناسلی مردان در حالت معمولی که تحریک نشده است، به صورت میانگین بین 4 تا 8 سانتی متر باشد باشد و در حالت نعوظ، در افراد بالغ بین 11 تا 14 سانتی متر باید باشد.

اندازه آلت تناسلی کوچک چقدر است؟

اگر اندازه آلت تناسلی در حالت معمولی و نرمال از 4 سانتی متر و در حالت نعوظ از 7 سانتی متر کمتر باشد، کوچک محسوب می‌شود.

در چه سنی آلت تناسلی مرد رشد می‌کند؟

محققان دریافتند که آلت تناسلی مردان از بدو تولد تا یک سالگی به سرعت رشد می‌کند و از 1 تا 11 سالگی میزان رشد کاهش می‌یابد، و سپس از 11 سالگی تا سن بلوغ دوباره میزان رشد افرایش می‌یابد.

  نشانه‌های تحریک و شهوتی شدن زنان (چگونه همسرم را برای رابطه جنسی آماده کنم؟)

آیا کوچک بودن آلت تناسلی، نوعی اختلال است؟

کوچک بودن آلت تناسلی به صورت مادرزادی یا میکروپنیس (Micropenis) نوعی اختلال پزشکی است که دلیل عوامل ژنتیکی یا هورمونی رخ می‌دهد. این اختلال در دوران نوزادی قابل تشخیص است. افرادی که اختلال میکروپنیس را دارند معمولا اندازه آلت تناسلی‌شان کمتر از 2.5 سانتی متر است. درمان خاص و قطعی برای این اختلال وجود ندارد اما اگر در کودکی تشخیص داده شود، ممکن است با هورمون درمانی این مشکل تا حدودی رفع شود. در هورمون درمانی، پزشک هورمون‌هایی را به بدن کودک تزریق می‌کند تا رشد آلت تناسلی تحریک شود و بیشتر رشد کند.

اختلال میکروپنیس چقدر شایع است؟

طبق مطالعات انجام شده، میکروپنیس در جهان شیوع بالایی ندارد و حتی کمتر از 1% مردان جهان ممکن است این اختلال را داشته باشند. بنابراین همه افرادی که آلت کوچک دارند، این اختلال را ندارند. برای تشخیص این اختلال، باید حتما به پزشک مراجعه کنید تا بررسی‌های لازم انجام شود.

نحوه اندازه‌گیری آلت چگونه است؟

  • یک خطکش یا نوار اندازه‌گیری را از قسمت پایه آلت تناسلی یعنی جایی که به بدن وصل می‌شود، قرار دهید.
  • تا جایی که ممکن است به استخوان شرمگاهی فشار دهید تا دقیقا احساس کنید که خطکش را در قسمت استخوان شرمگاهی قرار داده‌اید. این کار، برای افرادی بسیار ضروری است که مقداری چربی دور شکم دارند.
  • از قسمت استخوان شرمگاهی تا نوک آلت را اندازه بگیرید.

تاثیر کوچک بودن آلت تناسلی بر روی رابطه جنسی

کوچک بودن آلت تناسلی بر روی میزان لذت و رضایت از رابطه جنسی، تاثیری ندارد مگر آنکه به قدری کوچک باشد که دخول غیرممکن شود. مردانی که می‌توانند دخول را انجام دهند اما همچنان نگران اندازه آلت خود هستند، این نگرانی و اضطراب است که عملکرد جنسی مرد را کاهش می‌دهد. حتی برای بچه‌دار شدن هم کوچک بودن آلت تناسلی مشکل‌ساز نیست. این مردان، می‌توانند از پوزیشن‌های خاصی که دخول راحت‌تر و عمیق‌تر است استفاده کنند. همچنین، داشتن پیش‌نوازی و معاشقه طولانی قبل از رابطه جنسی، به زوجین کمک می‌کند که بیشتر از رابطه‌شان لذت ببرند. بنابراین کوچک بودن آلت تناسلی در حدی که دخول ممکن باشد، مشکلی را ایجاد نمی‌کند.

شوهرم آلتش کوچک است، چطور به او بگویم؟


ابتدا مطمئن شوید که واقعا درست فکر می‌کنید

همانطور که در بخش قبلی مقاله هم اشاره کردیم، برخی از خانم‌ها گمان می‌کنند که آلت شوهرشان کوچک است چون انتظار زیادی دارند یا گمان می‌کنند که باید دقیقا طبق تصورات‌شان باشد. بنابراین ابتدا از کوچک بودن آلت تناسلی او مطمئن شوید و بررسی کنید که چه انتظاری از او دارید؟ اگر رابطه جنسی و دخول به راحتی صورت می‌گیرد، نشانه نرمال بودن آلت او است.

با او درباره بهبود رابطه جنسی‌تان صحبت کنید

با شوهرتان صحبت کنید که چگونه می‌توانید رابطه جنسی‌تان را بهبود ببخشید و چه کارهایی می‌توانید انجام دهید که این رابطه برایتان لذت‌بخش‌تر باشد. با هم تبادل نظر کنید. نظر او را بپرسید، از فانتزی‌ها و خواسته‌های او سوال کنید و شما نیز نظرات‌تان را بیان کنید. به خاطر داشته باشید که بهترین راه حل مشکلات و بهبود رابطه جنسی و عاطفی، گفتگوی سازنده و موثر است ک همراه با احترام باشد. با پرسیدن سوالات جزئی، سعی کنید از خواسته‌ها و انتظارات یکدیگر مطلع شوید.

  از دخول آلت می‌ترسم(درمان ترس از رابطه جنسی و سکس)

هرگز مستقیم این مشکل را بیان نکنید

برای اینکه اعتماد به نفس و غرور همسرتان خرد نشود، هرگز نباید این مشکل و مسئله را به صورت مستقیم بازگو کنید. از بیان جملاتی مثل «چرا اینقدر کوچیکه؟ اصلا آدم هیچی از سکس با تو متوجه نمیشه!»، «اصلا بلد نیستی باید چیکار کنی!» یا «اصلا برام جذاب نیستی!» خودداری کنید. این جملات نه تنها مشکلی را حل نمی‌کنند، بلکه شوهرتان را بیشتر خرد و ضعیف می‌کنند یا ممکن است او برای لجبازی با شما، در آن لحظه ضعف‌های شما را بیان کند و سعی کند شما را نیز خرد کند.

بی‌احترامی نکنید

در هنگام گفتگو درباره مشکل، هرگز بی‌احترامی نکنید. حفظ احترام در لحظه لحظه زندگی مشترک بسیار مهم است. اگر می‌بینید صحبت‌تان به سمت بحث و دعوا و بی‌احترامی می‌رود، مکث کنید و دیگر ادامه ندهید. چند دقیقه، چند ساعت یا حتی چند روز صبر کنید، به حرف‌هایتان فکر کنید، به موضوع بحث و دعوا هم فکر کنید و بعد در شرایط مناسب‌تر با جمله‌بندی صحیح دوباره با شوهرتان صحبت کنید.

مستقیما به مشکل اشاره نکنید

هرگز به مشکلاتی که مربوط به اعتماد به نفس و غرور همسرتان می‌شود، به صورت مستقیم اشاره نکنید، بلکه توصیه می‌کنیم از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید، چون حتی بیان این موضوع نیز بسیار مهم است و اگر با لحن یا جمله‌بندی اشتباهی بیان کنید، طبیعتا مشکل بیشتر نیز می‌شود و دعوا و بحث بالا می‌گیرد. در زمینه کوچک بودن آلت همسر و بهبود رابطه جنسی، لازم است از سکس تراپیست و متخصص اورولوژی کمک بگیرید.

به سکس تراپ مراجعه کنید

بهتر است برای بازگو کردن این مشکل به همسرتان و حل آن به سکس تراپ مراجعه کنید. سکس تراپ روانشناس متخصصی است که در زمینه مشکلات جنسی و بهبود رابطه زناشویی فعالیت می‌کند. این فرد متخصص با بررسی مشکل، به شما و همسرتان راهکارهایی برای حل آن می‌دهد. توصیه می‌کنیم از سکس تراپیست‌های مجرب همیار عشق کمک بگیرید.

به متخصص اورولوژی مراجعه کنید

تشخیص اینکه آیا واقعا آلت شوهرتان کوچک است یا خیر را باید متخصص اورولوژی انجام دهد. پزشک ممکن است برای حل این مشکل، یک سری داروهای خاصی را تجویز کند و توصیه‌هایی به شما و همسرتان بدهد.

نگرانی درباره اندازه آلت تناسلی چه مشکلاتی را به وجود می‌آورد؟


اعتماد به نفس‌تان را می‌کُشد

اگر بیش از حد نگران اندازه آلت تناسلی‌تان باشید، اعتماد به نفس‌تان به شدت کاهش پیدا خواهد کرد. بنابراین اگر آلت تناسلی‌تان به اندازه نرمال است، دیگر لازم نیست نگران باشید. البته همانطور که در بخش‌های قبلی مقاله ذکر کردیم، آلت تناسلی کوچک در حدی که برای دخول مشکلی ایجاد نکند، مشکل‌ساز نیست و باعث نارضایتی همسر نمی‌شود، مگر آنکه همسرتان انتظارات غیرمنطقی داشته باشد. این موضوع هم به کمک سکس تراپیست و یا زوج درمانگر، قابل حل است.

  مشاوره مشکلات جنسی و زناشویی(سوالات و پرسش و پاسخ)

استرس و اضطراب به شما وارد می‌کند

نگرانی مداوم درباره این موضوع، به شما استرس و اضطراب زیادی می‌دهد. به دنبال استرس و اضطراب، هورمون کورتیزول ترشح می‌شود که باعث سرکوب هورمون‌های جنسی می‌شود. بنابراین نگرانی درباره این موضوع، می‌تواند میل جنسی و حتی میزان نعوظ‌تان را نیز کاهش دهد.

عملکرد جنسی‌تان را مختل می‌کند

اگر دائما در حین رابطه جنسی نگران باشید که نکند نتوانید خوب کارتان را انجام دهید، نکند نتوانید خوب خانم‌تان را ارضاء کنید و… این افکار منفی، باعث می‌شوند شما و همسرتان نتوانید از زمان حال و رابطه‌تان لذت ببرید.

ممکن است مدام از همسرتان تایید و پذیرش بخواهید

اگر بیش از حد نگران اندازه آلت تناسلی‌تان باشید، ممکن است مدام در حین و بعد از سکس سوالاتی مثل:«لذت بردی؟»، «حس می‌کنم راضی نیستی، درسته؟» و… را بپرسید. این سوالات اگر مدام هر دفعه تکرار شوند، همسرتان را خسته می‌کند و او نیز پی به نگرانی شما می‌برد. همچنین اگر روزی همسرتان از شما تعریف نکند و یا نتواند شما را قانع کند که همه چیز خوب بوده است، ممکن است شما به شدت احساس سرخوردگی کنید و بیشتر اعتماد به نفس‌تان را از دست بدهید.

به جای نگران بودن و لذت نبردن از رابطه، به دنبال حل مشکل باشید!

به جای اینکه مدام نگران باشید و در حین رابطه به جای لذت، استرس و اضطراب را تجربه کنید، بهتر است به دنبال راه حل باشید. برای معاینه و بررسی، به متخصص اورولوژی مراجعه کنید تا اگر واقعا آلت تناسلی‌تان کوچک است، به شما داروهایی داده شود. سپس برای حل مشکل در زمینه رابطه زناشویی، برای ایجاد کردن صمیمیت دوباره در رابطه و بهبود آن، از سکس تراپیست‌های همیار عشق کمک بگیرید.

سخن پایانی

برخی از زنان از کوچک بودن آلت تناسلی شوهرشان شکایت می‌کنند. گاهی این شکایت به جا و منطقی است و گاهی به دلیل داشتن انتظارات و توقعات بیش از حد است. اندازه نرمال آلت تناسلی در مردان بالغ در حالت نعوظ و تحریک شده، بین 11 تا 14 سانتی متر باید باشد. اگر اندازه آن کمتر از 7 سانتی متر باشد، کوچک محسوب می‌شود و لازم است شخص برای حل این مشکل به متخصص اورولوژی و سکس تراپیست مراجعه کند. به خاطر داشته باشید که هرگز این مشکل را به صورت مستقیم و با  بی‌احترامی و گله و شکایت به شوهرتان نگویید چون به او بر می‌خورد، غرورش له می‌شود و بیشتر اعتماد به نفسش کاهش می‌یابد. بهتر است به کمک متخصص (سکس تراپیست) آموزش ببینید که چگونه باید این موضوع را با شوهرتان در میان بگذارید و او را تشویق و راضی کنید تا به پزشک مراجعه کند. توصیه می‌کنیم برای بررسی و حل این مشکل و سایر مشکلات زناشویی، از سکس تراپیست‌های همیار عشق کمک بگیرید.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

قهر کردن ممنوع!

قهر کردن ممنوع! قهر، کار بچه‎هاست بچه‌ها در سن پایین قهر میکنن چون مهارت حل مسئله و مشکلات رو ندارن و از روبه‌رو شدن با اونها میترسن اما شما و

مطالعه»