همیار عشق

شوهرم آداب معاشرت بلد نیست (برخورد شوهرم با خانواده و دوستام بده)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

شوهرم آداب معاشرت بلد نیست (برخورد شوهرم با خانواده و دوستام بده)

بعضی از خانم‌ها از این موضوع شاکی هستند که «شوهرم بلد نیست چطور با خانواده‌ام، دوستام یا هم کارام صحبت کنه.» یا «شوهرم اصلا آداب معاشرت بلد نیست و برخوردش نسبت به دوست و آشناهای من بده.» در این مقاله می‌خواهیم توضیح بدهیم که چرا بعضی از آقایان آداب معاشرت بلد نیستند و سپس چند راهکار و راه حل برای تقویت و یادگیری آداب معاشرت به آنها بدهیم و در آخر هم توضیح می‌دهیم که شما چطور می‌توانید به شوهرتان در این زمینه کمک کنید.

فهرست مطالب

چرا شوهرم آداب معاشرت بلد نیست؟


ابتدا باید بررسی کنید و بدانید که همسرتان با همه افراد برخورد اشتباه و یا بدی دارد یا فقط با افرادی درست رفتار نمی‌کند که دوست، خانواده و یا آشناهای شما هستند. در مورد اول که همسرتان با همه به این صورت برخورد می‌کند، می‌تواند دلایل زیر را داشته باشد:

محیط و تربیت خانوادگی

در برخی از خانواده‌ها، این آداب معاشرت و روش برخورد درست با افراد دیگر، به فرزندان آموزش داده نشده است، به همین دلیل فرزندان در بزرگسالی نمی‌دانند که با دیگران چه برخوردی باید داشته باشند و درواقع آداب معاشرت را بلد نیستند.

هم سن و سالان

برخی از افراد نیز از هم سن و سالان‌شان تاثیر می‌پذیرند و اگر در محیط دوستانه خوب نباشند، از آنها یاد می‌گیرند که با دیگران برخورد درست و شایسته‌ای نداشته باشند و آداب معاشرت را بلد نیستند.

تجربیات کم در اجتماع

افرادی که بسیار کمتر از دیگران در اجتماع هستند، تجارب کمتری نیز دارند و این باعث می‌شود که آداب معاشرت را آموزش نبینند و یا در جامعه آن را الگوبرداری نکنند.

در صورتی که همسرتان فقط با خانواده، دوستان و همکاران شما برخورد درستی ندارد، می‌تواند دلایل زیر را داشته باشد:

  سکس در حضور فرزند (رابطه جنسی با وجود بچه‌های همیشه بیدار)

می‌خواهد رفتارهای شما را تلافی کند

اگر شما نیز با خانواده و دوستانش برخورد خوبی ندارید یا مدام می‌گویید که دوست ندارید آنها را ملاقات کنید و… شاید او هم بخواهد با این رفتارها، کار شما را تلافی کند.

از اطرافیان شما خوشش نمی‌آید

شاید او به هر دلیلی دوست ندارد با خانواده، دوستان و همکاران شما وقت بگذراند و به همین دلیل است که آداب معاشرت را با آنها رعایت نمی‌کند.

چند قانون آداب معاشرت در برخورد با خانواده یا دوستان همسر


با دست پر به دیدار دوستان و یا خانواده همسرتان بروید

بهتر است زمانی که به دیدار خانواده یا دوستان همسرتان می‌روید، حتی اگر همسرتان از شما چنین چیزی نمی‌خواهد، اما گاهی شما به او پیشنهاد دهید که با دست پر یعنی با یک هدیه، گل یا شیرینی به دیدارشان بروید. این کار، یعنی احترام به میزبان و قدردانی از او. به علاوه همسرتان هم اگر ببیند شما چقدر حواس جمع هستید و سعی می‌کنید احترام زیادی برای خانواده و دوستانش قائل شوید، از شما نیز قدردان خواهد بود و عشقش نسبت به شما افزایش پیدا خواهد کرد و همچنین، این احترام و عشق را به خانواده و دوستان شما منتقل خواهد کرد.

به قوانین خانه‌شان احترام بگذارید

اگر خانواده، دوستان یا همکارانش قوانین خاصی در خانه‌شان دارند، حتما آنها را رعایت کنید و نشان دهید که مراقب وسایل خانه و یا نوع برخوردتان با خانه‌شان هستید. به عنوان مثال اگر دست‌تان به گلدان خورد و شکست، معذرت‌خواهی کنید و سعی کنید برایشان جبران کنید. نسبت به اتفاقاتی که می‌افتد و نسبت به آن مکان که مال خانواده و یا دوستانش است، بی‌توجه و بی‌اعتنا نباشید و نشان دهید که برایتان مهم است برخورد درستی داشته باشید.

بیش از حد غذا یا خوراکی میل نکنید

اگر شما در خانه‌تان فقط یک بشقاب غذا می‌خورید یا شیرینی نمی‌خورید، اگر در مهمانی سه بشقاب غذا بکشید یا دو تا شیرینی میل کنید، مشخص است که مثل اینکه شما به مهمانی رفته‌اید که فقط خوراکی و غذا میل کنید و نه اینکه اقوام همسرتان را ملاقات کنید و با آنها وقت بگذرانید. پس مواظب باشید که رفتارتان نسبت به خورد و خوراک مهمانی، مثل رفتارتان با خورد و خوراک خانه خودتان باشد تا همسرتان و یا اقوام و دوستانش از دست شما دلخور نشوند.

خانه و محیط آنجا را تمیز و مرتب نگه دارید

نسبت به محیط آنجا حساس باشید و سعی کنید تمیز و مرتب نگه دارید. اگر یک بار به صورت اتفاقی مقداری از شربت‌تان روی فرش ریخت، مشکلی ندارد و برای هر کسی ممکن است از این اتفاقات تصادفی رخ دهد اما در کل مرتب و تمیز رفتار کنید تا خرابی کمتری به بار بیاورید.

به میزبان کمک کنید

وقتی به خانه خانواده یا دوستان همسرتان می‌روید، گاهی به میزبان کمک کنید. با این کار، هم همسرتان خوشحال می‌شود و هم نشانه احترام و قدردانی از زحمات میزبان است.

  محک زدن صداقت در زندگی مشترک (از کجا بفهمم همسرم راست میگه؟)

سعی کنید به موقع در جمع حاضر شوید

اگر قرار است ساعت 9 شب آنجا باشید، سعی کنید به موقع حاضر شوید و بروید. به بهانه فیلم دیدن یا تماشا کردن مسابقه فوتبال، زمانی که توافق کرده‌اید را تغییر ندهید تا هم به میزبان بی‌احترامی نکرده باشید و هم همسرتان دلخور و عصبانی نشود.

درباره اقتصاد و موضوعات این چنینی با خانواده و دوستانش بحث نکنید

سعی کنید از بحث‌های جدی و بحث‌هایی که هر کسی نظرات متفاوتی درباره آن موضوع دارد، بپرهیزید که دعوا ایجاد نشود. درباره مواردی صحبت کنید که موضوعات عادی هستند و اختلاف نظرات کمتری درباره آن وجود دارد تا به عقاید کسی نیز بی‌احترامی نشود.

موبایل‌تان را کنار بگذارید

با خودتان عهد ببندید که زمانی که با خانواده یا دوستان همسرتان هستید، موبایل‌تان را کنار بگذارید، مگر آن که کار بسیار ضروری با آن داشته باشید. در کل سعی کنید بیشتر وقت‌تان را با آنها بگذرانید و چک کردن موبایل را به زمان دیگری موکول کنید.

اگر موبایل‌تان زنگ خورد، با صدای کم صحبت کنید

اگر موبایل‌تان در جمع زنگ خورد، با فریاد و صدای بلند صحبت نکنید. به اتاقی بروید و صحبت کنید یا با صدای آهسته جواب دهید.

از بدگویی کردن از دیگران بپرهیزید

هرگز در جمع از افراد دیگر بدگویی نکنید و غیبت نکنید.

با همسرتان با لحن بد صحبت نکنید

احترام همسرتان را در جمع‌ها نگه دارید و مواظب برخوردتان نسبت به او باشید.

مسائل خصوصی زندگی مشترک‌تان را فاش نکنید

نیازی نیست مسائل خصوصی زندگی مشترک یا مشکلات‌تان را در جمع بازگو کنید. این مسائل، خصوصی هستند و باید فقط بین شما و همسرتان بمانند.

چگونه به همسرم کمک کنم آداب معاشرت را یاد بگیرد؟

این نکته را به یاد داشته باشید که شما می‌توانید در نحوه رفتار و برخورد او با خانواده، دوستان و همکاران‌تان تاثیرگذار باشید اما نمی‌توانید 100% تاثیر داشته باشید یا رفتار او را تغییر دهید و باب میل خود کنید. بنابراین فقط می‌توانید با او صحبت کنید که تاثیر رفتار و برخوردهایش را بداند و از نتایج‌شان آگاهی پیدا کند چون گاهی افراد نتیجه کاری که می‌کنند را نمی‌دانند و اگر شما درباره این موضوع با شوهرتان صحبت کنید، شاید باعث شود که سعی کند رفتارهایش را اصلاح کند تا نتایج بدی به همراه نداشته باشد یا موجب آزردگی شما و دیگران نشود. در ادامه چند راهکار توضیح می‌دهیم که با استفاده از آنها به همسرتان کمک کنید آداب معاشرت با اطرافیان‌تان را بیاموزد یا رفتارها و برخوردهایش را بهبود ببخشد.

با او صحبت کنید و احساسی که از رفتارهایش دارید را بیان کنید

در فرصت مناسب که با هم تنها هستید و او هم حوصله صحبت کردن و گوش دادن به حرف‌هایتان را دارد، با او صحبت کنید و احساسی که نسبت به رفتارهایش دارید را بیان کنید. به عنوان مثال بگویید:«وقتی تو در جمع مدام با مادر و پدرم بحث می‌کنی، من واقعا ناراحت میشم از جوی که ایجاد میشه. بیا از این به بعد راجع به موضوعاتی که میدونیم ممکنه بحث ایجاد بشه، صحبت نکنیم.»

  با شوهر بی‌مسئولیت، بی عرضه، تنبل و بیخیال چطور برخورد کنیم؟

درباره رفتارهای اشتباهش محترمانه با او صحبت کنید

برای اینکه او بداند دقیقا کدام رفتارهایش بد و اشتباه است، سعی کنید محترمانه با او صحبت کنید و بگویید که این رفتارها چه تاثیری روی رابطه عاطفی شما و ارتباط با دیگران دارد تا او از آثار و نتایج رفتارهایش باخبر شود.

مقابله به مثل نکنید

به هیچ عنوان برای اینکه او آثار رفتارهایش را متوجه شود، مقابله به مثل نکنید و شما هم با خانواده یا دوستان او به این صورت برخورد نکنید. مقابله به مثل، فقط یک جنگ پایان‌ناپذیر و دو سر باخت بین شما و شوهرتان ایجاد می‌کند و هیچ فایده‌ای ندارد.

در جمع به او تذکر ندهید یا با او برخورد نکنید

هرگز در جمع همسرتان را ضایع نکنید و غرور مردانه‌اش را پیش دوستان و خانواده‌تان نشکنید. اگر نیاز است در جمع به او تذکر دهید تا همان لحظه رفتارش متوقف شود، بهتر است او را کنار بکشید و به تنهایی با لحن خوب و آهسته با او صحبت کنید و نه اینکه در جمع با صدای بلند عیب و ایراداتش را بیان کنید.

انتظار نداشته باشید او هم مثل شما رفتار کند

تفاوت‌های فردی را درک کنید و انتظار نداشته باشید او هم دقیقا مثل شما برخورد و رفتار کند چون او در خانواده دیگری بزرگ شده است، محیط و تجربیات متفاوتی از شما داشته است، پس مشخص است که علی رغم شباهت‌هایتان، تفاوت‌های زیادی نیز خواهید داشت.

از زوج درمانگر کمک بگیرید

اگر موفق نشدید به شوهرتان کمک کنید یک سری از رفتارها و برخوردهای اشتباهش را کنار بگذارد، می‌توانید با زوج درمانگران همیار عشق مشورت کنید تا شما را راهنمایی کنند که چگونه می‌توانید یک سری از رفتارهای اشتباه و بد همسرتان را اصلاح کنید.

سخن پایانی

همه ما آداب معاشرت را بیشتر از خانواده آموزش می‌بینیم و بعد در طول سال‌ها از هم سن و سالان، دوستان و آشنایان و تجربیاتی که در زندگی به دست می‌آوریم، این آموزش‌ها را کسب می‌کنیم. برخی از افراد هستند که به هر دلیلی آداب معاشرت را بلد نیستند. در این مقاله ابتدا دلایل را توضیح دادیم و سپس چند قانون برای یادگیری آداب معاشرت و رعایت آن نوشتیم و در آخر چند توصیه آوردیم که بتوانید به همسرتان کمک کنید رفتارهای اشتباهش را در مقابل خانواده و دوستان شما اصلاح کند و آداب معاشرت را در جمع‌های مختلف رعایت کند. البته شما نمی‌توانید رفتارهای او را کامل تغییر دهید اما اگر به درستی و در شرایط مناسب با او صحبت کنید و آثار و نتایج رفتارهایش را روی رابطه خودتان و ارتباط با خانواده و دوستان‌تان، بیان کنید، احتمالا شوهرتان اشتباهاتش را خواهد پذیرفت و سعی می‌کند آنها را اصلاح کند، اما اگر این اتفاق نیفتاد و همچنین به این روند ادامه داد، می‌توانید برای حل این مشکل و سایر مشکلات‌تان در زندگی مشترک، با زوج درمانگران همیار عشق در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

عشقم رفته با یکی دیگه

فهرست مطالب1 دارم دیوونه میشم1.1 الزاما فرد جدید از شما بهتر نیست1.2 الزما رابطه‌شون رابطه پایداری نیست1.3 خاطراتتون رو فراموش نکرده1.4 اون برنده نشده1.5 باهاشون تماس نگیرید1.6 هنوزم به شما

مطالعه»