شوهرم به خانواده‌ام فحش میده (با همسری که به پدر و مادرم بی‌احترامی میکنه چه کنم؟)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

شوهرم به خانواده‌ام فحش میده (با همسری که به پدر و مادرم بی‌احترامی میکنه چه کنم؟)

احترام گذاشتن به همسر و خانواده او، از الزامات زندگی مشترک است و باعث می‌شود زندگی مشترک با آرامش و عشق بیشتری پیش برود. صمیمیت، احترام، اعتماد و رابطه جنسی، از مهم‌ترین‌های یک زندگی مشترک موفق و سالم است. اگر یکی از این موارد از بین برود، ادامه زندگی دو نفره با مشکل مواجه خواهد شد. در این مقاله توضیح می‌دهیم که چرا برخی از افراد به خانواده همسرشان بی‌احترامی می‌کنند و در مقابل این حرف‌های رکیک و زشت، چه واکنشی باید نشان بدهید و از چه واکنش‌هایی باید به شدت بپرهیزید.

چرا همسرم به خانواده‌ام فحش می‌دهد؟


از روی عصبانیت و ناتوانی در مدیریت احساسات به این صورت صحبت می‌کند اما منظور خاصی ندارد

هر کسی مهارت مدیریت و درست ابراز کردن احساسات را ندارد. از این افراد نمی توان انتظار داشت که بتوانند در هنگام عصبانیت به درستی صحبت یا رفتار کنند. اغلب هم بعد از انجام رفتارهای تکانشی، هیجانی و بدون فکر پشیمان می شوند و شاید ابراز پشیمانی و عذرخواهی کنند و یا شاید برای حفظ غرورشان به روی خودشان نیاورند که متوجه اشتباه‌شان شدند.

بسیار زیاد از بدی‌های خانواده‌تان به همسرتان گفتید

اگر در دوران نامزدی و آشنایی، بسیار زیاد از بدی‌های خانواده‌تان به او گفتید، احتمال آن وجود دارد که در بحث و دعواها او این اطلاعات را به رخ شما بکشد یا به شما و به خانواده‌تان بی‌احترامی کند. مثلا بعضی از افراد می‌گویند:«تو هم مثل مامانت آدم غرغرویی هستی» یا «خانواده‌ات همه‌شون مشکل دارن و روانی هستن. چه انتظاری باید از تو داشته باشم. تو هم مثل همونایی» به همین دلیل است که بسیار زیاد تاکید می‌شود که به نامزد یا شریک عاطفی خود چیزهای بدی از خانواده‌تان نگویید تا بعدا این اتفاقات نیفتد و او از این اطلاعات سوءاستفاده نکند. درست است که در رابطه باید صادق باشیم و خود واقعی‌مان را نشان بدهیم اما یک سری موارد را نباید بگوییم و این کار دروغگویی نیست.

او همیشه به دیگران بی‌احترامی می‌کند

برخی از افراد به علت محیط و خانواده‌ای که در آن بزرگ شده‌اند، یاد نگرفته‌اند که باید به همه آدم‌ها احترام بگذارند و حتی در زمان خشم هم نباید کلمات رکیک و فحش به کار ببرند. این افراد وقتی ازدواج می‌کنند هم به همسرشان یا خانواده‌اش فحش می‌دهند و برایشان مهم نیست که همسرشان ناراحت می‌شود یا خیر. این یک عادت رفتاری در این گونه افراد است.

مشکلات روحی و روانی دارد

برخی از اختلالات شخصیتی یا مشکلات روانی مثل افسردگی شدید، باعث افزایش تحریک‌پذیری فرد می‌شود، به طوری که کنترل رفتارها و حرف‌ها از دستش خارج می‌شود. بسیار زیاد احتمال دارد که این افراد در حین بحث و دعوا به دیگران بی‌احترامی کنند و فحش بدهند.

  شوهر زندانی (به زندان افتادن شوهر): مدیریت و انتظار یا طلاق؟

مقابله به مثل می‌کند

اگر شما هم این عادت را دارید که در حیت دعوا به خانواده او بی‌احترامی می کند، شاید بی‌احترامی کردن او برای مقابله به مثل به رفتار شما باشد چون قطعا هیچکس دوست ندارد به خانواده‌اش توهین شود. در صورتی که این اتفاق بیفتد، حتما شخص به نوعی پاسخ این توهین را خواهد داد.

چه کار باید کرد؟


شما چگونه با همسرتان و خانواده‌اش برخورد می‌کنید؟

اول از هر چیزی با بررسی کردن نحوه برخورد شما با همسرتان و خانواده‌اش شروع می‌کنیم. شما چه ارتباطی با خانواده‌اش دارید؟ با چه کلماتی همسرتان را صدا می‌زنید؟ تا حالا اتفاق افتاده است که در دعواها به او یا خانواده‌اش فحش بدهید؟ در دعواها چگونه و با چه لحنی با او حرف می‌زنید؟ اگر برخورد شما هم نامناسب باشد و شما هم مهارت مدیریت احساسات را بلد نباشید، می‌توان گفت که شاید این رفتار همسرتان به دلیل نحوه برخورد شما است چون اگر شما برخورد بدی داشته باشید، نباید انتظار داشته باشید که همسرتان با رویی خوش از حرف‌هایتان استقبال کند. در این صورت هم او احتمالا بسیار تهاجمی و بد برخورد خواهد کرد. اما اگر شما با او برخورد مناسبی داشته باشید و بتوانید در دعواها خونسردی‌تان را حفظ کنید و بی‌احترامی نکنید، احتمالا رفتار او نیز اصلاح خواهد شد. اگر با این بخش از مقاله متوجه شدید که این مشکل به خاطر برخورد بد شما است، حتما روی اشتباهات‌تان کار کنید تا مشکل برطرف شود. در این زمینه می‌توانید از زوج درمانگران همیار عشق کمک بگیرید.

در زندگی مشترک پرتوقع نباشید

اگر بسیار پرتوقع باشید و همیشه از همسرتان بخواهید که همه نیازهایتان را فورا برطرف کند و نیازهای خودش را نادیده بگیرید، احتمالا او را تحریک می‌کنید که به شما و یا به خانواده‌تان بی‌احترامی کند چون او به دلیل این همه ایثارگری خودش و توقعات شما، نسبت به شما احساس خشم دارد و وقتی شرایطی باشد که بتواند خشمش را بروز دهد، به بدترین شکل این کار را خواهد کرد. اگر این دلیل بی‌احترامی‌های او باشد، باید روی توقعات‌تان کار کنید و آنها را تا حد معقول کاهش دهید. این نکته را بدانید که حتی اگر ازدواج کرده‌اید هم همسرتان مجبور نیست خودش به تنهایی همه نیازهایتان را تا 100% برآورده کند، بلکه شما نیز باید در رفع بخشی از نیازهایتان تلاش کنید و از افراد دیگر هم کمک بگیرید. مثلا دوستان‌تان، خانواده شما و خودتان باید بخشی از نیازهایتان را برآورده کنید و بخش باقی مانده نیز سهم همسرتان است.

برای همسرتان نامه بنویسید و ناراحتی‌تان را با او در میان بگذارید

احتمالا اگر با هم حرف بزنید و بگویید که از دستش ناراحت و آزرده خاطر هستید چون به خانواده‌تان بی‌احترامی می‌کند، به حرف‌تان گوش نخواهد داد. بهترین کار این است که برایش نامه‌ای بنویسید و این نامه را جایی که او می‌بیند بگذارید تا مطالعه کند. در این نامه به او بی‌احترامی نکنید و شخصیتش را زیر سوال نبرید چون این کار رفتارش را تشدید خواهد کرد. باید فقط به این موضوع اشاره کنید که بی‌احترامی کردن به خانواده‌اش شما را می‌رنجاند و از او می‌خواهید که کنترل بیشتری روی هیجاناتش داشته باشد و سعی کند دیگر این کار را تکرار نکند. حتی می‌توانید از او بپرسید که اگر او جای شما بود و به خانواده‌اش بی‌احترامی می‌شد چه حسی داشت؟ و چه کار می‌کرد؟ با این سوالات به او کمک می‌کنید که پیامد رفتارش را بیشتر درک کند. شاید این انگیزه‌ای باشد که این رفتار اشتباه را تغییر دهد.

  طلسم رفتن به خواب معشوق (چطور به خوابش برم تا راضیش کنم برگرده؟)

از او علت رفتارش را بپرسید

اگر نمی‌دانید که علت رفتارش چیست، می‌توانید در زمانی که هر دوتان آرام هستید، از او بپرسید که چرا به خانواده‌تان توهین می‌کند؟ آیا چیز بدی از آنها دیده است؟ قطعا هر رفتاری دلیلی دارد و با دانستن دلیل آن، بهتر می‌توانیم مشکل را حل کنیم. از او بخواهید که صادقانه توضیح دهد.

حد و حدودی را بین شما و همسرتان مشخص کنید و به آن پایبند باشید

برای اینکه اعتماد به نفس و عزت نفس بالای خودتان را نشان بدهید، فقط همین که ناراحتی‌تان را ابراز کنید کافی نیست، بلکه لازم است حد و حدودی را مشخص کنید. به او بگویید:«ازت انتظار دارم بهتر با من و خانواده‌ام رفتار کنی» یا «این رفتار، رفتار یک آدم عاشق و مسئولیت‌پذیر نیست. ما باید رفتار بهتری با هم داشته باشیم».

مکان را ترک کنید

اگر صحبت کردن و گوشزد کردن به او نتیجه نداد، باید اقدام جدی‌تری انجام دهید. وقتی به خانواده‌تان فحش می‌دهد و بی‌احترامی می‌کند، مکان را برای مدت زمان کوتاه بدون هیچ صحبتی ترک کنید. اگر او شما را دوست داشته باشد، از این رفتار شما نگران خواهد شد و شاید تغییر کند. البته هر دفعه این کار را انجام ندهید چون تبدیل به عادت می‌شود و متوجه می‌شود که وقتی بیرون می‌روید، زود برمی‌گردید و اتفاق خاصی نمی‌افتد. اما گاهی می‌توانید از این روش استفاده کنید. با این رفتار هم به او ترس از دست دادن می‌دهید و هم متوجهش می‌کنیم که رفتارش اشتباه بوده است. البته ترک کردن محیط برای شما هم نتیجه خوبی به همراه دارد. نتیجه‌اش هم این است که شما آرام‌تر می‌شوید و می‌توانید بهتر در مورد مشکل فکر کنید.

تن صدایتان را کنترل کنید

وقتی صدایتان را بالا می‌برید، انگار می‌خواهید قدرت‌نمایی کنید و به همسرتان نشان بدهید که شما قدرتمندتر از او هستید. او هم در مقابل این قدرت‌نمایی، به جنگ با شما می‌آید و ممکن است به نوعی قدرتش را نشان بدهد. ممکن است صدایش را بالاتر از شما ببرد، ممکن است سیلی بزند، ممکن است ظرفی را بشکند یا بی‌احترامی کند. پس این جنگ بی‌پایان و آسیب‌زننده قدرت را شروع نکنید. تن صدایتان را کنترل کنید تا او هم واکنش بهتری نشان بدهد و جنگی شروع نشود.

  از شوهرم متنفرم، بدم میاد و خسته شدم (تنفر از شوهر)

از زوج درمانگر کمک بگیرید

اگر این مشکل با روش‌هایی که به شما آموزش دادیم حل نشد، توصیه می‌کنیم با زوج درمانگران همیار عشق صحبت کنید تا این رفتار در همسرتان ریشه‌یابی شود و روش‌های تخصصی‌تری به شما آموزش بدهند تا به کمک این روش‌ها، این رفتار را در همسرتان کاهش دهید.

در برخورد با همسری که فحش می‌دهد، انجام دادن این کارها، ممنوع است!


فحش دادن

اگر او فحش می‌دهد، اگر شما هم همین کار را بکنید، آیا مشکلی را حل می‌کند؟ یا شما را بیشتر وارد یک جنگ می‌کند که هر دفعه هردوتان با الفاظ رکیک به یکدیگر یا خانواده‌هایتان حمله کنید؟ هرگز مقابله به مثل نکنید چون رفتار او تشدید خواهد شد.

فریاد زدن

با فریاد زدن هم مشکلی حل نخواهد شد و مثل فحش دادن و بی‌احترامی کردن، شما فقط یک جنگ قدرت را به راه می‌اندازید. پس بهتر است روی لحن‌تان کنترل کنید و خوب صحبت کنید تا واکنش بهتری را هم از همسرتان ببینید.

اعتراض کردن به خانواده او به دلیل سبک تربیتی‌شان

برخی از افراد هستند که وقتی همسرشان کار زشت یا بدی انجام می‌دهد و نمی‌توانند خودشان مشکل را حل کنند، با خانواده او تماس می‌گیرند و همه چیز را می‌گویند. این رفتار هم مثل دو مورد قبلی، همسرتان را بیشتر تحریک می‌کند که برای آبرویی که برده‌اید، با شما بجنگد. نیاز نیست حرفی به خانواده او بزنید، بلکه به کمک زوج درمانگر سعی کنید مشکل را حل کنید.

سخن پایانی

برخی از افراد به دلیل سبک تربیتی اشتباهی که در دوران کودکی داشته‌اند، به دلیل برخورد اشتباه همسر و یا مشکلات روحی و روانی خودشان، به خانواده همسرشان یا به خود او، بی‌احترامی می‌کنند و فحش می‌دهند. این رفتار برای زندگی مشترک و یا هر ارتباط دیگری بسیار مخرب است چون یکی از ویژگی‌های یک ارتباط موفق این است که افراد به صورت دو طرفه به هم احترام بگذارند. اگر این مشکل در زندگی مشترک شما نیز وجود دارد، ابتدا باید دلیل بی‌احترامی‌های همسرتان را پیدا کنید و سعی کنید با صحبت کردن با او و برخورد درست با او، این مشکل را حل کنید و کمی رفتارش را تغییر دهید. اگر این راهکارها کافی نبود و رفتار بد همسرتان همچنان ادامه داشت، می‌توانید با زوج درمانگران همیار عشق در این خصوص مشورت کنید.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط