روانشناسی چهره (شخصیت‌شناسی از روی اعضا و فرم صورت)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

روانشناسی چهره (شخصیت‌شناسی از روی اعضا و فرم صورت)

تا به حال برایتان اتفاق افتاده است که از روی چهره، متوجه حالات روانی و احساس طرف مقابل شوید؟ در حین گفتگو با یک شخص و یا در هنگام آشنایی با او، آیا به زبان بدن و حالات چهره‌اش هم توجه می‌کنید؟ چه اطلاعات را دریافت می‌کنید؟ برخی اوقات ما از روی چهره یک نفر، می‌گوییم که او بسیار مهربان است و یا گاهی برعکس، می‌گوییم که او بسیار خودخواه است و اصلا نمی‌شود با او ارتباط برقرار کرد. چقدر از این احساسات فقط قضاوت بیجا و چقدرش علمی و ثابت شده است؟ درواقع قبل از اینکه با او صحبت کنیم، تا حدودی از روی چهره و حالات بدنی‌اش، متوجه شخصیت کلی او می‌شویم. در این مقاله توضیح می‌دهیم که چگونه می‌توان از روی چهره، شخصیت طرف مقابل را تشخیص داد.

تشخیص شخصیت از روی کل چهره


از روی فرم و حالت کل چهره و اعضای مختلف، می‌توان یک سری از ویژگی‌های شخصیتی فرد را تشخیص داد که در ادامه توضیح می‌دهیم. لازم به ذکر است این اطلاعات از مطالعات و تحقیقات علمی در این زمینه به دست آمده‌اند که میانگین‌های کلی را می‌سنجند و قطعا استثنا نیز در همه آن‌ها وجود دارد

میزان اعتماد به نفس

هرچقدر که نسبت عرض به طول صورت افراد بیشتر باشد، میزان اعتماد به نفس‌شان هم بیشتر است. به عبارت دیگر، افرادی که صورت عریض‌تری دارند، اعتماد به نفس بیشتری دارند.

دوستانه و اجتماعی بودن

افرادی که فاصله بین ابرو و چشم بیشتری را دارند، بیشتر نیازمند تنهایی و حفظ فضای شخصی هستند. در مقابل افرادی که فاصله بین ابرو و چشم‌شان کم است، دوستانه و اجتماعی‌تر هستند.

میزان تحمل و صبوری

افرادی که چشم‌های پهن‌تری دارند، در برابر خطاهای دیگران، تحمل بالاتری دارند و صبورتر هستند.

میزان شوخ‌طبعی

افرادی که فاصله لب بالایی و بینی کمتری دارند، شوخ‌طبع‌تر هستند.

میزان سخاوت و بخشندگی

افرادی که لب بالایی بزرگ و برجسته‌تری دارند، از سخاوت و بخشندگی بیشتری نسبت به افرادی که لب‌های نازک دارند، برخوردار هستند.

تشخیص شخصیت از روی قسمت‌های مختلف صورت


بینی

بینی یکی از اعضای مهم صورت است که اطلاعات زیادی را درباره شخصیت ما بیان می‌کند. در ادامه، اشکال و اندازه‌های مختلف بینی را بررسی می‌کنیم و توضیح می‌دهیم که هر کدام از آنها، چه اطلاعاتی را درباره شخصیت ما می‌دهند.

بینی بزرگ

اگر بینی بزرگی دارید، نشان می‌دهد که شما کمی خودخواه هستید و در درک کردن نیازها و احساسات دیگران، کمی مشکل دارید. شما شخصیت رهبری دارید یعنی دیگران دوست دارند به شما و راه حل‌های عملی که می‌دهید، گوش کنند. شما معمولا مسیر خاص خود را در انجام دادن کارها آماده می‌کنید و معمولا برای انجام کار، به دیگران اعتماد نمی‌کنید و دوست دارید خودتان انجام دهید. با توجه به اینکه از لحاظ شخصیتی، یک رهبر و مدیر هستید، در مسائل مالی هم خوب عمل می‌کنید. شما قبل از خرج کردن، بسیار زیاد فکر می‌کنید اما خسیس نیستید. حتی اگر بسیار ثروتمند باشید، بدون فکر کردن پول خرج نمی‌کنید.

نوک بینی مثل منقار پرنده

اگر نوک بینی‌تان مثل منقار پرنده، شکستگی و خمیدگی دارد، نشان می‌دهد که شما به چیزی که ابراز می‌کنید، کاملا اعتقاد دارید و از خطر کردن نمی‌ترسید و ریسک‌پذیر هستید. دوست دارید دیگران به شما احترام بگذارند. دوست دارید در جمع‌ها، شخص محبوب و برجسته‌ای باشید. با اینکه سریع با دیگران دوست می‌شوید اما شاید گاهی افراد شما را خودخواه و زیرک بدانند. در مسائل مالی، بسیار مرتب و منظم شناخته شده‌اید اما شاید در زندگی خود، گاهی دچار بی‌پولی شوید.

  فرستادن عکس سکسی برای پسر (دوست پسرم عکس می‌خواد)

بینی کوچک و بدون شکستگی یا خمیدگی

این شکل بینی، بسیار ایده‌آل، زیبا و ظریف است. اگر این نوع بینی را دارید، احتمالا در بین افراد، شما فردی خونگرم و مهربان شناخته شده‌اید که نور هر مجلسی است. شما کارها را به نحو احسن انجام می‌دهید و بسیار برنامه‌ریز هستید. بینی کوچک و ظریف، نشان می‌دهد که ممکن است در طول زندگی، با مشکلات مالی روبه‌رو شوید حتی اگر درآمد زیادی داشته باشید چون احتمالا شما در پس انداز کردن و صرفه‌جویی در پول، کمی مشکل دارید.

بینی صاف بدون هیچ برآمدگی یا خمیدگی

اگر بینی صافی دارید، نشان می‌دهد که شما فردی هستید که با دیگران می‌توانید همدلی کنید. شما تمایل دارید به افراد نیازمند کمک کنید و همچنین شخص بسیار احساسی هستید. شما به داشتن یک زندگی ساده اعتقاد دارید و در خرج کردن پول هرگز افراط نمی‌کنید. ذاتا شخص معنوی هستید و با مراقبه و دعا کردن به آرامش می‌رسید.

بینی با سوراخ‌های بزرگ (مثل بینی سیاه پوست‌ها)

اگر این نوع بینی را دارید، نشان می‌دهد که شما فردی خوشبین و دارای شخصیت رهبری عالی هستید. شما در بیان افکار خود با کلمات، مهارت دارید. حتی اگر به ثروت و محبوبیت زیاد دست پیدا کنید، شما کسی هستید که دوست دارید ساده زندگی کنید. شما عاشق خندان و روحیه دادن به دیگران هستید.

چشم‌ها

چشم‌های بزرگ و پهن

افرادی که چشم‌های بزرگ و درشتی دارند، می‌توانند زاویه دیدهای دیگران را به خوبی درک کنند و ذهن بازتری دارند. دوست دارند به دیگران کمک کنند. معمولا استعداد هنری دارند. در ارتباطات افراد صادقی هستند.

چشم‌های کوچک

این افراد همیشه احساسات واقعی خود را نشان می‌دهند. این توانایی را دارند که طبق برنامه‌ریزی عمل کرده و کارها را به موقع به اتمام برسانند. هوش بالایی دارند به طوری که شاید بتوانند برخی از مسائل را پیشبینی کنند. زود به دیگران اعتماد نمی‌کنند و اغلب به گستاخ بودن متهم می‌شوند.

چشم بادامی

افرادی که چشم بادامی دارند، در همه فعالیت‌ها محتاط هستند. این ویژگی به آنها کمک می‌کند که در شرایط سخت، موفق عمل کنند. با اینکه شاید احساسات خود را به درستی بروز ندهند اما افراد احساساتی هستند.

چشم‌های گرد

افرادی که چشمان گردی دارند، افراد خلاقی هستند. آنها دوست دارند کارهایی که در آنها مهارت دارند و علاقه دارند را انجام دهند تا خدمتی برای مردم انجام داده باشند و به دنیا، خوشحالی و آرامش بیشتری بدهند. این افراد به سادگی می‌توانند توجه دیگران را به خودشان جلب کنند و در بین افراد، محبوب شوند.

چشم‌هایی که زیاد از هم فاصله دارند

این افراد بیشتر دوست دارند کارهای جدیدی را انجام دهند. در زمینه مد و زیبایی هم جزء اولین‌ها هستند. گاهی این افراد در انجام دادن کارهای روزمره و روتین خود، کمی دچار مشکل می‌شوند. در این شرایط آنها به کار جدیدی می‌پردازند تا ذهن‌شان بازتر شود.

چشم‌هایی که زیاد به هم نزدیک هستند

این افراد اغلب سنتی فکر می‌کنند و در برابر تغییرات، مقاوم هستند. نقاط قوت این افراد، منظم بودن و داشتن اراده و پشتکار است. این نقاط قوت به آنها کمک می‌کند که در زندگی به اهداف‌شان برسند.

لب‌ها

لب‌های بزرگ و برجسته

افرادی که لب‌های بزرگ و برجسته دارند، دوست دارند از دیگران مراقبت کنند و درواقع برای همین کار هم ساخته شده‌اند. شاید حتی در دوران کودکی، این افراد به گربه‌ها یا سگ‌هایی که سرپناه نداشتند، کمک می‌کردند و در بزرگسالی به مادر و پدر یا اقوام سالمند خود و یا کسانی که به کمک نیاز دارند. درواقع این افراد، غریزه ذاتی مادرانه را در وجود خود دارند. در هر موقعیت استرس‌زا هم اول به دیگران فکر می‌کنند و بعد به خودشان. این افراد، معمولا بهترین و دلسوزترین والدین هستند.

  تیپ شخصیتی آلفا و بتا (رابطه و زندگی مشترک زن و مرد آلفا و بتا)

لب بالایی بزرگ‌تر از لب پایینی

این افراد، احساسی، کاریزماتیک و عاشق زندگی کردن هستند. این افراد اعتماد به نفس بالایی دارند و می‌توانند افراد دیگر را به خود جذب کنند.

لب پایینی بزرگ‌تر از لب بالایی

این افراد برای انجام کارهای اداری ساخته شده‌اند. به شدت به انجام دادن کارهای جدید و پرهیجان علاقه دارند، مثل تفریح کردن، انجام دادن سرگرمی‌های پرهیجان، آشنا شدن با افراد و مکان‌های جدید و… این افراد، دیگران را به همراه خود وارد یک مسیر زندگی جدید و پرهیجان می‌کنند که ماجراهای جدیدی به همراه دارد.

لب‌های معمولی

این افراد رویکرد متعادل و منطقی برای انجام کارهای خود دارند. نقطه قوت آنها در توانایی به گوش کردن به حرف‌های دیگران است. این افراد انتقادپذیر هستند و به نظرات دیگران احترام می‌گذارند. افرادی خوشبین و خوش‌خنده هستند.

لب‌های باریک

این افراد، اغلب تنها هستند. آنها به خود متکی هستند و هر کاری را خودشان انجام می‌دهند و این روش را دوست دارند. این افراد فقط با گروهی از آدم‌ها صمیمی می‌شوند که با آنها احساس راحتی می‌کنند. این افراد به سادگی با دیگران ارتباط می‌گیرند و برای عملکرد دیگران، ارزش قائل هستند.

لب‌هایی که خط میانی عمیقی دارند

این افراد بسیار خلاق هستند. آنها اغلب در کارهای هنری غرق می‌شوند. افراد اجتماعی هستند و همیشه از انجام دادن کارهای خود، نتیجه بسیار خوبی دریافت می‌کنند.

لب‌هایی که خط میانی گرد دارند

این افراد، دلسوز، حساس و مهربان هستند. این افراد همیشه آماده کمک کردن به دیگران هستند.

لب‌هایی که خط میانی ندارند

این افراد، مسئول‌ترین و قابل اعتمادترین افراد روی زمین هستند. برای این افراد، هیچ چیزی در دنیا غیرممکن نیست و حتی گاهی اوقات موانع قانونی هم برایشان اهمیتی ندارد. این افراد همه کارها را به موقع انجام می‌دهند و با راه حل‌های کاربردی و بسیار سریع، مشکلات را حل می‌کنند.

لب‌های کوچک

این افراد معمولا لوس و پرهیجان هستند. اولویت اصلی آنها در زندگی، راحت زندگی کردن است. افرادی که لب‌های کوچکی دارند، اغلب خودخواه به نظر می‌رسند اما اینطور نیست. آنها دوستانی دلسوز و فداکار هستند و هرگز منافع خود را بالاتر از منافع دیگران نمی‌بینند. این افراد هرگز با کارهای اشتباه و ناسالم، به خودشان آسیب نمی‌زنند.

لب بالایی بسیار نازک

این افراد روحیه رهبری بالایی دارند و در متقاعد کردن دیگران مهارت دارند. آنها هر کاری می‌کنند که به موفقیت برسند و تقریبا می‌توان گفت که موفقیت‌شان تضمینی است. برقراری روابط عاشقانه برایشان دشوار است چون اصل زندگی آنها این است که دوست دارند تنها و متکی به خود باشند و نه اینکه با دیگری زندگی کنند.

فرم صورت

صورت مستطیلی

فرم صورت مستطیلی، معمولا صورت پهن‌تر و کشیده است و فرم فک، تقریبا مربعی می‌شود. افرادی که این نوع فرم صورت را دارند، معمولا افراد دقیق و منظمی هستند و بسیار برنامه‌ریزی‌های دقیقی دارند. این افراد اغلب ترجیح می‌دهند، کمتر از احساسات خود صحبت کنند. در روابط خود، گاهی رفتارهای سلطه‌جویانه و جاه‌طلبانه دارند.

صورت گرد

افرادی که صورت گرد دارند، قابل اعتماد، مهربان و دلسوز هستند. در روابط احتمالا نیازهای دیگران را مقدم‌تر می‌دانند. این افراد، ذهنی تیز دارند و بسیار سختکوش و متعهد هستند.

  نظریه تحلیل رفتار متقابل (TA) والد بالغ کودک درون

صورت الماسی یا لوزی

افرادی که صورت الماسی شکل دارند، اغلب در نظر دیگران بسیار زیبا و قوی دیده می‌شوند و افراد قابل اعتمادی هستند. به علاوه، این افراد بسیار مسئولیت‌پذیر هستند.

صورت مربعی

این افراد ذهن هوشیار و مهارت تصمیم‌گیری بالایی دارند.

صورت قلبی

این افراد اگر هدفی داشته باشند، حتما با سختکوشی به دنبال آن حرکت کرده و به هدف‌شان می‌رسند. افراد مصممی هستند که گاهی شاید در روابط‌شان زورگویی کنند. این افراد استقلال را دوست دارند و قدرت درونی زیادی دارند.

صورت بیضی

افرادی که صورت بیضی دارند، اغلب برونگرا هستند و مهارت‌های ارتباطی بسیار بالایی دارند.

صورت مثلثی

این افراد بسیار فعال هستند اما ممکن است به راحتی افسرده شوند. روحیه حساسی دارند اما نقاط قوت آنها خلاق و روشن فکر بودن است.

آیا می‌توانم از روی چهره، شخصیت کامل خواستگارم را بشناسم؟

اگر از مطلب این مقاله می‌خواهید برای شناختن خواستگار یا نامزدتان استفاده کنید، بهتر است فقط این مطلب را در نظر نگیرید و فقط از روی چهره، او را قضاوت نکنید، بلکه رفتار و شخصیتش را هم بررسی کنید و این اطلاعات را در کنار هم قرار داده، تا به نتیجه درست برسید. با این حال توصیه می‌کنیم در شرایط ضروری، مثل شرایطی که می‌خواهید خواستگار مناسب خود را انتخاب کنید، هرگز فقط از روی چهره او قضاوت نکنید، بلکه در صورتی که متئجه شدید که با هم تفاهم دارید و خانواده‌ها هم با این ازدواج موافق هستند، ابتدا در جلسات مشاوره پیش از ازدواج همیار عشق شرکت کنید تا تست‌های شخصیت‌شناسی از شما و خواستگارتان گرفته شود، مشاور همه جوانب را بررسی کند و برای شما توضیح دهد که چه مشکلاتی ممکن است در زندگی مشترک با خواستگارتان داشته باشید و سپس مهارت‌های لازم برای داشتن زندگی مشترک موفق به شما آموزش داده شود. بنابراین برای ازدواج، هرگز زود قضاوت نکنید و برای شناختن طرف مقابل، بسیار دقت کرده و از روش‌های زیادی استفاده کنید تا بهتر از او شناخت پیدا کنید.

سخن پایانی

شخصیت‌شناسی از روی چهره، بسیار پیچیده است چون اعضای مختلف چهره و فرم صورت، هر کدام معانی خاصی دارند و برای دانستن شخصیت شخص، باید همه این معانی در کنار هم قرار گرفته شود و با دقت بررسی شود. بنابراین خطا و استثناهای زیادی ممکن است وجود داشته باشد، مخصوصا اگر شخص غیرمتخصص در این زمینه، بخواهد از روی حالات چهره و یا اعضای صورت، شخصیت خود یا شخص دیگری را قضاوت کند. در این مقاله ابتدا درباره معانی پنهان فرم کلی صورت توضیح دادیم و سپس به هر کدام از اعضای صورت مثل چشم‌ها، لب‌ها و بینی و فرم کل صورت پرداختیم. لازم به ذکر است که برای شناختن کسی که با او در رابطه عاطفی هستید یا برای شناختن خواستگار یا نامزدتان، هرگز فقط از روی زبان بدن و چهره او قضاوت نکنید، بلکه قبل از عقد و ازدواج، در جلسات مشاوره پیش از ازدواج شرکت کنید تا همه جوانب شخصیتی شما و طرف مقابل‌تان بررسی شود و مشاور برایتان توضیح دهد که چقدر با هم تفاهم دارید و برای تفاهم بیشتر، چه کار باید بکنید. توصیه می‌کنیم برای شناختن طرف مقابل و مطمئن شدن از انتخاب‌تان، در جلسات مشاوره پیش از ازدواج همیار عشق شرکت کنید.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط