نقش-مسائل-مالی-در-ازدواج

ازدواج با مرد بی پول (به خواستگار بی پول بله بگم؟)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

ازدواج با مرد بی پول (به خواستگار بی پول بله بگم؟)

در شرایط موجود بدون شک و بدون تعارف در نظر نگرفتن مسائل مالی در انتخاب همسر اشتباه بزرگی است. اگرچه پول شرط کافی برای ازدواج نیست اما شرط لازم است. داشتن پشتوانه مالی در ازدواج در کنار سایر فاکتورهای مهم مانند عشق و علاقه، سلامت جسم و روح و خانواده با آبرو تا حد زیادی استحکام ازدواج را تضمین می‌کنند. البته باید این نکته را نیز مد نظر داشت که بیشتر از پول، توانایی پول درآوردن از راه سالم است که نقش اصلی را بازی‌ می‌کند.

اگر خواستگاری دارید که از لحاظ مالی در شرایط خوبی نیست قبل از اینکه به او جواب مثبت و یا منفی بدهید به این نکات توجه کنید:

 1. آیا او پشتکار دارد و در دشواری‌ها سخت کوش است؟
 2. شرایط مالی خانواده او چطور است؟
 3. اختلاف سطح مالی دو خانواده چقدر است؟
 4. با توجه به شغل و درامد فعلی و میزان تلاش او به آینده او می‌توان امیدوار بود؟
 5. خودتان چقدر تحمل چالش‌های مالی را دارید؟
 6. انتظارات‌تان از زندگی آینده چیست؟
 7. برای پیشرفت در زمینه مالی در زندگی مشترک چقدر روی خودتان می‌تواند حساب کنید؟

ارتباط با ما

اگر برای جواب دادن به خواستگارتان که شرایط مالی خوبی ندارد دچار تردید هستید می‌توانید در صورت تمایل با ما از طریق مشاوره آنلاین و اپلیکیشن میم تماس بگیرید.

خواستگار بی‌پول یا بی‌عرضه


بی‌پولی و بی‌عرضگی دو معقوله کاملا جدا در ازریابی خواستگار هستند که تحت هیچ شرایطی نباید با هم جابجا شوند. جوانی که با پشتکار و تلاش سعی در ساختن آینده خود دارد مطمئنا تکیه‌گاه محکمی در آینده نیز خواهد بود. خرج کردن پول پدر و مادر برای کسی مایه افتخار نیست و مطمئنا این حمایت خانواده روزی قطع خواهد شد اگر فرد از خود تلاش و پشتکار نداشته باشد، آینده روشن و درخشانی نخواهد داشت. از آنجایی که پدر و مادرها تجربه بیشتری دارند و درگیر احساسات نیستند در این مورد از آنها مشورت بگیرید.

  8 تکنیک برای بهبود رابطه

چالش‌های ازدواج با خواستگاری که بی‌پول است


خرج و مخارج جشن عروسی

یکی از چالش‌های ازدواج، جشن عروسی و هزینه‌های کمر شکن مربوط به آن است. این هزینه‌ها معادل چند سال زحمت و پس انداز یک جوان است اما در حین حال یک جشن عروسی مجلل نیز آرزوی خیلی از دخترها است. اگر خواستگار شما شرایط مالی مساعدی ندارد قبل از جواب مثبت دادن به او از خودتان مطمئن شوید که به یک جشن کوچک قانع هستید یا خیر؟

مقایسه زندگی خود با دوستان و فامیل

مشکلات مالی می‌توانند آنقدر زیاد و بزرگ باشند که حتی فرصت تفریح‌های ساده را نیز از شما بگیرند. گاهی از اینکه عکس‌های مسافرت‌های داخلی و خارجی گاه و بی گاه دوستانتان را در شبکه‌های مجازی ببینید ممکن است از انتخاب خود پشیمان شوید. از اینکه خانه و ماشین آنها به مراتب از داشته‌های شما بهتر و شیک‌تر است غبطه بخورید. از اینکه قبل از خرید کردن به فکر حساب کتاب‌هایتان باشید کلافه شوید. آیا برای این چالش‌ها آماده هستید؟ آیا راهی برای مدیریت آنها بلدید؟

قانع بودن

 اگر از دختر خانم‌ها بپرسید چه هدیه‌ای خوشحالتان می‌کند خیلی از آنها به طلا یا چیزی شبیه به این فکر می‌کنند. اما در زندگی مشترک با کسی که شرایط مالی خیلی خوبی ندارد هدیه‌هایی به این شکل برای هر مناسبتی مقدور نمی‌باشد و نه تنها در این مورد بلکه در بسیاری از جنبه‌های زندگی باید قانع بود. آیا آدم قانعی هستید؟

خانه استیجاری

به جرات می‌توان گفت یکی از غول‌های زندگی، خرید خانه است. خیلی از زوج‌ها در ابتدای زندگی و گاه تا سالیان طولانی مجبور هستند در خانه استیجاری زندگی کنند. هر سال استرس اسباب کشی و بالا رفتن اجاره‌ها یکی از دغدغه‌های اساسی برای زوج‌های جوان به‌حساب می‌آید. آیا وقتی همسرتان اعصاب آرامی ندارد و ذهنش درگیر اجاره خانه است می‌توانید جو خانه را برای او آرام کنید و به او آرامش دهید؟

  از یه پسر خوشم اومده چطور بهش بفهمونم؟

زمانیکه به خواستگار که شرایط مالی خوبی ندارد یا به اصطلاح بی‌پول است فکر می‌کنید تمام موارد بالا را در نظر بگیرید و برای تمام سوالاتی که مطرح شد به دنبال جواب بگردید. اگر از جمع بندی جواب‌هایتان به این نتیجه رسیدید که نمی‌توانید این شرایط را تحمل بکنید قبل از اینکه بخواهید به خواستگارتان جواب منفی بدهید به سوال‌های زیر فکر کنید:

 1. آیا در دوران مجردی تمام توقعات و نیازهایتان برآورده شده است؟
 2. نقش شما در مورد تامین مسائل مالی بعد از ازدواج چیست؟
 3. آیا اگر منتظر بمانید خواستگار پولدار برایتان پیدا می‌شود؟
 4. آیا شما از انتظارات خواستگار پولدارتان را می‌توانید برآورده کنید؟

اگر در این زمینه تصمیم گیری برایتان سخت شد و نسبت به تصمیمتان دو دل هستید می‌توانید روی کمک مشاورین ما در گروه میم حساب کنید.

راهکارهای مدیریت کردن مسائل مالی بعد از ازدواج


بدنبال شغل مناسب برای خودتان باشید

همه ما جمله یک دست صدا ندارد را شنیده‌ایم در شرایط فعلی جامعه ما نیز، با کار کردن یک نفر مخارج زندگی تامین نمی‌شود. شما به‌عنوان یکی از ستون‌های زندگی باید به‌دنبال کار مناسب و تامین بخشی از هزینه‌های زندگی باشید. با کمک خرج بودن در امورات زندگی می‌توانید بخش عظیمی از تنش‌ها و فشارهای زندگی را کاهش دهید. حتی اگر همسرتان با کار کردن شما در بیرون از خانه مخالف باشد می‌توانید با انجام کار در منزل در هزینه‌ها کمک کنید.

مهارت درست خرج کردن را بیاموزید

سعی کنید راه‌های درست خرج کردن را بیاموزید مثلا قبل از اینکه برای منزل خرید کنید از نیازهای ضروری لیست تهیه کنید و هنگام خرید طبق لیست عمل کنید و از خریدهای اضافی بپرهیزید. مناطق خرید مناسب را پیدا کنید برای وام گرفتن و خریدهای قسطی افراط نکنید. با رعایت نکاتی از این دست می‌توانید به پیشبرد زندگی بسیار کمک کنید.

  اصول مخ زدن دختر جهت ازدواج(آخرین ویرایش سال 1400)

انرژی دادن به همسر

انرژی و روحیه بالا مانند بنزین برای ماشین است مردی که بعد از یک روز کاری سخت به خانه بازمی‌گردد اگر از لحاظ روحی تغذیه شود و همسرش به او آرامش دهد، انگیزه و تلاش او چند برابر خواهد شد در مقابل اگر وقتی که وارد خانه می‌شود و گله شکایت و ناراحتی رو به رو شود نه تنها در کار و شغل او تاثیر منفی خواهد گذاشت بلکه دیگر به خانه و خانواده خود به عنوان یک فضای امن نگاه نخواهد کرد و از خانه فراری خواهد بود.


بسیاری از شرایط سخت زندگی موقت است و با گذشت زمان حل می‌شوند. همواره به خودتان یادآوری کنید که این دوره موقت است پس غصه نخورید و در عوض به فکر این باشید که چطور می‌توانید به بهبود این شرایط کمک کنید. برخی از این راهکارها عبارتند از :

 • پیدا کردن شغل مناسب
 • یاد گرفتن مهارت‌های گرداندن بخش اقتصادی خانه
 • روحیه دادن به همسر


کسی که در تلاش پشتکار دارد حتما یک روزی موفق خواهد شد و قدر کسی را که در این راه همراه، پشتیبان و همراهش بوده را خواهد دانست. اما باید آگاه بود همه داستان‌ها به خوبی و خوشی تمام نمی‌شوند اگر شما فقط صرفا بدلیل علاقه و دلبستگی تن به ازدواج با کسی داده باشید که توانایی اداره کردن و پیش بردن زندگی را ندارد. در صورتی که برای این تصمیم مهم نیاز به کمک داشتید مشاوران ما در گروه میم بصورت آنلاین و یا از طریق اپلیکیشن آماده ارائه راهکار هستند.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

 • سلام یه،دختر 18 ساله هستم و دوسال قبل با یه پسری که الان 28 سالشه اشنا شدم ظاهر خوبی نداره پول نداره حتی یه پس انداز هم واسه ازدواجمون نداره پلیس راهنمایی و رانندگی ایه از چند ماه بعد از دوستیمون یه ماموریت چهار ساله به قشم رفت دوریشو تحمل کردم من خانواه سختگیری دارم از اونا که دختر حق صحبت کردن یا دوستی با پسر رو نداره واسه اینکه دوستش داشتم کلی به خانوادم دروغ گفتم اعتماد خانوادمو از دست دادم ولی اون هیچی شو از دست نداده و خیلی حق به جانبه و همیشه حق رو به خودش میده من از این اوضاع خستم دوس دارم ولی وقتی به اینده و زندگیمون نگاه میکنم یه گودال بزرگ میبینم واقن عقلم کار نمیکنه نمیدونم باید چی کنم… مامانم به شدت مخالفه و منم بهش حق میدم جون واقن آه هم در بساط نداره لطفا راهنماییم کنین

  • سلام دوست گرامی
   اشاره کردید تا به حال با وجود مخالفت خانواده، در کنار او بودید؛ چه چیزی شما را کنار او نگه داشته است؟
   سن شما و ایشان اختلاف قابل توجهی دارد و به نظر می‌رسد از زمان‌های دوری در کنار او بودید.
   بهتر است ابتدا به صورت فردی مشاوره دریافت کنید تا این رابطه به صورت دقیق بررسی شود و ارزیابی شود.
   در ضمن طرف مقابل شما اگر بخواهد زندگی مشترک تشکیل دهد، نیاز به تامین حداقل‌ها دارد تا بتواند از نظر اقتصادی وضعیت رو به رشدی داشته باشد.

 • سلام من هفت ساله که با پسری در ارتباطم وضعیت مالی خوبی ندارن البته مثل خودم ولی فوق العاده ادمه کاری و باجنمی هست چهار سال پیش اومد خواستگاری ولی مادرم با نهایت بی احترامی بیرونشون کرد ولی ما نتوستیم رابطه مون رو قطع کنیم والان هم دوماهه ک میخوان دوباره بیان خواستگاری من تو این دوماه کلی با مادرم حرفزدم التماس کردم گریه کردم اعتصاب غذا کردم افراد فامیل رو واسطه کردم ولی راضی بشو نیست که نیست موندم چیکار کنم توروخدا کمکم کنین مادرم میگه با یه ادم پولدار ازدواج کنی ک دیگه تو سختی نباشی و منم اعتقاد دارم هم سطح خودم باشه

  • سلام دوست گرامی
   دلیل مخالفت مادر شما احتمالاً سختی‌هایی بوده که خودش و شما کشیدید و نمی‌تواند تصور کند مجددا در ازدواج نیز همان سختی‌ها تکرار شود. اما مساله مهم این است که خودتان نیز به آن اشاره کردید که هم سطح بودن و هم طبقه بودن در ازدواج نوعی تناسب مهم است که باید وجود داشته باشد. اگر مادرتان با واسطه و خواهش و.. راضی نشدند، ابتدا بهتر است برای ایشان زمان مشاوره دریافت کنید، سپس از آقا پسر بخواهید به صورت تنها و با هماهنگی قرار قبلی به دیدار مادرتان بیایند. در این ملاقات باید از برنامه‌هایی ککه برای آینده دارند و تلاش‌هایی که می‌کنند، صحبت کنند.

 • سلام وقت بخیر
  من یه خواستگارداشتم تویکسال۵باراقدام به خواستگاری کردن هربارپدرم مخالف بودوجواب منفی بهشون میداد بدون اینکه نظرمنوبپرسه ومنم بخاطرترسی که ازپدرم داشتم هیچوقت باپدرم راجبش صحبت نکردم باراول که اقدام کردنوجواب منفی شنیدن ماتصمیم گرفتیم باهم درارتباط باشیم البته ارتباطمون خیلی معمولی بودبخاطرشرایطمون تواین مدت رابطه بارهااقدام‌کردن بازجواب منفی شنیدن تااینکه پسره شغلشوعوض‌کردواردشغل ازادشد وبخاطرشغلش بایدیه‌شهر دیگه میرفت پدرمنم باشغل ازادمخالفه وازدواج‌بااین فرد بدترمخالف شدتصمیم گرفتیم دوماه برای هم تلاش کنیم وتکلیفمونوروشن کنیم که متاسفانه من مستقیم به پدرم نگفتم چون پدرم بشدت فردعصبی ولجبازیه ازطریق یکی ازبستگان که باپدرم صمیمیه کمک خواستم ازطرف من ب پدرم بگه که گفت وپذرم خیلی غیرمستقیم نظرموپرسیدوبازمخالفت خودشوکردوبرای اخرین باراقدام کردنوجواب منفی شنیدن حالاپسره‌برای همیشه رفته شهردیگه بخاطرشغلش ورابطمون قطع شده من تصمیم گرفتم اگه مجدداقدامی کنن مستقیم باترسم غلبه کنم برم به پدرم بگم امادیگه رابطمون قطع شد به درخواست پسره چون باخانوادش دعواش شد ودیگه خواستگاری نمیان اوناهم مخالف شدن اماهنوزبهم دیگه حس داریم وواقعامن جواب بقیه خواستگارار‌و‌نمیدم چون این انتخابمه لطفاراهنمایی کنیدکه باپسره صحبت کنم یانه باپدرم درمیون بگذارم یانه؟لطفاهرگونه راهنمایی هست بگید.

 • سلام،خسته نباشید. من با پسری حدود ۴ ساله در ارتباطم. از اولم قصدمون ازدواج بود و هست. تو دانشگاه آشنا شدیم ایشون یک سال کوچیکتره ولی چه ظاهری چه رفتاری هم سن یا حتی بزرگتر از من نشون میده. ایشون به تازگی کار جدیدی راه انداخته و کارش هم بد نیست البته هنوز جوری هم نیست که بشه باهاش زندگی رو چرخوند. چون تو دو شهر هستیم (البته یک استان) و اکثرا از هم دوریم خیلی سخت هست شرایط خصوصا واسه من. من خوشی های مستقل دوستان مستقل و کلا زندگی مستقلی از ایشون دارم ولی بازم خیلی حس نیاز بهشون میکنم و دوست دارم سریعتر یه نامزدی یا عقد صورت بگیره تا کمتر از هم دور باشیم. سوالم اینه که این حس نیاز من به ایشون نشان دهنده ی ضعف منه؟ چون خودش همیشه بهم میگه تو باید خوشی های جدای خودتو داشته باشی تا اذیت نشی منم میدونم این حرف صحیحه و تا جایی هم که تونستم بهش عمل کردم ولی بازم نیازم به اون وجود داره. این غلطه؟ و اینکه آیا میشه با وضعیت مالی متوسط عقد کرد یا ادم باید حتما صبر کنه تا همچی عالی بشه؟

  • دوست عزیز
   سلام

   قبل از هر چیز باید به شما بگم که احساس دلتنگی و تمایل برای اینکه رابطتون شکل یک رابطه متعهدانه رو بگیره، طبیعیه و طبعا اگر دو نفر همدیگر رو دوست داشته باشن، این احساس در اون‌ها ایجاد می‌شه. اما یک نکته مهم وجود داره و اون این هست که آیا الان زمان مناسبی برای ازدواج هست یا نه؟! شما گفتید که ایشون کاری رو شروع کردند ولی به اندازه‌ای نیست که بشه زندگی رو چرخوند؛ خب درسته که لازم نیست منتظر باشید همه چیز عالی باشه، اما به هر حال چون در رابطه شما احتمالا این آقا هست که باید از نظر مالی تامین کننده باشند، اینکه الان خودشون این آمادگی رو ندارن خیلی مهمه. بهتره یک جلسه حضوری با هم داشته باشید و این موارد رو بررسی کنید. شما از احساساتتون و نگرشتون به این مساله بگید و ایشون هم دغدغه‌هاشون رو بگن. در نهایت تصمیم بگیرید و ببینید که چقدر دیگه باید صبر کنید.

 • سلام ببخشید ازتون راهنمایی می‌خواستم. با یکی تو رابطه هستم که همدیگر رو دوست داریم. بهش گفتم پولدارم اما چون کارم جوریه که تازم بارم رسیده و هنوز تبدیل به مواد اولیه نشده که وارد بازار شه. به خاطر همین بهم میگه تو پول نداری چون شرط گذاشته ماشین و خونه باید داشته باشی بیای خواستگاری. چی کار کنم؟ ادامه بدم این رابطه رو یا نه؟

  • دوست عزیز
   سلام

   سوالاتی مشابه سوال شما (قسمتی که پرسیده بودید ادامه بدم این رابطه رو یا نه) هر روز برای همیار عشق ارسال می‌شه. ما سعی می‌کنیم شرایط رو براتون توضیح بدیم، اما به هر حال تصمیم نهایی با خود شماست، چون اگه خودتون راجع به این موضوع فکر نکنید و خودتون تصمیم نگیرید، قطعا در آینده پشیمون می‌شید.
   خوب به درخواستی که این خانم از شما کردند فکر کنید؛ درسته که استقلال مالی در رابطه خیلی مهمه، اما ایشون شرطی رو برای شما گذاشتن که در صورتی که نداشته باشید، اجازه خواستگاری از ایشون رو ندارید. بگذارید واضح‌تر براتون توضیح بدم، وضعیت مالی و پول برای ایشون در اولویته و این رو خیلی واضح و روشن همین اول بهتون گفتن. حالا شما هستید که با خودتون بررسی کنید و ببینید آیا همیشه می‌تونید چیزهایی که این خانم ازتون می‌خوان رو فراهم کنید؟ اگه یک روز نتونستید چی؟ از اونجایی که این مساله برای ایشون خیلی مهمه، ممکنه (دقت کنید نه لزوما، ممکنه) شما رو به خاطر وضعیت مالیتون رها کنند و از اونجایی که شما به این موضوع آگاه بودید و باز هم انتخاب کردید که با ایشون بمونید، باید تبعات انتخابتون رو بپذیرید.
   پس با آگاهی از تمام این شرایط، خودتون انتخاب کنید که این ارتباط رو ادامه بدید یا نه!

مقالات مرتبط