همیار عشق

قانون 21 روز فاصله، غلط یا درست؟

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

قانون 21 روز فاصله، غلط یا درست؟

در بعضی از صفحات و سایت ها به افرادی که جدا شدند و یا رابطه عاطفی و ازدواجشون به هر دلیلی بهم خورده توصیه میشه که به مدت 21 روز با طرف مقابل هیچ ارتباطی نداشته باشند. بعد از 21 روز یا طرف مقابل خودش برمیگرده و یا اگر هم برنگشت خوب طرف مقابل را کنار بذار برو به زندگیت بچسب. اسم این توصیه هم قانون 21 روز میذارن.
در عین حال که در مواقعی این فاصله واقعاً می‌تونه موثر باشه و باعث برگشت طرف مقابل بشه، اما اگر بدون بررسی دقیق رابطه‌تون وارد این 21 روز فاصله بشید، عواقب اون می‌تونه جبران‌ناپذیر باشه. در این پادکست از سری پادکست های ترمیم رابطه همیار عشق قصد داریم تا شما را دقیق‌تر با این توصیه فاصله گرفتن آشنا کنیم. ابتدا ببینیم آیا چنین قانونی وجود داره یا نه.

اصلا همچین قانونی وجود داره؟

به دلیل پیچیدگی روابط انسان‌ها و تفاوتشون باهم، داشتن یک قانون یا راه‌حل واحد، منطقی به نظر نمیرسه. با یک بررسی کوتاه هم میشه متوجه شد که چنین قانونی در هیچ متن یا منبع علمی وجود نداره و این منابع وجود این فاصله 21روزه را به عنوان یک قانون تایید نمی‌کنند. متاسفانه در صفحه‌ها و سایت‌های مختلف، صحبت از این قانون 21 روز وجود داره که تاکید می‌کنند همه افراد با هر شرایطی باید این 21 روز رو سپری کنند. در حالی که در بعضی از شرایط و روابط نیازی به گذراندن این فاصله نیست و حتی می‌تونه در بسیاری از موارد خطرناک باشه!

  دوره «منِ ارزشمند بدون تو» (آموزش و مشاوره)

21 روز زمان یا کافی نیست یا حتی ممکن است زیاد باشد

وقتی دونفر در رابطه عمیق و طولانی بودن و سرمایه‌گذاری‌های مختلفی روی رابطه انجام داده باشند، 21 روز فاصله معمولا زمان کافی برای بهبود رابطه و یا برگرداندن طرف مقابل نیست. وقتی تنش و هیجانات رابطه بالا باشه و یا رابطه به علت یک اتفاق بسیار تلخ مثل خیانت تمام شده باشه، با سپری شدن 21 روز یک معجزه اتفاق نمی‌افته، بلکه این فرد به زمان بیشتری نیاز داره که به زندگی عادی خودش برگرده و یا حتی بتونه به برگشت به همون رابطه فکر کنه. علاوه بر این باید بدونیم، شرایط دو طرف یا رابطه تغییر میکنه و با توجه به شرایط باید تصمیم گرفت. قرار نیست بگیم قانون گفته 21 روز و 21 روز را حتما رعایت کنیم. چه بسا در شرایطی باید با توجه به تغییر شرایط تصمیم دیگری گرفت.

21 روز، یک سم مهلک!

بعد از اتمام یک رابطه، باید خیلی از مسائل بررسی بشه تا بتونیم فرد را به فاصله گرفتن تشویق کنیم. اگر به علت اشتباهی از طرف خودتان، طرف مقابل رابطه را ترک کرده باشد، فاصله گرفتن در این شرایط به شما و رابطه کمکی نمی‌کند. با طولانی شدن مدت زمان فاصله، به جای اینکه در مسیر جذب طرف مقابل حرکت کنید، احتمالاً اون رو دفع می‌کنید! در شرایطی که افراد به صورت جدی و عمیق به سمت ازدواج حرکت می‌کردند و یا افراد متأهلی که احتمالاً با این فاصله گرفتن مسائل حقوقی براشون بوجود میاد، این فاصله گرفتن بدون در نظر گرفتن شرایط، مثل یه سم مهلکه!

  عاشقم بود، اما یه‌دفعه ولم کرد (علت قطع ناگهانی رابطه)

مدیریت کردن این فاصله از گذشت زمان مهم‌تره!

ما با ربات سرو کار نداریم. اینکه به یک انسان دارای احساس که رابطه عمیقی با طرف مقابلش داشته بگیم 21 روز منتظرش بمون و بعد از 21 روز رهاش کن بچسب به زندگیت در حرف آسونه اما در عمل سخته. باید بدونید صرفاً گذشت زمان و هیچ کاری نکردن به شما کمک نمی‌کنه، بلکه مسأله مهم چطور گذراندن این فاصله هست! اگر قرار بر فاصله گرفتن باشه، اصلا چطور دووم بیارم و به طرف مقابل کاری نداشته باشم؟ اصلا تو این مدت باید چه تغییراتی در باورها و افکارم داشته باشم؟ چه تغییری در مورد نگرشم به رابطه باید داشته باشم؟ چه تصمیماتی باید بگیرم؟ وقتی برنامه ای وجود نداره برای مدیریت این فاصله دو تا اتفاق ممکنه بیفته: یا اینکه دلتنگی بر شما غلبه میکنه و دوباره میرین سراغش، یا اینکه بعد از 21 روز ضعیف تر و با سطح هیجان بیشتر تشنه و هلاک بازگشت طرف مقابل هستید.

انتظار بیهوده و نادرست

وقتی برگشتن به رابطه در هاله ای بزرگ از ابهامه و با توجه به شرایط رابطه میشه پیشبنی کرد طرف مقابل حالا حالاها تصمیمش برای بازگشت تغییر نمیکنه یا حتی ممکنه هیچوقت تغییر نکنه، نباید به حالت انتظار رفت. اینجا رفتن در حالت انتظار هم ممکنه بیهوده باشه و هم آسیب‌زا. اینجا باید به فرد کمک بشه بتونه بدون طرف مقابلش زندگی خودشا داشته باشه و برگرده به همون آدمی که قبل از آشنایی با طرف مقابلش بوده. نه بره تو حالت انتظار و نه ضرب العجل 21 روزه بذاره برای خودش و طرف مقابل که اگر نیمد بیخیالش میشم.

  آشتی با دوست پسر (دوست پسرم باهام قهر کرده چکار کنم؟)

از دست دادن رابطه درست!

گاهی به دلیل تصمیم اشتباه و رفتن در حالت انتظار 21 روزه، خیلی از روابطی که می‌تونست ترمیم و احیا بشه، از دست میره و تمام میشه. بعضی وقت‌ها وقتی که بدون هیچ اطلاعی و یکدفعه از طرف مقابل‌تان فاصله میگیرین، زمینه‌ای را برای شک و بدبینی او فراهم می‌کنید. در بعضی شرایط طرف مقابل واقعا حس میکنه که شما با این فاصله گرفتن وارد بازی شدید. بازی شما را فهمیده. پس اونم بازی میکنه با شما. نتیجه این بازی احتمال زیاد برد-برد نخواهد بود.

اما راهکار درست چیه؟

راهکار درست: با توجه به شرایط خودت عمل کن!
راهکار درست اینه که به جای اعتماد کردن به این قوانین غلط و بی‌ریشه، قبل از هر اقدام جدی حتما وضعیت خودتون و رابطه را برای یک مشاور توضیح بدید.
مشاور با ارزیابی که انجام میده به شما کمک میکنه با توجه به شرایط خودتان بهترین تصمیم را بگیرین. آیا اصلاً به صلاحتون هست که وارد دوره فاصله گرفتن بشید یا نه؟ اگر قراره چطور این فاصله را مدیریت کنید و بعد از فاصله گرفتن چه برنامه ای داشته باشید.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط