جمع و همسر

چطور با همسرم در جمع برخورد کنم؟ (بهترین رفتار با همسر در جمع)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

چطور با همسرم در جمع برخورد کنم؟ (بهترین رفتار با همسر در جمع)

ازدواج هم مانند هر رابطه دیگری نیاز به مراقبت و تقویت دارد، اما متاسفانه برخی از افراد تصور می‌کنند بعد از ازدواج دیگر همه چیز امن و با ثبات است و زن و شوهر لازم نیست به اندازه  دوران نامزدی و دوستی به یکدیگر بها دهند! چنین تصوری به سرعت صمیمیت در ازدواج را از بین می‌برد رو شما را از یکدیگر دور می‌کند! یکی از این مراقبت‌های مهم در روابط اجتماعی اتفاق می‌افتد. نحوه برخورد ما در ارتباط با اعضای خانواده و دوستان و آشنایان با همسرمان اهمیت زیادی دارد. چرا اهمیت دارد و چطور باید با همسرمان در جمع برخورد کنیم موضوع مهم این مقاله است که در ادامه برایتان شرح می‌دهیم.

همسر و جمعچرا برخورد با همسرمان در جمع مهم است؟

احترام همسرتان احترام شماست!

شما و همسرتان برای دیگران یک نفر هستید! وقتی می‌گویند خانواده “فلانی” در واقع شما و همسرتان را در یک دسته قرار می‌دهند. بنابراین کوچکترین بی‌احترامی به همسرتان در واقع بی احترامی به خود شماست، چه این بی احترامی از سمت خودتان باشد چه از سمت دیگران! وقتی فردی در جمع همسر شما را مسخره می‌کند و شما همراه با بقیه به او می‌خندید در واقع در حال مسخره کردن خودتان هستید! شاید با خود بگویید مگر می‌شود شخصی در جمع با دیگران همسرش را مسخره کند! بله به سادگی چنین اتفاقی می‌افتد، مثلا وقتی دیگران در حال مسخره کردن رانندگی خانم‌ها هستند و شما هم وارد این صحبت می‌شوید و چند مثال از اشتباهات رانندگی خانمتان می‌زنید در حال مسخره کردن دست جمعی همسرتان هستید! یا وقتی در جمع شخصی پرخوری شوهرتان را به شوخی به رخش می‌کشد و شما می‌گویید از صبخ تا شب در حال سیر کردن شکم او هستید دقیقا همین کار را کرده‌اید. خلاصه کلام را با یک ضرب المثل خدمتتان عرض می‌کنیم، اگر می‌خواهید شاه/ ملکه باشید با همسرتان مانند ملکه/شاه رفتار کنید!

رفتارتان با همسرتان تعیین کننده رفتار دیگران با اوست

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باید به برخود خودتان با همسرتان در جمع توجه کنید این است که رفتار و برخورد شما در واقع تعیین کننده نحوه برخورد دیگران با اوست! بی احترامی و بی توجهی شما به همسرتان در واقع باعث می‌شود دیگران هم به خودشان اجازه دهند چنین رفتاری را با همسرتان داشته باشند! در واقع شما با بی توجهی و بی احترامی به همسرتان این مجوز را به دیگران می‌دهید که به هسمرتان بی‌احترامی کنند! این موضوع به خصوص در خانواده خودتان خیلی مهم است! اگر شما نزد خانواده خودتان، پشت سر همسرتان صحبت کنید، او را تحقیر کنید، به او بی توجهی کنید و الویتش قرار ندهید خانواده‌تان نیز متقابلا این رفتارها را با شدت کمتر یا حتی بیشتر با او می‌کنند و این موضوع چالش‌های بسیار سختی را بین شما، همسر و خانواده‌تان به وجود می‌آورد و رابطه آن‌ها را نیز با هم بد می‌کند!

حد و مرزتان را مشخص می‌کنید

حد و مرزتان جمع

رفتار شما در جمع با همسرتان حد و مرز دخالت و اظهار نظر دیگران را در رابطه شما مشخص می‌کند. وقتی شما در جمع شروع می‌کنید به درد و دل کردن و گلایه کردن از همسرتان دیگران هم معمولا راهی جز اظهار نظر ندارند! خانه شما حریم شخصی همسرتان است، اینکه شما زیر یک سقف زندگی می‌کنید مجوز پخش اتفاقات درون آن را به شما نمی‌دهد مگر اینکه خود همسرتان راضی باشد! شما و همسرتان باید حد و مرز محکمی بین حریم خصوصی‌تان  و دیگران داشته باشید. صحبت‌های نسترن یکی از مراجعین ما را بخوانید تا بیشتر متوجه این موضوع شوید:” راستش من چندین سال هست که بوتاکس انجام می‌دم، حتی وقتی خونه پدرم بودم این کار رو می‌کردم ولی دوست ندارم کسی بدونه، یه روز تو جمع که کلی غریبه هم توش بود، تلویزیون داشت یه برنامه درمورد عمل‌های زیبایی و هزینه اش نشون می‌داد که یهو شوهرم برگشت گفت اینارو بیایین از نسترن بپرسید، هر دقیقه مطب این دکتر اون دکتره برای بوتاکس! من اصلا خشکم زد من واقعا مطب این دکتر اون دکتر نیستن و تنها کاری که برای زیبایی انجام می‌دم همین بوتاکسه اونم هر 6 ماه یه بار، یهو مادرش برگشت گفت پس عروسمون عملیه رو نکرده بود و همه هم شروع کردن خندیدن، از اون به بعد هم هر هفته یکی ازم می‌پرسه کجا می‌ری بوتاکس؟ ژلم زدی و …”! همان‌طور که متوجه شدید، یک شوخی بی‌جا اما ساده آقا باعث شد دیگران بتوانند به حریم خصوصی همسر او وارد شوند.

  نشانه‌های اعتیاد به عشق

یادآوری می‌کنید همسرتان الویت شماست

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، رابطه فرآیندی نیست که مراقبت از آن تمامی داشته باشد! شما تا زمانی که باهم هستید، برای داشتن یک رابطه سالم باید مراقب آن باشید. زمان دوستی و نامزدی را به خاطر بیاورید، احتمالا همیشه سعی می‌کردید بهترین ورژن خودتان باشید تا توجه همسرتان را جلب کنید، لباس خوب می‌پوشیدید، در جمع کنارش بودید، مراقب بودید که اگر چیزی خواست برایش فراهم کنید و … . این روند نباید انتهایی داشته باشد! متاسفانه برخی دیدگاه‌ها در جمع باعث می‌شود زن و شوهر از هم دور شوند، دیدگاه‌هایی مثل این صحبت‌های نابجا:” ای بابا دوران نامزد بازی تموم شدها”، “چه خبره اینطوری چسبیدید به هم مگه خودتون خونه ندارید”، “از شما دیگه گذشته” و … اسیر این حرف‌های پوچ نشوید و نشان دهید همسرتان هنوز الویت اصلی شماست که از کنارش بودن لذت می‌برید!

جلوی سوء استفاده دیگران را می‌گیرید

متاسفانه مکن است همیشه در جمع افرادی باشند که از بهم خوردن رابطه شما ناراحت نشوند! اجازه بدهید این دیدگاه بدبینانه را با صحبت‌های مینا از مراجعینمان برایتان توضیح دهیم که از بهم خودرن رابطه پسرخاله‌اش با همسرش خوشحال می‌شد، مکالمه او و درمانگر ما را بخوانید:

درمانگر: مینا، چرا فکر کردی اگه به پسرخاله‌ات پیام بدی و ابراز علاقه بکنی اون با وجود متاهل بودنش استقبال می‌کنه؟

مینا: خوب رابطه خوبی نداشتند

درمانگر: چه نشونه‌هایی از رابطه بدشون وجود داشت؟

مینا: همیشه تو جمع می‌دیدم که باهم جر و بحث دارند، چندین بار پسرخاله‌ام جلو همه به زنش گفته بود تو کی میمیری من از دستت خلاص شم

  رابطه دوستی سالم دختر و پسر (رل زدن خوب است؟)

همان‌طور که خواندید، بی احترامی پسرخاله این خانم باعث شده بود دیگران به خودشان اجازه دهند وارد زندگی آن‌ها شوند!

چطور در جمع با همسرمان رفتار کنیم؟

هرگز از القاب نامناسب استفاده نکنید

یکی از خط قرمزهای مهم ارتباط در جمع با همسرتان این است که هرگز از القاب ناپسند در جمع و حتی در تنهایی خودتان استفاده نکنید! القابی مثل تپولو، غرغرو، شکم گنده یا القابی که اسم دیگران را روی همسرتان می‌گذارید به شدت تحقیر کننده است و هسرتان را نسبت به شما خشمگین می‌کند. باعث خجالت او نشوید، با القاب صحیح عزت همسرتان را بالا ببرید، القابی ساده‌ای مثل عزیزم، همسرم، خانم، آقا و … به همسرتان و دیگران یادآوری می‌کند که شما چقدر برای یکدیگر ارزش قائل هستید.

او ملکه/پادشاه شماست

او ملکه/پادشاه شماست

همسرتان ملکه/پادشاه شماست! در جمع با او باید با احترام کامل رفتار کنید! با کارهای ساده‌ای مثل تعارف کردن میوه و غذا به او، کنارش نشستن، الویت قرارش دادن، با احترام خطابش کردن، تایید صحبت‌هایش، حتی نگاه کردن به او و لبخندهای عاشقانه زدن به او در جمع نوعی احترام به حساب می‌آید. در یک کلام، اگر فردی مثل مدیرتان یا یک بزرگ تر در جمع باشد چطور رفتار می‌کنید؟ وقتی همسرتان حضور دارد نیز  همینگونه رفتار کنید! منظورمان این نیست که از او بترسید یا مصنوعی شروع به احترام گذاشتن بکنید، فقط کافی است برایش ارزش قائل باشید و طوری که قرار است نظر یک جنس مخالف را به خود جلب کنید با همسرتان رفتار کنید، ساده است! قبلا هم به احتمال زیاد این کار را در دوران دوستی و نامزدی انجام داده‌این پس بارهم می‌توانید!

کنارش باشید

برخی افراد با ورود به جمع و مهمانی به طور کل همسرشان را فراموش می‌کنند، یک نفر این سر مجلس و دیگری آن سر مجلس می‌نشیند، یکی با دوستانش سرگرم می‌شود و دیگری با کمک به صاحب خانه و … . یکدیگر ار فراموش نکنید! در جمع کنار هم باشید، منظورمان این نیست که به یکدیگر بچسبید و هیچ حریم خصوصی برای یکدیگر باقی نگذارید! اما شبیه به افرادی که منتظر فرصت هستند تا از هم دور باشند نیز نباشید، اگر چنین هستید لازم نیست تظاهر کنید خیلی حال خوبی دارید! کاری که باید انجام دهید کمک از مشاور است تا کشف کنید چرا از یکدیگر دور شده‌اید!

آداب غذا خوردن را در نظر بگیرید

یکی از مهم‌ترین مواردی که در جمع باید در نظر بگیرید آداب غذا خوردن است! موقع غذا خوردن کنار همسرتان بنشینید، برای یکدیگر غذا بکشید، به یکدیگر تعارف کنید و از همه مهم تر حواستان باشد تا بشقاب هسمرتان خالی است سعی نکنید برای دیگران به خصوص جنس مخالف‌ها نقش یک بانو/جنتلمن را بازی کنید! صحبت‌های امین، مراجع ما را در این زمینه بخوانید:” واقعا زنم نمی‌فهمه که چطوری با رفتاراش من رو تحقیر می‌کنه، پریشب توی یه مهمونی بودیم همه دور میز نشسته بودیم گیر داده بود از این سر میز به لون سر میز که آقای فلانی شما خورشت نکشیدی این سهم آقای فلانیه! اون بیچاره اصلا خودش معذب شده بود پیش زنش، به منم میگفت من و تو باهم می‌خوریم این سهم آقای فلانیه! بابا بتوچه ارتباطی داره تو مهمونی اونم مهمونه، سر میز هست بخواد می‌خوره مگه تو میزبانی که اینطوری خودتو انداختی وسط! من واقعا ناراحت شدم فکر می‌کنم زن اون آقا هم ناراحت شد برگشت گفت نه نمی‌خوره دوس نداره شما راحت باش!”. همانطور که دیدید یک سری حرکات به ظاهر ساده و کم اهمیت می‌تواند باعث سوء تفاهم‌های بزرگی شود!

  20 راه جلوگیری از خیانت مرد (چطوری از خیانت شوهرم پیشگیری کنم)

لازم نیست هیچ کس بداند با هم مشکل دارید!

گاهی ممکن است ما مهمانی دعوت شویم و همان روز جر و بحث‌هایی با همسرمان داشته باشیم و کمی بینمان شکرآب باشد! اگر در چنین شرایطی ناچار شدید در جمع حضور داشته باشید به هیچ عنوان نباید اجازه دهید کسی از موضوع باخبر شود یا بداند بین شما اختلافی وجود دارد، اختلافات خانوادگی شما به هیچ کس جز شما و همسرتان مربوط نیست! شما با یکدیگر تا چند روز دیگر آشتی می‌کنید و خاطره این اختلافتان تا مدت‌ها در ذهن دیگران باقی می‌ماند که با توجه به آنچه گفته شد برای شما و رابطه‌تان خوشایند نخواهد بود!

هرگز دست روی نگذارید!

ظاهرش

به هیچ عنوان ظاهر همسرتان، به خصوص اگر خانم است نباید در جمع مورد قضاوت قرار گیرد. نه خودتان باید این کار را بکنید نه اجازه بدهید کسی این کار را بکند. اگر کسی ظاهر همسر شما را خطاب قرار داد و آن را مسخره کرد خیلی مودبانه و با احترام طرف همسرتان را بگیرید، مثلا اگر کسی به او گفت چقدر پوستت خراب شده است در آرامش و احترام می‌توانید صورت همسرتان را ببوسید و بگویید:” همسر من همه جوره دلنشین و زیباست”. این حرکت دیگر به کسی اجازه اظهار نظر درباره هسمرتان را نمی‌دهد.

قدرت مردانگی همسرتان را الویت قرار دهید

بارها در مقالات مخحتلف به این موضوع اشاره کرده‌ایم که مردان از نظر تکاملی ذاتا قدرت طلب هستند و به خصوص در رابطه با همسرشان، هرچقدر که به تساوی حقوق زن و مرد معتقد باشند باز هم دوست دارند قهرمان همسرشان باشند! این میل به قهرمانی را از آن‌ها به خصوص در جمع نگیرید! اگر در حال تعریف از خودش است مثلا می‌گوید “کار واقعا خسته ام کرده”، نگویید “چقدرم که تو کار می‌کنی!” شاید فکر کنید این جملات اغراق آمیز هستند و کسی در جمع این چنین همسرشان را خرد نمی‌کند اما متاسفانه درصد چنین رفتارهایی بین زوج‌ها به شدت بالاست!

نکته مهم

جمع فقط در حضور همسرتان مهم نیست!

منظور ما از جمع فقط این نیست که موارد بالا را باید تنها زمانی که همسرتان حضور دارد رعایت کنید! حتی اگر همسرتان در جمع نباشد احترامش واجب است، نباید پشت سر او و زمانی که حضور ندارد چیزی جز احترام در کلام و رفتارتان باشد! منظور ما از رفتار با همسرم در جمع، صحبت درباره او وقتی خودش حضور ندارد یا وقتی نزد دیگران با شما تماس می‌گیرد نیز هست.

 

 

 

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط