همیار عشق

دیر انزالی در مردان:نشانه‌ها، علت‌ها و درمان

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

دیر انزالی در مردان:نشانه‌ها، علت‌ها و درمان

انواع و اقسام مشکلات جنسی در زنان و مردان وجود دارد که یکی از این مشکلات برای مردان دیر ارضا شدن یا دیرانزالی است. دیر ارضا شدن یعنی مدت زمان ارضا شدن و به انزال رسیدن در مرد بیش از حد طبیعی طول بکشد. این مشکل نیز همانند مشکل زودانزالی کاملا قابل درمان است اما قبل از اینکه به درمان آن بپردازیم، باید ابتدا بدانیم به چه مردانی دیرانزال می‌گویند و مدت زمان به ارضا رسیدن در حالت نرمال چقدر باشد باشد و بعد به سراغ ریشه‌یابی و درمان این مشکل برویم.

انواع مشکلات انزال در مردان


  • زودانزالی
  • دیرانزالی
  • اصلا ارضا نشدن
  • ارضا شدن فقط با خودارضایی

به چه افرادی دیرانزال می‌گویند؟

مردانی که بیش از 30 دقیقه زمان نیاز دارند تا بتوانند به ارضا و انزال برسند، یعنی دیرانزالی دارند. این مردان وقتی با همسرشان رابطه جنسی برقرار می‌کنند آن قدر دیر و به سختی به انزال می‌رسند که ممکن است همسرشان خسته شود و درخواست کند که رابطه جنسی را ادامه ندهد، ممکن است خودشان دچار خستگی فیزیکی شوند و دیگر نتوانند ادامه بدهند، ممکن است آنقدر زمان انزال طولانی شود که حالت نعوظ خود را از دست بدهند و یا ممکن است به دلیل طولانی بودن زمان، دچار حس ناامیدی و شکست خوردگی شوند. این مواردی که ذکر کردیم جزء علائم و نشانه‌های دیرانزالی است.

پیامدهای دیرانزالی


افرادی که دچار این مشکل هستند ممکن است این پیامدها برایشان اتفاق بیفتد که به دنبال آن، کیفیت زندگی مشترک و سلامت روان خودشان را از دست می‌دهند.

افسردگی

وقتی فرد می‌بیند در حین رابطه جنسی نمی‌تواند ارضا شود یا زیاد طول می‌کشد، زن و شوهر لذت خودشان را به دلیل طولانی بودن زمان از دست می‌دهند و مرد کم کم از این حالت ناامید می‌شود و حس می‌کند دیگر هرگز نخواهد توانست رابطه خوبی برقرار کند. به علاوه وقتی مرد می‌بیند همسرش از این موضوع ناراحت است و لذت کافی را نمی‌برد، بیشتر ناامید می‌شود چون برای مردان بسیار مهم است که همسرشان از رابطه لذت ببرد. این احساسات منفی اگر طولانی مدت باشد و فرد برای رفع مشکلش به فرد متخصص (سکس تراپ) مراجعه نکند ممکن است به مرور زمان مبتلا به افسردگی شود. افسردگی خود آسیب‌های جدی به زندگی مشترک و رابطه زناشویی وارد می‌کند.

اضطراب

وقتی فرد دیر ارضا می‌شود در دفعات بعدی رابطه جنسی ممکن است اضطراب بالایی را تجربه کند و این افکار دائما در ذهنش باشد «ممکنه ارضا نشم؟!»، «اگه نشد چیکار کنم؟»، «وای چرا من اینطوری‌ام!» این افکار که ناشی از اضطراب بالا است، باعث ترشح بیشتر هورمون کورتیزول در بدن فرد می‌شود و باعث می‌شود فرد بیشتر دچار اختلالات انزال و نعوظ شود چون هورمون‌های استرس و اضطراب، یعنی هورمون کورتیزول، به شدت هورمون‌های جنسی را سرکوب می‌کند. پس از اضطراب به خاطر دیر ارضا شدن، این مشکل را تشدید می‌کند.

  از سکس و رابطه جنسی متنفرم! (علت حس تنفر از رابطه زناشویی و راهکارهای رفع آن)

دلزده شدن از برقراری رابطه جنسی

وقتی فرد مدام تلاش می‌کند به تکنیک‌های مختلف و با خوددرمانی این مشکل را حل کند اما موفق نمی‌شود، باعث ناامیدی و دلزده شدن از رابطه جنسی می‌شود. نداشتن رابطه جنسی و یا سرد شدن از همسر، خود پیامدهای زیادی دارد که به کل زندگی مشترک آسیب می‌زند.

سرد شدن همسر از شوهر

مشکلات جنسی زن یا شوهر، به هر دوی آنها آسیب می‌زند و باعث اختلال در رابطه جنسی می‌شود. وقتی رابطه جنسی لذت‌بخش نباشد و احساسات منفی که در آن تجربه می‌کنیم بیشتر از احساسات مثبت و لذت باشد، زن هم ممکن است از شوهرش سرد شود و دیگر نخواهد رابطه جنسی برقرار کند. طرد کردن شوهر یا به رخ کشیدن مشکل او، می‌تواند مشکل شوهر را بدتر نیز بکند.

خیانت همسر

برخی از افراد هستند که وقتی می‌بینند نیازهایشان در رابطه با همسرشان به خوبی برآورده نمی‌شود و یا رابطه جنسی ندارند، به جای اینکه به سراغ حل مشکل به شیوه درست بروند، اقدام به خیانت کردن به همسرشان می‌کنند و با فرد دیگری وارد رابطه می‌شوند. پس اگر فرد سلامت روان نداشته باشد و یا مهارت حل مسئله را بلد نباشد، ممکن است خیانت کند و این موضوع بیشتر رابطه زناشویی و زندگی مشترک را خراب می‌کند.

افزایش بحث و دعوا و مشکلات زندگی مشترک

وقتی رابطه زناشویی با مشکل مواجه می‌شود مسلما رابطه عاطفی بین زن و شوهر هم ممکن است سرد شود و یا با مشکلاتی مواجه شود. به عنوان مثال زن و شوهرهایی که مشکلات جنسی دارند و نمی‌توانند به نیازهای یکدیگر به اندازه کافی پاسخ بدهند، ممکن است در زندگی مشترک‌شان مدام با هم درباره این موضوع بحث و دعوا کنند. انجام دادن این کار، بین آنها فاصله زیادی می‌اندازد و آنها را از یکدیگر سرد و دلزده می‌کند.

جدایی و طلاق

در موارد شدیدتر، اگر زوجین سعی نکنند مشکلات شخصی‌شان را حل کنند و رابطه زناشویی‌شان را بهبود ببخشند، ممکن است با جدایی و طلاق مواجه شوند. آمار طلاق امروزه نشان می‌دهد که در چندین سال اخیر، اکثر طلاق‌ها به خاطر مسائل و مشکلات جنسی بوده است. پس پشت گوش انداختن این مشکل و حل نکردن آن، می‌تواند ازدواج را با شکست مواجه کند.

علت دیرانزالی یا دیر ارضا شدن


دیرانزالی علت‌های مختلفی دارد که ما این علت‌ها را در چند دسته طبقه‌بندی کردیم و درباره هر کدام توضیحی مختصر می‌دهیم.

علت‌های روان شناختی

مشکلات روانی

در بخش قبلی هم اشاره کردیم و توضیح دادیم که مشکلاتی مثل افسردگی و اضطراب می‌تواند روی عملکرد جنسی فرد تاثیر منفی بگذارد. به علاوه اگر فرد مشکلات روانی دیگری مثل اختلالات شخصیتی داشته باشد، ممکن است از لحاظ عملکرد جنسی خوب و سالم نباشد و مشکلاتی مثل دیر ارضا شدن را داشته باشد.

مشکلات در رابطه عاطفی با همسر

اگر مرد با همسرش مشکلات زیادی در زندگی مشترک داشته باشد، با هم مدام دعوا کنند، تفاهم نداشته باشند یا به هر دلیلی عشق بین‌شان از بین رفته باشد، مرد ممکن است در چنین رابطه زناشویی با مشکلاتی مثل دیرانزالی مواجه شود چون لذت کافی را از رابطه با همسرش نمی‌برد و ارتباط خوبی با او ندارد.

  دلایل و عواقب سکس ضربدری (همسرم میخواد رابطه چند نفره داشته باشیم)

عدم داشتن مهارت‌های ارتباطی قوی

وقتی فرد مهارت‌های ارتباطی قوی نداشته باشد، هم در زندگی مشترک با همسرش دچار مشکل می‌شود و هم در رابطه زناشویی. یکی از مشکلاتی که عدم داشتن این مهارت برای افراد به دنبال دارد، این است که افراد نمی‌توانند به خوبی و به درستی درباره نیازها و خواسته‌هایشان در رابطه و زندگی با همسر صحبت کنند یا اصلا صحبت نمی‌کنند. همین موضوع آنها را از رابطه سرد می‌کند و ممکن است مشکلاتی مثل دیرانزالی اتفاق بیفتد.

داشتن تصورات اشتباه از خود

برخی از مردان که اعتماد به نفس ندارند و به دلیلی اندام و بدن خود را به اندازه کافی دوست ندارند و حس می‌کنند نقصی دارند که باید بابت آن شرمنده باشند، در حین رابطه آن قدر دچار اضطراب و حس ضعیف بودن و غیرجذاب بودن می‌کنند که هورمون‌های جنسی و میل جنسی‌شان سرکوب می‌شود. این افراد حتی ممکن اسن نتوانند حالت نعوظ خود را حفظ کنند و یا اگر مشکلی در نعوظ نداشته باشند، ممکن است بسیار دیر ارضا شوند و به انزال برسند.

داشتن فانتزی‌ها و تخیلات جنسی اشتباه و متفاوت از رابطه جنسی واقعی

افرادی که زیاد فیلم‌های پورن تماشا می‌کنند یا به دلیل آسیب‌هایی که در کودکی به آنها وارد شده است یک سری فانتزی‌ها و تخیلات جنسی اشتباه دارند، از رابطه جنسی با همسرشان لذت نمی‌برند، در نتیجه بسیار دیر ارضا می‌شوند. این افراد درخواست‌های نامتعارف و اشتباه از همسرشان دارند و فقط با انجام دادن این کارهای خاص ارضا می‌شوند. وقتی همسر سالم باشد و چنین فانتزی‌هایی نداشته باشد و نخواهد انجام بدهد، رابطه‌شان با مشکلات زیادی رو به رو خواهد شد. این افراد و زوجین می‌توانند با مراجعه به سکس تراپ، مشکلات‌شان را حل و فصل کنند.

داشتن باورهای اشتباه درباره رابطه جنسی

در برخی از فرهنگ‌ها، خانواده‌ها و مذهب‌ها درباره رابطه جنسی اطلاعات خوبی به کودکان و نوجوانان داده نمی‌شود. این افراد یا فرهنگ‌ها، رابطه جنسی را بد می‌دانند و حتی کار کثیفی تلقی می‌کنند. آنها قصد دارند با دادن این اطلاعات به افراد مجرد، آنها را بترسانند تا قبل از ازدواج رابطه جنسی برقرار نکنند. به همین دلیل از رابطه جنسی یک غول عظیم در ذهن بچه‌ها و نوجوانان می‌سازند. اگر مردی با این طرز تفکرات بزرگ شده باشد، مسلما درباره رابطه جنسی ذهنیت و باورهای مثبت و خوبی نخواهد داشت و حتی بعد از ازدواج هم ممکن است آن را کار کثیف و گناه بداند. این طرز تفکرات و باورها به فرد در حین رابطه اضطراب می‌دهد و آن قدر ذهنش را مشغول می‌کند که فرد اصلا می‌تواند از رابطه لذت ببرد بنابراین دچار مشکلاتی مثل دیرانزالی می‌شود.

علت‌های دارویی

برخی از داروها مثل داروهای ضدافسردگی، برخی از داروهای کاهش دهنده فشار خون، برخی از داروهای ضدروان پریشی، برخی از داروهای ضدتشنج و موادی مثل الکل (اعتیاد به الکل) می‌تواند باعث کاهش میل و عملکرد جنسی فرد شود و او را با مشکلاتی مثل اختلال نعوظ و یا دیرانزالی رو به رو کند.

  قرص افزایش سایز اندام تناسلی: درست یا غلط؟ (داروی بزرگ‌کننده آلت تناسلی مردان)

علت‌های جسمی و فیزیکی

برخی از نقایص مادرزادی و یا برخی از اتفاقات بر روی دستگاه تناسلی مردان و عملکرد آن تاثیر تاثیر منفی می‌گذارد، مثل:

  • آسیب وارد شدن به اعصاب لگنی. اعصاب لگنی فرایند ارگاسم و انزال را کنترل می‌کنند. بنابراین آسیب وارد شدن به این قسمت می‌تواند فرد را دچار مشکل دیرانزالی بکند
  • برخی از عفونت‌ها مثل عفونت مجاری ادرار
  • جراحی‌های پروستات مثل برداشتن پروستات از طریق مجاری ادرار یا برداشتن پروستات به دلیل بیماری‌های عصبی مثل نوروپاتی دیابتی، سکته مغزی یا آسیب نخاعی
  • اختلالات هورمونی مثل سطح پایین هورمون تیروئید (کم کاری تیروئید) یا سطح پایین هورمون جنسی تستوسترون
  • انزال رتروگراد، وضعیتی است که در آن مایع منی به جای خروج از آلت تناسلی، به سمت مثانه برمی‌گردد
  • بالا رفتن سن. هرچقدر سن مرد بالاتر برود ممکن است در حالت نعوظ و انزال او مشکلاتی اتفاق بیفتد

درمان دیرانزالی در مردان

درمان این مشکل بستگی به علت آن دارد. به عنوان مثال اگر علت این مشکل استفاده از داروهایی باشد که در میل و عملکرد جنسی مرد اختلال ایجاد می‌کند، یا دز دارو کم می‌شود و یا داروی جایگزین تجویز می‌شود که چنین پیامد و مشکلی را برای فرد ایجاد نکند. اگر علت دیرانزالی، اعتیاد به مشروبات الکلی باشد، به کمک مشاوره و تکنیک‌های دیگر به فرد کمک می‌شود تا بتواند این اعتیادش را ترک کند. اگر علت آن مشکلات جسمی و فیزیکی باشد، پزشک می‌تواند این مسائل را برطرف کند و یا اگر مشکلی در ارتباط زوجین وجود داشته باشد، به کمک زوج درمانگر قابل رفع شدن است. به هر حال موضوع اینجا است که اگر شما هم مبتلا به چنین مشکلی هستید به هیج عنوان خوددرمانی نکنید و به این وضعیت به مدت طولانی ادامه ندهید تا دچار پیامدهایی که توضیح دادیم نشوید. توصیه می‌کنیم اگر علت مشکل خود را نمی‌دانید، ابتدا از سکس تراپیست‌های همیار عشق کمک بگیرید تا علت دیرانزالی مشخص شود و بعد سکس تراپیست به شما راهکارهایی که لازم دارید را خواهد داد و یا اگر احتیاج باشد به پزشک دیگری یا به زوج درمانگر نیز ارجاع داده شوید، سکس تراپیست شما را مطلع خواهد کرد. پس قدم اول و اصلی برای حل این مشکل، مراجعه به سکس تراپیست است.

سخن پایانی

مشکلات جنسی انواع مختلفی دارند که در مردان و زنان تا حدودی رایج هستند. در این مقاله درباره مشکل دیرانزالی یا دیر ارضا شدن مرد توضیح دادیم. به فردی دیرانزال گفته می‌شود که بیش از 30 دقیقه ارضا شدنش طول بکشد و با خستگی فیزیکی خودش، همسرش و ناامیدی و یا اضطراب همراه باشد. این مشکل علت‌های روانشناختی، جسمی و دارویی مختلفی می‌تواند باشد. قدم اول برای درمان آن، این است که ریشه و علت مشکل را در خودتان پیدا کنید و بعد به سکس تراپیست مراجعه کنید تا راهکارهای لازم را دریافت کنید. این مشکل را پشت گوش نیندازید چون داشتن رابطه زناشویی سالم و لذت‌بخش، لازمه داشتن ازدواج موفق و ماندگار است. در این زمینه و در زمینه سایر مشکلات جنسی و زناشویی، می‌توانید از سکس تراپیست‌های همیار عشق کمک بگیرید.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط