همیار عشق

چرا زنم همیشه ناراحت و غمگینه؟ (چه کار کنم همسرم خوشحال بشه؟)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

چرا زنم همیشه ناراحت و غمگینه؟ (چه کار کنم همسرم خوشحال بشه؟)

«چطور زنم رو خوشحال کنم؟ خیلی سخت خوشحال میشه.»، «چرا هر کاری برای همسرم می‌کنم خیلی خوشحال نمیشه؟» آیا این سوالات در ذهن شما نیز وجود دارد؟ عوامل مختلفی باعث می‌شود همسرتان خوشحال نشود یا سخت خوشحال شود. مثل افسردگی، حال روحی و روانی بد، ناامید بودن و یا داشتن مشکلات زیاد در زندگی مشترک. اما چه کار باید کرد؟ در این مقاله ابتدا دلایل این موضوع را بیشتر باز و گسترده می‌کنیم و سپس به راهکارهای حل این مشکل می‌پردازیم و روش‌هایی را توضیح می‌دهیم که بتوانید به کمک آن همسرتان را خوشحال کنید.

فهرست مطالب

نشانه‌های خانمی که خوشحال نیست


او افکار منفی زیادی دارد

اگر همسرتان افکار منفی زیادی دارد یا مدام در مورد موضوعات منفی صحبت می‌کند، همین نشان می‌دهد که او خوشحال نیست و پر از انرژی منفی است.

دیگر تلاشی برای ارتباط‌تان نمی‌کند

اگر او افسرده به نظر می‌رسد، حوصله ندارد و بی‌انگیزه است و تلاشی برای ارتباط‌تان نمی‌کند، نشان می‌دهد که او درونا شاد و خوشحال نیست و مشکلی وجود دارد.

او در مورد خودش و زندگی‌اش با شما صحبت نمی‌کند

اگر قبلا در مورد کارهایی که در طول روز انجام داده است و یا در مورد اهداف و آرزوهایش با شما صحبت می‌کرد اما حالا دیگر این کار را نمی‌کند و در مورد خودش با شما صحبت نمی‌کند. این هم یکی از نشانه‌ها است.

افسردگی دارد

حس می‌کنید دیگر کارهایش را مثل قبل با اشتیاق انجام نمی‌دهد؟ بی‌حوصله است؟ انرژی ندارد؟ میل جنسی‌اش کم شده است؟ افکار پوچ‌انگارانه‌ای دارد؟ در خواب و اشتهایش تغییراتی ایجاد شده است؟ همه این‌ها و موارد دیگر از جمله نشانه‌های افسردگی هستند. اگر همسرتان افسردگی دارد یا شک دارید که دارای این علائم است یا خیر، می‌توانید با زوج درمانگران همیار عشق صحبت کنید، علائم همسرتان و چیزهایی که در رابطه‌تان می‌بینید را توضیح بدهید و راهکارهای تخصصی دریافت کنید تا بتوانید به همسرتان کمک کنید افسردگی‌اش را درمان کند و حالش بهتر شود.

  زنی که شوهرش را کتک می‌زند(کتک زدن شوهر و دست بزن داشتن زن)

به نگرانی‌های شما پاسخ واضحی نمی‌دهد و دوست ندارد در موردشان صحبت کند

زمانی که از همسرتان می‌پرسید:«چی شده؟ به من بگو.» می‌گوید:«چیزی نیست» یا «من خوبم، نگرانم نباش» این ها نشانه‌هایی است که می‌گوید همسرتان غمگین است و به هر دلیلی نمی‌خواهد یا نمی‌تواند علت آن را با شما در میان بگذارد.

چرا همسرم خوشحال نمی‌شود؟

قطعا فقط یک دلیل برای این موضوع وجود ندارد. عوامل و دلایل مختلف دست به دست هم می‌دهند و باعث می‌شوند همسرتان با هیچ کاری خوشحال نشود و یا بسیار سخت خوشحال شود. در ادامه این دلایل را بررسی می‌کنیم.

به او توجه کافی را ندارید

یکی از دلایلی که باعث می‌شود همسرتان غمگین باشد و سخت خوشحال شود، این است که به او توجه کافی را ندارید. برای زنان مورد توجه و محبت قرار گرفتن همسر بسیار زیاد اهمیت دارد و اگر نتوانید این کار را بکنید، قطعا باید شاهد سرد شدن و یا غمگین شدن همسرتان باشید.

به نظرات او احترام نمی‌گذارید

در زندگی مشترک باید زن و مرد به یکدیگر احترام بگذارند و نظرات یکدیگر را در هر کاری بپرسند و از هم مشورت بگیرند. اگر این کار را نکنید، درواقع همسرتان احساس می‌کند که او و نظراتش برای شما اهمیتی ندارد و شما به او بی‌احترامی کرده‌اید. به همین دلیل در زندگی مشترک شاد نخواهد بود.

هیچ هیجانی در رابطه‌تان وجود ندارد

هیجان و تنوع در رابطه، موتور رابطه است یعنی اگر هیجان نباشد، موتور رابطه کم کم خاموش می‌شود و رابطه را دچار سردی و یکنواختی می‌کند و کم کم زوجین را از یکدیگر دور می‌کند.

رمانتیک نیستید

رمانتیک بودن و انجام دادن چنین کارها و رفتارهایی، گاهی لازم و ضروری است و باعث افزایش عشق و نشاط در رابطه می‌شود. اگر اهل چنین کارهایی نباشید و همیشه همه چیز ساده و یکنواخت باشد، همسرتان دچار غم و سردی خواهد شد.

وجود مشکلات مالی زیاد در زندگی مشترک

اگر مشکلات مالی به قدری زیاد باشد که مجبور شوید تفریح و سرگرمی‌ها را از زندگی‌تان حذف کنید، کم کم همسرتان کرخت و خسته و غمگین خواهد شد.

در کارهای خانه به او کمک نمی‌کنید

اگر در کارهای خانه به او کمک نکنید و انتظار داشته باشید او همه کارها را انجام بدهد، او کم کم از کار کردن زیاد و فشاری که به او وارد می‌شود، خسته و غمگین خواهد شد.

افسردگی و اضطراب شدید

داشتن افسردگی و اضطراب زیاد هم هورمون‌های شادی و آرامش را سرکوب می‌کند و در دراز مدت فرد را غمگین می‌کند، طوری که فرد دیگر با کمتر چیزی خوشحال می‌شود.

طرحواره بازداری هیجانی

افرادی که طرحواره بازداری هیجانی دارند، جلوی بروز دادن هیجانات‌شان را می‌گیرند. این هیجانات می‌تواند احساس شادی و خوشحالی هم باشد. اغلب این افراد سرد و غمگین به نظر می‌رسند. علت اینکه نمی‌توانند حتی هیجانات مثبت‌شان را نشان بدهند، این است که فکر می‌کنند شاید با بروز دادن هیجانات‌شان، خجالت‌زده شوند یا واکنش درستی از همسر دریافت نکنند. به این دلیل که در دوران کودکی هم آنها یاد گرفتند باید هیجانات‌شان را سرکوب کنند و نشان ندهند، حتی هیجاناتی مثل شادی و خوشحالی که هیجانات مثبتی هستند.

  سکس در حضور فرزند (رابطه جنسی با وجود بچه‌های همیشه بیدار)

چه کار کنم همسرم خوشحال شود؟


به همسرتان یادآوری کنید که دوستش دارید

از انواع زبان عشق، مثل جملات محبت‌آمیز، هدیه، وقت گذاشتن برای او و تماس فیزیکی صمیمانه استفاده کنید و هر روز به او یادآوری کنید که چقدر دوستش دارید. فکر نکنید چون با او ازدواج کرده‌اید و عشق‌تان را ثابت کرده‌اید، دیگر نیازی به گفتن و نشان دادن عشق‌تان نیست. عشق مثل یک گل است. آیا وقتی یک گل را می‌خرید، آن را رها می‌کنید و رسیدگی نمی‌کنید تا خود به خود بروید و رشد کند؟ خیر چنین چیزی امکان‌پذیر نیست. اگر رهایش کنید، مسلما نه تنها رشد نمی‌کند، بلکه خشک و پژمرده می‌شود و دیگر احیاء کردن آن هم کم کم غیرممکن می‌شود. پس اگر به عشق‌تان بعد از خریدن و بدست آوردن آن، رسیدگی نکنید، خشک و پژمرده می‌شود و اگر به وقتش آن را احیاء نکنید، می‌میرد و دیگر امکان ترمیم آن وجود نخواهد داشت. پس هر روز باید به گلی که خریداری کرده‌اید، یعنی عشق‌تان، رسیدگی کنید و به او عشق بورزید.

قدردانی‌تان را نسبت به همسرتان نشان بدهید

قطعا همسرتان هر روز کارهایی را برای شما انجام می‌دهد. مثل آشپزی، تمیز کردن خانه و … از او هر روز تشکر کنید. گاهی برای تشکر و قدردانی از کارهایی که می‌کند، برایش هدیه بخرید و سورپرایزش کنید.

مراقب کلماتی که به کار می‌روید باشید

حتی زمانی که عصبانی و یا ناراحت هستید، باید روی زبان‌تان و آنچه که می‌گویید کنترل داشته باشید. از کلمات «همیشه» یا «هرگز و هیچ وقت» استفاده نکنید. مثلا نگویید:«تو هیچ وقت غذای خوشمزه درست نمی‌کنی.» چون قطعا این چیزی که گفتید اشتباه است. یعنی در طول مدتی که با هم زندگی می‌کنید، حتی یک بار هم غذای خوشمزه نخوردید؟ خوب فکر کنید و آن روز را به یاد بیاورید. نگویید:«تو همیشه غمگین و افسرده هستی.» روزهایی را به یاد بیاورید که همسرتان بسیار شاد و سرزنده بود اما از یک جایی به بعد اینطور شده است. به دنبال علت باشید و نه بزرگ‌نمایی کردن مشکلات و یا مورد اتهام قرار دادن همسرتان.

از معذرت‌خواهی کردن نترسید

اگر جایی شما اشتباه می‌کنید، محکم و قاطع عذرخواهی کنید و اگر کاری لازم انجام دهید تا اشتباه‌تان جبران شود را انجام دهید. از عذرخواهی کردن نترسید. مسئولیت اشتباهات‌تان را بپذیرید. به یاد داشته باشید که فقط شما نیستید که اشتباه می‌کنید، همه ما در روابط ممکن است اشتباهاتی را انجام بدهید و بابت آنها مسئول هستیم و باید عذرخواهی کنیم.

به حرف‌هایش گوش بدهید

اگر به حرف‌های همسرتان گوش بدهید و نشان بدهید که حرف‌هایش برایتان مهم است، قطعا او را خوشحال خواهید کرد. در طول روز از اینکه حالش چطور است، چه کارهایی انجام داده است و روزش را چگونه گذرانده است بپرسید تا نشان بدهید مشتاق گوش کردن به حرف‌هایش هستید.

  شوهر منزوی و غیراجتماعی (همسرم اجتماعی نیست)

تماس فیزیکی را فراموش نکنید

تماس فیزیکی فقط به رابطه جنسی خلاصه نمی‌شود. منظورمان در آغوش گرفتن، بوسیدن، نوازش کردن و صیمیمت فیزیکی با همسرتان است. در طول روز حتما این کارها را انجام بدهید حتی زمان‌هایی که قرار نیست رابطه زناشویی داشته باشید.

در جمع‌ها از او تعریف و تمجید کنید

برخورد شما با همسرتان در جمع‌ها بسیار مهم است. اگر می‌خواهید او شما را بیشتر دوست داشته باشد و خوشحال باشد، در جمع‌ها از او تعریف و تمجید کنید.

در اوقات تنهایی هم از او تعریف و تمجید کنید

در کل همه ما دوست داریم تعریف‌هایی را بشنویم. این کار را هم در جمع‌ها و هم در اوقات تنهایی‌تان انجام بدهید. البته تعریف کردن از همسر، نباید فقط از لحاظ ظاهری باشد، از لحاظ باطنی و شخصیتی هم از او تعریف کنید و ویژگی‌هایی که او دارد و دوست دارید بیشتر شود را به او بگویید. تعریف و تمجید کردن از همسرتان، باعث می‌شود او تشویق شود رفتارهای خوبی نسبت به شما داشته باشد تا دوباره تعریف‌های بیشتری از شما بشنود.

گاهی اوقات شما کارهای خانه را انجام بدهید یا به همسرتان کمک کنید

وقتی می‌بینید همسرتان خسته است یا حالش خوب نیست، به او بگویید:«تو استراحت کن. امروز کارهای خونه و آشپزی با منه.» گاهی به او اجازه استراحت کردن بدهید و یا هر روز سعی کنید در کارهای خانه به او کمک کنید.

او را همان طور که هست بپذیرید

قصد تغییر دادن همسرتان را نداشته باشید و او را همان طور که هست بپذیرید. اشکالی ندارد که گاهی از او انتقاد کنید تا نقاط ضعفش را بداند و رشد کند اما نباید همیشه از او عیب و ایراد بگیرید. باید تعریف و تمجیدهایتان بسیار بیشتر از عیب و ایراد گرفتن‌ها باشد. در کل سعی کنید او را بپذیرید و به زور قصد تغییر دادنش را نداشته باشید.

در جمع‌ها از او دفاع کنید

اگر در جمع‌هایی قرار گرفتید که همسرتان را مسخره کردند یا چیز بدی به او گفتند، از او دفاع کنید و نشان بدهید که از او حمایت می‌کنید و نه اینکه شما هم او را مسخره کنید و یا به حرف آن فرد بخندید و بال و پر بدهید.

سخن پایانی

عواطف، احساسات و حال همه ما هم مثل مسیر زندگی بالا و پایین دارد. یک روزهایی حتی بی‌دلیل شاید حال‌مان خوب نباشد اما نباید این روند تا چندین هفته یا تا همیشه ادامه پیدا کند و ما را از لذت بردن از زندگی دور کند. اگر حس می‌کنید همسرتان دیگر خوشحال نمی‌شود و مدام غمگین است، دلایل مختلفی دارد. درباره دلایل این موضوع در این مقاله صحبت کردیم. ابتدا دلیل خوشحال نبودن همسرتان را پیدا کنید و با استفاده از روش‌هایی که توضیح دادیم، سعی کنید رابطه‌تان را ترمیم کنید و نشان بدهید که او را دوست دارید تا کم کم روحیه‌اش بهبود پیدا کند. اگر در این مسیر موفق نشدید، می‌توانید برای انجام بررسی‌های لازم و دریافت راهکارهای تخصصی، از زوج درمانگران همیار عشق کمک بگیرید.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

جذب خواستگار مناسب، خوب و دلخواه

شاید دختر دم‌بختی باشید که قصد و آمادگی ازدواج دارد، اما خواستگار خوب و مناسبی ندارد. یا اینکه به دنبال ویژگی‌های خاصی برای همسر آینده‌تان هستید اما هیچ کدام از

مطالعه»