شوهرم احساسی نیست (همسرم رمانتیک نیست، چه کار کنم؟)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

شوهرم احساسی نیست (همسرم رمانتیک نیست، چه کار کنم؟)

شما چقدر رمانتیک هستید؟ از نظر شما رمانتیک بودن یعنی چه؟ آیا انتظارات‌تان را برای همسرتان بیان می‌کنید اما او انجام نمی‌دهد؟ برخی از افراد گله می‌کنند که همسرشان رمانتیک نیست و در حدی که لازم است به آنها توجه نمی‌کند، و یا اگر خودشان کارهای رمانتیک انجام دهند، همسرشان از آنها استقبال نمی‌کند. در این مقاله قصد داریم ابتدا علت این موضوع را بررسی کنیم و سپس به راه حل‌ها برسیم.

چرا همسرم رمانتیک نیست؟


او از روش دیگری برای ابراز عشقش استفاده می‌کند

روش‌های مختلفی برای ابراز عشق وجود دارد که نیاز است با این روش‌ها آشنا شوید تا بتوانید عشق همسرتان را آن طور که او ابراز می‌کند، درک کنید. اولین زبان عشق، زبان عشق کلامی است، یعنی فرد با جملات و کلمات عاشقانه و احساسی عشقش را نشان می‌دهد. دومین زبان عشق، زبان عشق عملی است یعنی فرد با کارهایی که برای شما انجام می‌دهد، عشقش را ابراز میکند. سومین روش، روش هدیه دادن است. برخی از افراد با هدیه و کادو دادن به یکدیگر ابراز علاقه می‌کنند. روش بعدی، روش تماسی یا فیزیکی است که در آن افراد با در آغوش گرفتن، بوسیدن و لمس یکدیگر ابراز عشق می‌کنند. روش آخر، روش زمان گذاشتن برای یکدیگر است یعنی افراد همین که با هم در ارتباط هستند یا بیرون می‌روند را ابراز عشق می‌دانند. با توجه به این توضیحات، زبان عشق شما کدام است؟ البته می‌تواند ترکیبی از چند مورد باشد. زبان عشق همسرتان کدام است؟ می‌توانید با این توضیحات، روش ابراز علاقه همسرتان را بشناسید و بهتر آن را درک کنید.

اهل انجام دادن کارهای رمانتیک نیست

برخی از افراد از خانواده‌شان یاد نگرفتند که کارهای خاص و رمانتیک برای یکدیگر انجام دهند یا اصلا این موضوع در شخصیت‌شان نیست و این کارها را مسخره و بیفایده می‌دانند، به همین دلیل انجام نمی‌دهند یا دوست ندارند.

علاقه‌اش را نسبت به شما از دست داده است

یکی از دلایل رمانتیک نبودن می‌تواند بی‌علاقگی نسبت به شما باشد، اما چگونه می‌توانید متوجه شوید که همسرتان شما را دوست ندارد؟ اگر قبلا او فرد رمانتیکی بود اما این اواخر رفتارش تغییر کرده است، ممکن است علتش این باشد اما در بخش بعدی مقاله، می‌خواهیم نشانه‌‌هایی را مطرح کنیم که نشان می‌دهد همسرتان علاقه‌اش را نسبت به شما از دست داده است تا بتوانید این موضوع را تشخیص بدهید.

  40 پیام عاشقانه تبریک سالگرد ازدواج (متن، پیامک، شعر)

همسرتان دچار افسردگی شده است

افرادی که افسردگی دارند، حال و حوصله انجام دادن کاری را ندارند و از کمتر کاری به وجد می‌آیند و خوشحال می‌شوند. مبتلا شدن به افسردگی نیز می‌تواند یکی از دلایل رمانتیک نبودن همسرتان باشد.

شما انتظارات زیادی از او دارید

شاید او تمام تلاش خودش را می‌کند که عشقش را به شما نشان بدهد و شما را خوشحال کند اما چون انتظارات شما از او زیاد است، نمی‌توانید تلاش‌هایش را ببینید و از آنها لذت ببرید بلکه به دنبال چیزهای بیشتری هستید که او نمی‌تواند انجام بدهد یا بلد نیست.

همسرم رمانتیک نیست. آیا به من علاقه ندارد؟


دیگر به شما توجه و محبت نمی‌کند

توجه و محبت کردن به یکدیگر، یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های رابطه و زندگی مشترک خوب و ماندگار است. اگر این موارد نباشد، یعنی یا مشکلی در رابطه وجود دارد که زن و مرد را نسبت به هم سرد کرده است، و یا زن و مرد نسبت به هم بی‌علاقه شده‌اند. اگر همسرتان دیگر به شما نمی‌گوید که دوست‌تان دارد، از لحاظ فیزیکی و جسمانی به شما توجهی ندارد، هیچ تماس جسمی با شما برقرار نمی‌کند و می‌تواند ساعت‌ها یا روزها با شما صحبت نکند، یعنی علاقه‌اش را نسبت به شما از دست داده است.

بیشتر روز را دوست دارد تنها باشد

اگر همسرتان دوست دارد بیشتر مواقع را تنها باشد و دیر به خانه می‌آید بدون اینکه کار خاصی داشته باشد، می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که به شما بی‌علاقه شده است که دوست ندارد به خانه بیاید و نیاز به تنهایی یا فاصله گرفتن از شما دارد.

با شما صحبت نمی‌کند

یکی از نشانه‌های دیگر این است که او با شما صحبت نمی‌کند و تمایلی ندارد در خصوص اتفاقات روزمره‌اش صحبت کند. شاید بیشتر اتفاقاتی که برایش می‌افتد را از خانواده یا دوستانش بشنوید و تعجب کنید که چرا به شما نگفته است.

برای بهبود رابطه‌تان دوست ندارد تغییراتی را در خودش ایجاد کند

فردی که به همسرش علاقه‌مند باشد، برای بهبود رابطه‌اش هرطور که شده تلاش می‌کند و اگر لازم باشد، رفتار خود را تغییر می‌دهد اما فردی که به همسرش علاقه‌مند نباشد، تغییری را در رفتار خودش ایجاد نمی‌کند و برای بهبود و خوب پیش رفتن رابطه نیز تلاشی نمی‌کند.

چه کار کنم همسرم رمانتیک‌تر باشد؟


ابتدا دلیل رمانتیک نبودن را پیدا کنید

در بخش اول مقاله دلایلی را توضیح دادیم. مطالعه کنید و دلیل رمانتیک نبودن همسرتان را شناسایی کنید. هر کدام از دلایل، راهکارهای خاص خودشان را دارند که به کمک آنها می‌توانید این مشکلات را حل کنید. در ادامه به این راهکارها می‌پردازیم.

  مزاحمت جنسی در محل کار یعنی چه؟ (آزار جنسی در محل کار)

خواسته‌هایتان را بیان کنید

از نظر شما رمانتیک بودن یعنی چه؟ همسرتان چه کارهایی باید بکند که از نظر شما یک همسر رمانتیک باشد؟ شما چه خواسته‌هایی دارید که می‌خواهید حتما برآورده شود؟ تمرین کنید خواسته‌ها و نیازهایتان را بدون اینکه خجالت بکشید بیان کنید تا همسرتان بداند چه می‌خواهید. تا زمانی که بیان نکنید، او متوجه‌شان نمی‌شود و مسلما نمی‌تواند خواسته‌هایتان را به خوبی انجام بدهد. مثلا اگر می‌خواهید برایتان بیشتر هدیه بخرد یا می‌خواهید یک روز شما را سورپرایز کند، بگویید. او نمی‌داند که در ذهن شما چه می‌گذرد.

از کارهایی که انجام می دهد قدردانی کنید تا تشویق شود بیشتر تکرار کند

برای اینکه همسرتان تشویق شود بیشتر کارهایی که دوست دارید را انجام بدهد، باید از او قدردانی کنید. قدردانی کردن از یکدیگر، به عنوان یک تقویت‌کننده مثبت رفتاری عمل می‌کند و بسیار موثر است، همچنین تعیین می‌کند که کدام رفتارها را دوست دارید و کدام را دوست ندارید.

خودتان شروع‌کننده باشید

برای اینکه به همسرتان یاد بدهید که چه می‌خواهید، علاوه بر اینکه باید بیان کنید، می‌توانید خودتان شروع‌کننده باشید. کاری که می‌خواهید انجام بدهید را انجام دهید تا همسرتان هم یاد بگیرد و پا به پای شما ادامه بدهد. مثلا اگر می‌خواهید اتاق را آماده کنید تا یک شب رمانتیک داشته باشید، خودتان این کار را انجام بدهید و از همسرتان دعوت کنید که با هم یک شب عالی بسازید.

صمیمیت بین‌تان را بیشتر کنید

منظورمان از صمیمیت، فقط صمیمیت فیزیکی نیست، بلکه صمیمیت عاطفی و احساسی نیز به همان اندازه مهم است. همسرتان را تشویق کنید تا احساسات و افکارش را با شما در میان بگذارد و با شما راحت باشد. گوس شنوای خوبی برایش باشید و بدون قضاوت کردن به او گوش بدهید تا فضای امنی برایش ایجاد شود و بتواند با شما ارتباط بهتری برقرار کند.

در مورد دیدگاه‌تان در خصوص رمانتیک بودن با هم صحبت کنید

از همسرتان بپرسید که به نظر او رمانتیک بودن یعنی چه؟ خودتان نیز به این سوال پاسخ بدهید تا او هم دیدگاه شما را بداند. با این صحبت، می‌توانید متوجه شوید که دیدگاه‌تان چقدر با هم تفاوت دارد و چگونه می‌توانید رمانتیک باشید.

  هوش هیجانی و عاطفی در رابطه

مهارت‌های ارتباطی‌تان را تقویت کنید

زمانی که می‌خواهید از همسرتان انتقاد کنید، در آغاز جمله از کلمه «من» استفاده کنید و احساسات‌تان را بیان کنید و نه اینکه شخصیت و هویت همسرتان را زیر سوال ببرید و تخریب کنید. هرچقدر سعی کنید ارتباط صلح‌آمیزتر و بهتری را با همسرتان برقرار کنید، قطعا علاقه او نسبت به شما بیشتر خواهد شد.

با هم فعالیت‌های مشترک انجام دهید

برای اینکه رابطه پرشور و هیجانی داشته باشید، با هم فعالیت‌های مشترک باید انجام بدهید. مثلا اگر اهل سفر هستید، با هم به سفر بروید یا اگر اهل ورزش هستید، گاهی با هم ورزش کنید. انجام این فعالیت‌های مشترک، میزان صمیمیت را بیشتر می‌کند.

با قرار ملاقات دو نفره ترتیب دهید

مهم نیست که چند سال است ازدواج کردید، همیشه باید یک زمانی را خارج از خانه به صورت دو نفره بگذرانید تا رابطه‌تان بهبود پیدا کند. اوقات خوش دو نفره با هم داشته باشید. مثلا به رستوران بروید و با هم شام بخورید یا با هم تفریح کنید. انجام این کارها بعد از ازدواج ضروری است.

عشق‌تان را نسبت به همسرتان ابراز کنید

به روش‌های مختلف، همیشه سعی کنید عشق‌تان را نسبت به همسرتان نشان بدهید تا او هم یاد بگیرد ابراز احساسات داشته باشد و عشقش را نشان بدهد.

به نیازها و خواسته‌هایش توجه کنید

اگر شما به نیازها و خواسته‌های همسرتان توجه نداشته باشید، او هم همین رفتار را با شما خواهد داشت. توجه کردن به یکدیگر، باید دو طرفه باشد. اگر از نیازهای او اطلاع ندارید، از او بپرسید و روش‌هایی برای برطرف کردن آنها پیدا کنید.

سخن پایانی

اگر می‌خواهید همسرتان رمانتیک باشد، ابتدا باید از خودتان شروع کنید. رفتارهای رمانتیک داشته باشید، نیازهایتان را ابراز کنید، گوش شنوای خوبی برای همسرتان باشید و سعی کنید عشق‌تان را ابراز کرده و ارتباط خوبی با او برقرار کنید. شاید او بلد نیست رمانتیک باشد، پس ابتدا باید این تغییرات رفتاری را در خودتان ایجاد کنید تا او هم از شما یاد بگیرد و متوجه شود که انجام دادن کارهای رمانتیک و عاشقانه، چقدر روی رابطه تاثیر مثبت می‌گذارد. اگر با روش‌هایی که در این مقاله توضیح دادیم، مشکل‌تان حل نشد و همچنین چیزی که از همسرتان می‌خواهید را از او دریافت نکردید، می‌توانید از زوج درمانگران همیار عشق کمک بگیرید تا این مشکل بررسی و حل شود.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

کلید جذب عشق، پرورش روح زنانه

روح زنانه چیه؟ زن و مرد هر دو تکمیل‌کننده یکدیگه هستند؛ آقایون با ارائه حس پشتوانگی و مرد بودنشون و خانم‌ها با نشون دادن احساس لطیف زنانه و حمایت‌های عاطفیشون.

مطالعه»