همیار عشق

علت ترس مرد از موفقیت زن(حسادت شوهر به پیشرفت زن)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

علت ترس مرد از موفقیت زن(حسادت شوهر به پیشرفت زن)

«بهم حسودی میکنه. از موفق شدنم می‌ترسه. نمیدونم چرا؟ مگه من موفق بشم، خودش هم نباید خوشحال بشه؟»، «چرا مرد من جلوی پیشرفت منو می‌گیره؟ منو مسخره میکنه یا برام مانع درست میکنه تا به موفقیت نرسم» در این مقاله قصد داریم توضیح بدهیم که چرا برخی از مردان با موفق شدن شریک عاطفی‌شان ناراحت و عصبانی می‌شوند و چرا مانع او می‌شوند؟ این رفتار از کجا می‌آید و چه کار باید کرد؟

فهرست مطالب

چرا مردان از موفقیت زنان می‌ترسند؟


نمی‌خواهند در رابطه‌شان هم بجنگند

مردان ذاتا جنگجو هستند و دوست دارند قهرمان باشند. آنها در محل کارشان می‌جنگند تا پیروز شوند اما نمی‌توانند در زندگی شخصی و در رابطه‌شان هم بجنگند. به همین دلیل دوست ندارند شریک عاطفی‌شان بیش از حد موفق باشد و سطح او بالاتر باشد.

برخی از خانم‌های موفق انتظارات بالایی دارند

مردان فکر می‌کنند که همه خانم‌های موفق، انتظارات و توقعات بالایی دارند. به همین دلیل نمی‌خواهند یا دوست ندارند با خانم موفق در رابطه باشند چون این افراد اغلب به دنبال مردان کامل و موفق هستند. مخصوصا اگر مرد احساس ضعف داشته باشد و یا فرد موفقی نباشد، در کنار خانم موفق، احساس ضعف بیشتری خواهد داشت و این موضوع اجازه نمی‌دهد که در رابطه آرامش و حال خوب داشته باشد.

خانم‌های موفق از مردشان کمک نمی‌خواهند

مردان دوست دارند قهرمان زندگی خانم باشند و دوست دارند برای او مفید واقع شوند. از آنجایی که خانم‌های موفق بسیار توانمند و دانا هستند، آنها می‌توانند اکثر کارها را به تنهایی هم انجام بدهند و از کسی کمک نمی‌خواهند. حتی اگر کاری را بلد نباشند، دوست دارند یاد بگیرند و خودشان انجام بدهند. این موضوع مرد را اذیت می‌کند چون حس مفید و ارزشمند بودن در رابطه نخواهد داشت.

  چگونه رابطه رو درست کنیم؟ (چگونه رابطه خراب شده را بهبود ببخشیم؟)

برای مرد وقت زیادی نمی‌گذارند

زنان موفق از آنجایی که بسیار پرمشغله و درگیر هستند، ممکن است برای مردشان و رابطه‌شان وقت زیادی نگذارند. زنان موفق معمولا زمانی سمت شریک عاطفی‌شان می‌روند که واقعا به او نیاز دارند. در غیر این صورت، زندگی و کارهایشان را خودشان به تنهایی مدیریت می‌کنند و نیازی به مرد ندارند.

با افراد موفق وقت می‌گذرانند

مردان از موفقیت زنان می‌ترسند چون اگر زن موفق شود، بیشتر با افراد موفق معاشرت خواهد کرد و این مرد را بیشتر می‌ترساند، مخصوصا اگر او موفق نباشد. اگر با شریک عاطفی‌اش به مهمانی دعوت شود یا در اجتماع وارد شود، او مجبور خواهد بود با افراد موفق معاشرت کند و این موضوع به او احساس کم بودن یا سطح پایین بودن می‌دهد.

ممکن است افراد زیادی عاشق خانم موفق شوند

این موضوع مرد را می‌ترساند که افراد زیادی عاشق شریک عاطفی‌اش باشند و او را بخواهند یا او را ببینند. ممکن است او را به شک و تردید بیندازد که نکند شریک عاطفی‌اش روزی به او خیانت کند و یا نکند بخواهد جدا شود و با یک مرد موفق‌تر وارد رابطه شود یا ازدواج کند؟ این ترس‌ها و ناامنی‌ها در رابطه، مرد را می‌ترساند.

ممکن است کمال‌گرا باشند

یکی دیگر از دلایلی که مردان را از موفقیت خانم‌ها می‌ترساند این است که خانم اگر زیاد موفق باشد، ممکن است کم کم کمال‌گرا و ایده‌آل‌گرا شود. او دوست دارد همه چیز عالی و کامل و با روش خودش انجام شود. بنابراین ممکن است زیاد از مرد انتقاد کند که چرا کارها را به روش او انجام نمی‌دهد.

مرد را کنترل می‌کنند

مرد وقتی با یک زن موفق وارد رابطه می‌شود، ممکن است مدام حس کند که در حال کنترل شدن است. انگار کسی با ذره بین تمام اعمال، رفتار و حرف‌هایش را بررسی و کنترل می‌کند. این احساسات، مرد را از موفقیت زن می‌ترساند یا او را ناراحت و عصبی می‌کند.

مغرور هستند

برخی از خانم‌ها موفق، غرور بیش از حد دارند و زیاد به خودشان افتخار می‌کنند. آنها مرد را نمی‌بینند و ارزش وجودی او را نادیده می‌گیرند. این زنان خودشان را برتر از مرد می‌بینند. این موضوع مرد را اذیت می‌کند، چرا که ذات و طبیعت او می‌خواهد بالاتر از زن باشد و یا می‌خواهد زن قدرتش را ببیند اما چون زن نمی‌بیند، مرد احساس کم بودن می‌کند.

چه کار کنم مرد من از موفقیتم نترسد و از من حمایت کند؟


خودتان هم از او حمایت کنید

برای اینکه حمایت دریافت کنید، خودتان هم باید از مردتان حمایت کنید. حتی اگر تلاش‌هایش کم است یا به نظر شما اهداف و آرزوهایش مسخره یا دست‌نیافتنی است هم از او حمایت کنید و در کنارش باشید تا رشد کند. با این کار، او هم متقابلا از شما حمایت خواهد کرد.

  70 پیام تبریک تولد عاشقانه (پیامک تولد مبارک خاص و زیبا)

قدرت‌نمایی نکنید

این که شما در شغل‌تان یا درفعالیت‌هایی که انجام می‌دهید موفق هستید، دلیل بر این نیست که قدرت و ارزشمندی مردتان را نادیده بگیرید و او را زیر سوال ببرید. قدرت و ارزشمندی شما در جایگاه خود است اما مرد هم ارزشمندی خاص خودش را دارد. مغرور نباشید. به خودتان افتخار کنید اما نه تا حدی که ارزشمندی دیگران را فراموش کنید. اعتماد به نفس داشته باشید اما تا حد لازم و نه بیشتر که برایتان مشکل‌ساز باشد. اگر شما ارزش مرد را پایین بیاورید و او را کمتر ببینید، او هم برای بدست آوردن ارزش خود و مردانگی‌اش با شما وارد جنگ می‌شود و ممکن است با تحقیر کردن شما یا مانع‌تراشی کردن برای شما برای نرسیدن به موفقیت، بخواهد مقابله به مثل کند. پس حواس‌تان باشد که قدرت‌نمایی نکنید.

به او امکان رشد کردن را بدهید

مانع او نشوید، بلکه او را تشویق کنید تا رشد کند. اگر با هم رشد کنید و تقریبا هم سطح باشید، دیگر هیچ جنگی بر سر قدرت بین شما و شریک عاطفی‌تان به وجود نخواهد آمد و او هم در کنار شما احساس کمبود نخواهد کرد.

اعتماد به نفسش را تقویت کنید

طوری برخورد نکنید که انگار او چیزی نمی‌داند یا نمی‌تواند کارها را به تنهایی انجام بدهد. روش خودتان را به او تحمیل نکنید و روش‌های او را هم ببینید و بپذیرید. قرار نیست همه افراد با روش‌های شما کار کنند یا زندگی‌شان را پیش ببرند. روش‌های مختلفی برای انجام کارها وجود دارد که هر کدام‌شان هم می‌تواند صحیح باشد. پس با پذیرفتن و تایید کردن روش‌ها و دیدگاه‌های او، اعتماد به نفسش را تقویت کنید.

کمال‌گرا نباشید

هر انسانی ممکن است خطا و اشتباه کند. کمال‌گرا نباشید و انتظار نداشته باشید که همه چیز عالی پیش برود. اگر او اشتباهی انجام می‌دهد، فورا واکنش افراطی نشان ندهید.

چگونه در کنار زن موفق، حس کم بودن نداشته باشم؟


درباره احساس ناامنی‌تان با شریک عاطفی‌تان صحبت کنید

خجالت نکشید و درباره احساس ناامنی و ترس‌هایتان با شریک عاطفی‌تان صحبت کنید. صحبت کردن درباره این موضوع هم باعث می‌شود ذهن‌تان تخلیه شود و هم باعث می‌شود او شما را بیشتر درک کند و کمک‌تان کند که بر این ترس‌ها غلبه کنید. از او کمک بخواهید تا بیشتر رشد و پیشرفت کنید تا احساس شکست خوردگی در کنار او نداشته باشید.

او رقیب شما نیست

او را به عنوان یک رقیب نبینید، او شریک عاطفی شما است. قرار نیست با او رقابت کنید و ببینید کدام یک از شما موفق می‌شود و یا چه کسی زودتر به اهدافش می‌رسد. مسائل شغلی را وارد مسائل شخصی رابطه‌تان نکنید.

از او یاد بگیرید

اشکالی ندارد که از شریک عاطفی‌تان چیزهای مفیدی را یاد بگیرید. ببینید او چگونه موفق می‌شود؟ راز موفقیتش چیست؟ شما هم سعی کنید به کمک او بیشتر موفق شوید تا احساس کمبود هم در کنار او نداشته باشید.

  از یه پسر خوشم اومده چطور بهش بفهمونم؟

خودتان را با او مقایسه نکنید

حتی اگر با هم همکار هستید، شرایط شغلی، شخصیتی و اهداف و آرزوهایتان با هم فرق می‌کند. درست نیست که خودتان را با او مقایسه کنید. قرار نیست با هم رقابت کنید. قرار است با هم در رابطه عاطفی باشید.

مردانه رفتار کنید

از او حمایت کنید، به او کمک کنید، در شرایط سخت در کنارش باشید، قرارهای ملاقات را بیشتر شما تعیین کنید، رابطه را هدایت کنید و… قرار نیست به خاطر موفق بودن شریک عاطفی‌تان، رفتارهای مردانه‌تان را کنار بگذارید.

با هم تفریح کنید

برای اینکه به شریک عاطفی‌تان بیشتر نزدیک شوید و صمیمیت بین‌تان را افزایش دهید، گاهی با هم تفریح کنید و فعالیت‌های مشترک انجام دهید. مثلا آخر هفته‌ها که هر دوتان فرصت بیرون رفتن و تفریح کردن دارید، با هم تصمیم بگیرید که چه کار کنید تا روز خوبی با هم داشته باشید.

به ظاهر خودتان اهمیت بدهید

اگر می‌خواهید در کنار شریک عاطفی موفق‌تان احساس کمبود نداشته باشید یا در جمع‌هایی که با هم می‌روید حس خوبی داشته باشید، علاوه بر اینکه باید سایر راهکارها را انجام دهید تا از درون عزت نفس بیشتری داشته باشید، بلکه باید در کنار آن به ظاهرتان هم اهمیت بدهید. خوب لباس بپوشید و مرتب و منظم و تمیز باشید.

زندگی مستقل خودتان را داشته باشید

علاوه بر اینکه رابطه عاطفی‌تان را مدیریت می‌کنید، باید زندگی شخصی خودتان را هم داشته باشید. از این طریق می‌توانید احساس خودارزشمندی و اعتماد به نفس‌تان را تقویت کنید. شاغل باشید، فعالیت‌هایی که دوست دارید را انجام دهید و در کل در زندگی‌تان فعال باشید.

برای آینده‌تان برنامه‌ریزی داشته باشید

برنامه‌ریزی کنید و هدفمند باشید. داشتن زندگی هدفمند به شما کمک می‌کند اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید و موفق‌تر عمل کنید.

از روانشناس کمک بگیرید

اگر می‌خواهید شما هم مثل شریک عاطفی‌تان موفق و هدفمند باشید و رابطه خوبی با او داشته باشید، می‌توانید از روانشناسان همیارِ عشق کمک بگیرید تا به شما کمک کنند به رشد شخصیتی برسید.

سخن پایانی

برخی از مردان از موفقیت شریک عاطفی‌شان می‌ترسند و احساس ضعف پیدا می‌کنند. حس می‌کنند وقتی زن موفق می‌شود، مردانگی‌شان کاهش پیدا می‌کند. اگر مرد هم در کنار زن رشد کند و به موفقیت نزدیک شود، این حس را نخواهد داشت. به علاوه نباید زن و مرد در رابطه با هم رقابت کنند. آنها با هم همکار نیستند، بلکه شریک عاطفی هستند. موفقیت هر کدام‌شان در زندگی، به خودشان مربوط است و نباید اجازه بدهند که در رابطه‌شان تاثیر بگذارد. اگر با خانم موفقی در رابطه هستید و در ارتباط با او مشکلاتی دارید یا احساس کمبود می‌کنید، می‌توانید با مشاوران همیارِ عشق مشورت کنید.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

درمان شناختی رفتاری CBT

درمان شناختی رفتاری (CBT)

احتمالا تاکنون نام CBT را شنیده‌اید، اما شاید دقیقا ندانید CBT چیست و چه کاربردهایی دارد. CBT مخفف Cognitive Behavioral Therapy به معنای درمان شناختی رفتاری است که یکی از

مطالعه»