دلایل خودارضایی یا استمناء زن متاهل (همسرم خودارضایی میکنه، چیکار کنم؟)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

دلایل خودارضایی یا استمناء زن متاهل (همسرم خودارضایی میکنه، چیکار کنم؟)

«چرا همسرم خودارضایی میکنه»، «این کار یعنی از رابطه جنسی با من راضی نیست؟»، «چطور میتونم این مشکل رو حل کنم و کاری کنم که فقط با من لذت ببره و دیگه فیلم و… تماشا نکنه؟» در مقاله دیگری در مورد خودارضایی کردن شوهر صحبت کردیم و حال در این مقاله قصد داریم درباره خودارضایی کردن همسر یعنی خانم صحبت کنیم، دلایل را بررسی کنیم و به راهکارها بپردازیم. خودارضایی کردن همسر لزوما نشانه این نیست که او از رابطه زناشویی‌تان رضایت ندارد، بلکه ممکن است به علت‌های دیگری که به خود او مربوط است نیز باشد اما در هر صورت قابل درک است که با دیدن خودارضایی کردن همسرتان، شوکه شده باشید یا نگران باشید و بخواهید این مشکل را حل کنید اما بهتر است تکانشی عمل نکنید و عصبانی نشوید، صبور باشید و اجازه بدهید با راهکارهای بهتری وارد عمل شویم و این مشکل را حل کنیم چون عصبانی شدن چیزی را حل نمی‌کند و باعث می‌شود همسرتان پنهان‌کار و دروغگو شود یعنی وقتی شما نیستید این کار را انجام دهد اما ادعا کند که خودارضایی را کنار گذاشته است. برای اینکه این اتفاق نیفتد، به راهکارهای تخصصی‌تر و بهتر نیاز داریم که در این مقاله به برخی از آنها می‌پردازیم.

چرا همسرم خودارضایی می‌کند؟


شوهر نمی‌تواند خانم را از لحاظ جنسی ارضاء کند و خانم مجبور می‌شود با خودارضایی کردن این کار را انجام دهد

یکی از دلایل خودارضایی کردن این است که شوهر نمی‌تواند خانم را از لحاظ جنسی و احساسی به درستی ارضاء کند و یا به نیازهای همسرش بی‌توجه است و آنها را برآورده نمی‌کند، بنابراین خانم مجبور می‌شود با خودارضایی کردن نیازهایش را برآورده کند. در مطالعات انجام شده مشخص شده است که حدود 60% زنان جهان به این دلیل خودارضایی می‌کنند و ادعا می‌کنند که شوهرشان بلد نیست ارضاءشان کند و یا فقط به خودش و نیازهای خودش توجه دارد و نیازهای همسرش را نادیده می‌گیرد.

با دخول به ارگاسم نمی‌رسند

برخی از مردان اصرار می‌کنند که همسرشان حتما باید با دخول ارضاء شود. با این کار، باعث می‌شوند خانم خودش بعدا اقدام به تحریک و ارضاء کردن خود با خودارضایی بکند چون مرد قبول نمی‌کند که باید با لمس و تحریک اندام تناسلی زن به همراه دخول به او لذت بدهد و فکر می‌کند که این کار درست نیست یا ارگاسم عمیق را به زن نمی‌دهد.

رهایی از سردرد

برخی از افرادی که سردردهای میگرنی دارند، ادعا می‌کنند که خودارضایی کردن و رسیدن به ارگاسم باعث کاهش سردردهای میگرنی‌شان می‌شود و به همین دلیل این کار را انجام می‌دهند. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که حدود 5% افراد به این دلیل خودارضایی می‌کنند.

رهایی از استرس و اضطراب روزانه

برخی از خانم‌ها هم برای رهایی از استرس و اضطراب و تنش‌های روزانه اقدام به خودارضایی می‌کنند چون این کار به آنها آرامش می‌دهد و تنش‌ها را رفع می‌کند.

برای بهبود خواب و رهایی از بی‌خوابی‌های شبانه

به ارگاسم رسیدن باعث افزایش آرامش و در نتیجه بهبود خواب می‌شود. برخی از زنان به این دلیل خودارضایی می‌کنند تا بی‌خوابی‌های شبانه‌شان برطرف شود.

در دسترس نبودن شوهر برای داشتن رابطه جنسی

اگر شوهر به هر دلیلی در دسترس نباشد یا بیش از حد درگیر کارهای خود باشد و دیر به خانه بیاید یا به ماموریت‌های شغلی طولانی مدت برود، باعث می‌شود خانم خودش بخواهد نیاز جنسی‌اش را برطرف کند و این کار را با خودارضایی کردن انجام می‌دهد.

  همسر شکاک و بدبین (با زن شکاک چطور برخورد کنم؟)

مشکلات جنسی شوهر

اگر شوهر مشکلات جنسی مثل سرد مزاجی، دیر انزالی و یا زود انزالی داشته باشد و نتواند نیازهای خانم را در رابطه جنسی به خوبی برآورده کند، باعث می‌شود خانم کم کم از رابطه جنسی دور شده و به خودارضایی کردن پناه ببرد چون معتقد است خودش به خوبی می‌تواند به خودش لذت و رضایت بدهد اما شوهرش به دلیل مشکلاتی که دارد، نمی‌تواند.

مشکلات زیاد در زندگی مشترک

یکی دیگر از دلایل خودارضایی کردن زنان متاهل، وجود مشکلات زیاد در زندگی مشترک است. زنان تا زمانی که نتوانند از لحاظ احساسی، احساس صمیمیت و نزدیکی بکنند و نسبت به شوهرشان عشق داشته باشند، نمی‌توانند صمیمیت فیزیکی را نیز داشته باشند. اما مردان با وجود هر مشکلی در زندگی مشترک، همچنان ممکن است میل نسبت به همسرشان داشته باشند چون نیاز جنسی در بدن آنها باید برآورده شود و متفاوت از نیاز جنسی زن است. بنابراین یکی از دلایل خودارضایی کردن زنان، این است که در زندگی‌شان مشکلات زیادی وجود دارد و دیگر آن احساس نزدیکی و کشش جنسی را ندارند.

داشتن فانتزی‌های جنسی که فقط با دیدن آنها خانم به ارگاسم می‌رسد

برخی از افراد فانتزی‌های جنسی دارند و یا به نوعی از رابطه جنسی علاقه‌مند هستند. اگر آن را به دلیل خجالت بیان نکنند و نیازهایشان را به شوهر نگویند و یا شوهر به هر دلیلی حاضر به انجام آن فانتزی‌ها نشود، باعث می شود خانم به سمت تماشای فیلم‌هایی برود که براساس فانتزی‌های او ساخته شده است و شروع به خودارضایی کردن با این فیلم‌ها می‌کند.

آثار مخرب و پیامدهای خودارضایی کردن در زندگی مشترک


افرادی که خودارضایی می‌کنند دیگر با رابطه جنسی واقعی خود با شوهر به ارگاسم نمی‌رسند

خودارضایی تمایل افراد به داشتن رابطه جنسی را بالا می‌برد اما فرد را دچار کاهش لذت می‌کند، مخصوصا فردی که فیلم‌هایی را تماشا می‌کند که در آن فانتزی‌های جنسی‌اش انجام شده است اما در رابطه جنسی واقعی خود با شوهر نمی‌تواند به این فانتزی‌ها عمل کند. پس در رابطه جنسی واقعی، او دیگر به ارگاسم نخواهد رسید و کمتر از قبل لذت خواهد برد.

دچار عوارض جسمی خودارضایی می‌شود

خودارضایی در طولانی مدت عوارض جسمی به دنبال دارد، مثل سردرد، کمر درد، سردی جنسی، زودانزالی و… این عوارض می‌تواند زندگی مشترک و رابطه زناشویی زوجین را تحت تاثیر منفی خود قرار دهد. همچنین در زنان خودارضایی باعث کاهش باروری تخمک‌ها می‌شود. پس اگر زوجین قصد بچه‌دار شدن را داشته باشند، احتمالا با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد و مجبور می‌شوند برای بچه‌دار شدن، درمان‌های بلندمدت و پرهزینه‌ای را انجام بدهند.

دچار عوارض روحی و روانی خودارضایی می‌شود

خودارضایی علاوه بر عوارض جسمی، عوارض روحی و روانی نیز دارد، مثل افسردگی، اضطراب و… در زوجین یکی از عوارض روحی و روانی، افزایش ترس و اضطراب نیز است چرا که فرد در حال خودارضایی مدام استرس و اضطراب دارد و می‌ترسد که نکند شوهرش آن را ببیند و دعوا شود، بنابراین باید بسیار سریع و پنهانی و با ترس این کار را انجام دهد تا شوهرش متوجه نشود. در طولانی مدت این ترس‌ها و اضطراب‌ها به جسم و روان فرد آسیب زیادی می‌زند.

  ازدواج با دوست همسر سابق

افزایش دعواها و مشکلات

اگر فرد بداند که همسرش خودارضایی می‌کند، قطعا از این موضوع استقبال نخواهد کرد، بلکه بیشتر ناراحت و دلخور خواهد شد و این موضوع باعث افزایش تنش و درگیری بین زوجین می‌شود. با افزایش این دعواها و سرد شدن نسبت به یکدیگر از لحاظ جنسی، حتی ممکن است زندگی مشترک به طلاق نیز کشیده شود.

همسرم خودارضایی می‌کند. چگونه این مشکل را حل کنم؟


احساسات‌تان را کنترل کنید و زود واکنش نشان ندهید

متوجه هستیم که وقتی این موضوع را فهمیدید احتمالا به شدت عصبانی شدید یا به فکر فرو رفتید که چرا همسرتان این کار را می‌کند، اما قبل از اینکه با او صحبت کنید و از احساسات‌تان بگویید، باید مدتی زمان بگذرد و وقت بگذارید برای خودتان و مدیریت احساسات‌تان. تکانشی رفتار نکنید که بعدا پشیمان شوید. ابتدا با ورزش، پیاده‌روی و یا مدیتیشن و نوشتن احساسات‌تان، خودتان را به اندازه کافی تخلیه کنید و بعد سراغ راهکار بعدی یعنی صحبت کردن با همسرتان بروید.

با همسرتان صحبت کنید

در حین صحبت کردن هم ممکن است بخواهید به راحتی تحت تاثیر احساسات‌تان قرار بگیرید و او را متهم کنید به معتاد به خودارضایی بودن یا از او بپرسید که چرا خودارضایی را به رابطه جنسی با شما ترجیح داده است. اما این کار را نکنید، خونسردی‌تان را حفظ کنید و به شکل درستی با او صحبت کنید. قبل از صحبت کردن برای آن که متوجه شوید که تمام تمرکزش به حرف‌های شما است، به او بگویید که می‌خواهید چند دقیقه با او صحبت کنید، آیا او هم آمادگی صحبت کردن را دارد یا خیر؟ اگر به هر دلیلی آمادگی‌اش را نداشت، می‌توانید صحبت کردن را به روز یا ساعت دیگری موکول کنید. یادتان باشد که در حین صحبت کردن قرار نیست شخصیت او را زیر سوال ببرید و او را مجازات کنید، بلکه قرار است این موضوع را ریشه‌یابی و حل کنید. پس با لحن خوب و مناسب به او بگویید که متوجه شدید او خودارضایی می‌کند و سپس از او دلیلش را بپرسید. سعی کنید با لحن خوب‌تان به او این فضای امن برای صحبت کردن را بدهید تا بتواند آزادانه و صادقانه با شما صحبت کند و علت را توضیح دهد. بعد از اینکه علت را گفت، به او بگویید که چه احساسی نسبت به این رفتار او دارید، مثلا حس می‌کنید شما برایش جذاب نیستید یا ناراحت و نگران هستید. سپس از او همکاری بخواهید تا با هم این مشکل را حل کنید و رابطه زناشویی‌تان را بهبود ببخشید.

از او بخواهید کم و کاستی‌های رابطه جنسی‌تان را بگوید

آزادانه انتقادات را بپذیرید. تا زمانی که ندانید مشکل کجا است، نمی‌توانید مشکل را حل کنید و راه حل مناسبی را انتخاب کنید. اجازه بدهید او انتقاد کند که چه کارهایی را در رابطه جنسی‌تان انجام نمی‌دهد.

از او بپرسید که انتظارات و نیازهایش چیست؟

سپس در مورد نیازهایش از او بپرسید. چه چیزهایی را دوست دارد؟ فانتزی‌های جنسی‌اش چیست؟ آیا شما به خوبی نیازهایش را برطرف می‌کنید؟ اگر خیر، چه کار می‌توانید بکنید که این موضوع حل شود؟ در مورد نیازها و خواسته هایش هم آزادانه با او گفتگو کنید.

با هم به توافق برسید

اگر برخی از نیازهایش را نمی‌توانید برآورده کنید، علت را توضیح دهید و مورد دیگری را جایگزین کنید. سعی کنید با تبادل نظر، با هم به توافق برسید.

  پنهان کاری همسران(زن یا شوهر): عواقب مخفی کاری در زندگی مشترک

در او احساس گناه و عذاب وجدان ایجاد نکنید

صحبت کردن در مورد خودارضایی می‌تواند در همسرتان احساس گناه و عذاب وجدان ایجاد کند. اگر این اتفاق افتاد، سعی کنید با کلام و رفتار محبت‌آمیز، این احساسات را در همسرتان از بین ببرید و به او اطمینان خاطر بدهید که قضاوتش نمی‌کنید و نمی‌خواهید او را ناراحت کنید، فقط نگران هستید که خودارضایی کردن باعث خراب شدن زندگی مشترک و رابطه زناشویی‌تان شود، برای همین است که می‌خواهید این مشکل را حل کنید و در این خصوص با هم صحبت کنید.

از مالش اندام تناسلی همسرتان (حرکت خودارضایی) استفاده کنید تا در حین دخول و سکس بیشتر لذت ببرد و به ارگاسم دلخواهش برسد

از حرکت خودارضایی در رابطه جنسی‌تان می‌توانید استفاده کنید تا همسرتان بهتر به ارگاسم برسد و بیشتر لذت ببرد. بیشتر زنان فقط با دخول به ارگاسم نمی‌رسند و حتما باید این کار را هم انجام دهید و به سایر نقاط حساس بدن او نیز توجه داشته باشید.

از سکس تراپیست کمک بگیرید

اگر این مشکل با گفتگو کردن حل نشد یا علت خودارضایی همسرتان این بود که شما مشکلات جنسی مثل زودانزالی دارید و او نمی‌توانید رضایت لازم را از رابطه جنسی‌تان داشته باشد، در این صورت می‌توانید از سکس تراپیست‌های همیار عشق برای حل مشکلات جنسی شما و همسرتان کمک بگیرید.

قبل از اینکه این مشکل به دعوا و طلاق ختم شود، با کمک حرفه‌ای سکس تراپیست این مشکل را حل کنید

برخی از زوجین مشکلات‌شان را جدی نمی‌گیرند و دست دست می‌کنند برای حل کردن آن، به همین دلیل تا به خودشان می‌آیند و می‌خواهند از مشاور کمک بگیرند، می‌بینند زندگی مشترک‌شان خراب شده است و هر روز دارند بحث و دعوا می‌کنند. لطفا قبل از اینکه مشکل وخیم شود و به دعواهای پی در پی و یا طلاق منجر شود، برای حل کردن آن قدم‌های درستی بردارید و از مشاورهای مربوطه کمک بگیرید. در خصوص خودارضایی همسرتان، سکس تراپیست‌ها می‌توانند به شما کمک کنند.

سخن پایانی

خودارضایی کردن در برخی از مردان و زنان متاهل رایج است. دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود فرد با وجود متاهل بودن، خودارضایی کند. مشکلات روحی، روانی، جسمی و یا جنسی خود فرد و یا همسرش و مشکلات موجود در زندگی مشترک، می‌تواند باعث نارضایتی زن و مرد از رابطه زناشویی شود و آنها را به سمت خودارضایی کردن ببرد. در این مقاله چند راهکار برای برخورد با خودارضایی همسر توضیح دادیم. قبل از صحبت کردن با همسر، باید خودتان را آرام کنید و احساسات و خشم‌تان را کنترل کنید تا بتوانید به خوبی صحبت کنید و این مشکل را با هم حل کنید. نیازها و انتظارات همسرتان را از او بپرسید و ببینید چقدر آنها را برآورده می‌کنید. اگر نیاز است در رابطه جنسی‌تان تنوع و هیجان بیشتری ایجاد کنید تا همسرتان رضایت بیشتری داشته باشد. در صورتی که این مشکل با گفتگو حل نشد، حتما از حل کردن آن از متخصص کمک بگیرید چرا که نادیده گرفتن رضایت جنسی همسر و یا حل نکردن مشکلات مربوط به رابطه جنسی، می‌تواند زندگی مشترک را به سمت طلاق ببرد. می‌توانید در زمینه خودارضایی همسرتان، از سکس تراپیست‌های همیار عشق کمک بگیرید.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط