همیار عشق

مزایا و معایب بچه‌دار نشدن (زندگی بدون بچه)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

مزایا و معایب بچه‌دار نشدن (زندگی بدون بچه)

برخی از افراد بر این باور هستند که نداشتن فرزند در دنیای کنونی، بهتر است از داشتن فرزند، اما برخی از افراد هم برعکس این باور را قبول دارند. داشتن فرزند و نداشتن آن، قطعا مزایا و معایب خاص خودش را دارد. حال می‌خواهیم در این مقاله بررسی کنیم که داشتن فرزند بهتر است یا نداشتن آن و به چه دلایلی؟ این مقاله به شما کمک می‌کند که اگر قصد بچه‌دار شدن دارید، بتوانید تصمیم درست را بگیرید.

فهرست مطالب

مزایای نداشتن فرزند


وقت کافی برای خودتان و همسرتان خواهید داشت

از آنجایی که وقت‌تان صرف بچه‌داری نمی‌شود، بنابراین وقت اضافه زیادی دارید که به خودتان و زندگی شخصی‌تان رسیدگی کنید و همچنین به زندگی مشترک‌تان به اندازه کافی اهمیت بدهید. بنابراین می‌توانید بیشتر در زندگی‌تان رشد و پیشرفت کنید.

می‌توانید وقت بیشتری به شغل‌تان یا فعالیت‌های مورد علاقه‌تان اختصاص بدهید

از آنجایی که وقت زیادی دارید، می‌توانید وقت‌تان را به شغل‌تان و پیشرفت در آن اختلال بدهید و یا فعالیت‌هایی که دوست دارید را انجام بدهید.

مزایای داشتن فرزند


زندگی هدفمندی خواهید داشت

یکی از مزیت‌های بچه‌دار شدن این است که شما زندگی هدفمندی خواهید داشت. انگار شما معنای واقعی زندگی را در می‌یابید. فرزندار شدن در غریزه هر انسانی وجود دارد و کسی نمی‌تواند این موضوع را انکار کند. بنابراین با تکامل یافتن در زندگی و رفتن به یک مرحله بالاتر، باعث می‌شود معنا و هدف زندگی را بهتر درک کنید. در نتیجه رضایت شما از زندگی بالاتر می‌رود و احساس خوشبختی و شادی بیشتری خواهید داشت.

بچه‌دار شدن ممکن است دیدگاه متفاوتی نسبت به دنیا و جهان هستی به شما بدهد

شاید وقتی بچه زوج دیگری را می‌دیدید که در حال گریه کردن است، با خود فکر می‌کردید که چقدر بچه‌ها جیغ می‌کشند و چقدر آزاردهنده هستند، اما وقتی خودتان بچه‌دار می‌شوید و حس مادر و پدر بودن را درک می‌کنید، تازه متوجه می‌شوید که بچه‌ها، دنیای خاص خودشان را دارند. درست است که یک نوزاد تا چند سالگی قادر به حرف زدن نیست یا راه نمی‌رود، اما او سعی دارد با زبان خود، خواسته‌ها و نیازهایش را به شما بگوید و دنیا را به شما معرفی می‌کند. درک کردن فرزند خودتان، تجربه بسیار شیرینی است.

  شوهرم زیاد میره خونه پدر و مادرش (شوهرم همیشه منو تنها میذاره و میره خونه باباش)

بچه‌دار شدن، به زندگی‌تان هیجان می‌دهد

زن و شوهر وقتی در خانه تنها هستند، کم کم تقریبا همه چیز یکنواخت می‌شود و زندگی‌شان عادی می‌شود. اما وقتی بچه‌دار می‌شوند، انگار یک هیجان و تنوع وارد زندگی‌شان شده است و همچنین زندگی‌شان از روتین معمولی خارج شده است. این تغییر بزرگ و شیرین در زندگی زن و شوهر، می‌تواند باعث افزایش شادی، نشاط و سرزندگی‌شان در زندگی شود.

تجربیات جالب و هیجان‌انگیزی را بدست می‌آورید

با بچه‌دار شدن، شما در زندگی‌تان تجربیات جدید و هیجان‌انگیزی را کسب خواهید کرد. بزرگ کردن بچه، تربیت کردن او، شاهد رشد و تکامل یافتن او و زندگی کردن با او، همه و همه تجربیات جدید و جالبی هستند که شما را پخته‌تر می‌کنند و به رشد شخصیتی‌تان کمک می‌کنند.

در جامعه شما پذیرفته‌تر می‌شوید

در اکثر جوامع، بچه‌دار شدن یک اتفاق پسندیده و شایسته‌ای است. مثلا وقتی زن و مرد با هم ازدواج می‌کنند، مدتی بعد دیگران از آنها انتظار دارند که بچه‌دار شوند. به علاوه در جامعه، افرادی که بچه دارند و درواقع خانواده تشکیل داده‌اند، افراد پذیرفته‌تر و قابل قبول‌تری هستند. بنابراین با بچه‌دار شدن، اعتبار شما در اجتماع و جامعه، افزایش خواهد یافت.

خودخواهی‌تان کمتر خواهد شد

وقتی بچه‌دار می‌شوید، دیگر نمی‌توانید همه تمرکزتان را روی خودتان و کارهای شخصی‌تان بگذارید. مجبور می‌شوید گاهی از خود گذشتگی کنید، خودتان و کارهای شخصی‌تان را رها کنید و بیشتر به فرزندتان رسیدگی کنید. به عنوان مثال یک مادر، قبل از اینکه به زیبایی ظاهری‌اش برسد، باید به بچه شیر بدهد، غذا بدهد، حمام ببرد و بخواباند. بعد وقت می‌کند کمی به کارهای خودش رسیدگی کند. بنابراین بچه‌دار شدن، پدر و مادر را به سمت فداکارتر شدن و ایثارگری می‌برد و خودشیفتگی و خودخواهی را کاهش می‌دهد.

در دوران کهنسالی، کسی را خواهید داشت که کمی به شما رسیدگی کند

افرادی که بچه ندارند و تنها هستند، معمولا در دوران کهنسالی با مشکلاتی رو به رو می‌شوند چون کسی را ندارند که کمک‌شان کند یا از آنها رسیدگی کند. البته افراد می‌توانند پرستار استخدام کنند اما منظور ما، خانواده است که بتواند مراقب پدر و مادر خود باشد. اما افرادی که بچه‌دار هستند، از این مزیت برخوردار می‌شوند.

فرزندتان دوست شما خواهد بود

بسیاری از والدین و فرزندان با هم مثل یک دوست و رفیق هستند، مخصوصا دخترها با مادرها راحت‌تر هستند و پسرها با پدرها. این موضوع باعث می‌شود شما در زندگی‌تان احساس تنهایی نداشته باشید و علاوه بر همسرتان، دوست دیگری نیز داشته باشید که می‌توانید با او درد و دل یا مشورت کنید یا می‌توانید در خوشی‌ها، با او شریک شوید.

  ازدواج بدون رابطه جنسی (دلایل، عوارض و راه کارها)

نسل شما ادامه پیدا خواهد کرد

نسل انسان‌ها و جانوران فقط با تولید مثل می‌تواند ادامه پیدا کند. اگر شما بخواهید نسل‌تان ادامه پیدا کند و از ژن شما، فرد دیگری نیز در دنیا باشد، خواهان بچه‌دار شدن خواهید بود. بنابراین این موضوع هم یکی از مزیت‌های فرزنددار شدن است.

 مزایای نداشتن فرزند (معایب داشتن فرزند)


فرزنددار شدن، نیاز به هزینه‌های زیادی دارد

فرزنددار شدن، به دنیا آمدن او، وسایل بچه و بزرگ کردن او، اتفاقی است که نیاز به هزینه‌های زیادی دارد. بنابراین این موضوع یکی از معایب بچه‌دار شدن است. بنابراین اگر فرزندی نداشته باشید و خودتان هم مدیریت مالی خوبی داشته باشید، بیشتر می‌توانید پول جمع کنید و پس انداز کنید.

هیچ تضمینی وجود ندارد که بچه‌هایتان شما را کاملا دوست خواهند داشت

ممکن است بچه‌های شما زمانی که بزرگ شوند، از سبک تربیتی یا از اخلاق و رفتار شما شکایت کنند و گله‌مند باشند یا بگویند که به خاطر یک سری دلایل یا اتفاقات، شما را دوست ندارند یا از شما راضی نیستند. اگر قصد بچه‌دار شدن دارید، به هر حال باید آمادگی شنیدن چنین نارضایتی‌هایی از فرزندتان را داشته باشید.

تربیت کردن بچه، دشوار است

اگر اصول درست تربیت فرزند را ندانید، قطعا در تربیت کردن فرزندتان دچار مشکل خواهید شد. مشکلاتی که بعدا در آینده بچه‌هایتان نیز تاثیر زیادی خواهد گذاشت. بنابراین اگر قصد بچه‌دار شدن دارید، حتما اصول تربیت فرزند را به خوبی یاد بگیرید تا فرزندی سالم و موفق تربیت کنید.

ممکن است فرزندتان را در طی اتفاقات تلخ، از دست بدهید

همه ما می‌دانیم که لحظه لحظه زندگی ما، خطر است یعنی هیچ تضمینی وجود ندارد که عزیزان‌مان را از دست ندهیم با اینکه می‌دانیم که هیچ کدام‌مان زندگی ابدی و جاودانه نداریم. بنابراین اگر قصد بچه‌دار شدن دارید، نباید به طور افراطی و بیمارگونه به او وابسته باشید، بلکه باید این گوش به زنگی را داشته باشید که شاید روزی او را از دست بدهید. البته منظورمان این نیست که با اضطراب زندگی کنید اما نباید انتظار زندگی جاودانه داشته باشید چون زندگی هم پر از شیرینی و خوشی است و هم پر از خطر برای همه ما آدم‌ها.

بزرگ کردن فرزند دشوار است و باعث خستگی شما می‌شود

بی‌خوابی کشیدن در اوایل نوزادی فرزندتان و بعد از آن رسیدگی کردن به او و… همه و همه انرژی زیادی از شما می‌گیرد و می‌تواند باعث خستگی شما شود. البته بسیاری از مادرها و پدرها می‌گویند که این خستگی، شیرین است اما به هر حال باید آمادگی آن را داشته باشید و از لحاظ روانی و جسمانی، نسبتا قوی باشید.

وقت نمی‌کنید به خودتان برسید

مخصوصا در اوایل نوزادی که باید تمام توجه‌تان به بچه باشد، شاید وقت بسیار کمی برای رسیدگی کردن به خودتان را داشته باشید. بنابراین باید آمادگی کمی ایثارگری کردن به خاطر فرزندتان را داشته باشید تا روی روال بیفتید و بتوانید گاهی فرزندتان را پیش همسرتان یا خانواده‌ها بگذارید و خودتان به کارهای شخصی‌تان برسید.

شاغل بودن و بچه‌دار بودن به صورت همزمان سخت است

اگر شاغل هستید و همزمان می‌خواهید بچه‌دار شوید، باید آمادگی مدیریت شغل و رسیدگی به فرزندتان به صورت همزمان را داشته باشید و این توانایی را هم داشته باشید، وگرنه دچار مشکل خواهید شد. باید برنامه‌ریزی دقیق و قوی داشته باشید.

  حسرت دوران مجردی (علت و راهکار)

ممکن است انگیزه خود برای رسیدن به اهداف شخصی‌تان را از دست بدهید

از آنجایی که بچه‌داری، بیشتر وقت و انرژی شما را می‌گیرد، ممکن است کم کم حس کنید حوصله پیگیری اهداف‌تان را ندارید یا بی‌انگیزه شده‌اید. باید برای این موضوع آمادگی داشته باشید و بتوانید دوباره در خودتان انگیزه ایجاد کنید تا به اهداف شخصی‌تان هم برسید. درواقع نباید تمام زندگی‌تان روی بچه‌تان خلاصه شود.

استرس و اضطراب را تجربه خواهید کرد

حتما دیده‌اید که مادرها و پدرها اکثر مواقع چقدر نگران هستند و چقدر استرس دارند. این احساسات را شما هم به خاطر فرزندتان تجربه خواهید کرد. اضطراب کشیدن برای آینده او، اضطراب کشیدن برای اتفاقاتی که ممکن است برایش بیفتد و… همه این موارد، بار عاطفی و روانی زیادی برایتان به دنبال دارد.

بارداری، سختی‌های خاص خودش را دارد

بارداری هم سختی‌های خاص خودش را دارد البته اگر اصولی و با آگاهی پیش بروید، موفق خواهید شد، بارداری سالم و خوبی داشته باشید. بنابراین آگاهی داشتن از مراحل بارداری و اتفاقاتی که ممکن است پیش بیاید و همچنین دریافت حمایت همسر در این دوران، می‌تواند حاملگی را برای شما تسهیل کند.

قصد بچه‌دار شدن دارم، چطور آمادگی‌اش را پیدا کنم؟

همان طور که از مطالعه این مقاله باید متوجه شده باشید، اگر برای بچه‌دار شدن، آمادگی‌های لازم را داشته باشید، می‌توانید بیشتر از مزایای فرزنددار شدن استفاده کنید و لذت ببرید و نه از معایب آن. می‌توانید به کمک مطالعه کتاب‌های علمی در رابطه با این موضوع و گوش دادن به برنامه‌های تلویزیونی مربوطه و یا کمک گرفتن از مشاور متخصص، آمادگی لازم را کسب کنید. برای این منظور، می‌توانید از مشاوران خانواده همیار عشق مشاوره بگیرید و خودتان را برای بچه‌دار شدن و تربیت صحیح او، از لحاظ روانی و احساسی آماده کنید.

سخن پایانی

بچه‌دار شدن در ادیان و فرهنگ‌های مختلف، پذیرفته شده است و بسیار شایسته است که زوجین بعد از ازدواج، زمانی که آمادگی‌اش را دارند، بچه‌دار شوند و خانواده تشکیل بدهند. برخی از افراد به دلیل مشکلات مالی، اقتصادی و… برای بچه‌دار شدن دودل هستند و حس می‌کنند آمادگی‌اش را ندارند و یا کلا نمی‌خواهند بچه‌دار شوند. در این مقاله توضیح دادیم که نداشتن فرزند، مزایای خاص خودش را دارد، به عنوان مثال شما می‌توانید بیشتر روی خودتان، شغل‌تان، فعالیت‌های مورد علاقه‌تان و ارتباط با همسرتان تمرکز کنید و بیشتر زندگی پیشرفت کنید. ممکن است بدون داشتن فرزند، از لحاظ مالی در زندگی بیشتر پیشرفت کنید. اما در عین حال، نداشتن فرزند هم معایب خاص خودش را دارد، به عنوان مثال نسل‌تان ادامه پیدا نخواهد کرد، به غریزه مادری یا پدری، پاسخ نخواهید داد، ممکن است از طرف جامعه یا خانواده، تحت فشار قرار بگیرید، زندگی‌تان ممکن است یکنواخت باشد و… اگر در گرفتن تصمیم برای بچه‌دار شدن یا نشدن دودل هستید و تردید دارید، می‌توانید با مشاوران خانواده همیار عشق مشورت کنید.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

عشقم برگشته، بهش فرصت دوباره بدم؟

فهرست مطالب1 موزمار‌شناس‌ شو…1.1 اشتباه، پیش میاد اما…1.2 مسئولیت‌پذیر نیست1.3 معذرت‌خواهی نمیکنه1.4 اشتباهات‌تونو به رخ‌تون میکشه1.5 بهتون احساس بدی میده1.6 میگه سوءتفاهم پیش اومده1.7 مدام اشتباهاتش رو تکرار میکنه1.8 نکته

مطالعه»

مشق عشق

[Best_Wordpress_Gallery id=”8″ gal_title=”mashgheshgh”]   40 پیامک صبح بخیر عاشقانه به همسر (اس‌ام‌اس رمانتیک صبحگاهی)

مطالعه»