همیار عشق

اختلاف بر سر محل زندگی (تعیین محل زندگی مشترک)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

اختلاف بر سر محل زندگی (تعیین محل زندگی مشترک)

«شوهرم خودش محل زندگی‌مونو انتخاب کرده و اصلا از من مشورت نگرفته. نظر من براش مهم نیست.»، «همسرم میخواد پیش خانواده‌اش باشه. به خاطر همین اصرار داره که پیش خانواده‌اش زندگی کنیم و اصلا به نظر من اهمیت نمیده.» شاید این شکایت‌ها و گله‌ها را تا به حال شنیده باشید یا شما نیز این مشکل را با همسرتان داشته باشید. بعد از ازدواج زوجین باید با مشورت کردن با یکدیگر، محل زندگی‌شان را انتخاب کنند. این انتخاب کردن، باید طبق خواست زوجین باشد و نه طبق خواست خانواده‌ها چون این یک زندگی مشترک است که زوجین مسئول تصمیم‌گیری در آن هستند. در ادامه به دلایل اختلاف زوجین بر سر محل زندگی، توضیح می‌دهیم و سپس راهکارهایی را برای حل این مشکل، ارائه می‌دهیم.

دلایل اختلاف زوجین بر سر محل زندگی


عدم تفاهم

همانطور که ممکن است زوجین بر سر مسائل و موضوعات مختلف، طرز فکر و عقیده متفاوتی را داشته باشند و با هم تفاهم 100% را نداشته باشند، در موضوع انتخاب محل زندگی هم ممکن است با هم تفاهم نداشته باشند و هر کدام‌شان، معیارها و نظرات متفاوتی را داشته باشند.

مشکل با خانواده همسر

در مواقعی که یکی از زوجین می‌خواهد حتما پیش خانواده خود یا نزدیک آنها زندگی کند، ممکن است این اختلاف نظر به وجود بیاید چون برخی از افراد به هر دلیلی از خانواده همسرشان خوششان نمی‌آید یا فکر می‌کنند که اگر پیش آنها زندگی کنند، ممکن است مثل سایر زوج‌هایی که در اطراف‌شان می‌بینند، با دخالت‌های شدید خانواده همسر روبه‌رو شوند یا زندگی خصوصی خوبی را نداشته باشند، به همین دلیل سرسختانه به مخالفت می‌پردازند که نزدیک خانواده همسر، زندگی نکنند.

وابستگی به خانواده خود

افرادی که به خانواده خود به شدت وابسته هستند، دوست ندارند که به دور از آنها یا پیش خانواده همسر خود زندگی کنند. بنابراین وابستگی زیاد به خانواده هم می‌تواند یکی از دلایل اختلاف زوجین بر سر محل زندگی باشد.

لجبازی

برخی از زوجین با اینکه نظر خاصی درباره محل زندگی‌شان ندارند، اما دوست ندارند که همسرشان محل زندگی‌شان را انتخاب کند و با لجبازی، سعی می‌کنند در این دعوا و اختلاف پیروز شوند و حرف خودشان را جلو ببرند. به عنوان مثال، یک زوجی را فرض کنید که بر این موضوع، با هم اختلاف دارند. یکی از زوجین، می‌گوید که در یک محله‌ای در مرکز تهران زندگی کنند اما زوج دیگر بدون داشتن هیچ دلیل منطقی و قانع‌کننده‌ای، با دیگری بحث می‌کند که باید حتما در محله‌ای در شرق تهران زندگی کنند. دلیل مخالفت او این است که حرف او باید پیش برود و نه همسرش. متاسفانه برخی از زوجین این عقیده اشتباه را دارند که می‌گویند:«اگر من یک بار به حرف همسرم گوش بدم، دیگه باید تا آخر عمر حرف، حرف خودش باشه.» یعنی گمان می‌کنند که احترام گذاشتن به نظر دیگری و قبول کردن آن، منجر به عادت کردن او می‌شود و دیگر باید تا آخر زندگی‌شان، هیچ نظری درباره هیچ موضوعی ندهند. در حالی که این عقیده اشتباه است و یک بار یا حتی چند بار گوش دادن به نظر همسر، منجر به این اتفاق نمی‌شود.

  رفتار شوهر در پریود(قاعدگی) چگونه باید باشد؟

انتظارات غیرمنطقی

برخی از زنان از همسران‌شان انتظار دارند که خانه لوکس در یک محله بسیار عالی بخرند. این انتظارات غیرمنطقی که با شرایط مالی طرف مقابل متناسب نیست، باعث بحث، دعوا و اختلاف بر سر محل زندگی می‌شود.

تفاوت‌های فردی

یکی دیگر از دلایل اختلاف زوجین بر سر محل زندگی، تفاوت‌های فردی شان است. مثل تفاوت در علایق و سلایق. به عنوان مثال شاید شما دوست داشته باشید در یک محله خلوت و حتی به دور از شهر و شلوغی زندگی کنید اما همسرتان دوست داشته باشید دقیقا مرکز شهر زندگی کند که خانه‌اش به همه چیز نزدیک‌تر باشد.

انتخاب محل سکونت و زندگی، بر عهده چه کسی است؟

طبق قانون، انتخاب محل سکونت و زندگی، بر عهده شوهر است اما اگر در حین عقد، زوجین این شرایط را تعیین کنند که خانم حق انتخاب محل زندگی را دارد، این حق به خانم داده می‌شود. البته از لحاظ منطقی، نباید هیچ زور و اجباری باشد چون زندگی مشترک باید با هم ساخته شود و زوجین باید با هم همکاری داشته باشند و نه اینکه همه چیز صرفا طبق خواسته زن یا مرد پیش برود. بنابراین بهتر از زوجین با یکدیگر مشورت کنند چون محل زندگی، چیزی است که به هر دوشان مربوط است.

راهکارهای حل اختلاف بر سر محل زندگی


برخی از افراد به دلیل نداشتن مهارت حل مسئله و مهارت گفتگوی سازنده، با همسرشان سر هر موضوع و اختلافی شروع به بحث و دعوای شدید می‌کنند و یا با لجبازی و قهر کردن یا تهدید کردن، سعی می‌کنند حرف خودشان را پیش ببرند. در صورتی که هیچ کدام از این روش‌ها، درست نیستند و با انجام دادن‌شان، نه تنها مشکلی حل نمی‌شود، بلکه ممکن است بحث و دعوا بالا بگیرد. افرادی که به خاطر خانواده‌هایشان دوست دارند در یک محل خاصی زندگی کنند، ممکن است همسران‌شان با بدرفتاری کردن یا توهین کردن به خانواده طرف مقابل، سعی کنند حرف خودشان را پیش ببرند که البته این نوع رفتار با خانواده همسر و یا هر گونه توهین و بی‌احترامی به آنها، اشتباه است و عواقب و پیامدهای خاص خود را به همراه دارد. بنابراین بهتر است مهارت حل مسئله و مهارت گفتگوی سازنده را آموزش ببینید، تمرین کنید و آن را به کار بگیرید تا بتوانید مشکلات را بدون هیچ رفتار و برخورد ناسالم و مشکل‌سازی، به درستی حل کنید. در ادامه، چند راهکار برای حل اختلاف بر سر محل زندگی را توضیح خواهیم داد. البته لازم به ذکر است که این راهکارها، راهکارهای عمومی هستند و لازم است برای حل این مشکل، از زوج درمانگر نیز کمک بگیرید تا راهکارهای تخصصی طبق شرایط خود و همسرتان و علت اختلاف‌تان، دریافت کنید. توصیه می‌کنیم برای حل این مشکل، با زوج درمانگران همیار عشق در ارتباط باشید.

  زنی که شوهرش را کتک می‌زند(کتک زدن شوهر و دست بزن داشتن زن)

با همسرتان صحبت کنید و دلیل او را بشنوید

از هر گونه حدس زدن یا ذهن‌خوانی در این شرایط خودداری کنید، بلکه با همسرتان در شرایط مناسب و به تنهایی صحبت کنید، دلیل او برای انتخاب محل مورد نظرش را بپرسید و شما نیز دلیل خودتان را بیان کنید. سعی کنید با گفتگوی سازنده، به نقطه نظر مشترک برسید و اگر دلیل او منطقی است و آسیبی به شما نمی‌رساند، کوتاه بیایید. گاهی افراد بر روی مسائلی با هم بحث می‌کنند که ارزشی ندارد. به عنوان مثال فرق چندانی نمی‌کند که خانه شما در محله‌ای که شما می‌گویید باشد یا در محله کناری که همسرتان می‌گوید. درواقع محل زندگی، تاثیر چندانی بر کیفیت زندگی مشترک‌تان نمی‌گذارد چون این شما و همسرتان هستید که باید با مهارت‌هایی که دارید و با عشقی که نسبت به هم دارید، سعی کنید زندگی مشترک‌تان را حفظ کنید و کیفیت آن را بالا ببرید.

از دیدگاه همسرتان هم به این موضوع نگاه کنید

زمانی که حرف‌ها و دلایل همسرتان را شنیدید، سعی کنید خودتان را جای او بگذارید و از زاویه دید او هم به قضیه نگاه کنید. شاید با این روش حرف‌های او را بهتر درک کنید و متوجه شوید و به این نظر برسید که حرف‌های او هم منطقی است و اگر قبول کنید که عواقب جدی به دنبال نخواهد داشت.

از خانواده همسرتان نترسید

برخی از افراد می‌ترسند که نزدیک به خانواده همسرشان زندگی کنند و به همین دلیل شدیدا مخالفت می‌کنند، اما باید چند نکته را در نظر داشته باشید. اگر در اطرافیان‌تان دیدید، افرادی که با خانواده همسرشان یا نزدیک به آنها زندگی می‌کنند، راضی نیستند، دلیل بر این نیست که برای شما و همه زوج‌ها این اتفاق بیفتد. بنابراین هرگز فقط براساس تجربیات یا حرف‌های دیگران، زندگی خود را پیش نبرید. اگر شما بتوانید اقتدار لازم را داشته باشید و حد و مرزهایتان را محترمانه با خانواده همسرتان و خودش، مشخص کنید، هیچ خطری زندگی مشترک‌تان را تهدید نخواهد کرد. علاوه بر این، برخورد شما نسبت به خانواده او نیز بسیار مهم است. اگر طوری برخورد کنید که انگار اصلا مایل به در ارتباط بودن با آنها نیستید، مشخص است که آنها انرژی منفی و حس بدی را از شما خواهند گرفت و ارتباط شان با شما بد خواهد شد و یا طرز برخوردشان نسبت به شما تغییر خواهد کرد. بنابراین در ارتباط با خانواده همسر نیز مثل سایر ارتباطات، همه چیز دو طرفه است.

نشان دادن رفتارهای ناسالم، ممنوع است!

رفتارهای مثل توهین و بی‌احترامی کردن به همسرتان یا خانواده او، لجبازی، زورگویی، قهر کردن، سرد شدن و… جزء رفتارهای ناسالمی است که مشکل را حل نمی‌کند، بلکه فقط ارتباط میان شما و همسرتان را سرد و خراب می‌کند. پس به رفتارها و حرف‌هایتان توجه داشته باشید چون یک حرف یا رفتار درست، می‌تواند مشکل را حل کرده و کیفیت رابطه‌تان را بالا ببرد، و در مقابل یک رفتار یا حرف اشتباه، می‌تواند رابطه‌تان را خراب کند و یا چنان تاثیر عمیق و منفی بر روی همسرتان بگذارد، که دیگر نتواند از صمیم قلب به بخشش برسد و مثل قبل با شما رفتار کند.

  ارگاسم:علائم و نشانه های ارضا شدن زن در سکس

از زوج درمانگر کمک بگیرید

راهکارهای فوق، راهکارهای عمومی و اولیه هستند. راهکارهایی تخصصی را باید از زوج درمانگر دریافت کنید چون او رابطه‌تان را بررسی می‌کند، تیپ شخصیتی شما و همسرتان را در نظر می‌گیرد و حرف‌ها و خواسته‌های شما را می‌شنود، و سپس راه حلی تخصصی که طبق شرایط شما باشد را به شما ارائه می‌دهد تا با انجام دادن آن، بتوانید این مشکل را حل کنید.

طلاق به دلیل اختلاف بر سر محل زندگی

برخی از زوجینی که از پس حل این مشکل برنمی‌آیند و حاضر به کوتاه آمدن هم نیستند، زندگی مشترک‌شان از هم می‌پاشد و طلاق می‌گیرند. اگر شما هم طلاق گرفته‌اید و در حال گذراندن دوران سخت سوگواری بعد از جدایی هستید، توصیه می‌کنیم برای اینکه حال‌تان بهتر شود و این دوران را با سختی کمتری بگذرانید، در دوره زندگی پیروزمندانه پس از جدایی شرکت کنید. اگر به دلیل اختلاف بر سر محل زندگی، فکر طلاق در ذهن‌تان است یا قصد آن را دارید، قبل از هر اقدامی، توصیه می‌کنیم با زوج درمانگران همیار عشق صحبت کنید. طلاق، آخرین راه است و نباید به آسانی وارد این مسیر شوید. البته با مشاور متخصص صحبت کنید و راه حل‌های موجود را بشنوید و امتحان کنید. برای هر مشکلی، راه حلی وجود دارد اما برای دانستن آن، باید اقدام کرد.

سخن پایانی

یکی از مسائلی که برخی از زوجین نمی‌توانند به تفاهم برسند، اختلاف بر سر محل زندگی است. این اختلاف نظر، دلایل مختلفی دارد، مثل وابستگی به خانواده، لجبازی، عدم تفاهم، تفاوت‌های فردی و… در انتهای مقاله، راه حل‌های عمومی را برای زوجین ارائه دادیم. راه حل‌هایی مثل گفتگو کردن و دانستن دلیل حرف‌های همسرتان، بسیار مهم است و توصیه کردیم که از توهین، بی‌احترامی، قهر کردن، تهدید کردن، لجبازی و زورگویی در زندگی مشترک، شدیدا پرهیز کنید. درست‌ترین و موثرترین راه برای حل اختلافی در زندگی مشترک، این است که از زوج درمانگر راهنمایی بگیرید تا راهکارهای تخصصی که برای شرایط زندگی مشترک شما و شخصیت و خواسته‌های شما و همسرتان متناسب است را بشنوید و به کار بگیرید. هرگز فقط به خاطر حرف‌ها و تجربیات دیگران، در زندگی عمل نکنید چون شرایط و دلیل مشکلات همه یکسان نیست، بنابراین راه حل هم یکسان نمی‌باشد. توصیه می‌کنیم برای حل اختلاف بر سر محل زندگی، از زوج درمانگران همیار عشق کمک بگیرید.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

چطور تو برخورد اول جذبش کنم؟

فهرست مطالب1 چرا برخورد اول انقدر مهمه؟2  به خودتون برسید3 لبخند فراموش نشه4  ارتباط چشمی برقرار کنید5  به زبان بدنتون توجه کنید6 واضح صحبت کنید7 خیلی تلاش نکنید8 شیمی بدن

مطالعه»