آیا می‌توان همزمان عاشق دو نفر بود؟ (عاشق دو نفر شدم)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

آیا می‌توان همزمان عاشق دو نفر بود؟ (عاشق دو نفر شدم)

اگر هم‌زمان احساسات قوی و آتشینی برای چند نفر داشته باشید، باید چه کار کنید؟ وقتی به عشق، یعنی عشق راستین و پرشور خیال‌انگیز فکر می‌کنیم، معمولاً دو نفر به ذهن‌مان می‌آید که تمام دنیای یکدیگراند و عشق‌شان به هم آن‌قدر شدید است که هیچ فرد دیگری نمی‌تواند بین‌شان قرار بگیرد و خللی در عشق‌شان وارد کند. وقتی یک نفر ادعا می‌کند که هم‌زمان “عاشق” دو نفر است و هنوز با هیچ کدام وارد رابطه جدی نشده است، به این نتیجه می‌رسیم که این فرد عاشق‌پیشه موقتاً جذب دو نفر شده است و هر دو را با شدت یکسانی دوست دارد. عاشق بودن از نظر بسیاری از مردم به معنای از میدان خارج شدن تمام رقبای عشقی است و معتقداند که قلب نمی‌تواند هم‌زمان عشق دو نفر را در خود جای دهد. اما آیا این باور درست است؟ نمی‌شود هم‌زمان عاشق دو نفر بود و هر دو را دیوانه‌وار با شدت یکسان دوست داشت؟

عاشق بودن به چه معنا است؟

قبل از آن که توضیح بدهیم آیا عشق ورزیدن هم‌زمان به دو نفر اصولاً ممکن است یا خیر، لازم است توضیح بدهیم که “عاشق بودن” به چه معنا است. عشق مفهومی مهم و دیرینه است، هیچ فرهنگی را نمی‌توان یافت که خالی از عشق باشد، بعید است فردی وجود داشته باشد که هرگز جملۀ “عاشق هستم” را، فارغ از موقتی، کوچک یا عجیب بودن احساسش به زبان نیاورده باشد. از این نظر عشق ورزیدن هم‌زمان به چندین نفر نه تنها ممکن است، بلکه امری رایج و ساده است. کاملاً ممکن است که هم‌زمان عاشق چند نفر باشید. اعضای خانواده، فرزندان و دوستان صمیمی را در نظر بگیرید؛ مسلماً تمام این عزیزان هم‌زمان با هم در قلب‌تان جای دارند. ضمناً ممکن و آسان است که هم‌زمان جذب چند نفر بشوید. نکته مهم این است که عاشق شدن و جذب شدن را با هم اشتباه نگیرید، هر چند شکی نیست که این دو احساس، همپوشانی دارد. عاشق شدن با جذب شدن تفاوت دارد. جاذبه جنسی واکنش شیمیایی کوتاه مدتی است که درون بدن رخ می‌دهد و چنان احساس جذبه شدیدی را ایجاد می‌کند که اجازه نمی‌دهد به درستی فکر کنید و باعث می‌شود به اشتباه فکر کنید که از صمیم قلب عاشق شده‌اید، حال آن که در واقع درگیر میل و شهوتی سطحی شده‌اید. با این حال عاشق دیگری شدن و به عبارتی یک “ارتباط قلبی عمیق” کمی با دوست داشتن دیگری یا هیجان زده شدن از حضور دیگری تفاوت دارد. عاشق شدن صرفاً به معنای حق‌شناسی عمیق یا داشتن یک احساس هیجان‌انگیز موقتی نیست و هدف آن احتمالاً فقط یک نفر است.

