رابطه جنسی ارباب و برده‌ای (سکس بی‌.دی.اس.ام BDSM)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

رابطه جنسی ارباب و برده‌ای (سکس بی‌.دی.اس.ام BDSM)

BDSM یا رابطه جنسی ارباب و برده‌ای، به رابطه‌ای گفته می‌شود که در آن یکی از طرفین مازوخیسم و دیگری، سادیسم است یعنی یکی از آنها تمایلات دگرآزاری و دیگری، تمایلات آزارخواهی دارد. در این نوع رابطه، شخصی که دگرآزاری را دوست دارد، در نقش ارباب است و شخصی که آزارخواه است، در نقش برده است. درواقع شخص دگر آزار، دوست دارد مسلط باشد و طرف مقابل را مورد تحقیر و آزار جسمی، جنسی و روانی قرار دهد.

قوانین و اصول رابطه جنسی ارباب و برده‌ای چیست؟

افرادی که این نوع رابطه را دوست دارند، با هم یک توافق‌نامه کلامی یا کتبی تنظیم می‌کنند که در آن مشخص می‌کنند که چه کارهایی قرار است انجام شود. درواقع این نوع رابطه، باید حتما با توافق هر دو طرف رابطه انجام شود. قوانین را ارباب رابطه تعیین می‌کند، و برده مشخص می‌کند که با کدام یک از آنها موافق است و دوست دارد انجام شود.

BDSM مخفف چه واژه‌هایی است؟

Bondage and Discipline: بانداج یا اسارت و نظم‌دهی

Domination and Submission: سلطه‌گری و سلطه‌پذیری

Sadism and Masochism: سادیسم و مازوخیسم

به طور کلی BDSM مخفف واژه‌های Bondage, Domination, Submission & Masochism است.

معنی هر واژه چیست؟

اسارت (Bondage) به معنی محدود کردن آزادی و استقلال برده با بستن دست‌ها و پاها با طناب و میله و… است.

نظم دهی (Discipline) به معنی قوانین توافق شده بین ارباب و برده و تعیین پاداش و مجازات در صورت اجرا کردن یا نکردن دستورات ارباب در حین رابطه است.

سلطه گری (Domination) به معنی تسلط داشتن بر روی برده در حین  و قبل و بعد از رابطه جنسی است.

سلطه پذیری (Submission) به معنی اجرا کردن دستورات و خواسته‌های ارباب است.

سادیسم و مازوخیسم (Sadism and Masochism) به معنی تمایل به آزار دادن دیگری و تمایل به آزار دیدن و تحقیر شدن در رابطه جنسی است.

سکس BDSM از چه رفتارهایی تشکیل شده است؟

 • کشیدن موها
 • بستن دست‌ها و پاها
 • دخول سریع‌تر
 • چشم‌بند زدن
 • ضربه زدن به اندام‌های شخص برده
 • تحقیر و توهین کلامی
 • شلاق زدن

چرا بعضی از افراد تمایل به برقراری رابطه ارباب و برده‌ای دارند؟


علت‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه مقاله به رایج‌ترین علت‌ها می‌پردازیم که در علم روانشناسی ثابت شده است:

برای افزایش شانس تولید مثل

تحقیقات انجام شده ثابت کرده‌اند که برخی از افراد از این نوع رابطه استفاده می‌کنند برای اینکه شانس بیشتری برای باردار شدن داشته باشند چرا که این نوع رابطه برای برخی از افراد لذت‌بخش‌تر است و می‌توانند ارگاسم و انزال قوی‌تری داشته باشند، بنابراین اسپرم با قدرت بیشتری و یا با تعداد بیشتری می‌تواند به تخمک برسد و باروری صورت بگیرد.

تجربه کردن چیزی که دیده یا شنیده است

وقتی که برای اولین بار میل جنسی پیدا می‌کنیم، مهم است که چگونه این مسیر تکامل جنسی خودمان را شروع می‌کنیم. اگر فرد از همان اول فیلم پورن ارباب و برده‌ای ببیند، این تمایلات به این نوع رابطه جنسی در او شکل می‌گیرد و ممکن است تا آخر عمر بخواهد همین نوع رابطه را تجربه بکند اما اگر فردی فیلم‌هایی که سبک‌های نرمال‌تر و بهتری دارند ببیند یا با لمس کردن خود به شناخت جنسی از خود برسد، به این نوع روابط گرایش نخواهد داشت. پس تجربیات اولیه یعنی آنچه که برای اولین بار می‌بینیم، می‌شنویم یا انجام می‌دهیم مشخص می‌کند که در ادامه هم چه فانتزی‌ها و تمایلات جنسی داشته باشیم.

تمایل به انجام دادن چیزهایی که در ذهن ما است

یکی از علت‌های تمایل به برقراری رابطه ارباب و برده‌ای این است که تمایل داریم آنچه که در ذهن ما است و واقعیت ندارد را به واقعیت تبدیل کنیم و آن را اجرا کنیم. مثلا فرد در ذهنش تصور می‌کند که با همسرش از فلان پوزیشن استفاده کند و فلان کار را انجام بدهد و دوست دارد آن را در واقعیت هم اجرا کند. وقتی اجرا می‌کند رابطه‌شان به رابطه ارباب و برده‌ای تبدیل می‌شود.

ساختار بیوشیمیایی مغز

مغز ما بیشتر لذت می‌برد زمانی که بعد از یک درد کشیدن، به او پاداش داده می‌شود. این ساختار بیوشیمایی مغز در رابطه ارباب و برده‌ای به کار می‌رود. فرد مورد آزار و اذیت و درد قرار می‌گیرد و سپس به او لذت داده می‌شود و این چرخه تکرار می‌شود. پس خود ساختار طبیعی مغز می‌تواند در ما تمایلات چنین رابطه جنسی را ایجاد کند.

از بین بردن تابوها

ما انسان‌ها ذاتا از اینکه محدود باشیم و یک سری چیزها برایمان ممنوع نباشد، متنفریم و در پی آزادی و شناختن ناشناخته‌ها هستیم. بنابراین اینکه فرد بخواهد یک تابو را بشکند ممکن است برایش دلنشین و لذت‌بخش باشد و حس قدرت بکند. چرا که رابطه BDSM هم در اغلب جوامع یک تابو محسوب می‌شود پس انجام دادن آن می‌تواند حس خوبی به انسان بدهد و برایش یک تجربه جدید باشد.

  از سکس و رابطه جنسی متنفرم! (علت حس تنفر از رابطه زناشویی و راهکارهای رفع آن)

روابط تلخ و آسیب‌زننده گذشته

اگر فرد در رابطه عاطفی گذشته‌اش مورد سوءاستفاده قرار گرفته باشد و مدت زیادی در چنین رابطه‌ای بوده باشد، باعث می‌شود تمایل پیدا کند در رابطه جنسی در نقش مطیع قرار بگیرد یا ممکن است به دلیل خشم‌های نهفته‌ای که نسبت به شریک عاطفی قبلی‌اش دارد، بخواهد در رابطه نقش ارباب را داشته باشد تا احساساتش را تخلیه کند. پس تجربیا تلخ گذشته هم تعیین می‌کند که فرد به این نوع رابطه گرایش پیدا کند.

مشکلات روانی

برخی از مشکلات روانی مثل تنوع طلبی جنسی، اختلال شخصیت ضداجتماعی و… نیز می‌تواند باعث شود فرد به این نوع رابطه تمایل پیدا کند. همچنین افرادی که اختلالات جنسی مثل سادیسم و مازوخیسم دارند، فقط از این نوع رابطه لذت می‌برند. این افراد باید تحت درمان قرار بگیرند.

رابطه ارباب و برده‌ای در زوجین

مطالعات نشان داده‌اند که بسیاری از مردان و زنان دوست دارند این نوع رابطه را تا حدودی که آسیبی با آنها نرسد امتحان کنند. همچنین مطالعات نشان داده‌اند که این نوع رابطه باعث بهبود خلق و خو و کاهش استرس و اضطراب می‌شود، به علاوه صمیمیت را بین زوجین افزایش می‌دهد. همانطور که در بخش قبلی مقاله نیز ذکر شد، رابطه ارباب و برده‌ای باید حتما با توافق قبلی بین زوجین انجام شود، یعنی زوجین باید با یکدیگر صادقانه و واضح صحبت کنند که کدام یک از کارها و رفتارها را قبول می‌کنند و تا چه حد می‌توانند تحمل کنند. در کل این نوع رابطه برای زوجین مشکلی را ایجاد نمی‌کند، به شرطی که با توافق قبلی و طوری باشد که به یکدیگر آسیبی نرسانند.

آیا کسانی که به سکس BDSM علاقه دارند، از لحاظ روانی بیمار هستند؟

طبق نظر زیگموند فروید که پایه گذار و پدر علم روان‌کاوی است، کسانی که علاقه‌مند به سکس ارباب و برده‌ای هستند، نیاز به درمان دارند. طبق نظر وی، افرادی که آزارخواهی را دوست دارند یعنی تمایل به برده بودن دارند، به این دلیل است که در کودکی، زمانی که مراحل لیبیدو یا لذت را طی می‌کردند، در حین اینکه از طریق شیر خوردن، مکیدن انگشت شست یا نگه داشتن و آزاد کردن مدفوع یا ادرار لذت می‌بردند، توسط والدین یا شخص مراقبت‌کننده، آزار دیدند و تنبیه شدند. به عنوان مثال زمانی که کودک شیر می‌خورده است، مادر از روی عشق و محبت، ضربه‌ای با شدت بسیار کم به دست کودک زده است. به همین دلیل در ذهن کودک ثبت شده است که در هنگام لذت، باید آزار نیز ببیند، خواه این آزار شدید باشد، خواه خفیف و جزئی باشد. این افراد دوست دارند در رابطه جنسی، در نقش برده باشند چون برده در حین دریافت لذت، آزار نیز می‌بیند. در مقابل افرادی که تمایل دارند در نقش ارباب باشند و به برده آسیب بزنند و از درد و رنج او لذت می‌برند، افرادی هستند که از درون احساس پوچی و بی‌ارزشی می‌کنند، و برای اینکه به خود یا دیگری ثابت کنند که فرد قدرتمندی و باکفایتی هستند، در نقش ارباب قرار می‌گیرند و در سکس قدرت‌نمایی می‌کنند. البته دلیل دیگری نیز وجود دارد. دلیل دوم این است که این افراد در دوران کودکی به دلایلی به شدت از والد جنس مخالف خود خشمگین شدند و کینه به دل گرفتند و در بزرگسالی در حین رابطه جنسی، این خشم درونی و نهفته را بر روی برده که جنس مخالف است، تخلیه می‌کنند و از این کار لذت می‌برند.

البته تحقیقات جدیدتر موضوع دیگری را نشان می‌دهند. تحقیقات اخیر نشان می‌دهند افرادی که علاقه‌مند به این نوع سکس هستند، از لحاظ روحی و روانی مشکلات کمتری نسبت به سایر افراد دارند. البته به این معنا نیست که افرادی که سادیسم یا مازوخیسم دارند کاملا سالم هستند. به شرطی این افراد سالم هستند که علاقه‌شان به رابطه جنسی ارباب و برده‌ای و خشن، به حدی زیاد نباشد که باعث مختل شدن جنبه‌های مختلف زندگی‌شان شود یا باعث شود با افراد ناآشنا رابطه برقرار کنند، نتوانند این نیاز و فانتزی‌شان را کنترل کنند و یا باعث آسیب همسرشان نشوند. در مقابل اگر این علاقه بسیار شدید باشد که به خود یا همسر آسیب برسد، نیاز به درمان و پیگیری دارد. اگر احساس می‌کنید این تمایل و علاقه در شما بسیار شدید است، توصیه می‌کنیم برای حل این موضوع از روانشناسان بالینی همیار عشق کمک بگیرید.

  نداشتن سکس با شوهر (چرا شوهرم رابطه جنسی نمیخواد)

چرا سکس ارباب و برده‌ای از لحاظ جسمانی خوشایند است؟

این نوع رابطه جنسی به دلیل اینکه هیجان زیادی به همراه دارد، باعث افزایش ترشح اندروفین، دوپامین و سایر هورمون‌ها در بدن می‌شود. این هورمون‌ها، باعث سرزندگی، شادی و لذت می‌شوند. به همین دلیل این نوع رابطه جنسی، تا حدودی لذت‌بخش است و شخص را از لحاظ روحی و روانی و احساسی تخلیه می‌کند.

توصیه‌هایی برای ایمنی بیشتر در رابطه ارباب و برده

با توجه به اینکه این نوع رابطه می‌تواند بسیار خشن باشد، زوجین باید کلماتی را انتخاب کنند تا اگر رفتار خشن قابل تحمل نبود، آن کلمه را بیان کنند تا ارباب شدت آن رفتار را کاهش دهد یا کامل متوقف کند. به عنوان مثال زوجین می‌توانند از کلمه زرد برای کاهش شدت رفتار خشن و از کلمه قرمز، برای متوقف کردن آن رفتار استفاده کنند. کلمه سبز هم می‌تواند نشانه این باشد که شخص از آن رفتار لذت برده است و می‌خواهد ادامه داشته باشد. توصیه می‌کنیم قبل از اینکه این نوع رابطه را با همسرتان امتحان کنید، ابتدا از طریق کتاب یا سایت‌های معتبر درباره رابطه جنسی ارباب و برده اطلاعات جمع‌آوری کنید و مطالعه داشته باشید. بعد از اتمام رابطه جنسی نیز زوجین باید از یکدیگر مراقبت کنند و یک سری کارهای آرامش‌بخش و لذت‌بخش انجام دهند، مثل نوازش، ماساژ دادن یکدیگر و یا استحمام دو نفره. همچنین بهتر است بعد از اتمام رابطه، زوجین با هم درباره رابطه‌ای که داشتند صحبت کنند و بازگو کنند که چه چیزی برایشان لذت‌بخش بوده و دوست دارند دوباره تکرار شود، و چه چیزی برایشان زجرآور بوده است و دیگر دوست ندارند در دفعات بعدی انجام شود.

تصورات اشتباه درباره رابطه جنسی ارباب و برده‌ای


عده کمی از افراد به BDSM علاقه دارند

این تصور اشتباه است. بسیاری از افراد تا حدودی این نوع رابطه جنسی را دوست دارند. درواقع از ایجاد تنوع، هیجان و کمی خشونت در رابطه جنسی خود، لذت می‌برند.

رابطه جنسی ارباب و برده‌ای می‌تواند مشکلات روحی و روانی شخص را درمان کند

یک تصور اشتباه دیگر این است که برخی از افراد گمان می‌کنند که رابطه جنسی ارباب و برده‌ای می‌تواند افرادی را که مشکلات روحی و روانی دارند، یا مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند را درمان کند. این تصور اشتباه است، چون این مورد یک راهکار درمانی مناسب برای همه افراد نیست. کسانی که مورد تجاوز قرار گرفته‌اند، لازم است از روانشناس برای درمان کمک بگیرند و نه از همسر در رابطه جنسی ارباب و برده‌ای، به دلیل اینکه همسر، یک شخص متخصص نیست که بداند چه رفتاری را باید انجام دهد تا او درمان شود یا در رابطه جنسی احساس قدرت کند. به علاوه این نوع رابطه، حتی می‌تواند احساس ترس نسبت به جنس مخالف و آسیب‌های روحی و روانی ناشی از تجاوز را تشدید کند.

BDSM آسیب روحی و روانی به افراد، مخصوصا به شخص برده وارد می‌کند

این مورد هم یکی از تصورات اشتباه است. اگر این نوع رابطه به درستی انجام شود، اصول و نکات ایمنی در آن رعایت شود و از قبل همسران با هم درباره کارهایی که می‌توانند انجام دهند و کارهایی که نمی‌خواهند انجام شود، با هم صحبت و توافق کرده باشند، هیچ آسیب جسمانی یا روحی و روانی به زوجین وارد نخواهد شد چون در این صورت زوجین طبق آستانه تحمل یکدیگر پیش خواهند رفت، اما اگر زوجین بدون هیچ توافق و صحبتی از رفتارهای خشن به صورت ناگهانی استفاده کنند، ممکن است شخص دچار تروما یا شوک احساسی و مشکلات روحی و روانی شدید شود.

مرد همیشه باید در شخص ارباب باشد

در رابطه جنسی بین همسران، زوجین می‌توانند جاهای یکدیگر را در رابطه گاهی تغییر دهند، یعنی همیشه نباید مرد در نقش ارباب یا فاعل باشد، بلکه گاهی خانم نیز می‌تواند این نقش را ایفا کند.

BDSM نیاز به لوازم و تجهیزات زیاد و حرفه‌ای دارد

برای اجرای این نوع رابطه، لازم نیست لوازم و تجهیزات حرفه‌ای داشته باشید. در حد امکان می‌توانید برخی از کارها را انجام دهید. گمان نکنید که باید صحنه‌های فیلم‌های مخرب پورن را اجرا کنید یا دقیقا رفتارهای شدید و آسیب‌زننده آنها را انجام دهید.

  از دخول آلت می‌ترسم(درمان ترس از رابطه جنسی و سکس)

سوالات متداول


 1. چند درصد از مردم جهان مشغول رابطه ارباب و برده‌ای هستند؟

طبق نظرسنجی‌ها و گزارش‌های انجام شده، تنها 2% از جمعیت جهان مشغول این رابطه هستند اما بیشتر از نیمی از مردم جهان (زن و مرد فرقی ندارد)، چنین تخیلات جنسی در ذهن‌شان دارند اما آن را اجرا نمی‌کنند.

 1. افرادی که این رابطه را انجام می‌دهند بیمار هستند؟

افرادی که گاهی از این روش‌ها استفاده می‌کنند تا تنوع در رابطه‌شان ایجاد شود خیر اما افرادی که همیشه باید چنین روابطی را برقرار کنند تا ارضاء شوند و لذت ببرند بله نوعی مشکل روانی و جنسی دارند. فروید هم چنین نظری دارد و معتقد است این افراد از اختلالات جنسی مثل سادیسم و مازوخیسم و اختلالات شخصیتی مثل اختلال شخصیت مرزی، اختلال شخصیت پارانوئید و وسواس رنج می‌برند.

 1. در رابطه ارباب و برده‌ای چه کارهایی انجام می‌شود؟

محدود کردن حرکت فرد برده با دستبند، زنجیر و وسایل دیگر، آزار رساندن و درد ایجاد کردن در او با کتک زدن، خراش دادن پوست و رفتارهای دیگر و همچنین با توهین و تحقیر کلامی از جمله اعمالی است که در این نوع رابطه انجام می‌شود.

 1. آیا در رابطه ارباب و برده‌ای، برده هم از رابطه لذت می‌برد؟

بله افرادی که اهل این روابط هستند، هم برده‌ها و هم ارباب‌ها لذت می‌برند چون برده هم پاداش و لذت در رابطه دریافت می‌کند و فقط این نیست که زجر بکشد. به علاوه این افراد از زجر کشیدن و تحقیر لذت می‌برند.

 1. آیا این افراد به سراغ درمان می‌روند؟

معمولا خیر. نه ارباب‌ها و نه برده‌ها در اکثر مواقع سراغ درمان نمی‌روند چون از کاری که می‌کنند لذت می‌برند. کسی سراغ درمان می‌رود که از کاری که می‌کند و اوضاعی که دارد پشیمان باشد و به دنبال تغییر باشد اما این افراد نه تنها پشیمان نیستند، بلکه لذت هم می‌برند اما اگر فرد به دلایلی به این حس پشیمانی و زجر کشیدن از این وضعیت برسد، ممکن است به درمانگر مراجعه کند.

 1. کدام درمانگران می‌توانند این افراد را درمان کنند؟

معمولا سکس تراپیست‌ها و در کنار روانشناسان بالینی این کار را انجام می‌دهند. گاهی برای کنترل هیجانات‌شان ممکن است در کنار مشاوره و رفتار درمانی شناختی، از دارو هم استفاده شود. دارو را روان پزشک تجویز می‌کند.

 1. آیا بردگی جنسی نوعی تجاوز محسوب می‌شود؟

خیر تجاوز در افرادی اتفاق می‌افتد که خودشان تمایل به برقراری رابطه جنسی ندارند و به دلیل زور و اجبار یک فرد در چنین موقعیتی قرار می‌گیرند اما برده‌ها، خودشان تمایل دارند در رابطه جنسی این نقش را داشته باشند و به هیچ وجه به آنها تجاوز نمی‌شود. یعنی از آن شرایط کاملا رضایت دارند.

 1. نام انگلیسی ارباب و برده چیست؟

ارباب به انگلیسی Master نام دارد و برده Slave نام دارد.

 1. آیا همیشه ارباب‌ها مرد هستند؟

خیر خانم‌ها هم می‌توانند در نقش ارباب باشند و برده‌شان یک مرد باشد. این موضوع هیچ ارتباطی به جنسیت ندارد و در زنان و مردان وجود دارد.

 1. آیا داشتن خواسته‌های جنسی اشتباه هم جزء رابطه ارباب و برده‌ای محسوب می‌شود؟

ابتدا باید مشخص شود که خواسته‌های جنسی اشتباه دقیقا یعنی چه؟ اختلالات جنسی متنوع و زیاد هستند و در دسته‌بندی‌های متفاوتی قرار می‌گیرند. همه این اختلالات به سادیسم و مازوخیسم ختم نمی‌شود. فتیش، مدفوع‌خواهی، ادرارخواهی و… هم جزء اختلالات جنسی هستند. این افراد هم لازم است تحت درمان قرار بگیرند تا بتوانند رابطه جنسی سالم برقرار کنند.

سخن پایانی

BDSM یا رابطه ارباب و برده‌ای، به خودیِ خود خطرناک یا اشتباه نیست، مگر اینکه شخص فقط با این نوع رابطه ارضاء شود و یا رفتارها و تمایلات سادیسمی و مازوخیسمی، باعث مختل شدن جنبه‌های مختلف زندگی شوند یا آنقدر این تمایلات زیاد و شدید باشند که شخص نتواند آنها را کنترل کند. زوجین نیز می‌توانند گاهی این نوع رابطه را تا حدودی اجرا کنند. یکی از مهم‌ترین اصول ایمنی این رابطه، این است که باید حتما قبل از انجام آن، زوجین با هم صحبت کرده و توافق کنند که تا چه حد می‌خواهند انجام دهند. همچنین استفاده از کلمات ایمنی، سبز، زرد و قرمز برای ادامه دادن، کاهش شدت یا توقف کامل رفتار خشن، بسیار مهم است. اگر احساس می‌کنید تمایلات سادیسمی یا مازوخیسمی در شما بسیار زیاد است و برای شما و رابطه‌تان مشکلاتی را ایجاد می‌کند، توصیه می‌کنیم از روانشناسان بالینی همیار عشق کمک بگیرید.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

انواع اختلال شخصیت

اختلال شخصیت یک نوع جدی از اختلال‌های روانی است که در اثر آن فکر، احساس و رفتار فرد مبتلا ناسالم می‌شود. فردی که اختلال شخصیت دارد برای درک واقع‌بینانه موقعیت‌های

مطالعه»

چرا خواستگارم منصرف شد؟؟

چرا خواستگارم منصرف شد؟؟ خواستگاری به معنی این نیست که حتما با هم ازدواج خواهید کرد! قبل ازهر چیزی بدونین که خواستگاری کردن هیچ پسری، قطعیت ازدواج نیست. هر شخص

مطالعه»