چرا دچار عشق یک طرفه می‌شویم؟ (رهایی از عشق بی سرانجام)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

چرا دچار عشق یک طرفه می‌شویم؟ (رهایی از عشق بی سرانجام)

عشق یک طرفه شاید دردش از شکست عشقی کمتر نباشد و حتی به خاطر امیدهایی که فرد به خودش می‌دهد و تلاش‌های یک طرفه‌ای که می‌کند ممکن است طاقت فرساتر هم باشد. اما چرا برخی افراد وقتی وارد یک رابطه یک طرفه می‌شوند با قدرت از آن بیرون می‌آیند و برخی دیگر به آن می‌چسبند و بها می دهند؟ در این مقاله ویژگی‌های افرادی که درگیر عشق یک طرفه می‌شوند را بررسی می‌کنیم و راه کارهایی که باید برای آن انجام دهید را برایتان توضیح می‌دهیم.

عشق یک طرفه چیست؟

عشق یک طرفه به زبان ساده علاقه و مهر و محبت شما به شخصی است که علاقه چندانی به شما ندارد و اگر هم علاقه‌مند شما باشد به اندازه شما به رابطه بین شما و خود شما اهمیت نمی‌دهد. این بی اهمیتی ممکن است عمدی یا غیر عمدی باشد اما در هر صورت شما سرمایه‌گذار عاطفی اصلی این رابطه هستید و بار این رابطه روی دوش‌های شماست. عشق یک طرفه مانند چشمه‌ای است که خودش آب ندارد و شما ناچارید با دست دائم در آن آب بریزید تا خشک نشود!

نشانه‌های عشق یک طرفه چیست؟

قطعا اگر درگیر چنین عشقی باشید خودتان یک طرفه بودن آن را حس کرده‌اید اما چند نشانه مهم آن را برایتان توضیح می‌دهیم.

اغلب در حال راضی کردنش هستید

 اگر از علایق شخصی‌تان گذاشته‌اید، کارهایی که حالتان را خوب می‌کند رها کرده‌اید و بیشتر از توان‌تان وقت می‌گذارید تا طرف مقابل احساس رضایت کند اما او همچنان ناراضی است یا تلاشی برای جلب رضایت شما نمی‌کند احتمالا درگیر عشق یک طرفه هستید.

اغلب در حال عذرخواهی هستید

 افرادی که در عشق یک طرفه هستند دائم تلاش می‌کنند مشکلی در رابطه پیش نیاید، گله‌ها و هیجانات منفی‌شان را مخفی می‌کنند تا مبادا طرف مقابل ناراضی شود، بنابراین با کوچکترین خطایی ناچارند دائم عذرخواهی کنند و نشان دهند آماده جبران اشتباهاتشان هستند یا گاهی حتی زمانی که اشتباهی نکرده‌اند و طرف مقابل ناراحت است برای کار نکرده عذرخواهی می‌کنند!

اغلب در حال پشنهاد دادن هستید

 وقتی عشق دوطرفه نباشد، رابطه رفته رفته سرد و کسل کننده می‌شود و شما برای بالا نگه داشتن رابطه دائم در حال پیشنهاد دادن‌های مختلف هستید. پیشنهاد برای بیرون رفتن، صحبت کردن، مهمانی رفتن و … .

فقط شما درباره آینده صحبت می‌کنید

 یکی از استرس آمیزترین افکار افرادی که درگیر عشق یک طرفه هستند ترس از آینده و از دست دادن عشقشان است. این افراد ممکن است مدام درباره نقشه‌های آینده‌شان صحبت کنند که خود را با عشقشان تصور می‌کنند اما شریک عاطفی‌شان عکس العمل خاصی نشان نمی‌دهد و علاقه‌ای به شنیدن ندارد یا سطحی از کنار آن عبور می‌کند.

دوستانش و تفریحات دیگر را به شما ترجیح می‌دهد

 وقتی درگیر یک عشق یک طرفه باشید احتمالا طرف مقابل در اغلب اوقات تفریحات دیگر را به شما ترجیح می‌دهد و خیلی برای بودن با شما برنامه‌اش را خالی نمی‌کند. در واقع الویت اول او برای گذراندن وقت نخواهید بود.

این شمایید که اغلب مشتاق دیدارش هستید

در عشق یک طرفه این شمایید که اغلب دلتنگ هستید و دوست دارید شریک عاطفی‌تان را ببینید، مشتاقانه درباره قرارتان صحبت می‌کنید و دلتان می‌خواهد روز قرار زیبا و بی نقص به نظر برسید اما این موارد اهمیت چندانی برای او ندارد.

شروع کننده صحبت‌ها شما هستید

 یکی از مشکلات عشق یک طرفه این است که حرفی برای گفتن در رابطه وجود ندارد و شما برای گرم نگه داشتن رابطه و اثبات اینکه رابطه صمیمی و خوبی دارید باید دائم صحبت کنید و حرفی برای گفتن داشته باشید حتی اگر جواب خاصی نگیرید.

  دلتنگی جدا شدن از پدر و مادر پس از ازدواج (دلم برای خانه پدری تنگ شده!)

چه افرادی درگیر عشق یک طرفه می‌شوند؟


شاید تصور کنید هر فردی ممکن است درگیر عشق یک طرفه شود اما واقعیت چیز دیگری است. افرادی که توان مدیریت افکار و هیجاناتشان را دارند می‌توانند این عشق را تشخیص دهند و در زمان مناسب از آن خارج شوند. اما چه افرادی بیشتر از دیگران درگیر عشق یک طرفه و از آن بدتر ادامه یک رابطه یک طرفه می‌شوند؟

افرادی که طرحواره طرد و رهاشدگی دارند

 افرادی که گرفتار تله رهاشدگی یا طرد هستند بیشترین افرادی هستند که درگیر عشق یکطرفه می‌شوند. این افراد در دوران کودکی احساس امنیت در رابطه را تجربه نکرد‌ه‌اند. پدر و مادرهایی که محبت بی ثبات به فرزند می‌کنند، گاهی مهربان و گاهی سخت گیر و بی حوصله‌اند این پیام را به کودک می‌دهند که محبت همیشگی نیست! برخی افراد نیز در دوران کودکی از دست دادن‌های سختی مانند مرگ پدر و مادر یا عزیزان را تجربه کرده‌اند که همین باعث می‌شود از از دست دادن بترسند و گاهی نیز طلاق والدین این پیام را منتقل می‌کند که هر لحظه امکان دارد همه چیز خراب شود و تو رها شوی! البته پدر و مادرهای بسیار حمایت‌کننده که اجازه نمی‌دهند کودک هیچ چالشی را تجربه کنند می‌توانند طرحواره طرد و رها شدگی را در کودک به وجود آورند. این افراد در روابط بزرگسالی نیز دائم ترس از دست دادن دارند و بدی ماجرا اینجاست که افراد گرفتار تله رهاشدگی جذب افرادی می‌شوند که اهل ترک کردن و رها کردن هستند! بنابراین عشق یک طرفه خوراک غول طرح واره رهاشدگی این افراد است و ممکن است نه یک بار حتی چندبار وارد رابطه‌های یک طرفه شوند. اگر حس می‌کنید گرفتار چنین طرحواره‌ای هستید حتما به یک روانشناس متخصص طرحواره درمانی مشورت کنید.

افرادی که ترس از شکست دارند

 برخی افراد آن قدر از شکست واهمه دارند که حاضر هستند به هر قیمتی شده است همه چیزشان را فدا کنند تا شکست را تجربه نکنند. آن ها این کار را با رابطه‌شان نیز می‌کنند و به هیچ عنوان حاضر نیستند قبول کنند ممکن است مثل هزاران فرد دیگر در رابطه شکست بخورند. این افراد خودشان اغلب می‌دانند در یک عشق یک طرفه هستند اما توان پذیرفتن این را ندارند! آنها از اینکه دیگران بگویند فلانی رهایش کرده است واهمه دارند و دلشان می‌خواهد به همه ثابت کنند می‌توانند رابطه‌شان را مدیریت کنند. متاسفانه تا زمانی که این افراد از شکست می‌ترسند و آن را خطا می‌دانند هیچ کس نمی‌تواند قانعشان کند که این رابطه یک رابطه بی‌سرانجام است!

افرادی که عزت نفس پایین دارند

 افراد با عزت نفس پایین نیز خوراک اصلی عشق‌های یک طرفه هستند. افرادی که عزت نفس پایین دارند به زبان ساده خودشان را لایق دوست داشته شدن نمی‌دانند چون در درجه اول خودشان، خودشان را دوست ندارند و چنین توقعی هم از دیگران ندارند. عزت نفس پایین در موارد شدید حتی باعث می‌شود فرد به صورت ناخودآگاه خود تنبیهی انجام دهد و احساس کند این بلاهایی که بر سرش می‌آید حق اوست! پس توقعی از شریک عاطفی‌اش هم ندارد و حس می‌کند جایگاهش در همین رابطه یک طرفه مناسب است! در حالت کلی عزت نفس اولین موردی است که روانشناس سعی می‌کند در افرادی که در عشق یک طرفه هستند بررسی و ترمیم کند.

افرادی که دیدگاه درستی از رابطه ندارند

 برخی افراد خودشان دیدگاه درستی از رابطه ندارند و با توجه به تجربیاتی که در اطرافشان دیده‌اند تصور می‌کنند رابطه همینی است که هست! آن ها تجربه رابطه‌های سالم و دو طرفه را نداشته‌اند و فکر می‌کنند بی توجهی، بی میلی، عدم صمیمیت و … در یک رابطه طبیعی است. ممکن است روابط پدر و مادر یا دوستانشان نیز به همین شکل بوده باشد و به قول معروف درگیر ضرب المثل بی خبری خوش خبری هستند! بله آن ها خبری از رابطه سالم و امن ندارند، مزه‌اش را نچشیده‌اند و با همین رابطه یک طرفه خوش هستند!

  عشق و رابطه یک طرفه (وقتی همه بار رابطه روی دوش یک نفر است)

افراد بت ساز

 برخی افراد عادت به بت ساختن دارند و تصور می‌کنند هر چیز دست نیافتنی آنقدر خوب است که باید تبدیل به بت شود! این افراد اصولا از به دنبال کارهای سخت رفتن لذت می‌برند و گاهی برای رسیدن به خواسته‌های نشدنی‌شان حتی در نقش قربانی فرو می‌روند و دلشان برای خودشان می‌سوزد! این افراد از این بازی لذت می‌برند و جالب است وقتی به خواسته‌شان برسند دیگر از داشتن آن لذت نمی‌برند.

افرادی که طرحواره محرومیت هیجانی دارند

 افرادی که طرحواره محرومیت هیجانی دارند نیز محبت را حق خود نمی‌دانند و باور ندارند می‌توانند مورد محبت قرار گیرند و حمایت شوند. این افراد معمولا در کودکی اغلب برای دریافت توجه و محبت والدین تلاش کرده‌اند یا محبت آن‌ها را به صورت شرطی دریافت کرده‌اند. افراد گرفتار تله محرومیت هیجانی مانند سایر طرحواره‌های ناسازگار جذب افرادی می‌شوند که آن‌ها را بیشتر درگیر این تله کند بنابراین جذب افرادی می‌شوند که به قول معروف لازم باشد محبت را از آنها گدایی کنند. پس تعجبی ندارد درگیر یک رابطه یک طرفه شوند تا محبت را طلب کنند. اگر حس می‌کنید چنین طرحواره‌ای در شما وجود دارد حتما با یک روانشناس متخصص طرحواره درمانی مشورت کنید تا این طرحواره را در شما شناسایی و مدیریت کند.

چه باید بکنیم؟

اگر درگیر یک رابطه یک طرفه یا عشق یک طرفه هستید قبل از هر اقدام و تلاشی برای تبدیل این رابطه یک طرفه به رابطه دو طرفه باید روی خودتان کار کنید و ببینید چرا شما خود را در چنین رابطه آسیب رسانی نگه داشته‌اید؟ ریشه این علاقه یک طرفه شما چیست؟ اگر دلایل بالا را خوانده باشید متوجه شده‌اید که افراد با ویژگی‌های خاصی جذب چنین روابطی می‌شوند شما جزء کدام دسته‌اید و چرا نمی توانید به صورت منطقی از خودتان و روح روانتان مراقبت کنید؟ پس قدم اول شما کشف علت علاقه‌تان است تا اگر مشکلی وجود دارد آن را برطرف کنید و پس از برطرف کردنش اگر با افکار صحیح و اصولی به این نتیجه رسیدید که این رابطه را می‌خواهید برنامه‌ریزی صحیحی برایش انجام دهید.

سوالات متداول


 1. عشق یک طرفه می‌تواند عشق واقعی باشد؟

عشق یک طرفه یعنی دوست داشتن کسی که او به شما علاقه‌مند نیست یا میزان عشقش نسبت به شما کم است. بنابراین این نوع عشق، واقعی نیست و نوعی شیفتگی و احساس است اما اگر عشق یک طرفه به دو طرفه تبدیل شود و رابطه سالم بین افراد شکل بگیرد، در این صورت می‌توان گفت که این یک عشق واقعی است.

 1. آیا عشق یک طرفه می‌تواند به رابطه موفق تبدیل شود؟

بله ممکن است در صورتی که عشق دو طرفه بین‌شان بگیرد و وارد رابطه سالم و دو طرفه شوند. در غیر این صورت خیر، رابطه‌ای که در آن تعادل برقرار نباشد و یک فرد تلاش بیشتری نسبت به فرد دیگر بکند، این نوع رابطه نمی‌تواند موفق باشد. البته در روابط موفق هم پیش می‌آید که گاهی به دلایلی، یکی از افراد بیشتر به دیگری محبت می‌کند اما در روابط موفق این شرایط همیشگی نیست و عشق یک طرفه محسوب نمی‌شود.

 1. چطور عشق یک طرفه را فراموش کنیم؟

 • در طول روز کارهای مفید و لذت‌بخش انجام بدهید تا زیاد روی شکست‌تان متمرکز نشوید
 • از خودتان مراقبت کنید از لحاظ جسمانی و روانی
 • در طول روز زمانی را برای ناراحتی و سوگواری کردن بگذرانید. از احساسات‌تان فرار نکنید بلکه آنها را به رسمیت بشناسید
 • با دوستان و اعضای خانواده‌تان وقت بگذرانید
 • ارتباط‌تان را با طرف مقابل کامل قطع کنید
 • به زندگی قبلی‌تان بازگردید
 1. آیا میتونم عشقم را فراموش کنم؟

در کل کلمه فراموش کلمه درستی نیست. ما زمانی می‌توانیم چیزی را فراموش کنیم که دچار ضربه مغزی یا بیماری آلزایمر شویم. در غیر این صورت چیزی از حافظه‌مان پاک نمی‌شود بلکه باید بگوییم آیا می‌توانم به پذیرش جدایی برسم؟ این سوال بهتری است. در پاسخ باید گفت که بله 100% ممکن است. اگر تا به حال نتوانستید بدانید که علتی دارد. می‌توانید به مشاور مراجعه کنید تا علت این موضوع تعیین شود و مشاور به شما کمک کنید که به پذیرش جدایی و آرامش برسید.

 1. چطور طرحواره‌ها را درمان کنم؟

راهکارهای درمانی طرحواره‌ها برای هر فرد یکسان نیست و منحصر به فرد است. برای این منظور می‌توانید از طرحواره درمانگران همیار عشق کمک بگیرید تا طرحواره‌های فعال در شما مشخص شود و مشاور به شما کمک کند این موارد را درمان و غیرفعال کنید.

 1. چرا ما درگیر افرادی می‌شویم که طرحواره‌های ما را فعال می‌کنند؟

علتش این است که یک الگوی تکرارشونده در زندگی‌مان باشد که باعث شود یک نگاهی به درون خودمان بیندازیم و ببینیم چه مشکلی وجود دارد که مدام این افراد به زندگی‌مان می‌آیند و چرا به آنها جذب می‌شویم. علتش رسیدن به خودشناسی و درمان مشکلات فردی برای رسیدن به رشد شخصیتی است.

 1. آیا میتونم عشق یک طرفه رو به عشق دو طرفه تبدیل کنم؟

بستگی به موارد زیادی دارد. گاهی اوقات انجام دادن چنین کاری ممکن است و گاهی اوقات خیر اما به هر حال روش‌هایی برای تلاش کردن در زمینه جذب عشق وجود دارد. اگر رابطه‌تان مجازی است و در فضای مجازی او را دیده‌اید، می‌توانید برای آموزش جذب عشق از طریق پیام، در دوره جذب عشق با موبایل شرکت کنید و اگر رابطه‌تان در دنیای واقعی است، می‌توانید در دوره جذب عشق از آشنایی تا ازدواج شرکت کنید.

 1. عشق واقعی چیست؟

عشق واقعی یک محبت پایدار و قوی بین دختر و پسر است که بین‌شان رابطه‌ای پرشور و هیجان، سالم و رضایت‌بخش را ایجاد می‌کند. این نوع روابط به جدایی ختم نمی‌شوند.

 1. ممکنه یک نفر رو به شدت دوست داشت؟

بله چرا که نه البته حواس‌تان باشد که عشق را با وابستگی قاطی نکنید. عشق زیاد با وابستگی و کم بودن عزت نفس فرق می‌کند.

 1. ممکنه همزمان عاشق دو نفر بشم؟

بله ممکن است. عشق یک احساس است که می‌توان گفت ایجاد شدن آن دست ما نیست اما این ماه هستیم که انتخاب می‌کنیم کدام عشق‌ها را جدی بگیریم و کدام را فراموش کنیم.

  عشق و رابطه یک طرفه (وقتی همه بار رابطه روی دوش یک نفر است)

سخن پایانی

عشق و یا رابطه یک طرفه، یکی انواع عشق و روابط آسیب‌زننده است. افراد خاصی درگیر عشق‌های یک طرفه می‌شوند که درباره این موضوع به صورت مفصل توضیح دادیم تا بتوانید مشکل خود را ریشه یابی کنید. اگر به دلیل وابستگی و تله‌های ذهنی، برایتان سخت است که از عشق و رابطه یک طرفه خارج شوید، حتما از کمک مشاور استفاده کنید و هرگز به این شرایط به صورت طولانی مدت ادامه ندهید چون سلامت روان‌تان را به شدت تحت تاثیر منفی خود قرار خواهد داد. برای فراموش کردن عشق و رابطه یک طرفه‌تان و کار کردن روی خودتان، می‌توانید در دوره من ارزشمند بدون تو شرکت کنید.

 

همیار عشق را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط