همیار عشق

چگونه از دخالت مادر زن در زندگی مشترک جلوگیری کنیم؟ (دخالت مادر همسر در زندگی)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

چگونه از دخالت مادر زن در زندگی مشترک جلوگیری کنیم؟ (دخالت مادر همسر در زندگی)

ازدواج فقط به رابطه شما و همسرتان ختم نمی‌شود و قطعا وصلت دو خانواده با یکدیگر نیز است. در این بین گاهی تفاوت دو خانواده، وجود نظرات مختلف یا گاهی تلاش برای کنترل یکدیگر ممکن است رابطه را به چالش بکشد. یکی از این چالش‌ها دخالت‌های مادر زن در رابطه دخترش است که ممکن است گاهی مشکلات جدی پدید آورد. اگر شما با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنید این مقاله را بخوانید تا هم علت این دخالت‌ها را پیدا کنید و هم روش‌های صحیح مقابله با آن را بیاموزید.

آیا واقعا مادر زن‌تان دخالت می‌کند؟

مرز دخالت کردن برای افراد مختلف است. گاهی فردی از اینکه مادر زنش حتی اگر درباره نام پزشکی که رفتند سوال بپرسد آن را دخالت می‌داند و فرد دیگری ممکن است نظر دادن درباره محل سکونت را نیز دخالت نداند. بنابراین این مرز را برای خودتان مشخص کنید و در نظر داشته باشید شاید مادر زن‌تان مرز متفاوت‌تری از شما داشته باشد و نداند در حال دخالت کردن است. بنابراین قبل از هر گله و شکایتی از این موضوع مطمئن شوید تا سوء تفاهمی بین‌تان پیش نیاید.

نظر دادن با دخالت کردن متفاوت است

گاهی افراد بدون هیچ نیتی و بدون قصد دخالت فقط می‌خواهند نظرشان را در مورد موضوعی بدهند و برایشان مهم نیست آن را انجام می‌دهید یا نه، مادر زن شما نیز شاید در خیلی از مواقع تنها نظرش را اعلام می‌کند. البته اصول صحیح نظر دادن این است که تا از کسی نظر نخواهیم آن را بیان نکند، به خصوص در موارد شخصی. اما خوب میزان صمیمیت ما با اطرافیان ممکن است باعث شود دیگران این اجازه را به خود بدهند که گاهی نظرشان را اعلام کنند. فراموش نکنید مادر زن شما، مادر همسرتان است بنابراین قطعا با دخترش احساس صمیمیت می‌کند و نظرش را در مواردی اعلام می‌کند.

  سندروم پیش از قاعدگی (ریشه اکثر دعواهای دخترها)

چرا یک مادر زن در زندگی زناشویی دخترش دخالت می‌کند؟


دلایل متفاوتی وجود دارد که باعث می‌شود یک خانم در زندگی دخترش دخالت کند که در اینجا به مهم‌ترین این دلایل اشاره می‌کنیم، ممکن است یک یا ترکیب چند دلیل باعث شود مادر زن شما در زندگی‌تان دخالت کند اما تنها به این دلایل اکتفا نکنید و برای اطمینان بیشتر موضوع را با یک مشاور بررسی کنید.

وابستگی ناسالم یا چسبندگی مادر دختری

 متاسفانه بعضی از سبک فرزندپروی‌های نادرست باعث می‌شود مادر و دختر به یکدیگر به شدت وابسته باشند و دختر خانواده بدون اجازه مادرش آب نخورد. چنین رابطه‌ای بعد از متاهل شدن دختر بدون چالش باقی نمی‌ماند به خصوص اگر همسر او از این وابستگی به مادر ناراضی باشد. این نوع وابستگی بیش از اندازه یا چسبندگی نیاز به مشاوره دارد و بعد از یافتن ریشه آن باید از وابستگی ناسالم به دلبستگی تبدیل شود.

نگرانی افراطی

نوعی از مادرانِ همیشه نگران هستند که تصور می‌کنند حتی بعد از ازدواج نیز مسئولیت زندگی دخترشان بر دوش آنها است و اگر اتفاقی برای دخترشان بیفتد باید جوابگو باشند! این مادران نه تنها در زندگی زناشویی بلکه در دوران مدرسه، دانشگاه و محل کار دخترشان نیز احساس نگرانی می‌کردند و همیشه مضطربانه اوضاع را تحت نظر داشته‌اند. متاسفانه دخترِ این مادران نیز این نگرانی را از مادر خود یاد می‌گیرند و احتمالا در زندگی فرد نگرانی خواهند بود.

مادران کمال‌گرا

مادران کمال‌گرا انتظار دارند زندگی دختر و دامادشان از همان ابتدا بدون نقص باشد، آنها کوچک‌ترین نقصی را نمی‌پذیرند و احتمالا چون می‌دانند اوایل زندگی تجربه کافی وجود ندارد و ممکن است خطا و اشتباه رخ دهد از همان ابتدا سعی می‌کنند کمک کنند تا همه چیز بدون عیب و نقص بماند! چیزی که تقریبا در هر زندگی غیر ممکن است.

مادران کنترلگر

 برخی از مادران شخصیت کنترلگر و سلطه‌گری دارند، زندگی فرزندان‌شان را از همان ابتدا در دست می‌گیرند و بعد از ازدواج نیز سعی بر حفظ این قدرت و کنتل دارند. از آنجا که دختر این مادران تا به حال بدون کنترل مادر زندگی نکرده‌اند احتمالا بعد از ازدواج نیز به این کنترل نیاز خواهند داشت و امور را دست مادر می‌سپارند.

فرهنگ متفاوت

 اگر از دخالت‌های مادر زن‌تان گله دارید تفاوت‌های فرهنگی دو خانواده را نیز مد نظر قرار دهید. شاید لازم باش این تفاوت‌ها را بدون درگیری و تنش تا جایی که ممکن است بپذیریذ و درباره‌اش با همسرتان صحبت کنید تا به یک درک متقابل برسید.

  شوهر بهانه‌گیر و غرغرو (شوهرم همش ایراد می‌گیره و غر میزنه. چیکار کنم؟)

دخالت معمولا در چه مواردی رخ می‌دهد؟

دخالت انواع و اقسام متفاوتی دارد ولی معمولا در موارد مهم زیر بیشتر صورت می‌گیرد:

با دخالت مادر زن چه باید کرد؟


قبل از بررسی راه حل‌ها تاکید می‌کنیم که بهترین راه مشاوره گرفتن است مشاور تا با در نظر گرفتن جزئیات رابطه شما و ویژگی‌های منحصر به فرد رابطه‌تان بهترین راه‌ها را به شما پیشنهاد دهد. اما به غیر از آن نکات زیر را نیز در نظر بگیرید.

تلافی‌اش را سر همسرتان در نیاورید

 هرچقدر هم از دخالت‌های مادر زن‌تان گله داشته باشید باید تلاش کنید روی رابطه زناشویی شما اثر نگذارد. گاهی شاید همسرتان خودش از این دخالت‌ها خسته شده اما به خاطر بحث‌هایی که بین‌تان پیش آمده حالت دفاعی به خود گرفته باشد. شما و هسمرتان یک تیم هستید. او را به خاطر دخالت‌های مادرش روبروی خودتان قرار ندهید.

اهمیت موضوع‌ها را درجه‌بندی کنید

 بعضی از دخالت‌های مادر زن شما در اموری است که قطعا ارزش ناراحتی ندارد و به هیچ عنوان سایه‌ای روی زندگی‌تان نمی‌اندازد و برخی از دخالت‌ها نیز می‌تواند کل زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. از موارد بی‌اهمیت و جزئی چشم پوشی کنید و اجازه دهید در حد نظر دادن باقی بمانند.

با همسرتان وارد گفتگو شوید نه مادر زن‌تان

 این موضوع را شما و همسرتان باید حل کنید، احترام بین شما و مادر زن‌تان باید حفاظت شود. احساس‌تان را به همسرتان بگویید و بخواهید کمک کند این موضوع را با هم حل کنید. به او یادآوری کنید در تیم او قرار دهید و دل‌تان می‌خواهد هر دو با هم این موضوع را حل کنید. به او پیشنهاد دهید اگر فکر می‌کند وابستگی ناسالم دارد یا قدرت نه گفتنش پایین است از مشاور کمک بگیرد.

لجاجت نکنید

 گاهی موضوع دخلت مادر زن تدیل به لجاجت می‌شود تا جایی که حتی وقتی نظراتش به نفع زندگی شما است از آن دوری می‌کنید تا حرف خودتان را به کرسی بنشانید. وارد این جنگ نشوید، شما مسئول زندگی‌تان هستید و در نهایت این شما و همسرتان هستید که تصیم نهایی را می‌گیرید نیازی به قدرت‌نمایی نیست!

  دعای رفع کدورت بین زن و شوهر (چگونه با همسرم آشتی کنم؟)

لازم نیست هر چه می‌گوید انجام دهید

 در رابطه با مادر زنی که دخالت می‌کند کمی سیاست داشته باشید، لازم نیست دائم با او بجنگید و بگویید نمی‌خواهید به حرفش گوش دهید، گاهی می‌توانید وانمود کنید نظراتش مهم است و آن را مد نظرتان قرار می‌دهید اما لازم نیست همه نظراتش را اجرا کنید و به او گزارش دهید. به قول معروف چشم بگویید و انجام ندهید!

در امور مهم قاطع باشید

در اموری مثل تربیت فرزندان یا امور مربوط به شغل‌تان قاطع باشید. فرزندان نباید دو تربیتی شوند و تربیت آنها به عهده شما و همسرتان است. در چنین مواردی قاطعانه از همه، نه تنها مادر زن‌تان، بخواهید به شما کمک کنند تا دقیقا طبق خواسته‌تان پیش روید. منظور ما از قاطعیت بی احترامی و لحن تند و تیز نیست! قطعیت یعنی من در کمال ادب و احترام نظری دارم و طبق آن پیش می‌روم. اگر در این امور مهم نظر همسر شما به مادرش نزدیک‌تر است باید موضوع را با همسرتان حل کنید نه مادرش. در واقع در چنین مواقعی این شما و همسرتان هستید که اختلاف نظر دارید.

همسرتان را درک کنید

 اگر همسر شما به مادرش وابسته باشد یا قدرت نه گفتن نداشته باشد غر غرهای شما از دخالت‌های مادرش کمکش نمی‌کند حتی اوضاع را برایش پیچیده‌تر نیز می‌کند! در چنین مواردی سعی کنید کمکش کنید از این وابستگی خارج شود یا مهارت‌های لازم مثل نه گفتن را بیاموزد او را مقصر ندانید و تحت فشارش نگذارید اجازه دهید در آرامش و در کنار شما این مشکل برطرف شود.

سخن پایانی

برخی از افراد به دلایل مختلفی به مادرشان وابسته هستند یا نظر مادرشان برایشان آن چنان مهم است که به راحتی به او اجازه دخالت کردن می‌دهند. این دخالت‌ها در زندگی مشترک و در امر فرزندپروری، مشکلات زیادی را به وجود می‌آورد. بهتر است ابتدا این مشکل را ریشه‌یابی کنید و با حفظ احترام، با گفتگو با همسرتان، درک کردن او، قاطعانه رفتار کردن و… سعی کنید دخالت‌ها را کاهش بدهید. یادتان نرود که شما و همسرتان یک تیم هستید و نباید در مقابل هم و دشمن یکدیگر باشید. توصیه می‌کنیم برای حل این مشکل، با مشاوران همیار عشق صحبت کنید تا این مشکل و زندگی مشترک‌تان همه جانبه بررسی شود و مشاور به شما راهکارهای دقیق‌تری برای حل این مشکل ارائه بدهند.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط