از تنهایی خسته شدم (چطور می‌توانم از مجردی بیرون بیایم)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

از تنهایی خسته شدم (چطور می‌توانم از مجردی بیرون بیایم)

یکی از نیازهای اساسی هر انسانی، نیاز به پیوندجویی است؛ به عبارت دیگر، هر انسانی دوست دارد در زندگی خود عشق را تجربه کند، یعنی کسی را دوست بدارد و همزمان از سمت فرد دیگری دوست داشته شدن را نیز تجربه کند. گاهی به دلایل مختلف این امر در زندگی امکان‌پذیر نیست، به همین دلیل فرد ممکن است احساس تنهایی کند. این احساس تنهایی و خسته شدن از مجرد بودن امروزه، بیشتر از گذشته دیده می‌شود؛ به طوری که بسیار از دختران جوان شنیده می‌شود که: “از تنهایی و مجردی خسته شدم، چی کار کنم؟” و … . در این مقاله قصد داریم در مورد احساس تنهایی و راهکارهایی برای کنار آمدن با آن صحبت کنیم.

آیا احساس تنهایی دلیل خوبی برای ازدواج است؟ 


همانطور که در مقدمه اشاره شد، نیاز به دوست داشتن و دوست داشته شدن، یکی از نیازهای اساسی هر انسانی است؛ اما مساله مهم این است که آیا این دلیل خوبی برای ازدواج هست یا نه؟ پاسخ به این سوال خیر است؛ اما چرا؟ چون ازدواج خوب و سالم، ترکیبی از قدرت عشق و منطق است و زمانی که شما بخواهید به‌خاطر فرار از تنهایی ازدواج کنید، به احتمال زیاد آینده خوبی را نیز برای خودتان فراهم نمی‌کنید.

بین تنها بودن و احساس تنهایی فرق بزرگی است، تنها بودن یعنی کسی را نداشتن، اما احساس تنهایی به تعداد افرادی که در کنار ما هستند ارتباطی ندارد. فردی که احساس تنهایی می‌کند در حقیقت ممکن است انسان‌های زیادی را در کنار خود داشته باشد، اما از در کنار آن‌ها بودن نتواند لذت ببرد. این مساله در مورد ازدواج هم ممکن است اتفاق بیافتد؛ زمانی که شما از روی احساس تنهایی ازدواج کنید، نه فاکتورها و ملاک‌هایی که برایتان ارزشمند هستند، به احتمال بسیار زیادی در آینده با مشکل مواجه خواهید بود؛ زیرا درست است که شما با کسی به عنوان همسر زندگی می‌کنید، اما در حقیقت این فرد کسی نیست که شما دوست داشته باشید. به همین دلیل است که بعد از مدتی، باز هم تمام احساسات شما قبل از ازدواج برخواهد گشت. پس، هرگز به خاطر ترس و فرار از تنهایی ازدواج نکنید.

چرا تا به حال ازدواج نکرده‌ام؟


قبل از اینکه در مورد راهکارهایی برای پیدا کردن شریک مناسب برای ازدواج صحبت کنیم، بگذارید کمی علت‌های متداول برای ازدواج نکردن را بررسی کنیم:

ملاک‌ها و معیارهای سخت‌گیرانه 

یکی از مهم‌ترین دلایل ازدواج نکردن ممکن است استانداردهای بسیار بالای شما برای ازدواج باشد. زمانی که شما ملاک‌ها و ویژگی‌های سخت‌گیرانه‌ای برای ازدواج تعیین می‌کنید، به احتمال کمتری می‌توانید کسانی را ملاقات کنید که از فیلتر شما رد شوند. البته منظور این نیست که شما نباید هیچ معیاری برای ازدواج داشته باشید، بلکه در حقیقت از شما می‌خواهیم بررسی کنید و ببینید کدام یک از ملاک‌هایی که شما برای ازدواج دارید، منطبق بر واقعیت هستند؟ فرض کنید شما مردی را می‌خواهید که از نظر ظاهر، تیپ، سواد، اخلاق و آداب اجتماعی، وضعیت مالی و … همه در سطح عالی باشد؛ اما چند درصد احتمال دارد که شخصی تمام این ویژگی‌ها را دارا باشد؟ چند درصد احتمال دارد که همچین فردی در سر راه شما قرار بگیرد؟

پس، بهتر است که برای یکبار هم که شده، یک کاغذ و قلم بردارید و تمام ملاک‌ها و ویژگی‌هایی که از نظر شما مهم هستند را یادداشت کنید. یادتان باشد اول ملاک‌های کلی را بنویسید و سپس به جزییات بپردازید، اما حتما جزییات را یادداشت کنید؛ به عنوان مثال اخلاق خوب، ملاک بسیار گنگی است، به همین دلیل خیلی شفاف یادداشت کنید که منظور شما از این ملاک چیست؟ یعنی فرد مقابل باید چه کارهایی انجام دهد که از نظر شما در زمینه اخلاقی، خوب محسوب شود؟ سپس در قدم اول به هر کدام از این ملاک‌ها از بین 1 تا 10 (1 کم‌اهمیت‌ترین و 10 با بالاترین درجه اهمیت)، ارزش‌گذاری کنید. حالا یک نگاه کنید و ببینید چند تا از این ملاک‌ها امتیاز 9 به بالا می‌گیرند؟ آیا این ملاک‌ها هر کدام به تنهایی با واقعیت منطبق‌اند؟ آیا جمع کثیری از ملاک‌های پراهمیت با هم در یک فرد امکان‌پذیر است؟ حال که لیست خود را ارزیابی کردید، الان می‌توانید بررسی کنید که آیا یکی از دلایل ازدواج نکردن شما ملاک‌های سخت‌گیرانه شما هست یا خیر. اینکار همچنین به شما کمک می‌کند اگر خواستگاری دارید که مردد هستید آیا برای شما مناسب است یا خیر، بهتر تصمیم بگیرید.

  رازهایی درباره مردان که زنان نمی‌دانند (آشنایی با دنیای آقایان)

ارتباطات اجتماعی محدود 

ارتباطات اجتماعی در زمینه ازدواج بسیار مهم است. افراد یا به صورت سنتی و از طریق معرف با هم آشنا می‌شوند یا در محیط‌های تحصیلی، شغلی، دوستانه و … همسر آینده خود را ملاقات می‌کنند؛ در هر دو صورت ارتباطات اجتماعی بسیار مهم است. پس یکی از دلایلی که می‌تواند بر روی این مساله تاثیر بگذارد، دایره محدود روابط اجتماعی شماست. در قسمت بعدی این مقاله به شما آموزش داده خواهد شد که چطور روابط اجتماعی خودتان را گسترده‌تر کنید و از این طریق شانس آشنایی خود با کسی که تناسب بیشتری با معیارهای ازدواج شما دارد را بالاتر ببرید.

ویژگی‌های شخصیتی و اخلاقی 

یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند روی مساله ازدواج تاثیر بگذارد، بحث ویژگی‌های شخصیتی و اخلاقی است. برخی از ویژگی‌ها در خانم‌ها وجود دارد که خیلی مورد پسند آقایان نیست. البته منظور از این بخش، ویژگی‌های شخصیتی و اخلاقی‌ای است که به طور کلی مورد پسند عموم جامعه نیست و با هنجارهای اخلاقی و روان‌شناختی هماهنگی ندارد؛ به عنوان مثال، پرخاشگری، تحریک‌پذیری و …، ویژگی‌هایی هستند که نه تنها در بحث ازدواج، بلکه به خاطر حفظ و بهبود روابط بین‌فردی، بهتر است تغییر کنند. به طور کلی، منظور از این بخش این نیست که شما خودتان را به خاطر کسی تغییر دهید، بلکه تنها بهتر است چنین ویژگی‌هایی که در روابط اجتماعی آسیب‌زا هستند را شناسایی کرده و بعد برای رفع آن‌ها تلاش کنید.

یک نکته مهم در این بخش، سندرم پیش از قاعدگی است؛ در این سندرم، خانم‌ها حدود یک هفته تا 10 روز قبل از زمان قاعدگی دچار حالت‌هایی می‌شوند که بسیار می‌تواند روابط بین‌فردی آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد؛ به عنوان مثال خانم‌ها در این دوران معمولا تحریک‌پذیرتر شده و به همین جهت بیشتر از قبل گریه می‌کنند یا پرخاشگرتر می‌شوند. اگر علائم مرتبط با این سندرم را در خودتان می‌بینید، حتما با روان‌پزشک یا روان‌شناس مشورت کنید تا برای حل آن راهکارهایی به شما ارائه دهند.

سایر موارد 

این مواردی که تا اینجا ذکر شد، عمده‌ترین دلایل ازدواج نکردن است، اما به هر حال موارد دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند بر روی این امر تاثیر بگذارد، به عنوان مثال گاهی اوقات ممکن است شما آشنایی زیادی با مهارت‌های ارتباطی نداشته باشید و همین امر باعث شود حتی اگر پسر مورد علاقه‌تان را هم دیدید، باز هم نتوانید علاقه خود را به شیوه صحیح به آن فرد نشان دهید. از طرفی ممکن است اصول ارتباطی را بلد باشید، اما از شیوه‌های به کار بردن این اصول با هدف جذب مرد مورد علاقه آگاه نباشید. گاهی هم ممکن است کسی را دوست داشته باشید ولی او به دلایل مختلف، علاقه‌ای به ازدواج کردن نداشته باشد. علاوه، بر تمام این موارد، نکات دیگری نیز هست، اما در این مقاله سعی داریم راهکارهایی برای جذب مرد مورد علاقه و ازدواج را با تکیه بر همین پیش‌فرض‌های مطرح شده، به شما ارائه دهیم؛ با ما همراه باشید.

چطور می‌توانم فرد مناسبی برای ازدواج پیدا کنم؟ 


در بخش قبلی در مورد دلایل عمده‌ای که ممکن است بر روی مجردی شما تاثیر بگذارد، صحبت کردیم؛ حالا از شما می‌خواهیم که بررسی کنید و ببینید کدام یک از این مواردی که گفته شد، بیشتر در مورد شما صادق است (شما می‌توانید چند دلیل مختلف را در نظر داشته باشید)، سپس به راهکارهایی که در زیر آورده شده است توجه کنید و برای حل آن‌ها اقدام کنید.

  چه کار کنم پسر برام خرج کنه؟

تعدیل ملاک‌ها و معیارهای سخت‌گیرانه 

اگر پس از بررسی معیارهای خودتان برای ازدواج متوجه شدید که یکی از دلایل ازدواج نکردن شما، همین معیارهای سخت‌گیرانه است، پس حتما طبق روشی که برای شما گفته شد، بر روی متعادل و انعطاف‌پذیرتر کردن آن‌ها کار کنید. شما می‌توانید با مطالعه مقالات، کتاب‌ها و یا گفت‌وگو با دوستان یا آشنایانتان که ازدواج کردند، ملاک‌های درست‌تر، واقع‌بینانه‌تر و بهتری برای ازدواج خود مشخص کنید.

گسترده‌تر کردن ارتباطات اجتماعی

همانطور که گفته شد، ارتباطات اجتماعی به شما این فرصت را می‌دهد که با افراد بیشتری آشنا شوید و در این صورت شانس خود را برای ملاقات با فردی که تناسب بیشتری با شما دارد را بیشتر کنید. موارد مختلفی می‌تواند عامل کم بودن دایره ارتباطی شما باشد؛ سعی شده است که به مهم‌ترین این موارد در قسمت زیر بپردازیم:

شخصیت درون‌گرا 

افراد درون‌گرا خیلی تمایل به برقراری ارتباط زیاد ندارند و دوستانشان محدود به چند نفر است. هر چه شما درون‌گراتر باشید، قطعا دوستان محدودتری خواهید داشت. البته درون‌گرا بودن به این معنی نیست که شما تمایلی به رابطه صمیمانه و عاشقانه نداشته باشید؛ اما به هر حال این مساله دایره ارتباطی شما را محدودتر می‌کند و به همین دلیل فرصت ملاقات با افراد جدید را از شما می‌گیرد. اگر شما فردی درون‌گرا هستید، بهترین راه‌حل این است که به اطرافیان و دوستانتان نشان دهید که آمادگی و تمایل برای ازدواج را دارید. از طرفی، ممکن است به علت روابط محدودی که تا الان داشتید، ارتباطات اجتماعی و راهکارهای جذب را به خوبی یادنگرفته باشید، پس علاوه بر این شما می‌توانید با مطالعه کتاب‌ها، مقالات یا شرکت در دوره‌های مختلف اصول جذب را یاد بگیرید.

نداشتن فعالیت‌های اجتماعی 

یکی دیگر از دلایل ارتباطات اجتماعی محدود، نداشتن فعالیت‌های اجتماعی است. اگر دانشجو هستید، می‌توانید با همکلاسی‌های خود گروه‌های مختلف علمی تشکیل دهید؛ به عنوان مثال گروه‌های پژوهشی، مقاله‌نویسی، ژورنال کلاب و … . در همین گروه‌ها شما می‌توانید با افراد مختلف آشنا شوید و در بستر درست به شناخت اعضای مختلف بپردازید. اگر کارمند هستید، سعی کنید ارتباطتان با همکارانتان را افزایش دهید؛ به عنوان مثال بعد از یک روز کاری از چند نفر از همکارانتان بخواهید که با هم به کافه بروید یا … . یادتان باشد، هدف در مرحله اول، پیدا کردن همسر نیست، بلکه در قدم اول هدف بالا بردن دایره ارتباطات اجتماعی است، بنابراین بهتر است در قدم اول با همکاران خانمتان این برنامه‌ها را بگذارید.

اگر هیچ کدام از این شرایط را ندارید، سعی کنید به انجمن‌ها یا گروه‌هایی که مورد علاقه‌تان هستند، بپیوندید. به عنوان مثال اگر به کتاب علاقه دارید، عضو کتابخانه محلتان شوید، در آنجا به احتمال زیاد جلسات گروهی برای بحث‌های مختلف تشکیل می‌شود که شما می‌توانید در آن‌ها شرکت کنید و یا مثلا اگر به کوهنوردی علاقه دارید، عضو گروه‌های مختلف کوهنوردی شهرتان شوید و … .

مناسب نبودن برخی ویژگی‌های شخصیتی و اخلاقی 

برخی از ویژگی‌های اخلاقی مانند پرخاشگری و عدم کنترل خشم بسیار می‌تواند به عنوان یک مانع بسیار مهم برای ارتباطات تلقی شود؛ به همین دلیل، حتی زمانی که شما فرد مناسبی برای خود پیدا کردید، ممکن است به واسطه همین ویژگی‌ها، او را از دست بدهید. البته در نظر داشته باشید، همانطور که در بخش قبلی گفته شد، منظور از این بخش این نیست که ویژگی‌های خودتان را تغییر دهید تا مورد پسند دیگران قرار بگیرید؛ بلکه منظور این است که تنها ویژگی‌هایی که از نظر استانداردهای اخلاقی و روانشناختی مورد پذیرش نیستند را تعدیل کنید. برای اینکار می‌توانید با مشاوره با یک روان‌شناس متخصص، این موارد را بررسی و برای رفع آن تلاش کنید.

  در روابط عاشقانه، از این پیام‌ها استفاده نکنید!

نداشتن مهارت‌های ارتباطی و جذب 

مهارت‌های ارتباطی، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های لازم برای جذب کسانی است که دوستشان دارید. شما نمی‌توانید در خانه بشینید و هیچ ارتباطی با کسی نداشته باشید و در نهایت انتظار داشته باشید که دیگران از شما خوششان بیاید. شما برای به دست آوردن هر چیزی در زندگی خود باید تلاش کنید، ازدواج و پیدا کردن همسر مناسب نیز از این قاعده مستثنی نیستند. شما می‌توانید با یادگیری اصول ارتباط موثر و درست، کسی که دوست دارید را به خود جذب کنید؛ اما چطور؟

اولین اصلی که هر دختری در مورد جذاب‌ بودن باید بداند این است که به طور کلی آقایان دختران مستقل و با عزت‌ نفس را بیشتر از سایر دختران، جذاب ارزیابی می‌کنند. پس، قبل از هر چیزی، اول روی این مساله تمرکز کنید و سعی کنید با کمک روش‌های مختلف، استقلال و عزت‌نفس را در خودتان تقویت کنید.

پس از آن، با کمک روش‌هایی که در بالا گفته شد، ارتباطات خود را افزایش دهید؛ اگر در این بین با کسی مواجه شدید که به نظرتان ویژگی‌هایش با ملاک‌های شما همخوانی دارد، برای شروع ارتباط تلاش کنید. شما می‌توانید با یادگیری اصول جذب یاد بگیرید که چطور در برخورد اول او را به خود علاقه‌مند کنید. پس از آشنایی‌های اولیه، دیگر راحت‌تر می‌توانید با کمک هنر زن بودن، ارتباطتان را به قصد ازدواج با او به جلو پیش ببرید. یادتان باشد، در هر رابطه‌ای ممکن است شما کارهایی انجام دهید که به رابطه آسیب بزند، شما می‌توانید با دانستن این کارها و اشتباهات ، جلوی بسیاری از سوءتفاهم‌ها و ناراحتی‌ها را در رابطه بگیرید.

دوره جذب مرد با موبایل

امروزه بسیاری از ارتباطات ما از طریق فضای مجازی اتفاق می‌افتد؛ به همین دلیل یادگیری اصول درست ارتباطی و جذب از طریق فضای مجازی بسیار مهم و کمک کننده است. شما می‌توانید با شرکت در دوره‌ آنلاین “جذب مرد با موبایل”، این اصول و مهارت‌ها را یاد بگیرید و در زمان ارتباط مجازی با فرد مورد علاقه‌تان از آن‌ها استفاده کنید.

 نیاز به دوست داشتن و دوست داشته شدن، یکی از نیازهای اساسی هر فردی است و زمانی که این مساله رفع نشود، شما ممکن است احساس تنهایی کنید. گاهی این احساس به حدی شدید می‌شود که شما دلتان می‌خواهد هر طور که شده ازدواج کنید، بدون در نظر گرفتن اینکه آیا این فرد به درد شما می‌خورد یا نه. در قدم اول باید بدانید که ازدواج، یکی از بزرگ‌ترین تصمیمات زندگی هر فردی است، به همین دلیل هرگز سعی نکنید برای فرار از احساس تنهایی ازدواج کنید. شما برای پیدا کردن فرد مناسب برای ازدواج راه‌حل‌هایی دارید که با کمک آن‌ها می‌توانید فرد مناسبی برای خود پیدا کنید.

اول ببینید چه عاملی باعث شده است که تا الان ازدواج نکنید؟ آیا ملاک‌ها و معیارهای سخت‌گیرانه دارید؟ آیا ارتباطات اجتماعی محدودی دارید؟ آیا ویژگی‌های شخصیتی و اخلاقی شما باعث شده نتوانید روابط درستی با دیگران داشته باشید؟ آیا با اصول ارتباطی و جذب، آشنا نیستید؟ یا … . بررسی کنید و ببینید که کدام یک از این موارد در ازدواج نکردن شما موثر است؛ زمانی که این موارد را متوجه شدید، خیلی راحت‌تر می‌توانید برای رفع آن تلاش کنید؛ به عنوان مثال، اصول ارتباطی را یاد بگیرید و با کمک آن فرد مورد علاقه‌تان را پیدا و بعد جذب کنید.

 

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

نشانه‌های رابطه سالم عاطفی

نشانه‌های رابطه سالم هر کدوم‌تون، فضای خودتونو هم دارین اگه شما به كسی عشق میورزین به معنای این نیست كه باید هر دقیقه‌تونو با هم باشین. طبیعیه كه دو نفر

مطالعه»