چرا نمیتونم عاشق بشم؟ (چطور از ته دل عاشق شم؟)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

چرا نمیتونم عاشق بشم؟ (چطور از ته دل عاشق شم؟)

برخی از افراد گله می‌کنند که تا به حال نتوانستند عاشق یک نفر بشوند و نتوانستند کسی را از ته دل دوست داشته باشند. آیا این یک مشکل روانی است یا طبیعی است؟ این افراد چه کار باید بکنند؟ عشق و دوست داشتن یک احساس طبیعی و غریزی است که در همه انسان‌ها بدون استثناء وجود دارد اما متاسفانه یک سری از اتفاقات و شکست‌ها و یا تجربیات تلخ، باعث می‌شود که فرد دیگر احساساتش را نشان ندهد، آنها را انکار کند و یا به عبارت دیگر نتواند عاشق کسی بشود. در این مقاله توسط راهکارهایی سعی می‌کنیم شما را در این امر راهنمایی کنیم تا بتوانید قلب‌تان را به روی عشق باز کنید، البته منظورمان عشق سالم است و نه عشقی که آسیب‌زننده باشد.

چرا نمی‌توانم عاشق شوم؟


در دوران کودکی آسیب دیدید

درست است که عشق یک احساس غریزی است اما یک سری از اتفاقات تلخ و ضربه‌ها در دوران کودکی، می‌تواند باعث شود که ما نتوانیم حتی شریک عاطفی خود را که اعتقاد داریم که آدم خوبی است، عمیقا دوست داشته باشیم. چه اتفاقاتی می‌تواند باعث این مشکل شود:

نمی‌خواهید از خودتان انتظار داشته باشید که در رابطه باید تلاش کنید

برخی از افراد دوست ندارند از خود انتظار داشته باشند که در رابطه باید تلاش کنند. مثلا از خود انتظار ندارند که به همان میزان که شریک عاطفی‌شان در رابطه تلاش می‌کند، خودشان هم باید تلاش کنند و یا وقت بگذارند و… به همین دلیل وقتی تلاشی نمی‌کنند، عشق هم در دل‌شان رشد نمی‌کند.

نگران هستید که وابسته خواهید شد

وقتی فرد به شدت نگران باشد که اگر عاشق شود، وابسته خواهد شد و آسیب خواهد دید، بنابراین تلاش می‌کنید که کلا عاشق نشود و کسی را دوست نداشته باشد تا آسیبی هم نبیند. این افراد راه گریز از مشکل را انتخاب می‌کنند. یعنی معتقدند که زود وابسته می‌شوند، به جای اینکه روی این مشکل کار کنند و اعتماد به نفس‌شان را تقویت کنند تا زود وابسته نشوند و بتوانند عشق سالمی را تجربه کنند، از مشکل گریز می‌کنند و کلا از وارد رابطه شدن و عاشق شدن اجتناب می‌کنند.

می‌ترسید مورد سوءاستفاده دیگران قرار بگیرید

افرادی که در اعتماد کردن به دیگران مشکل دارند و می‌ترسند مورد سوءاستفاده قرار بگیرند، به جای حل کردن این مشکل و یا بالا بردن آگاهی‌شان در زمینه روابط تا بتوانند تشخیص بدهند که چه کسی قابل اعتماد است و چه کسی نیست، گریز از مشکل را انتخاب می‌کنند. یعنی مثل مورد بالا برای اینکه آسیب نبینند و کسی از آنها سوءاستفاده نکند، ترجیح می‌دهند کلا وارد رابطه نشوند.

  اینجور آدما برای ازدواج، مناسب نیستن!

اعتماد به نفس و عزت نفس کمی دارید

شاید این جمله را شنیده باشید «اول باید خودت رو دوست داشته باشی تا بتونی به دیگران عشق بورزی» این جمله درست است. اگر شما خودتان را بی‌ارزش و پوچ ببینید، عشقی که دیگران به شما می‌دهند را رد خواهید کرد و قبول نخواهید داشت، بنابراین وقتی حس کنید که دوست‌داشتنی نیستید و او هر ابراز علاقه‌ای که می‌کند دروغ است، خودتان هم در مقابل هیچ گونه ابراز علاقه‌ای نخواهید کرد. بنابراین قلب‌تان به روی عشق دیگران بسته خواهد شد چون خودتان را لایق دریافت این عشق و احترام نمی‌دانید.

کمال‌گرا هستید

برخی از افراد حتی در زمینه روابط عاطفی هم کمال‌گرا هستند. یعنی انتظار دارند فرد کامل و بی‌نقصی سراغ‌شان بیاید و با آنها وارد رابطه شود. دیدگاه رویایی و کمال‌گرایانه‌ای نسبت به عشق و رابطه دارند. در حقیقت چون هیچ کمالی وجود ندارد و هیچ شخص یا رابطه بدون مشکل و کاملی در جهان وجود ندارد، این افراد کم کم خودشان را کنار می‌کشند چون نمی‌توانند با این واقعیت کنار بیایند.

مبتلا به اختلالات شخصیتی هستید

به عنوان مثال کسی که اختلال شخصیت اسکیزوئید دارد، نمی‌تواند با دیگران ارتباط بگیرد، صمیمی شود و عشق بورزد. کسی که اختلال شخصیت مرزی دارد هم نمی‌تواند رابطه سالمی را برقرار کند و عشق سالمی نسبت به دیگران داشته باشد. بنابراین این افراد در روابط عاطفی مدام دچار شکست می‌شوند.

اگر موارد فوق را در خودتان می‌بینید، توصیه می‌کنیم حتما برای درمان به روانشناس مراجعه کنید. در این زمینه، روانشناسان همیار عشق می‌توانند به شما کمک کنند. با درمان این موارد، شما این قابلیت و مهارت را پیدا می‌کنید که بتوانید رابطه سالمی را برقرار کنید و یک شخص را عمیقا دوست داشته باشید.

عشق چیست؟

قبل از اینکه به راه حل‌ها بپردازیم، ابتدا کمی در مورد عشق صحبت کنیم و به یک شناخت درست و علمی از عشق برسیم. عشق یعنی دوست داشتن عمیق یک فرد که آن را به شیوه‌های مختلف مثل کلامی و رفتاری نشان می‌دهیم. عشق در لغت، هم یک اسم است و هم یک فعل. از آنجایی که انواع مختلف عشق ورزیدن وجود دارد، اگر روش شما با روش شریک عاطفی‌تان یکسان نباشد، شما با هم دچار مشکل و تضاد خواهید شد، اما اگر روش‌های شما یکسان باشد، شما در کنار هم راضی و خوشحال خواهید بود. عشق، وابستگی یا هوس نیست و کاملا متفاوت است.

  مشکلات ازدواج با بیمار ام اس (بیماری ام اس و رابطه زناشویی)

چگونه از ته دل عاشق شوم؟


به شریک عاطفی‌تان گوش بدهید

گوش کردن به کسی که عاشق‌تان است، به شما کمک می‌کند که او را بشناسید، بتوانید به او اعتماد کنید و بدانید که چه حسی به شما دارد. وقتی حس مثبت او را بشنوید. عمیقا بپذیرید، شما هم در مقابل به او این حس را خواهید داشت.

از کلمات زیبا استفاده کنید

هرچقدر هم که برای شما سخت است، باید تمرین کنید از کلمات زیبا استفاده کنید. با خودتان فکر کنید که شریک عاطفی‌تان چه جایگاهی در زندگی‌تان دارد؟ چه حسی به او دارید؟ حس‌تان را با کلمات زیبا توصیف کنید، به او بگویید، یا در ذهن‌تان این کلمات را بیان کنید و یا آنها را بنویسید. اگر کلمات عاشقانه و زیبا بلد نیستید و دایره لغات‌تان در این زمینه کم است، توصیه می‌کنیم از رمان‌ها و یا فیلم‌های عاشقانه استفاده کنید. آهنگ‌های عاشقانه هم می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

تشکر کنید

استفاده از کلمات زیبای متشکرم، ممنونم و… باعث می‌شود بیشتر عشق و حس خوب را به سمت خودتان جذب کنید. حتما در ارتباطات‌تان سپاسگزار و قدردان دیگران باشید.

به نیازهای او توجه کنید

رابطه مثل یک جاده دو طرفه است و باید تمرین کنید به نیازهای او هم توجه کنید و آنها را تا حد امکان برآورده کنید. اگر از نیازهای شریک عاطفی‌تان اطلاعی ندارید، می‌توانید از او بپرسید.

تماس فیزیکی برقرار کنید

برای اینکه بتوانید عمیقا کسی را دوست داشته باشید، اگر رابطه‌تان در مراحلی است که  می‌توانید با او تماس فیزیکی برقرار کنید، تا حدی که آسیب‌زننده نباشد، این کار را انجام دهید. مثلا دست او را بگیرید و نوازش کنید و یا او را در آغوش بگیرید. سپس از او بپرسید که چه حسی به او دست می‌دهد. با انجام این کار و گرفتن بازخورد مثبت از طرف او، برایتان انگیزه‌ای می‌شود که بیشتر به او عشق بورزید و در این کار مهارت پیدا کنید.

وقت باکیفیتی را با او بگذرانید

برای اینکه بتوانید عشق را از ته دل در وجودتان ایجاد کرده و احساس کنید، یکی دیگر از شیوه‌ها این است که وقت باکیفیتی را با شریک عاطفی‌تان بگذرانید. با او قرارهای ملاقات ترتیب دهید، تفریح کنید و وقت بگذرانید.

به او هدیه بدهید

گاهی حتی بدون مناسبت به او هدیه بدهید. وقتی این کار را انجام می‌دهید قطعا او خوشحال می‌شود و این انرژی مثبت را به شما هم منتقل می‌کند. بنابراین وقتی چندین بار شما ببینید که وقتی به او هدیه می‌دهید او چقدر خوشحال می‌شود، ذهن‌تان انگیزه می‌گیرد که بیشتر به طرف مقابل عشق بورزد تا این انرژی مثبت بیشتر به او منتقل شود.

  چطور عشقم را مجذوب خودم بکنم؟

آموزش ببینید

عشق ورزیدن و رابطه عاطفی آن قدر موضوعات گسترده‌ای هستند که باید درباره آن آموزش ببینید و کم کم تمرین کنید تا بتوانید عشق بورزید. همان طور که ما در دوران کودکی حتی آسان‌ترین و ابتدایی‌ترین چیزها را آموختیم و تمرین کردیم، مثل راه رفتن، غذا خوردن، استفاده کردن از دستشویی، صحبت کردن و… مهارت‌های ارتباطی را هم باید به موقع آموزش ببینیم تا دچار شکست و یا آسیب نشویم. ما این آموزش‌ها را در دوره جذب عشق از آشنایی تا ازدواج آماده کردیم که هم به شما کمک می‌کند شخص مناسب و قابل اعتماد را جذب کنید و هم بتوانید در رابطه را به درستی پیش ببرید. حتی اگر در رابطه هستید هم این دوره برایتان مفید خواهد بود و کمک می‌کند بتوانید در رابطه رفتار درستی داشته باشید و آن را به سمت ازدواج موفق ببرید.

آسیب‌های گذشته‌تان را درمان کنید

بسیاری از افراد به اشتباه فکر می‌کنند که اگر در کودکی‌شان آسیب دیدند، اگر در روابط قبلی‌شان تجربیات تلخی داشتند و… می‌توانند خوددرمانی کنند و یا فقط با گذر زمان، مشکلات را فراموش کنند. در حالی که هرگز چنین اتفاقی نخواهد افتاد چون حتی اگر در ظاهر این اتفاقات را فراموش کرده باشید، شک نکنید که در ضمیر ناخودآگاه‌تان اثرات آن باقی است و فقط با درمان یعنی مشاوره روانشناسی است که می‌توانید این آسیب‌ها را درمان کرده و از ذهن‌تان پاک کنید. بنابراین برای ریشه‌یابی و درمان این مشکلاتی که باعث شدند نتوانید عشق بورزید و عاشق شوید، حتما از مشاوران همیار عشق کمک بگیرید.

سخن پایانی

آسیب‌های دوران کودکی، شکست در روابط عاطفی و… باعث می‌شوند دیگر نتوانید به دیگران عشق بورزید و نتوانید رابطه عاطفی سالمی را برقرار کنید. این حس آزاردهنده است که نمی‌توانید از ته دل کسی را دوست داشته باشید، چرا که انسان طوری خلق شده است که نیاز دارد عشق بورزد و عشق دریافت کند. اگر این چرخه سالم و طبیعی مختل شود، شما دچار غم، ناراحتی، نگرانی از این موضوع و آسیب‌های دیگری خواهید شد. چند راهکار در این مقاله برای شما آوردیم اما برای درمان ریشه‌ای این مشکل و داشتن رابطه سالم و موفق حتما از مشاوران همیار عشق کمک بگیرید. وقتی درمان انجام شد و توانستید قلب‌تان را به روی افراد مناسب باز کنید و پذیرای عشق باشید، توصیه می‌کنیم با شرکت در دوره جذب عشق از آشنایی تا ازدواج، آموزش‌های لازم برای داشتن رابطه‌ای خوب و هدفمند را کسب کنید و یاد بگیرید.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

چرا خواستگارم منصرف شد؟؟

چرا خواستگارم منصرف شد؟؟ خواستگاری به معنی این نیست که حتما با هم ازدواج خواهید کرد! قبل ازهر چیزی بدونین که خواستگاری کردن هیچ پسری، قطعیت ازدواج نیست. هر شخص

مطالعه»