ترس از مجرد ماندن در دختران (دارم از بی‌شوهری میمیرم)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

ترس از مجرد ماندن در دختران (دارم از بی‌شوهری میمیرم)

برخی از دختران همواره این ترس را دارند که بی‌شوهر بمانند و تا آخر عمرشان مجرد باشند چون می‌ترسند کسی آنها را دوست نداشته باشد و یا می‌ترسند شخص مناسبی که می‌خواهند را پیدا نکنند و تنها بمانند. این افراد به شدت از تنهایی می‌ترسند، یعنی ترس از مجرد ماندن با ترس از تنهایی ارتباط مستقیم دارد. در این مقاله ابتدا درباره دلایل ترس از مجرد ماندن توضیح می‌دهیم و سپس به راهکارهای رفع این ترس و پیدا کردن شخص مناسب برای ازدواج می‌پردازیم.

دلایل ترس از مجرد و بی‌شوهر ماندن


دلایل شخصی

هر فردی دلایل شخصی برای ازدواج کردن دارد که در ادامه مقاله، چند مورد از آنها را ذکر می‌کنیم:

  • دختر دوست دارد ازدواج کند و یا در خانواده‌اش یک سری طرز تفکرات و عقاید خاصی دارند که دختر حتما باید ازدواج کند. زمانی که او احساس کند سنش در حال بالا رفتن است و هنوز نتوانسته است ازدواج کند و تحت فشار خانواده است، ممکن است ترس از مجرد ماندن و بی‌شوهری بر او غلبه کند.
  • یکی از دلایل شخصی دیگر، بالا رفتن سن است. برخی از افراد و یا خانواده‌های این افراد معتقد هستند که دختر باید تا سن خاصی ازدواج کند و برود سر خانه و زندگی خود. اگر این روند دیر شود و ازدواج تا آن سن اتفاق نیفتد، دختر دچار ترس می‌شود.
  • برخی از افراد هم به دلایل شخصی اشتباه مثل فرار از خانواده و یا کسب استقلال بیشتر در زندگی، دوست دارند ازدواج کنند و اگر ازدواج اتفاق نیفتد، دچار ترس و اضطراب می‌شوند چون فکر می‌کنند که نکند قرار است تا ابد در محدودیت‌های خانوادگی زندگی کنند و نتوانند مستقل شوند و به اهداف شخصی‌شان برسند.

دلایل اجتماعی-فرهنگی

در برخی از جوامع و فرهنگ‌ها، دیر ازدواج کردن و مجرد ماندن مورد قبول نیست و اگر برای دختری این اتفاق بیفتد، برچسب‌هایی به او می‌چسبانند مثل اینکه حتما عیب و ایرادی دارد که کسی او را نگرفته است و… و شاید مشکلاتی برای دختر و خانواده‌اش از لحاظ آبرو پیش بیاید. همین طرز تفکرات، برچسب‌ها و فرهنگ‌ها باعث می‌شوند که دختران استرس و اضطراب زیادی برای ازدواج کردن داشته باشند و اگر کمی این موضوع به تاخیر بیفتد، بترسند و فکر کنند که اگر قرار باشد تا آخر عمرشان تنها بمانند، چه اتفاقی از لحاظ خانوادگی و اجتماعی قرار است برایشان بیفتد.

ترس از تنهایی

افرادی که ترس از تنهایی شدیدی دارند، همواره باید یک شخصی در کنارشان باشد تا احساس بدی نسبت به خود و زندگی‌شان نداشته باشند، اعتماد به نفس داشته باشند و بتوانند به زندگی‌شان برسند و کارهایشان را انجام دهند. شاید حتی با داشتن دوستان زیاد و خانواده، همواره احساس تنهایی داشته باشند حتی زمانی که در رابطه هستند و یا ازدواج کرده‌اند. این احساس تنهایی شدید، می‌تواند ناشی از طرحواره محرومیت هیجانی باشد که در ذهن فرد وجود دارد و هرچقدر هم که دوستان زیادی داشته باشد اما همواره این احساس را دارد و به اشتباه گمان می کند که سرنوشتش طوری رقم خورده که باید تا آخر عمرش تنها بماند. به همین دلیل نمی‌تواند در ارتباطاتش اطمینان خاطر لازم را داشته باشد که طرف مقابل نمی‌خواهد او را ترک کند و همواره ممکن است ترس از دست دادن عشق‌شان را داشته باشند و با رفتارهایی که این ترس را نشان می‌دهد، طرف مقابل را از خودشان دور کنند.

  رفتارهای نابودکننده رابطه!

اعتماد به نفس کم

برخی از دختران فقط زمانی که در رابطه عاطفی باشند و کسی آنها را دوست داشته باشد، اعتماد به نفس می‌گیرند. در غیر این صورت، خودشان را به تنهایی فرد بی‌ارزشی می‌دانند. به همین دلیل به شدت ترس از تنها ماندن و یا بی‌شوهر ماندن دارند چون زندگی بدون جنس مخالف، برایش معنایی ندارد. این افراد چون از درون احساس ارزشمند بودن ندارند، این احساس ارزشمندی و اعتماد به نفس را از بیرون از طریق روابط عاطفی می‌گیرند. زمانی که در رابطه نباشند، به شدت فردی ضعیف می‌شوند.

نداشتن زندگی پرمشغله

افرادی که زندگی پرمشغله‌ای ندارند، یعنی شاغل نیستند و یا کار خاص و مفیدی را در طول روز ندارند که انجام دهند، اغلب احساس خودارزشمندی پایینی دارند و بیشتر مستعد افسردگی هستند چون افراد افسرده و یا ضعیف، در طول روز کار لذت‌بخش و مفیدی را انجام نمی‌دهند که حال‌شان بهتر شود و احساس مفید بود بکنند، به همین دلیل است که نداشتن زندگی پرمشغله به ما احساس ضعف می‌دهد و باعث می‌شود این احساس ضعف را با بودن در رابطه جبران کنیم که این روشی اشتباه است. البته پرمشغله بودن زندگی، فقط به معنای محصل بودن و یا شاغل بودن نیست چون شغل و تحصیل، جزء ملزومات زندگی است که برای حفظ بقاء خود انجام می‌دهیم. البته درست است که افراد شاغل و محصل شاید کمی اعتماد به نفس بیشتری نسبت به سایر افراد داشته باشند اما این دو مورد، برای داشتن اعتماد به نفس و احساس خودارزشمندی، کافی نیستند، بلکه باید مهارت‌ها و توانمندی‌هایتان را بشناسید، گسترش دهید و در طول روز حتی چند دقیقه به مدت کم برایشان وقت بگذارید و تمرین کنید. از این طریق شما کم کم احساس خواهید کرد که به خود و علاقه‌مندی‌هایتان اهمیت می‌دهید و این ترس از تنهایی و مجرد ماندن کاهش پیدا خواهد کرد چون احساس  می‌کنید می‌توانید به تنهایی هم از پس اداره کردن زندگی خودتان بربیایید و نیاز خاصی به کسی ندارید.

ازدواج را تنها دلیل خوشبخت شدن می‌دانند

برخی از دختران، نظر و عقیده به شدت رویایی و غیرواقعی نسبت به ازدواج کردن دارند. به همین دلیل به شدت می‌ترسند که ازدواج نکنند و مجرد بمانند و از خوشبختی به دور باشند. البته قابل انکار نیست که ازدواج با شخص درست و مناسب، خوشبختی و حال خوب را به همراه دارد اما این طور نیست که بگوییم همه ازدواج‌ها با خوشبختی همراه است یا هر کسی که ازدواج کند، دیگر تا آخر عمر خوشبخت خواهد بود. این نکته را بدانید اگر شما در دوران مجردی، فردی غمگین و افسرده باشید، ازدواج نمی‌تواند باعث خوشبختی ابدی شما شود. شاید در ابتدا وقتی با فردی آشنا می‌شوید و با او ازدواج می‌کنید، روزهای رویایی و بسیار خوشی را می‌پذرانید اما به مرور زمان این عشق آتشین فروکش می‌کند و عشق واقعی و طعم واقعی زندگی و مشکلات، خودشان را نمایان می‌کنند. در این صورت دیگر در کنار او بودن، برایتان تبدیل به عادت خواهد شد و آن عشق و خوشبختی را احساس نخواهید کرد و برمی‌گردید به حال و هوای دوران مجردی. در مقابل، فردی که در دوران مجردی هم توانسته است شاید و خوشبخت باشد و حال و زندگی‌اش را مدیریت کند، در متاهلی هم می‌تواند از عهده کارهایش بربیاید و منتظر این نیست که دیگری او را خوشبخت کند و یا به آرزوهایش برساند چون خودش را قوی و توانا می‌داند.

  پیام تبریک ولنتاین به عشقم (متن عاشقانه ولنتاین برای همسرم)

مقایسه کردن خود با هم سن و سالان

اگر هم سن و سالان دختر ازدواج کرده باشند و او خودش را با آنها مقایسه کند و ببیند که همه ازدواج کرده‌اند اما خودش هنوز شوهر خوب پیدا نکرده است، این احساس به او دست می‌دهد که نکند تا ابد تنها بماند و بی‌شوهر باشد.

بالا رفتن سن

دخترانی که سن‌شان کم کم بالا می‌رود و به 30 یا 40 سال نزدیک می‌شوند، این احساس و ترس به آنها دست می‌دهد که نکند تا ابد بی‌شوهر بمانند و نتوانند ازدواج کنند.

ترس‌های رایج درباره مجرد ماندن


هیچکس مرا دوست ندارد

اگر شما هم این طرز تفکر را دارید بدانید که حداقل یک نفر در دنیا هست که شما را دوست داشته باشد و هیچکس در این دنیا، آنقدرها هم تنها نیست. برای رهایی از این ترس، فهرستی از نقاط قوت و خوبی‌هایتان را تهیه کنید. از لحاظ ظاهری و باطنی، خوبی‌هایتان را بنویسید و هر روز آنها را بخوانید و مرور کنید. حتی می‌توانید روبه‌روی آیینه بایستید و لیست‌تان را با صدای بلند مطالعه کنید و با خواندن هر جمله، به خودتان یک لبخند بزنید و بیشتر زیبایی‌ها و خوبی‌هایتان را ببینید.

سرنوشت من این است که تا آخر به تنهایی زندگی کنم

تنها کسی که می‌تواند این جمله را به شما بگوید، ذهن منفی‌گرا و دروغگوی شماست که با نجواهای ذهنی دروغین، شما را مضطرب و افسرده می‌کند. به حرفش باور نکنید چون هیچکسی چنین سرنوشتی ندارد. شما می‌توانید با کسب مهارت و آگاهی و کار کردن روی خودتان، شخص مناسبی را پیدا کنید و وارد رابطه عالی شوید. برای رفع این طرز تفکر اشتباه و بدبینانه، تصویرسازی ذهنی انجام دهید از آینده ایده‌آل و دلخواه‌تان نسبت به آینده خودتان. تصور کنید که در آینده با شخصی که ایده‌آل ذهنی‌تان است ازدواج می‌کنید و بچه‌دار می‌شوید و با هم یک خانواده خوشبخت هستید. این نکته را بدانید که هر چیزی که شما تصور کنید، همان اتفاق را به سمت خود جذب می‌کنید. پس مواظب افکارتان باشید و همیشه تصویرسازی مثبتی را درباره خودتان و آینده‌تان انجام دهید تا اتفاقات خوب به شما جذب شوند.

اینکه من تنها و مجرد هستم، نشان می‌دهد که من یک فرد شکست‌خورده هستم

به این سوالات در ذهن خود صادقانه جواب دهید. آیا زندگی فقط یعنی ازدواج و رابطه عاطفی؟ آیا اگر فردی مجرد باشد، یعنی دیگر زندگی‌اش تمام شده است و شکست‌خورده است؟ پس موفقیت‌های کوچک و بزرگ دیگرتان در زمینه کاری، خانوادگی و یا تحصیلی، حساب نمی‌شوند؟ چرا ناعادلانه زندگی‌تان را قضاوت می‌کنید؟ زندگی فقط ازدواج نیست. افراد مجرد زیادی هستند که در زمینه‌های دیگر زندگی بسیار موفق هستند و تلاش‌شان را می‌کنند تا به آرزوها و اهداف‌شان برسند. فقط ازدواج نکردن، به معنای شکست‌خوردگی نیست!

چگونه بر ترس از مجرد ماندن، غلبه کنیم؟


زمان با کیفیتی را به تنهایی بگذرانید

به جای اینکه زمان‌تان را در تنهایی صرف افکار منفی و کارهای بی‌فایده بکنید، فکر کنید که چه کارهایی را می‌توانید انجام دهید که برایتان مفید است و اوقات تنهایی‌تان را لذت‌بخش‌تر می‌کند. به عنوان مثال اگر نقاشی دوست دارید، این کار را انجام دهید، گاهی به پیاده‌روی بروید یا اگر رانندگی بلدید، در خیابان‌های شهرتان دور بزنید و به مکان‌های دیدنی سر بزنید و… به هر حال کارهای بسیار زیادی را می‌شود در تنهایی انجام داد. حتما برای خودتان زمان بگذارید و کارهای مفیدی را در تنهایی‌تان انجام دهید.

  ازدواج با دوست همسر سابق

شادی را در تنهایی‌تان پیدا کنید

خودتان را با آهنگ و کارهای خوبی که می‌توانید انجام دهید، شاد کنید و خوشحالی را به فضای خانه و اتاق‌تان بیاورید.

با همسایه‌هایتان ارتباط برقرار کنید

همسایه خوبی باشید و با دیگران ارتباط برقرار کنید تا کمتر تنها باشید. سعی کنید با همسایه‌هایی که دوست‌شان دارید ارتباط برقرار کنید، آنها را به خانه خود دعوت کنید و با آنها با گردش بروید و…

با دوستان‌تان ارتباط برقرار کنید

به جای اینکه تنها بمانید و رنج ببرید یا احساس کنید هیچ کسی شما را دوست ندارد یا کسی نیست که از شما حمایت کند و به دلیل این احساس، به آدم‌ها و روابط اشتباه پناه ببرید، با دوستان خود ارتباط برقرار کنید. این دوست، می‌تواند یک همکار یا هم کلاسی باشد. با دیگران ارتباط برقرار کنید تا کمتر احساس تنهایی داشته باشید.

با روانشناس صحبت کنید

برای غلبه بر احساس تنهایی‌تان و ترس از مجرد ماندن، می‌توانید با روانشناسان همیار عشق صحبت کنید تا ریشه و دلیل این ترس و احساسات منفی‌تان پیدا شود و طبق شرایط زندگی‌تان، به شما راهکارهای موثر داده شود تا بتوانید از تنهایی خود نهایت لذت را ببرید و آمادگی پیدا کردن شخص مناسب را نیز پیدا کنید.

چگونه همسر خوبی پیدا کنم؟

پیدا کردن همسر خوب، به راحتی و بدون هیچ آگاهی و دانشی امکان‌پذیر نیست. شما می‌توانید این مهارت‌ها و دانش را از طریق دوره آموزشی جذب عشق از آشنایی تا ازدواج کسب کنید تا بتوانید یک همسر خوب پیدا کنید و بتوانید رابطه سالم و موفقی را مدیریت کنید.

سخن پایانی

مجرد ماندن چیز بدی نیست یا نشانه ضعف و شکست‌خوردگی شما نیست. برخی از افراد حتی این سبک زندگی مجردی را انتخاب می‌کنند و دوست ندارند ازدواج کنند اما برخی از افراد این سبک زندگی را انتخاب نمی‌کنند بلکه به دلایلی مجبور می‌شوند مجرد بمانند و تحمل کنند چون هنوز شوهر مناسب را پیدا نکرده‌اند. این افراد گاهی ممکن است دچار ترس و اضطراب شوند و گمان کنند که هیچکس دوست‌شان ندارد یا قرار تا آخر عمرشان مجرد بمانند. این نکته را بدانید که سرنوشت شما به این صورت نوشته نشده است و تغییرناپذیر نیست، بلکه سرنوشت‌تان در دستان شما است و شما با کسب دانش و آگاهی در زمینه جذب شخص مناسب و مدیریت درست رابطه عاطفی، و با کار کردن روی خودتان و دور کردن افکار منفی و دروغین از خود، می‌توانید شوهر مناسب را پیدا کنید و ازدواج موفقی داشته باشید. توصیه می‌کنیم برای رسیدن به ازدواج موفق و کسب مهارت‌های لازم در این زمینه، در دوره جذب عشق از آشنایی تا ازدواج همیار عشق شرکت کنید.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط