همیار عشق

مشاوره طلاق بعلت نازایی و ناباروری و بچه دار نشدن همسر

مشاوره طلاق بعلت نازایی و ناباروری و بچه دار نشدن همسر

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

مشاوره طلاق بعلت نازایی و ناباروری و بچه دار نشدن همسر

یکی از نیازها و اهداف مهم افراد از ازدواج، بچه‌دار شدن و ادامه دادن نسل‌شان است. بسیاری از زوج‌هایی که بچه‌دار نمی‌شوند، تا حدی بخاطر این موضوع تحت فشار قرار می‌گیرند که طلاق را تنها راه چاره می‌دانند. در این میان فشار خانواده‌ها و اطرافیان نیز بار مضاعفی روی دوش زوج می‌گذارد و شرایط را برایشان سخت‌تر می‌کند. اگر شما هم بدلیل نازایی و ناباروری خودتان یا همسرتان تصمیم به طلاق گرفته‌اید توصیه می‌کنیم، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

همسرم نازا است می‌خوام طلاق بگیرم، چکار کنم


همسرم نازا است می‌خوام طلاق بگیرم، چکار کنم

زمانی‌که از بچه دار شدن ناامید می‌شوید و و احساس می‌کنید به بن بست رسیده‌اید قبل از اینکه تصمیم نهایی‌تان را برای طلاق بگیرید به نکات زیر توجه کنید:

اضطراب و ترس‌تان را کنترل کنید

از زمانی که متوجه می‌شوید خودتان برای بچه‌دار شدن مشکلی دارید و یا همسرتان نابارور است، به شدت مضطرب می‌شوید و می‌ترسید. این اضطراب و ترس در طول پروسه پیگیری و درمان نازایی، هرلحظه بیشتر می‌شود، بنابراین در اولین قدم باید تلاش کنید تا آن را کنترل کنید و سعی کنید بر اوضاع مسلط شوید، چون خود اضطراب می‌تواند مانع جدی برای بچه‌دار نشدن شما باشد.

برای کاهش اضطراب وترس‌تان می‌توانید از مشاور کمک بگیرید. مشاوران ما در رادیوعشق می‌توانند مهارت‌هایی برای کنترل و مدیریت اضطراب به شما یاد دهند تا بتوانید به خوبی این مشکل را کنترل کنید و حتی به همسر خود نیز آرامش بدهید. برای آشنایی بیشتر با نحوه درمان اضطراب در همیار عشق «قطب نمای مشاوره اضطراب» را مطالعه کنید.

اجازه ندهید که احساس تنهایی بر شما غلبه کند

داشتن احساس تنهایی و ترس از تنها ماندن از دیگر مسائلی است که بعد از شنیدن این خبر که بچه‌دار نمی‌شوید، شما و همسرتان را درگیر خودش می‌کند. اجازه ندهید که احساس تنهایی بر شما غلبه کند و انرژی‌تان را کم کنید. جلوی نشخوار افکار منفی را در خودتان را بگیرید و در این مدت سعی کنید با دوستان و نزدیکانی که روحیه مثبتی دارند وقت بگذرانید.

نگذارید بین شما و همسرتان فاصله ایجاد شود

ناباروری می‌تواند روابط بین فردی و روابط زناشویی زوجین را تحت تاثیر قرار دهد. گاهی آنها از ادامه مسیر درمان خسته می‌شوند. مثلاً فرض کنید زنی که مشکل نازایی دارد اگر همسرش بخاطر خستگی کاری ، بی‌حوصله باشد، بلافاصله این فکر در ذهنش می‌‌آید که شوهرم دیگر دوستم ندارد و مرا نمی‌خواهد و در نتیجه بحث یا دلخوری بین آنها بوجود می‌آید. لازم  است برای بهبود رابطه خود با همسرتان پیش‌قدم شوید تا بیشتر از این فاصله بین شما نیفتد. برای بهبود رابطه‌ با همسرتان می‌توانید به زوج درمانگر مراجعه کنید. روانشناسان و زوج‌درمانگران رادیوعشق به شما کمک می‌کنند را در این دوران بتوانید رابطه‌تان را با همسرتان گرم نگه دارید، بتوانید باهم به درستی صحبت کنید و مثل یک تیم برای حل این مشکل رفتار کنید.

