همیار عشق

ازدواج با زن شاغل یا خانه دار؟ (مزایا و معایب کارکردن زن متاهل)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

ازدواج با زن شاغل یا خانه دار؟ (مزایا و معایب کارکردن زن متاهل)

جامعه حاضر به سمتی پیش رفته است که بسیاری از دختران تحصیل کرده و شاغل هستند. حال آنکه درمورد شاغل بودن زنان بعد از ازدواج دیدگاه های متنوع و متفاوتی وجود دارد. در واقع امروزه بسیاری مردان دوست دارند با زن شاغل و مستقل ازدواج کنند و بسیاری دیگر با کار کردن زن بیرون از خانه به طور کلی مخالف هستند و ترجیح می دهند همسرشان خانه دار باشد. خانه دار بودن یا شاغل بودن زن می‌تواند جنبه های مختلف زندگی مشترک را تحت تاثیر قرار دهد. در این مقاله از “همیار عشق” به بررسی معایب و مزایای ازدواج با زن شاغل می‌پردازیم و جنبه های مختلف کارکردن زن متاهل بیرون از خانه را مورد بررسی قرار میدهیم.

مزایای ازدواج با زن شاغل نسبت به زن خانه دار


در این بخش با مهمترین مزایای ازدواج کردن با یک دختر شاغل و تحصیل کرده آشنا میشوید.

زن شاغل به رفاه مالی خانواده کمک میکند

مشکل اصلی در خانواده هایی که فقط یک نفر نان آور خانواده است، متزلزل بودن وضعیت اقتصادی است. اگر هر اتفاقی برای مرد خانواده یا شغلش بیفتد، کل خانواده با مشکل مواجه میشود. بالعکس اگر زن نیز بیرون از خانه کار کند، وضعیت ثبات بیشتری پیدا میکند. مزیت شاخص داشتن زن شاغل این است که همسرتان میتواند در برابر این تورم سرسام آور که روز به روز بیشتر میشود، به اقتصاد خانواده کمک کند.

در خانواده هایی که فقط مرد خانه درآمد دارد، حقوق یک نفر فقط کفاف مخارج روزمره را میدهد. خرید خانه یا تحکیم آینده ی فرزندان عملاً غیرممکن است. اما وقتی زن نیز شاغل باشد، شرایط کاملاً تغییر میکند. به این ترتیب درآمد بیشتری دارید که میتوانید بخشی از آن را پس انداز کنید یا برای آینده سرمایه گذاری کنید و در نتیجه زندگی راحت تر و آرام تری را تجربه کنید.


زنان خانه دار انتظار مالی بیشتری از شوهرشان دارند یا زنان شاغل؟

می‌توان گفت این موضوع بیشتر از اینکه به شاغل بودن یا خانه دار بودن زن مرتبط باشد، به شخصیت و طرز فکر او وابسته است. معمولا زنان شاغل به علت درآمد مستقلی که دارند، کمتر ممکن است چشم داشتی به ثروت و درآمد شما داشته باشد. از طرفی برای مثال تحت تاثیر قرار دادن یک زن خانه دار با خریدن یک هدیه ساده و ارزان احتمالا آسان تر از تحت تاثیر قرار دادن زن شاغلی است که هر آنچه نیاز دارد خودش قادر به تهیه آن خواهد بود.

زن شاغل سختی های کار بیرون از منزل را درک میکند

زنان شاغل دغدغه ها و اضطراب های کاری شوهران شان را بهتر درک میکنند. زنان خانه دار مجبورند تنها در خانه بمانند و تمام کارهای خانه را بدون کمک همسرشان انجام دهند. به همین دلیل وقتی برای تفریحی با همسر خانه دارتان برنامه ریزی میکنید، اما لحظه ی آخر به خاطر مشغله های کاری مجبور به کنسل کردن آن میشوید یا سر قرار دیر میرسید، همسرتان به شدت عصبانی میشود. مشکل بتوانید زنی را که با ضروریات شغلی آشنا نیست، قانع کنید که جلسه یا کار مهمی پیش آمده است که نیاز به رسیدگی فوری دارد.

  چطور زود ازدواج کنیم؟ (30 سالمه ازدواج نکردم)

اما اگر همسرتان شاغل باشد، در این شرایط باملاحظه تر رفتار خواهد کرد، چون او نیز چنین روزهای پر تنشی را در محیط کار تجربه کرده است؛ او نیز گاهی مجبور شده تا دیروقت کار کند تا بتواند پروژهای را در موعد مقرر تحویل دهد. زنی که به سبک زندگی اداری مدرن خو گرفته است، با اضافه کاری ها یا تاخیرهای غیرمنتظره ی شوهرش بهتر کنار میآید.

زن شاغل در مسائل کاری هم فکری بیشتری دارد

زنان شاغل میتوانند پیشنهادهای مفید و باارزشی را به شوهران شان ارائه بدهند. زنی که در همان حیطه ی فعالیت شوهرش مشغول به کار است، یار ارزشمندی برای شوهرش به شمار می آید. حتی اگر زمینه ی فعالیت او تفاوت داشته باشد، یک زن شاغل باز هم از مهارت های مفیدی برخوردار است که راه رسیدن به اهداف شغلی شوهرش را برای او هموار میکند.

برای مثال اگر همسرتان نویسنده ی محتوا باشد، میتواند در تشخیص دادن محتوای مطمئن و کارآمد به شما کمک کند. به همین نحو اگر همسرتان شغلی مرتبط با کاریابی داشته باشد، میتواند بعد از بیکار شدن کمکتان کند تا کار مناسبی پیدا کنید. در مقابل یک زن خانه دار خانه را به بهترین وجه مدیریت میکند، اما شاید نتواند پیشنهادها یا نظرات کاربردی مفیدی را برای پیشرفت شغلی تان ارائه دهد.

زن شاغل کمتر خاله زنک بازی در می آورد!

واقعیت این است که زنان شاغل زندگی هدفمندتر و برنامه ریزی شده تری دارند که جایی برای مکالمات بیهوده در آن وجود نخواهد داشت. زنان شاغل معمولا وقت کمتری برای صحبت های خاله زنکی و غیبت کردن دارند. در مقابل زنان خانه دار به علت وقت آزاد بیشتری که دارند، بیشتر سریال تلویزیونی میبینند، بیشتر با تلفن حرف میزنند و بیشتر جزئیات زندگیشان با خانواده و دوستان مطرح میکنند. موضوعی که معمولا باب میل همسر زنان متاهل نخواهد بود.

زن شاغل اجتماعی تر و به روزتر است

یکی از مشکلات زنان خانه دار معمولی این است که آنان به شدت به سنت های قدیمی پای بندند و کاملاً سنتی و حتی متحجرانه فکر میکنند. نقطه ی مقابل زنان بی سوادی که سالها در چهاردیواری خانه حبس بوده اند، زنان مدرن شاغل است. زنان شاغل آنقدر باهوش هستند که افکار مدرن را قبول کنند.

به علاوه زنانی که در بطن اجتماع هستند، شیک و مد روز هستند. اگر زن تان شاغل باشد، مجبور نیستید که برای راضی کردن او به امتحان کردن یک مد جدید یا لباسهای مد روز تلاش زیادی بکنید، چون زنان شاغل مدرن همواره مشتاق امتحان کردن مدها و سبکهای جدید هستند و از جدیدترین ترندهای صنعت مد پیروی میکنند.

فعالیت اجتماعی، رضایت خاطر به همراه دارد

هر انسانی چه مرد باشد و چه زن، در کنار اهداف اصلی زندگی مشترک، به عنوان یک فرد مستقل دارای رویاها و اهداف شخصی است.
وقتی یک زن فرصت پیدا میکند تا رویاهایش را به واقعیت تبدیل کند، از زندگی اش احساس رضایت بیشتری میکند و کمتر زبان به گله و شکایت باز میکند، در نتیجه محیط خانه شادتر و آرامتر میشود.

به علاوه این گروه از زنان مستقلتر هستند و بهتر میتوانند کارهای بیرون خانه را انجام دهند. بنابراین شوهر یک زن شاغل راحتتر است، چون مجبور نیست که تمام کارهای اداری و بیرون از خانهی خانوادهاش را انجام دهد.

زن شاغل منبع الهام مناسبی برای فرزندان است

زنان شاغل همواره منبع الهام فرزندان و خانوادهشان به شمار میآیند. این زنان سخت کوش که سرسختانه با دنیای بیرحم میجنگند و برای هر مشکلی راه حلی پیدا میکنند، الگوی قابل تحسینی برای فرزندانشان هستند. یک زن شاغل در بسیاری از موارد میتواند کمک قابل توجهی برای فرزندان و مرد زندگیاش باشد.
درواقع زن شاغل الگوی مناسبی برای فرزندان در تلاش برای رسیدن به اهداف، استقلال شخصیتی و داشتن یک زندگی هدفمند است.

معایب ازدواج با زن شاغل نسبت به زن خانه دار


هر سکه ای دو رو دارد، ازدواج با زن شاغل همانطور که مزایایی دارد، چالش ها و نقاط ضعفی هم دارد. این معایب غالباً همان مسائلی هستند که جوامع کشورهای در حال توسعه آنها را پررنگ جلوه میدهند تا از کار کردن زنان جلوگیری کرده باشند. اگر شما از این مشکلات اطلاع داشته باشید و سعی کنید راه حل هایی را برای آنها پیدا کنید، زندگی با یک زن شاغل به بهشت تبدیل خواهد شد. معایب ازدواج با زن شاغل عبارت است از:

  بهبود رابطه از راه دور (چگونه شریک عاطفی‌ام را بشناسم وقتی از هم دوریم)

زن شاغل وقت آزاد کمتری برای خانه داری دارد

زن خانه دار وقت بیشتری برای رسیدگی به خانواده و فرزندانش دارد. او محدودیت زمانی ندارد و مجبور نیست کارهای خانه را با عجله انجام دهد تا وقت کم نیاورد. در مقابل اگر همسر شما شاغل باشد، مجبورید که بخشی از مسئولیت های خانه را به دوش بگیرید؛ این تقسیم کار دلیل اصلی مخالفت و نارضایتی مردان از کار کردن همسرشان است. وقتی زن خانه شاغل باشد و پول به خانه بیاورد، شوهرش نیز چارهای ندارد، جز آن که در کارهای خانه، مثلاً خرید خواربار، بردن بچه ها به مدرسه، آماده کردن میان وعده ی بچه ها یا حتی تهیه ی یک صبحانه ی سالم به او کمک کند.

وقتی زن تان شاغل باشد، باید سطح توقع تان را در امور خانه داری پایین بیاورید. به احتمال زیاد همسرتان ترجیح میدهد که کمکی را برای تمیز کردن خانه و شستشوی لباسها استخدام کند. احتمالاً همسرتان برخلاف مادرتان آشپز ماهری نیست و نمیتواند غذاهای اشتها آوری را که مادرتان میپخت، برایتان آماده کند. همچنین وقتی همسر شاغلتان سرش شلوغ است، باید غذاهای آماده و فست فود را با روی خوش میل کنید. پس اگر از آن دسته مردهای خونگرم و ساده هستید، خودتان را برای پختن نودل، ماکارونی و سیب زمینی آماده کنید تا وقتی همسرتان گرم کار است، گرسنگی نکشید.

اگر تمایل داشته باشید که در انجام کارهای خانه به همسرتان کمک کنید، مادر خانواده زیر فشار کار از پا درنمیآید و بنیان خانواده آسیب نمیبیند. اما اگر مانند مردهای سنتی دست به سیاه و سفید نزنید و پا به آشپزخانه نگذارید، جو خانه متشنج و سرشار از سوءتفاهم میشود.

زن خانه دار استرس مسائل بیرون از خانه را ندارد

زنان خانه دار آزادی بیشتری از زنان شاغل دارند. یک زن خانه دار مجبور نیست، خرده فرمایش های رئیسش را انجام دهد و مجبور نیست وقتی مریض است، برای مرخصی گرفتن از کارفرمای بداخلاقش اجازه بگیرد. این آزادی باعث میشود که یک زن خانه دار شاد باشد و اختیار عمل داشته باشد. زنی که بیرون از خانه کار نمیکند، میتواند وقتی کسالت دارد، با خیال راحت استراحت کند و مجبور نیست به هیچ کس جواب بدهد. زن خانه دار استرس ندارد و مضطرب نیست که آیا میتواند کار را در موعد مقرر تمام کند یا خیر. این استرس و اضطراب مداوم یکی از دلایل شکست خوردن اکثر ازدواج ها است. زن خانهدار فارغ از این اضطرابها و تنش ها است.

تحت تاثیر قرار گرفتن احساس قدرت و عزت نفس مرد

برخی از مردان ترجیح میدهند تنها خودشان نان آور خانواده باشند زیرا تصور میکنند در صورت شاغل بودن همسر، قدرت و عزت نفس کمتری در خانواده خواهند داشت.
پذیرش زن شاغل به ویژه در جوامعی که سلطه عمدتاً با مردان است، آسان نیست.

وقتی حقوق زن بالاتر از شوهرش باشد یا زن در شغلش موفق تر از مرد باشد، بسیاری از مردان با مشکل کمبود عزت نفس و اعتماد به نفس مواجه میشوند. مردی که غرورش خدشه دار شده است، موانعی را در زندگی همسرش به وجود میآورد و با این ایرادها و مانع تراشی ها زندگی را برای هر دویشان سخت تر میکند.

اگر همسر شما شاغل است، باید به این بلوغ ذهنی برسید که شغل همسرتان را آسیبی به غرور خودتان ندانید و اعتماد به نفستان را حفظ کنید. اجازه ندهید که مادیات بین شما و همسرتان فاصله بیاندازد. درک کنید که با مجموع درآمد مشترکتان میتوانید زندگی بهتری برای خودتان بسازید و رشد و موفقیت خانواده را تضمین کنید.

  عشقم خواستگار داره ( برای دختر مورد علاقم خواستگار آمده چکار کنم)

زن خانه دار وقت بیشتری برای بچه ها دارد

متداول ترین انتظاری که یک مرد از زنش دارد، این است که او خودش را وقف خانواده کند، وقت زیادی را برای خانواده و آموزش فرزندان بگذارد و به نهادینه شدن ارزشها در دوران رشد آنها کمک کند. زنان خانهدار میتوانند زمان کافی را به رشد و پرورش فرزندان شان اختصاص دهند. اما زنان شاغل این وقت فراوان را در اختیار ندارند.

مزیت اصلی خانه دار بودن این است که مادر خانواده میتواند با آرامش بر رشد فرزندانش نظارت کند. بزرگترین احساس گناهی که زن و شوهر شاغل با آن مواجه میشوند، کمبود وقت برای فرزندان است. یک مادر خانه دار همیشه در کنار فرزندانش است و در نهایت به بهترین دوست آنها تبدیل میشود. در نتیجه پدر خانواده میتواند با آرامش خاطر این که فرزندانش را به دستان مطمئنی سپرده است، کار کند.

اما یک زن شاغل مجبور است که فشار کاری را تحمل کند و در نتیجه نمیتواند آنطور که دوست دارد برای خانواده اش وقت بگذارد. باید این واقعیت را بپذیرید که فرزندانتان چاره ای ندارند، جز آن که خود را با کار کردن مادرشان تطبیق بدهند و اندکی مستقل بشوند. آنها این شانس را ندارند تا داستان های هیجان انگیز را در دوران کودکی از مادرشان بشنوند، اما این فرصت را پیدا میکنند تا زودتر از همسن و سالان خود طعم استقلال را بچشند.

البته بسیاری از زنان شاغل متوجه اهمیت زیاد حضور مادر در کنار فرزند، به خصوص در چند سال اول کودکی او هستند. و در زمان بارداری و پس از تولد کودک، حداقل برای مدتی از کار فاصله میگیرند تا توجه بیشتری به فرندشان داشته باشند و یا اینکه باتوجه به شرایط خانواده در دوره های زمانی خاص کار پاره وقت را به کار تمام وقت ترجیح میدهند.

در این صورت مادر نگران میتواند هم به خانوادهاش رسیدگی کند و هم کار نیمه وقتی را از خانه انجام دهد. به این ترتیب ضمن این که خللی در رشد شغلی او به وجود نمیآید، میتواند از خانه و فرزندانش هم مراقبت کند.

زن شاغل وقت کمتری برای کارهای موردعلاقه اش دارد

زن خانه دار وقت زیادی برای پرداختن به فعالیت های مورد علاقه اش دارد، مثلاً میتواند در کلاس آشپزی یا باغبانی ثبتنام کند و مهارت های جدیدی را یاد بگیرد. همچنین این امکان را دارد تا مهارتهای فعلی اش را تمرین کند و زمینه را برای رشد خودش فراهم کند. در نتیجه زنان خانه دار پیشرفت را حس میکنند و این احساس موفقیت آنان را شادتر میکند؛ این شادی رابطه ی زناشویی را نیز مستحکم تر میکند.

خانه دار بودن یا بیرون از خانه کار کردن انتخابی شخصی است که هر کدام مزایای خاص خودش را دارد. مهمتر از شاغل یا خانه دار بودن زنتان این است که با فرد مناسبی ازدواج کنید.
اما به طور کلی مزایای ازدواج با زن شاغل این است که زن شاغل به رفاه مالی خانواده کمک میکند، سختی های کار بیرون از منزل را درک میکند و در مسائل کاری همفکری بیشتری دارد. زنی که بیرون از منزل کار میکند معمولا وقت کمتری برای خاله زنک بازی دارد، اجتماعی تر و به روزتر است و همین فعالیت اجتماعی برای او رضایت خاطر به همراه دارد. همچنین تلاش و هدفمندی مادر شاغل، منبع الهام مناسبی برای فرزندانش میتواند باشد.
از طرفی شاغل بودن زن متاهل، چالش هایی نیز برای او و خانواد اش به همراه خواهد داشت. زن شاغل نسبت به زن خانه دار وقت آزاد کمتری برای خانه داری، بچه داری و انجام کارهای متفرقه مورد علاقه اش دارد و خواه ناخواه درگیر استرس مسائل بیرون از خانه خواهد بود همچنین امکان دارد با شاغل بودن زن، احساس قدرت و عزت نفس برخی از مردان تحت تاثیر منفی قرار گیرد.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

چطور تو برخورد اول جذبش کنم؟

فهرست مطالب1 چرا برخورد اول انقدر مهمه؟2  به خودتون برسید3 لبخند فراموش نشه4  ارتباط چشمی برقرار کنید5  به زبان بدنتون توجه کنید6 واضح صحبت کنید7 خیلی تلاش نکنید8 شیمی بدن

مطالعه»