ازدواج با دختری که از لحاظ مالی ضعیف‌تر است

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

ازدواج با دختری که از لحاظ مالی ضعیف‌تر است

هر شخصی معیارها و ارزش‌های خاص خود را برای ازدواج دارد، اما شاید شخصی را که برای ازدواج انتخاب می‌کند، به صورت کامل مطابق با ارزش‌ها و معیارهای او نباشد. بستگی دارد این تفاوت‌ها چقدر باشد و آن شخص چه ویژگی‌ها و خصوصیاتی را داشته باشد. برخی از افراد ترجیح می‌دهند شخص فقیر و بی پول باشد اما ویژگی‌های اخلاقی و شخصیتی بسیار خوبی را داشته باشد، اما برای برخی از افراد، فقیر یا پولدار بودن در اولویت است. در این مقاله بررسی می‌کنیم که ازدواج با دختر فقیر، چه مزایا و معایبی را به دنبال خواهد داشت و آیا این ازدواج درست است یا خیر؟

آیا درست است که با دختر فقیر ازدواج کنم؟

در این زمینه باید جوانب را با دقت بسنجید و همه چیز را در نظر داشته باشید. این اختلاف و تفاوت زمانی مشکل‌ساز نخواهد بود که هیچ کدام‌تان این تفاوت را احساس نکنید و بزرگنمایی نکنید. به عنوان مثال در برخی از زوجین دیده می‌شود که در هنگام بحث و دعوا، هر تفاوتی که بین‌شان وجود دارد را به رخ یکدیگر می‌کشند و به هم احساس بی‌ارزشی و پوچی می‌دهند. اگر این گونه باید، نباید با دختر فقیر ازدواج کنید، اما اگر شما و طرف مقابل‌تان با این تفاوت و اختلاف مالی به خوبی کنار آمده‌اید و قصد ندارید این موضوع را به رخ یکدیگر بکشید و یا از یکدیگر سوءاستفاده کنید و… میتوانید با هم ازدواج کنید. درواقع اختلاف سطح مالی، تحصیلی، شغلی و اجتماعی زمانی مشکل‌ساز نخواهد بود که هر دو طرف رابطه و ازدواج، ظرفیت و جنبه پذیرش آن را داشته باشند و به هیچ عنوان و به هیچ روشی از این تفاوت‌ها سوءاستفاده نکنند.

مشکلات احتمالی ازدواج با دختر فقیر


کمبود اعتماد به نفس و احساس بی‌ارزشی و پوچی

برخی از افراد زمانی که با شخص پولدارتر از خود ازدواج می‌کنند، احساس پوچی و بی‌ارزشی می‌کنند چون از درون اعتماد به نفس ندارند و گمان می‌کنند که پول مایه خوشبختی و ارزشمندی یک انسان است. اگر او اعتماد به نفسش را از دست بدهد، این موضوع بر روی کیفیت زندگی مشترک تاثیر منفی می‌گذارد و این احساس به پسر نیز منتقل می‌شود که دختر شخصی بی‌ارزش و ضعیف است. یکی از معیارهای جذابیت، داشتن اعتماد به نفس و قوی بودن دختر از لحاظ روانی و شخصیتی است. بنابراین دختر باید در نظر داشته باشد که آیا ظرفیت معاشرت و ازدواج کردن با شخص پولدار را دارد یا خیر و می‌تواند در کنار او احساس خوبی داشته باشد یا باعث می‌شود در کنار او و خانواده‌اش، خودش را کم ببیند و اعتماد به نفسش را از دست بدهد؟

  ازدواج به خاطر فرار از تنهایی

مخالفت‌ها و سرزنش‌های خانواده و اطرافیان

یکی از مشکلات ازدواج با دختر فقیر، مخالفت‌ها، سرزنش‌ها و حرف‌هایی است که  خانواده‌ها یا اطرافیان دختر و پسر می‌زنند. ممکن است خانواده پسر به این دلیل مخالفت کنند چون دختر تفاوت زیادی با آنها دارد و حتی برخی از خانواده‌ها قبول ندارند که فرزندشان با شخصی پایین‌تر از خود ازدواج کند چون آن را کسر شان می‌دانند. خانواده دختر نیز ممکن است مخالفت کنند چون فکر می‌کنند اگر پسر و خانواده او افراد خوبی نباشند، در زندگی مشترک آنقدر دخترشان را به خاطر فقیر بودنش خرد می‌کنند که او از لحاظ روانی آسیب زیادی می‌بیند.

پسر مجبور می‌شود بیشتر خرج کند

شروع زندگی مشترک، پرهزینه است. اگر دختر نتواند تا حدودی در این خرج و مخارج و هزینه‌ها شریک شود، بیشتر یا اکثر هزینه‌ها بر دوش پسر خواهد بود و او مجبور می‌شود بیشتر خرج کند. اگر پسر مشکلی با این موضوع نداشته باشد، هیچ مانعی وجود ندارد اما مهم این است که بعدها پسر و خانواده او مدام این خرج و مخارج را به رخ نکشند و یا انتظار جبران را از دختر نداشته باشند.

ممکن است با توقعات شما و خانواده‌تان مطابقت نداشته باشد

اگر شما یا خانواده‌تان توقعات زیادی از او داشته باشید، باید بدانید که او به دلیل وضعیت مالی‌اش نمی‌تواند اکثر توقعات‌تان را برآورده کند. به عنوان مثال اگر از او انتظار دارید که وسایل بسیار خوب و باکیفیتی را برای جهیزیه تهیه کند، او نمی‌تواند این کار را انجام دهد. بنابراین باید همه جوانب را بسنجید و اگر واقعا قصد ازدواج با دختری با سطح مالی کم دارید، توقعات‌تان را کم کنید.

تغییرات شدید شخصیتی

برخی از افرادی که در گذشته وضعیت مالی بدی داشتند، زمانی که ازدواج می‌کنند و زندگی خوبی را تشکیل می‌دهند و به مرور زمان پولدارتر از آنچه که قبلا بودند می‌شوند و امکانات و رفاه بیشتری را در زندگی دارند، شخصیت‌شان تغییر می‌کند چون ظرفیت این رفاه و امکانات را ندارند. این افراد خودخواه می‌شوند و گمان می‌کنند که پول، شخصیت و مقام‌شان را بالا برده است. بخشی از طلاق‌هایی که رخ می‌دهد، به همین دلیل است که یکی از زوجین، ظرفیت پولدار شدن را ندارد و با پولدار شدن، شخصیتش تغییر می‌کند. بنابراین باید ظرفیت طرف مقابل‌تان را به خوبی بسنجید تا بعدا با مشکل مواجه نشوید.

  بالاخره منو دوست داره یا نه؟

عدم رفت و آمد خانواده‌ها

اگر خانواده‌ها مخالف وصلت دختر و پسر باشند، بعد از ازدواج ارتباطات خانوادگی کمتر شده و با مشکل مواجه می‌شوند یا ممکن است خانواده‌ها اصلا تمایلی به رفت و آمد با هم نداشته باشند. این مشکلات، رابطه عاطفی و زندگی مشترک زوجین را تحت تاثیر قرار  می‌دهد.

مزایای ازدواج با دختر فقیر


سازگاری بیشتر دختر با پسر

دخترانی که در خانواده سطح پایین بزرگ شده‌اند، در زندگی مشترک هم اگر با ورشکستگی، مشکلات مالی و شرایط سخت روبه‌رو شوند، بهتر می‌توانند با شوهرشان سازگاری داشته باشند و این سختی‌ها را تحمل کنند. این دختران، قدر زحمات همسرشان را بیشتر می‌دانند. البته منظور از این بخش این نیست که دختران پولدار قدر زحمات همسر  و پول را نمی‌دانند. در هر بخش از جامعه، استثناهایی نیز وجود دارد، اما منظور این است که دختران فقیر به دلیل اینکه در شرایط سخت بارها و بارها قرار گرفتند، اکنون بهتر می‌توانند در این شرایط دوام بیاورند و سختی‌ها را مدیریت کنند.

قانع بودن دختر

دخترانی که سطح مالی پایینی را داشته‌اند، معمولا قانع‌تر هستند و انتظارات معقول‌تری را از همسرشان دارند. آنها به مسائل مالی و مادی توجه کمتری دارند و برایشان بیشتر کیفیت رابطه، عشق و صمیمیت مهم است.

افزایش مهر و محبت در زندگی مشترک

به دلیل اینکه دختر مطمئن است که پسر او را به خاطر پول و مسائل مادی انتخاب نکرده است و اخلاق و شخصیتش را پسندیده است، مطمئنا عشق و علاقه بیشتری در زندگی‌شان خواهد بود.

حمایت کردن از پسر

دخترانی که سطح مالی کمتری دارند و در خانواده‌شان دیدند که مرد خانه چقدر زحمت می‌کشد، کار می‌کند و با چه سختی‌هایی مواجه می‌شود، خودشان نیز بیشتر از شوهرشان حمایت خواهند کرد و درک و همدلی بیشتر خواهند داشت. اگر هم شخص ورشکسته شود، دختر می‌تواند این شرایط را مدیریت کرده و از شوهرش حمایت کند.

مدیریت مالی بهتر

به دلیل اینکه دختر در خانواده‌ای بزرگ شده است که هر چیزی را که می‌خواسته، همان موقع به دست نیاورده است و شاهد مدیریت مالی و اقتصادی بودن خانواده‌اش بوده است، او نیز می‌تواند به همان روش، پول را در زندگی مشترک مدیریت کند و ولخرجی نکند. البته ممکن است افرادی باشند که با دیدن پول زیاد، ولخرج شوند و بخواهند عقده‌های دوران کودکی‌شان را جبران کنند و هر چیزی را که نداشته‌اند را تهیه کنند.

فقیر یا پولدار بودن، معیاری برای ازدواج موفق است؟

در حقیقت فقیر یا پولدار بودن معیاری برای ازدواج موفق نیست. ازدواج موفق بستگی به شخصیت، معیارها، ارزش‌ها و اعتقادات طرفین رابطه دارد و نه وضعیت مالی. درست است که وضعیت مالی نیز بر کیفیت رابطه عاطفی و ازدواج تاثیر می‌گذارد اما نمی‌توان به صورت قطعی نظر داد که کسانی که پولدار هستند، ازدواج موفقی دارند اما کسانی که فقیر هستند یا از لحاظ سطح مالی با هم اختلاف دارند، قطعا ازدواج ناموفق خواهند داشت. چه طرف مقابل‌تان فقیر باشد و چه ثروتمند، باید قبل از ازدواج مراحل شناخت یکدیگر را طی کنید تا ازدواج موفق داشته باشید. البته در این شرایط که تفاوت اساسی بین‌تان وجود دارد، باید شخصیت و طرز تفکر خانواده‌ها را نسبت به این تفاوت و اختلاف نیز در نظر بگیرید تا در آینده با حرف‌ها و رفتارهایشان نسبت به شما و ازدواج‌تان، مدام باعث رنجش و آزار و اذیت نشوند. برخی از افراد گمان می‌کنند که ازدواج کردن به خانواده‌ها مربوط نیست، اما زمانی که دختر و پسر ازدواج می‌کنند، وصلتی بین خانواده‌ها نیز رخ می‌دهد و طرز تفکر و نحوه برخورد خانواده‌ها بر روی دختر و پسر و زندگی‌شان نیز تاثیر می‌گذارد. به همین دلیل است که بسیاری از زوجین از دخالت‌های خانواده‌ها ناراضی هستند یا دعوا و درگیری‌های زیادی نسبت به آنها دارند. بنابراین اینکه یک ازدواج موفق باشد یا نباشد، بستگی به فاکتورها و عوامل زیادی دارد. برای داشتن ازدواج خوب، باید تمام جوانب، مشکلات، تفاهم و میزان سازگاری با هم و بازخورد خانواده‌ها را در نظر گرفت و بعد تصمیم نهایی را اعلام کرد.

  روانشناسی 14 نوع عکس پروفایل + ویژگی‌ یک عکس پروفایل خوب

سخن پایانی

پولدار یا فقیر بودن، ثابت نمی‌کند که ازدواج‌تان قطعا موفق و بادوام خواهد بود یا خیر. آنچه که مهم است و تضمین‌کننده موفق بودن یا نبودن ازدواج است، شخصیت و میزان سازگاری دختر و پسر و خانواده‌هایشان با هم است. افرادی هستند که قبول می‌کنند فرزندشان با شخصی ازدواج کند که از آنها سطح بالاتر یا پایین‌تری دارد، اما خانواده‌هایی نیز هستند که معتقد هستند که دختر و پسر حتما باید هم سطح یا نزدیک به هم باشند تا زندگی خوبی داشته باشند. در هر صورت، مهم این است که ابتدا دختر و پسر با هم معاشرت کرده و شناخت کافی را به دست بیاورند و بتوانند با خانواده‌های یکدیگر ارتباط خوبی را برقرار کنند و با رضایت آنها ازدواج کنند. اگر با شخصی آشنا شدید که سطح مالی و اجتماعی‌اش با شما و خانواده‌تان متفاوت است، توصیه می‌کنیم قبل از ازدواج برای مطمئن شدن از درست بودن انتخاب‌تان، در جلسات مشاوره پیش از ازدواج همیار عشق شرکت کنید.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

مرد از زن چی میخواد؟

مرد چی میخواد از زن؟ فقط نیاز فیزیکی نیست خیلی از خانم‌ها فکر میکنن که آقایون فقط میخوان که نیازها فیزیکی و غریزی‌شون برآورده بشه و دیگه به هیچ چیز

مطالعه»