  کنار آمدن با مرگ همسر (غم و سوگ فوت زن یا شوهر)

اعتماد به نفس‌تان را از دست ندهید

وقتی به زن یا مردی گفته می‌شود که شما نازا هستید و باید درمان شوید، این حرف مانند یک شوک بزرگ برای بسیاری از افراد خواهد بود. این موضوع باعث می‌شود فرد یک تصویر بسیار منفی از خودش پیدا می‌کند و اعتماد به نفسش را از دست بدهد و یا حتی خودش را فرد کاملی نبیند نباید اجازه دهید که در این تله بیفتید.

جلوی دخالت اطرافیان را بگیرید

شما بعد از ازدواج یک خانواده مستقل تشکیل داده‌اید و تصمیم برای این خانواده برعهده شما و همسرتان است. بنابراین مراقب باشید که اطرافیان و اجازه نداشته باشند تا در زندگی و تصمیمات شما دخالت کنند. آنها ممکن است ندانند که شما و همسرتان در چه مرحله‌ای از درمان قرار گرفته‌اید و درکی از شرایط و وضعیت شما نداشته باشند. بنابراین اجازه ندهید که غیر از همدلی کردن با شما و همسرتان، دخالتی در تصمیم‌های شما داشته باشند.

از مشاور کمک بگیرید

از مشاور کمک بگیرید

اشاره کردیم که وقتی زوج متوجه می‌شوند که بچه دار نمی‌شوند تحت فشار روانی قرار می‌گیرند و احساس ناکامی دارند. ممکن است این فشار روانی از طرف خانواده و اطرافیان نیز باشد و اختلافات زیادی نیز بین آنها بوجود بیاید. یکی از راه‌حل‌هایی که بخاطر این فشارهای روانی به ذهن زوج می‌رسد، طلاق گرفتن است. شما در ابتدا باید آرامش خود را حفظ کنید و با همسر خود درباره مشکل بچه دار نشدن صحبت کنید تا به یک راه‌حل مشترک برسید. در این مرحله حضور یک مشاور بسیار به شما کمک می‌کند تا بتوانید تصمیم درستی درباره زندگی‌تان بگیرید. مشاور در ابتدا این موارد را بررسی می‌کند:

چند مدت است که متوجه شده‌اید بچه‌دار نمی‌شوید

 اگر مدت زیادی از این خبر تلخ نمی‌گذرد، قطعاً حال بدی را تجربه می‌کنید. پس باید ضمن حفظ آرامش، اجازه دهید تا کمی هیجان این احساسات تلخ آرام بگیرد تا بتوانید منطقی درباره زندگی مشترک‌تان تصمیم بگیرید.

تابحال چه درمان‌هایی برای نازایی همسر خود انجام داده‌اید

 مشاور با همدلی با شما همراه می‌شوند تا بتوانید با حفظ آرامش‌تان تمام راه حل‌های موجود برای درمان نازایی و ناباروری را طبق شرایط‌تان امتحان کنید.

با واقعیت روبرو شوید

 در صورتی که با توجه به شرایط و بودجه‌تان تمام راه‌های درمان ناباروری را امتحان کردید و جواب نگرفتید، مشاور کمک می‌کند تا بتوانید موضوع ناباروری‌تان کنار بیاید. معمولا یکی از شما دونفر بیشتر تحت تاثیر ناباروری و بچه‌دار نشدن قرار می‌گیرد و حاضر به پذیرش این موقعیت نیست. شما و همسرتان نیاز دارید تا با حقیقت رو به رو شوید و آگاهانه و منطقی با آن برخورد کنید.

  فراموش کردن دوست دختر سابق با 12 تکنیکی که مشاوران پیشنهاد میدهند

به سایر گزینه‌های موجود فکر کنید

 برای شما گزینه‌های دیگری غیر از طلاق نیز وجود دارد، برای مثال می‌توانید مثل بسیاری از زوج‌ها، بدون بچه نیز زندگی شادی را در کنار همسرتان داشته باشید و در کنار هم خوشبخت باشید یادتان باشد تنها هدف شما از ازدواج داشتن فرزند نبوده است.

 همچنین می‌توانید با در نظر گرفتن شرایط خودتان، به فرزندخواندگی نیز فکر کنید و کودکی را به سرپرستی بگیرید. مشاوره به شما کمک می‌کند تا تمام گزینه‌های موجود را بررسی کنید. بررسی راه‌حل‌های دیگر ممکن است به تنهایی برای شما و همسرتان مشکل باشد و تمامی جوانب قضیه را نبینید. روانشناس با توجه به تخصصش چون از بیرون به مشکل شما نگاه می‌کند و با موارد مشابه دیگری نیز سروکار داشته است، جنبه‌های مثبت و منفی هر راه‌حل را برای شما باز می‌کند تا بتوانید بین راه‌حل‌های موجود، بهترین انتخاب را داشته باشید.

تصمیم‌گیری

مشاور به شما کمک می‌کند تا با بررسی همه‌جانبه موقعیت و شرایط خودتان درباره ادامه زندگی و یا طلاق تصمیم‌گیری کنید. اگر برای ادامه زندگی تصمیم خود را گرفته باشید، نیاز به یادگیری مهارت‌هایی دارید تا بتوانید با این شرایط جدید کنار بیایید. و در صورتی که تصمیم‌ بگیرید که از همسرتان جدا شوید باید خودتان برای شروع یک چالش دیگر آماده کنید، شما بخاطر اینکه نتوانستید صاحب فرزند شوید تا به اینجا فشارهای روحی و یا حتی جسمی زیادی را تحمل کرده‌اید، جدایی و طلاق به نوبه خود سختی‌های دیگری را نیز به همراه دارد که شما زمانی‌که تصمیم به طلاق می‌گیرید باید خودتان را برای آن سختی‌ها آماده کنید. باید بتوانید با کمترین آسیب از این سختی‌ها عبور کنید.

«دوره زندگی پیروزمندانه پس از جدایی» همیار عشق به شما کمک می‌کند تا بتوانید سختی‌های دوران پس از جدایی را مدیریت کنید و بدون اینکه بخاطر جدایی‌تان آسیب جدی ببنید خودتان را بازسازی و برای داشتن آینده‌ای بهتر آماده شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این دوره صفحه «زندگی پیروزمندانه پس از جدایی» را مطالعه کنید.

در این مقاله به مسأله نازایی و ناباوری زن و شوهرانی پرداختیم که به طلاق به عنوان راه‌حل نهایی فکر می‌کنند. مطمئناً پس از شنیدن این خبر که بچه‌دار نمی‌شوید و یا همسرتان نابارور است، دچار اضطراب و ترس می‌شوید که این ترس دائماً افزایش پیدا می‌کند و حتی در مسیر درمان هم اگر قرار گرفته باشید، ترس اینکه نکند این درمان مفید نباشد و بچه‌دار نشوید، شما را لحظه‌ای رها نمی‌کند. به همین دلیل حضور یک مشاور و دریافت راهنمایی از او می‌تواند برای شما و همسرتان بسیار مفید باشد. علاوه بر این باید مراقب باشید که بین شما و همسرتان فاصله‌ای نیفتد و اطرافیان نیز دخالتی روی تصمیم شما نداشته باشند. در این مسیر مهم است که مشاور از جزییات مشکل شما کاملاً باخبر باشد، برای مثال اینکه چند وقت است برای بچه‌دار شدن تلاش می‌کنید  چه مسیرهای درمانی را تابحال انجام داده‌اید. مشاور در این مسیر به شما کمک می‌کند تا اضطراب ناشی از این مشکل بچه‌دار نشدن را کنترل کنید و سپس برای تصمیم‌گیری درباره ادامه زندگی و یا طلاق وارد عمل شوید.

  چرا ممکنه رابطه‌تون بهم بخوره، حتی اگر خیلی دوستش دارین

سوالات رایج


دوست دارم بچه ای رو به فرزند خوندگی بگیرم اما می‌ترسم خانواده‌هامون نپذیرنش ؟

اگر تصمیم خود را برای قبول کردن سرپرستی یک فرزند گرفته‌اید و تمامی شرایطش را دارید، بهتر است که خانواده خود را با آن بچه آشنا کنید تا شرایطش را ببینند و از مزایای سرپرستی یک فرزند با آنها صحبت کنید. ترجیحاً آن فرزند باید در خانواده‌ای رشد کند که همه اعضای خانواده پذیرش حضورش را داشته باشند. اما معمولآً پس از مدتی بقیه اعضای خانواده نیز این مسأله را می‌پذیرند، البته این موضوع به مدیریت شما نیز وابستگی زیادی دارد.

من بچه دار نمی‌شم می‌ترسم شوهرم بره زن بگیره؟

نگرانی شما قابل درک است. اما بهتر است به جای تمرکز روی این ترس‌تان رابطه خود را با شوهرتان صمیمانه نگه دارید. این صمیمیت هرچقدر بیشتر باشد، ایشان به شما نزدیک‌تر می‌شود. می‌توانید در صورت وجود شرایط مناسب، با همسرتان درباره این ترس صحبت کنید و یا از مشاور کمک بگیرید.

با طعنه‎های خانواده شوهرم که میگن چرا بچه دار نمی‌شید، چیکار کنم؟

طعنه های خانواده همسر می‌تواند باعث بهم ریختگی شما شود و حال شما را بد کند، اما راه‌حل درست این است که شما و همسرتان پشت هم باشید و هوای همدیگر را داشته باشید. در واقع تنها چیزی که می‌تواند به شما کمک زیادی کند، حمایت همسرتان در برابر این طعنه‌ها است.

من شوهرمو دوست دارم ولی دلم می‌خواد مادر بشم و بچه داشته باشم، چکار کنم؟

انتخاب کردن بین مادر شدن که حق طبیعی شماست و همسرتان تصمیم دشواری است. شما باید هر تصمیمی که می‌گیرید، به صورت کاملاً منطقی و با در نظر گرفتن نتایج مثبت و منفی آن باشد، یعنی تبعات تصمیم خود را در نظر بگیرید. زندگی پس از طلاق آسان نیست و ماندن در زندگی که حسرت بچه در آن باشد نیز دشوار است. مشاور می‌تواند به شما کمک کند هردوی این تصمیم ها را به درستی و با دقت بررسی کنید و با توجه به شرایط‌تان بهترین تصمیم را بگیرید

ما بچه دار نمی‌شیم، همسرم این موضوعو قبول کرده اما بعدا می‌ترسم پشیمون بشه چکار کنم؟

اگر همسرتان فعلاً این مسأله را پذیرفته باشد که شما بچه‌دار نمی‌شوید و شما را بخاطر این مشکل سرزنش نکند، بعید است که مجدداً پشیمان شود. اما این پشیمانی ممکن است به این دلیل بوجود بیاید که شما تمام دلخوری‌ها و بی‌حوصلگی‌هایی که همسرتان برایش پیش می‌آید را مرتبط با مشکل بچه‌دار نشدن بدانید و رفتار سردی را با او داشته باشید. بنابراین مدیریت این شرایط برعهده شما و همسرتان است که به پشیمانی منجر نشود.

اگه من نخوام طلاق بگیرم شوهرم می‌تونه منو بخاطر بچه دار نشدن طلاق بده؟

ممکن است این نگرانی شما واقعی نباشد و فقط در فکر شما آمده باشد که قرار است بخاطر بچه‌دار نشدن همسرتان شما را طلاق بدهد، بنابراین بهتر است به بهبود رابطه خودتان با همسرتان تمرکز کنید. اما اگر همسر شما در این مورد صحبت کرده باشد، باید بدانید که حق طلاق در قانون با مرد است، مگر اینکه شما در زمان عقد، این حق طلاق را گرفته باشید. اما برای اینکه جزئیات بیشتری در این مورد بدانید بهتر است با یک مشاور حقوقی صحبت کنید.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

چی کار کنم دنبالم بیاد

چیکار کنم خودش بیاد دنبالم

فهرست مطالب1 اولین قدم برای بازگرداندن1.1 زمانی رو به ناراحت بودن اختصاص بدین1.2 یادداشت کنین1.3 با دوستانتون بیرون برین1.4 مدیتیشن کنین1.5 خودتون رو قایم و زندانی نکنین1.6 روی خودتون کار

مطالعه»