آیا ممکن است هم‌زمان عاشق دو نفر بشوید؟

اگر تفاوت بین “عاشق شدن” و “کراش داشتن” را در نظر بگیریم و این دو احساس را از هم جدا کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که عشق ورزیدن هم‌زمان به دو نفر اصلاً عادی و رایج نیست. عشق ورزیدن مستلزم احساسی عمیق و سرمایه‌گذاری عاطفی جدی بر روی یک رابطه عاشقانه است، از این رو برای اکثر افراد دشوار است که بتوانند هم‌زمان عاشق بیش از یک نفر باشند. می‌توانید هم‌زمان عاشق دو نفر بشوید؛ ممکن است یک نفر باعث شود که اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید، از جذابیت خودتان مطمئن شوید و به همین دلیل عاشقش شوید. در این بین احتمال دارد نفر دومی باشد که احساس امنیت، دوست داشته شدن و صمیمیت را در وجودتان القاء کند و به همین خاطر عاشق او نیز بشوید. ناگهان مغزتان دوپامین فراوانی را برای هر دو نفر تولید می‌کند، چون هر یک به روش خاص خود باعث می‌شود که احساس خاص بودن و محبوب بودن بکنید. با این حال جنبه به ظاهر تصادفی عشق که عباراتی مانند “در دام عشق افتادن” و “در نگاه اول عاشق شدن” به آن اشاره دارد، امکان عاشق دو نفر شدن را زیر سوال می‌برد. ممکن است عاشق یک نفر بشوید، چون به نظرتان شخصیت جالبی دارد و برایش ارزش قائل هستید و هم‌زمان عاشق فرد دومی هم بشوید که شخصیتی متفاوت اما به همان اندازه تأثیرگذار دارد. عشق یک انتخاب است؛ شما تصادفاً عاشق یک نفر نمی‌شوید و در دام عشقش گرفتار نمی‌شوید. خودتان تصمیم می‌گیرید که قلبتان را به روی یک نفر باز کنید، خوبی‌هایش را ببینید، در حضورش خودتان باشید، گارد دفاعی‌تان را پایین بیاورید، در مقابلش آسیب‌پذیر باشید و با او وارد قلمرو عشق بشوید. بنابراین وقتی عاشق یک نفر می‌شوید، خودتان تصمیم می‌گیرید که تابلو ورود ممنوع قلبتان را روشن کنید و دیگر به کسی اجازه ندهید که وارد قلبتان شود.

  چه کسانی نباید ازدواج کنند؟ (ازدواج کنم یا نه؟)

می‌توانید وقتی هنوز در رابطه هستید، عاشق دیگری بشوید؟

رابطه داشتن با یک نفر باعث نمی‌شود که نسبت به دیگری احساس پیدا نکنید و خواسته یا ناخواسته عاشقش نشوید. البته ممکن است که هم‌زمان احساس جدی و عمیقی نسبت به دو نفر پیدا کنید، بدون آن که با هیچ کدام‌ رابطه‌ای داشته باشید، اما در اکثر موارد آنچه که فکر می‌کنید عشق است، کراش و احساس زودگذر قوی است. وقتی با یک نفر در رابطه هستید و ناگهان احساس عشق مانندی به دیگری پیدا می‌کنید، اوضاع کمی پیچیده‌تر می‌شود. ممکن است وقتی هنوز در رابطه هستید، دیوانه‌وار عاشق دیگری بشوید. رابطه انتخابی منطقی است، اما عاشق شدن غیرارادی است. عشق مانند تیری است که در قلبتان فرو می‌رود و نمی‌توانید مانع آن بشوید. زمانی که رابطه عاشقانه شور روزهای اولیه را از دست می‌دهد و بیشتر رنگ و بوی دوستی به خود می‌گیرد، ممکن است عاشق فرد دیگری بشوید که آتش اشتیاق درون‌تان را دوباره شعله‌ور کند. غالباً در چنین شرایطی است که موضوع خیانت پیش می‌آید. رابطه‌های بلندمدت مانند ازدواج بعد از مدتی شبیه به رابطه خواهر و برادری می‌شود و اگر زن و شوهر ندانند که چطور جذابیت‌شان را برای هم حفظ کنند، رابطه جنسی بین‌شان به تدریج از بین می‌رود. در نتیجه راه برای ورود عشق یا دست‌کم احساسات شهوانی زودگذر نسبت به فرد دیگری به جز همسر باز می‌شود. نیاز جنسی موضوع اصلی خیانت برخی همسران است. اما عده‌ای نیز احساسی واقعی نسبت به نفر سوم پیدا می‌کنند و حتی ممکن است با او وارد رابطه جنسی نشوند.

  بعضی مواقع ناخواسته فرد مقابلم رو ناراحت می‌کنم

خیانت دیدن در رابطه عاطفی یا زندگی مشترک، احساسات منفی بسیاری، ازجمله بی‌اعتمادی، احساس نفرت و شکست را در شخص ایجاد می‌کند. اگر در رابطه‌تان خیانت دیدید، طبیعی است که حال‌تان بد باشد و از همسرتان نفرت داشته باشید، اما برای اینکه بتوانید واکنش درست را نشان دهید و با همسرتان با آرامش درباره خیانتش صحبت کنید، احساسات منفی درون ذهن‌تان را از بین ببرید و بتوانید دوباره اعتماد و عشق را در رابطه‌تان بسازید و یا تصمیم درست را در رابطه با جدا شدن یا ادامه دادن رابطه را بگیرید، توصیه می‌کنیم از زوج درمانگران همیار عشق کمک بگیرید، چون قطعا سخت است که بتوانید به تنهایی و بدون کمک حرفه‌ای، از پس این احساسات و واکنش‌های منفی ناشی از خیانت همسرتان بربیایید و تصمیم درست را بگیرید که آیا رابطه‌تان قابل ترمیم است یا خیر.

ممکن است نسبت به همسرتان سرد شده و از هم دور شده باشید، در این صورت ممکن است تصمیم بگیرید که قلب‌تان را به روی عشق ببندید، شاید هم هرگز با همسرتان احساس راحتی نکرده‌اید و نتوانسته‌اید به او عشق بورزید. در چنین شرایطی با فرد دیگری آشنا می‌شوید که وجودتان را سرشار از احساس امنیت، مورد توجه قرار گرفتن و جذابیت می‌کند، در نتیجه در حضورش آسیب‌پذیر می‌شوید، خود واقعی‌تان را پیدا می‌کنید، ارتباطی عمیق میان‌تان شکل می‌گیرد و سرانجام عاشق می‌شوید.

هم‌زمان عاشق دو نفر بودن چه خصوصیاتی را درباره‌تان بیان می‌کند؟

هم‌زمان عاشق دو نفر بودن می‌تواند اعصاب خردکن باشد. جامعه به ما این‌گونه تلقین کرده است که عشق ورزیدن هم‌زمان به دو نفر اصولاً غیرممکن است و قرار گرفتن در چنین وضعیتی اصلاً مطلوب نیست. به علاوه عشق ورزیدن هم‌زمان به دو نفر غالباً جنبه خیانت به خود می‌گیرد، ضمناً اگر هر یک از دو معشوق از این وضعیت باخبر شوند، هر دو رابطه متلاشی می‌شود و شما با ناراحتی فراوان تنها می‌مانید. اگر هم‌زمان عاشق دو نفر هستید، خودتان را ببخشید. در این وضعیت قرار گرفته‌اید، چون یک انسان هستید. عاشق دو نفر شده‌اید، چون هر دو خواسته‌هایی را که از یک رابطه عاشقانه دارید، به روشی خاص برآورده می‌کنند. این وضعیت پیچیده است، اما دلیلی ندارد که به خاطر آن شرمنده باشید. به جای آن که احساسات خود را علامت یک ویژگی بد در شخصیت‌تان تلقی کنید، بهتر است به این نتیجه برسید که چون رابطه فعلی نتوانسته است نیازهای‌تان را برآورده کند، به سمت دیگری کشیده شده‌اید. سپس رابطه‌تان را به طور اصولی بررسی کنید و به جای آن که انگشت اتهام را به سمت شریک عاطفی‌تان بگیرید، سعی کنید مشکل‌تان را ریشه‌یابی کنید. برای مثال اگر فکر می‌کنید که عاشق دو نفر شده‌اید، احتمالاً نمی‌توانید در رابطه صمیمی بشوید و نمی‌دانید که چطور وارد بخش‌های عمیق‌تر رابطه بشوید؛ در نتیجه اجازه می‌دهید که رابطه با دیگری فکر و احساس‌تان را از رابطه فعلی منحرف کند. در واقع وارد رابطه جدید شدن روشی برای اجتناب از صمیمیت و ایجاد پیوندی عمیق است. اگر آن‎قدر وقت آزاد و جای خالی در قلب‌تان دارید که می‌توانید عاشق یک نفر دیگر بشوید، پس می‌توان نتیجه گرفت که به طور کامل روی فردی که در حال حاضر با او رابطه دارید، سرمایه‌گذاری نکرده‌اید. گاهی اوقات بهتر است به جای آن که بگوییم عاشق دو نفر هستید، بگوییم که در واقع عاشق هیچ کس نیستید. ممکن است فکر کنید که همسرتان را دوست دارید یا جذب دیگری شده‌اید، اما هیچ یک از این دو احساس معیارهای لازم را برای عاشق محسوب شدن ندارد.

  سورپرایز کردن عشق (26 روش غافلگیر کردن دوست دختر و دوست پسر)

اگر همزمان عاشق دو نفر شده‌اید، بهتر است برای پیدا شدن ریشه و علت آن و اتخاذ تصمیم درست درباره هر دو رابطه، از مشاوران همیار عشق راهنمایی بگیرید.

اگر هم‌زمان عاشق دو نفر شدید، باید چه کار کنید؟

اگر فکر می‌کنید که هم‌زمان عاشق دو نفر هستید، شتاب‌زده و نسنجیده عمل نکنید. شاید لازم بدانید که احساس خود را برای هر دو نفر فاش کنید، از همسر یا شریک عاطفی فعلی خود جدا شوید یا وارد رابطه مخفیانه با نفر سوم شوید؛ اما هر یک از این اقدامات می‌تواند پیامدهای ناخوشایندی را برای شما و دو نفر دیگر به دنبال داشته باشد. در عوض بهتر است که به مشاور مراجعه کنید تا وضعیت را به طور جدی بررسی کنید و مشکل را ریشه‌یابی کنید. می‌توانید از مشاوران مجرب همیار عشق کمک بگیرید. یادتان باشد که مشکل از همسر یا نامزدتان نیست، مشکل از رابطه‌تان است. عاشق دو نفر شدن می‌تواند به دلیل ترس‌تان از تعهد باشد. می‌توانید در جلسات مشاوره به این مشکل بپردازید، خودتان را بشناسید، معنای واقعی رابطه و صمیمیت را یاد بگیرید و خودتان و کسانی را که عاشق‌تان هستند از دل‌شکستگی نجات بدهید. وقتی از احساسات واقعی خود آگاه شوید، بهتر می‌توانید با دیگران ارتباط برقرار کنید. باید به آقایان هشدار بدهیم که حتی اگر همسرتان دید منفی نسبت به چندهمسری نداشته باشد، بعید است وقتی به او بگویید که عاشق دیگری شده‌اید، واکنش خوشایندی نشان بدهد.

چندهمسری ممکن است، اما راهی اصولی برای حل کردن مشکلات نیست و ممکن است به قیمت از دست رفتن زندگی فعلی‌تان تمام شود، به خصوص اگر مدت‌ها است که با همسرتان ازدواج کرده‌اید. مسلماً نمی‌خواهید که شبکه‌ای از دروغ‌های فراوان را دور خود بتنید و هر دو رابطه را مخفیانه نگه دارید. این دروغگویی‌ها و پنهان‌کاری‌ها ثمری جز استرس، خشم و دل‌شکستگی ندارد. اگر می‌خواهید تجدید فراش کنید، شفاف و صادقانه به طور خصوصی با هر دو نفر صحبت کنید تا نظرشان را درباره این نوع رابطه بفهمید. عشق احساس قدرتمندی است و اکثر افراد عشق را به‌جا یا نابه‌جا برای توصیف موقعیت‌هایی به کار می‌برند که قلب‌شان را مملو از هیجانات یا احساسات قوی می‌سازد. با این حال اگر احساس می‌کنید که هم‌زمان عاشق دو نفر هستید، به خصوص اگر مدتی است با یکی از معشوق‌هایتان در رابطه هستید و نسبت به فرد سومی احساس پیدا کرده‌اید، توصیه می‌کنیم از مشاوران همیار عشق کمک بگیرید تا ریشه این موضوع پیدا شود و مشاور به شما راهکارهایی برای تصمیم‌گیری درست و درک احساس واقعی تان نسبت به شریک‌های عاطفی‌تان ارائه بدهد.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط