همیار عشق

بهترین زمان برای بچه‌دار شدن (آیا من و شوهرم آمادگی داشتن فرزند رو داریم؟)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

بهترین زمان برای بچه‌دار شدن (آیا من و شوهرم آمادگی داشتن فرزند رو داریم؟)

بچه‌دار شدن یکی از تصمیمات مهم زندگی است که زوجین می‌گیرند و قبل از آن قطعا باید آمادگی‌های جسمی، روانی و فکری داشته باشند. یکی از مسائل مهم که باید در نظر گرفته شود، این است که بهترین زمان برای بچه‌دار شدن چه زمانی است؟ چه زمانی من و همسرم آمادگی پذیرفتن این مسئولیت را داریم؟ اگر می‌خواهید بارداری آرام و سالمی داشته باشید و سپس بعد از تولد فرزند نیز بتوانید زندگی خوبی داشته باشید و بسیار عالی او را تربیت کنید، باید بارداری آگاهانه‌ای را شروع کنید یعنی زمانی باردار شوید که واقعا از هر لحاظ آمادگی‌اش را دارید و آگاه هستید. در این مقاله می‌خواهیم به شما کمک کنیم که ابتدا آمادگی‌های لازم برای بچه‌دار شدن را بدست بیاورید و بعد اقدامات لازم را انجام بدهید.

چه سنی، بهترین سن برای بچه‌دار شدن است؟


قبل از 20 سالگی بارداری چگونه است؟

اگر زود ازدواج کرده‌اید و می‌خواهید قبل از 20 سالگی باردار شوید، درست است که در این سن که بسیار جوان هستید، حداکثر توان خود را برای بارداری دارید اما در این سن خطر سقط شدن جنین زیاد است. به علاوه در این سن هنوز شما از لحاظ احساسی و روانی آن قدر پخته و بزرگ نشده‌اید که برای مادر شدن آمادگی داشته باشید. بنابراین در کل باردار شدن زیر 20 سال، ایده خوبی نیست.

20 تا 24 سالگی برای بارداری چگونه است؟

در این سن نیز زنان قدرت باروری زیادی دارند اما شاید زوجین در این سن هنوز تا حدی که لازم است از لحاظ شغلی و مالی تثبیت نشده باشند و در شرایط خوبی نباشند، در این صورت بچه‌دار شدن هم به نگرانی‌های مالی‌شان اضافه خواهد کرد.

25 تا 29 سالگی برای بارداری چگونه است؟

در کل بارداری از 20 سالگی تا 29 سالگی بسیار خوب است چون بدن زن قدرت باروری زیادی دارد و در این دوران بارداری از لحاظ مزایا و معایب آن تقریبا یکسان است.

  ترس از بارداری و زایمان (فوبیای حاملگی یا توکوفوبیا)

30 تا 34 سالگی بارداری چگونه است؟

در این سن کم کم قدرت باروری شروع به کاهش یافتن می‌کند و بعد از 35 سالگی بیشتر کاهش می‌یابد، البته با توجه به علم امروزی، بعد از این سن هم می‌توان بارداری خوبی داشت، البته قطعا استثناهایی هم وجود دارند. بارداری بعد از 30 سالگی از این نظر می‌تواند بهتر باشد چون به خانم فرصت می‌دهد که از دهه دوم زندگی خود یعنی از 20 تا 30 سالگی لذت ببرد، شاغل باشد، تحصیل کند و رشد کند و در یک وضعیت خوبی از زندگی قرار بگیرد و بعد بچه‌دار شود.

40 تا 45 سالگی برای بارداری چگونه است؟

در این سن احتمال دارد خانم باردار دچار قند بارداری، زایمان زودرس، سقط جنین و مشکلات دیگر شود چون با افزایش سن، قدرت بارداری کاهش می‌یابد و بدن کم کم آمادگی خود را از دست می‌دهد و یا ممکن است فرد قبل از بارداری هم بیماری‌هایی را داشته باشد، بنابراین ممکن است بارداری سخت‌تری نسبت به دهه‌های قبلی زندگی‌اش داشته باشد.

بنابراین به طور کل، از 25 تا 35 سالگی، بهترین سن برای بارداری زنان است که معایب کم‌تری به همراه دارد.

پیدا کردن آمادگی احساسی و روانی برای بچه‌دار شدن


برای همه چیز برنامه‌ریزی کنید

بچه‌دار شدن، زن و مرد را به دنیای ناشناخته‌ای می‌برد چون افراد نمی‌دانند که بعد از  بچه‌دار شدن زندگی‌شان چگونه خواهد بود. حتما زندگی دچار یک سری تغییرات می‌شود. مثل تغییرات در زمینه امور مالی، کاری و… بنابراین باید برای همه این موارد برنامه‌ریزی قبلی داشته باشید. مثلا اگر شاغل هستید، بعد از بچه‌دار شدن شاید نتوانید تمام وقت در محل کار حاضر شوید، پس از قبل با مدیر خود صحبت کنید و به توافق برسید. در زمینه امور مالی با همسرتان صحبت کنید و برنامه‌ریزی کنید تا نگرانی‌های مالی کمتری داشته باشید، در خصوص کارهای منزل هم با همسرتان صحبت کنید که به شما کمک کند تا دوران بارداری بهتری داشته باشید و بعد از به دنیا آمدن فرزند هم کارها تقسیم‌بندی شده باشد که بتوانید به خوبی مدیریت‌شان کنید. در جوانب دیگر زندگی‌تان نیز باید به همین صورت برنامه‌ریزی کنید تا قبل از بارداری همه چیز مرتب باشد و خیال‌تان راحت باشد که بعد از بچه‌دار شدن هم مشکلی نخواهید داشت.

کمال‌گرا نباشید

شاید نگران باشید که نتوانید والد خوبی برای فرزندتان باشید، مخصوصا اگر اولین تجربه بچه‌دار شدن‌تان باشد، اما این نکته را بدانید که قرار نیست والد کاملی باشید چون اصلا واحد کامل وجود ندارد و بچه‌ها هم به چنین مادر یا پدر بی‌مقصی نیاز ندارند. چیزی که فرزندان می‌خواهند، والدین متعهد و محبت‌آمیزی هستند که تمام تلاش‌شان را می‌کنند که با فرزندان خوب و مناسب برخورد کنند تا کم‌ترین آسیب به آنها وارد شود. می‌توانید در زمینه تربیت فرزند و یا نحوه برخورد با بچه‌ها، کتاب‌های مختلفی را مطالعه کنید و آموزش ببینید یا با مشاور کودک و نوجوان در ارتباط باشید.

  رابطه جنسی در دوران بارداری (سکس در حاملگی)

در مورد مراقبت‌های دوران بارداری اطلاعات کسب کنید

در دوران بارداری قطعا به مراقبت زیادی نیاز دارید. در این زمینه اطلاعاتی را کسب کنید تا بدانید که باید چه کارهایی انجام بدهید. مراقبت‌هایی مثل داشتن تغذیه سالم و مقوی، مدیتیشن، یوگا، ورزش، پیاده‌روی و استراحت و خواب کافی در دوران بارداری ضروری است. همچنین مراقبت‌های روانی هم در این دوران ضروری است. حتما باید با مشاور در ارتباط باشید تا بتوانید پیشگیری کنید از اضطراب و افسردگی دوران بارداری یا اگر دچارش شدید، بتوانید آن را درمان کنید. درواقع داشتن بهداشت و سلامت روانی و جسمانی در این دوران بسیار ضروری است.

استرس‌ها و مشکلات رابطه عاطفی با همسرتان را کنترل کنید

استرس داشتن در دوران بارداری و داشتن مشکلات و دعواهای زیاد با همسر، در دوران بارداری معایب زیادی به همراه دارد و به سلامتی جنین و مادر آسیب زیادی می‌رساند. پس باید قبل از آن، با همسرتان صحبت کنید که در دوران حاملگی دعوا نداشته باشید و مشکلات‌تان را به درستی حل کنید.

افرادی را برای حمایت کردن از شما در کنار خودتان داشته باشید

قبل از دوران حاملگی و در حین آن حتما از حمایت‌های اطراف‌تان استفاده کنید. از خانواده و دوستان‌تان کمک بگیرید و حمایت دریافت کنید تا بتوانید این دوران را به خوبی بگذرانید.

آیا ما آمادگی بچه‌دار شدن را داریم؟


برای اینکه متوجه شوید آیا برای بچهدار شدن آماده هستید یا خیر، می‌توانید به سوالات زیر پاسخ دهید. پاسخ شما، میزان آمادگی شما را تعیین می‌کند.

ارتباط شما با همسرتان چگونه است؟

شما و همسرتان چگونه مشکلات‌تان را حل می‌کنید؟ چقدر با هم دعوا و بحث می‌کنید؟ چقدر یکدیگر را دوست دارید؟ کیفیت رابطه شما بسیار زیاد تعیین می‌کند که آیا شما آمادگی باردار شدن را دارید یا خیر. پس روی مشکلات و کیفیت رابطه‌تان کار کنید و هر زمان که یاد گرفتید چگونه می‌توانید یکدیگر را دوست داشته باشید و چگونه باید مشکلات‌تان را به روش درست حل کنید، می‌توانید بچه‌دار شوید.

آیا دوست دارید بچه‌دار شوید؟

چرا می‌خواهید بچه‌دار شوید؟ برخی از افراد فکر می‌کنند که با بچه‌دار شدن، مشکلات زندگی مشترک‌شان تمام می‌شود و می‌توانند با بچه‌دار شدن زندگی‌شان را نجات بدهند، در حالی که با آمدن فرزند به زندگی، زن و مرد ممکن است مشکلات و اختلافات بیشتری را داشته باشند در زمینه تربیت فرزند، به علاوه وجود مشکلات زیاد بین زن و شوهر، به فرزند آسیب می‌زند چون جو خانواده را خراب می‌کند. پس برای بچه‌دار شدن، باید زن و مرد ارتباط با کیفیت و خوبی با هم داشته باشند. پس دلایلی که در ذهن‌تان دارید را بررسی کنید که آیا درست است یا خیر؟ آیا فکر می‌کنید هر زوجی که با هم ازدواج می‌کنند حتما باید بچه‌دار شوند؟ این طرز تفکر نیز اشتباه است چون هر زوجی آمادگی تربیت فرزند را ندارد.

  حاملگی ناخواسته چگونه رخ می‌دهد؟ (مشاوره بارداری ناخواسته)

آیا شما و همسرتان دیدگاه‌های یکسان یا شبیه به هم نسبت به بچه‌دار شدن دارید؟

آیا شما و همسرتان هر دو بچه می‌خواهید؟ اگر همسرتان بچه نمی‌خواهد، نمی‌توانید بدون رضایت او بچه‌دار شوید چون در این صورت او سهم خود را در تربیت فرزند به خوبی انحام نمی‌دهد. ابتدا باید او را به روش درست راضی کنید و بعد به فکر بچه‌دار شدن باشید. سبک تربیتی شما و همسرتان یکسان است؟ یعنی هر دو می‌خواهید معیارها و ارزش‌های مشترکی را به فرزندتان منتقل کنید؟ به نظر شما و همسرتان، پدر و مادر هر کدام چه نقشی در تربیت و آینده فرزند دارند؟ آیا قبول دارید که پدر و مادر هر دو نقش دارند یا به اشتباه فکر می‌کنید تنها کسی که بچه را تربیت و بزرگ می‌کند، مادر است؟

آیا از لحاظ مالی آمادگی بچه‌دار شدن را دارید؟

بچه‌دار شدن پرهزینه است. آیا می‌توانید از پس هزینه‌های آن بر بیایید؟ می‌توانید آینده فرزندتان را تا حدودی تامین کنید؟

این سوالات را بررسی کنید و به آنها پاسخ بدهید تا بتوانید میزان آمادگی‌تان بسنجید.

سخن پایانی

بچه‌دار شدن یک تصمیم بزرگی است که باید با دقت گرفته شود. قبل از بچه‌دار شدن باید ابتدا آمادگی خود و همسرتان را بسنجید و بعد تصمیم بگیرید. این آمادگی شامل آمادگی جسمی، احساسی و روانی، مالی و سنی است. در این مقاله درباره این موضوعات صحبت کردیم تا متوجه شوید چه زمانی بهترین زمان برای بچه‌دار شدن است و چگونه باید این آمادگی را کسب کنید. اگر سوالاتی در خصوص بارداری و یا آمادگی قبل از آن داشتید، می‌توانید از مشاوران خانواده همیار عشق کمک بگیرید. در این مقاله نوشتیم که قبل از بچه‌دار شدن باید رابطه با همسرتان را بهبود ببخشید تا بتوانید فضای خانوادگی سالمی را برای فرزندتان ایجاد کنید. برای حل مشکلات با همسرتان و بهبود کیفیت رابطه‌تان، می‌توانید از زوج درمانگران همیار عشق کمک بگیرید.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط