همسرم دائم از عشق قبلی‌اش حرف میزنه (آیا همسرم هنوز به نامزد سابقش فکر میکنه؟)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

همسرم دائم از عشق قبلی‌اش حرف میزنه (آیا همسرم هنوز به نامزد سابقش فکر میکنه؟)

«همسرم مدام درباره عشق قبلی‌اش حرف میزنه»، « شوهرم منو با عشق سابقش مقایسه میکنه»، «همسرم هنوز عشق اولش رو فراموش نکرده» آیا در ذهن شما هم این جملات وجود دارد و نگران هستید اینکه همسرتان از عشق قبلی‌اش حرف می‌زند، نشان‌دهنده این باشد که هنوز او را فراموش نکرده است؟ اگر جواب‌تان مثبت است، این مقاله را تا آخر مطالعه کنید تا به پاسخ سوالات‌تان برسید و بدانید که در این شرایط چه کاری باید انجام دهید.

نشانه‌های اینکه همسرتان هنوز عشق قبلی‌اش را فراموش نکرده است


شاید همسرتان برای تسکین دادن و آرام کردن شما بعد از حرف‌هایش بگوید که از دوست پسر قبلی‌اش متنفر است، اصلا به او فکر نمی‌کند یا شروع به تعریف کردن از شما بکند و بگوید که شما عشق اول و آخرش هستید اما آیا این حقیقت دارد و چیزی است که در ذهنش است؟ بیایید با هم نشانه‌ها را بررسی کنیم:

همسرتان هنوز وسایل و هدایای عشق قبلی‌اش را نزد خود نگه داشته است

اگر همسرتان هنوز وسایل و هدایای آن شخص را دارد، احتمالش وجود دارد که هنوز هم به او فکر می‌کند. شاید بگوید که موفق نشده هدایا را به او پس بدهد و برای همین هنوز نزد خود دارد اما این دلیل قانع‌کننده‌ای نیست چون حتی اگر موفق نشده هدایا را پس بدهد، می‌توانست آنها را دور بیندازد اما اگر این کار نکرده، می‌تواند شک‌برانگیز باشد.

مدام خاطرات‌شان را مرور و بازگو می‌کند

به عنوان مثال می‌گوید:«یادم میاد وقتی من و زهرا رفته بودیم شمال، خیلی خوش گذشت. با هم رفتیم جنگل و بازی کردیم و…» اگر او مدام خاطرات‌شان را مرور و بازگو می‌کند،  می‌تواند یک نشانه و زنگ خطر باشد.

در مورد او صحبت می‌کند و از او تعریف می‌کند

ممکن است همسرتان از نامزد سابقش تعریف و تمجید کند یا در مورد خصوصیات ظاهری و شخصیتی‌اش حرف بزند که این هم یکی از نشانه‌ها است چون بیانگر این است که او هنوز به عشق قبلی‌اش فکر میکند که در مورد آن صحبت می‌کند. البته دلایل دیگری مثل تحریک کردن حسادت یا جلب توجه شما هم می‌تواند علت این رفتار و حرف‌ها باشد.

شما را به جاهایی می‌برد که قبلا با نامزد قبلی‌اش رفته است

اگر می‌دانید که قبلا با شریک عاطفی قبلی‌اش به چه جاهایی رفته است و حالا شما را هم دقیقا به همان مکان‌ها می‌برد، می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که هنوز عشق قبلی‌اش را فراموش نکرده است و به همان مکان‌ها می‌رود تا تجدید خاطره شود.

  آیا می‌توانم شخصیت و رفتار شریک عاطفی‌ام را تغییر دهم؟

او ناراحت می‌شود وقتی متوجه می‌شود که عشق قبلی‌اش با شخص دیگری وارد رابطه شده یا ازدواج کرده است

برایش مهم است که شریک عاطفی‌اش چه کار می‌کند و آیا در رابطه است یا خیر و اگر متوجه شود که وارد رابطه با شخص دیگری شده است، به شدت بهم می‌ریزد.

هنوز با او در ارتباط است

اگر منافع مشترکی بین‌شان وجود ندارد لزومی ندارد که با عشق قبلی‌اش در ارتباط باشد. منظور از منافع مشترک مواردی مثل فرزند است که باید به خاطر آن هنوز هم با هم در ارتباط باشند. اگر او با وجود نبود منافع مشترک با عشقش صحبت می‌کند یا حتی او را می‌بیند، می‌تواند یکی از نشانه‌های مهم باشد. البته اگر مثلا در یک محل کار می‌کنند او  نمی‌تواند با آن فرد در ارتباط نباشد اما اگر هیچ گونه اشتراکاتی بین‌شان نیست اما هنوز شماره‌اش را دارد و با هم صحبت می‌کنند، نشانه خوبی نیست.

همسرتان شما را با آن فرد مقایسه می‌کند

همسرتان شما را با عشق قبلی‌اش مقایسه می‌کند، مثلا می‌گوید:«اون این کار رو اینطوری و بهتر انجام می‌داد.» یا «اگه او بود این لباس بیشتر بهش می‌اومد.»

دقت داشته باشید که فقط یک نشانه نمی‌تواند ثابت کند که او هنوز به عشق قبلی‌اش فکر می‌کند چون همان طور که اشاره کردیم، ممکن است به دلیل تحریک کردن حسادت و یا جلب توجه کردن شما باشد و یا به دلیل اینکه او خشمی نسبت به شما دارد و به این شکل می‌خواهد شما را اذیت کند یا خشمش را تخلیه کند. در صورتی که چندین نشانه با هم وجود داشت، می‌توان گفت که او هنوز به فکر عشق قبلی‌اش است. پس زود دست به تشخیص یا قضاوت نزنید.

همسرم در مورد دوست دختر/پسر سابقش حرف می‌زند. چه کار کنم؟


چند بار صحبت کرده است؟

بسیار مهم است که در ذهن‌تان به این سوال جواب دهید که همسرتان چند بار در این مورد صحبت کرده است؟ اگر یک یا دو بار پیش آمده مشکلی نیست. سعی کنید احساسات یا حسادت‌تان را کنترل کنید و جدی نگیرید. همه ما ممکن است گاهی به یاد گذشته بیفتیم و چیزهایی را در مورد گذشته بیان کنیم اما منظور خاصی نداریم اما اگر همیشه یا به صورت مداوم در مورد گذشته صحبت کنیم، باید این موضوع جدی گرفته شود. در مورد همسرتان هم همین موضوع صدق می‌کند.

  با همسر خجالتی چه کنیم؟ (چه برخوردی با همسر خجالتی‌ام داشته باشم؟)

در مورد این موضوع با او صحبت کنید

در فضایی آرام و در شرایط مناسب با لحنی خوب در این مورد با او صحبت کنید و بگویید که این سوال که او چرا در مورد شریک عاطفی قبلی‌اش صحبت می‌کند ذهن‌تان را درگیر کرده است. از او بخواهید که به این سوال یک جواب صادقانه بدهد و شما را از نگرانی در بیاورد. به او بگویید که از این صحبت‌هایش احساس ناراحتی و نگرانی دارید و برایتان خوشایند نیست.

او چگونه به نگرانی‌تان پاسخ می‌دهد؟

واکنش و پاسخ او به حرف‌ها و نگرانی‌های شما هم تعیین می‌کند که او چقدر نسبت به ارتباط با شما متعهد است و چقدر به شما علاقه دارد. مثلا اگر نگرانی‌تان را مسخره کند یا پاسخی ندهد یا شما را متهم کند که به او اعتماد ندارید، نشانه خوبی نیست اما اگر سعی کرد شما را آرام کند و با حرف‌های محبت‌آمیز باعث شود که بیشتر به او اعتماد کنید، می‌توان گفت او منظور خاصی از زدن این حرف‌ها نداشته و احتمالا دیگر این موضوع را تکرار نخواهد کرد.

در مورد ارتباط‌تان با همسرتان صحبت کنید

حالا باید نگرانی‌تان را نسبت به ارتباط‌تان بیان کنید یعنی از او بپرسید که آیا نیازهایش در ارتباط با شما برطرف می‌شود؟ آیا به شما علاقه دارد یا از چیزی سرد شده است؟ به نظرش کیفیت ارتباط‌تان خوب است و یا نیاز به اصلاح دارد؟ اگر او نسبت به ارتباط با شما متعهد و علاقه‌مند باشد، پس به سمت خیانت کردن یا فکر کردن به گذشته نخواهد رفت. بنابراین ضروری است که دیدگاه و نظرش را در مورد ارتباط‌تان بدانید.

به خودتان یادآوری کنید که او شما را انتخاب کرده است

اگر شک دارید که نکند همسرتان دلش می‌خواهد با دوست پسر/دختر خود ازدواج کند و زیر یک سقف باشد، به خودتان یادآوری کنید که او شما را انتخاب کرده است پس به احتمال زیاد آن عشقی که نسبت به شما دارد، نسبت به شریک عاطفی قبلی‌اش نخواهد داشت.

او را چک نکنید

شاید به ذهن‌تان خور کند که فالورهای همسرتان را چک کنید یا هر روز صفحه شریک عاطفی قبلی‌اش را چک کنید و ببینید آیا همسرتان عکس‌هایش را لایک می‌کند یا خیر یا شاید به ذهن‌تان برسد لیست شماره‌های همسرتان را چک کنید و ببینید آیا او هنوز شماره او را دارد یا خیر. اما این کارها را نکنید. چک کردن همسرتان نتیجه‌ای جز استرس و اضطراب و دعوا با همسرتان برای شما به دنبال نخواهد داشت. اگر به او شک دارید، بهتر است با گفتگو شک‌تان را برطرف کنید یا با مشاور درباره اعتمادسازی در رابطه و زندگی مشترک صحبت کنید و راهکارهایی که به شما داده می‌شود را اجرا کنید.

  کی و چطور یک نامزدی بد را پایان دهیم؟

به بچه‌ها چیزی نگویید

برخی از افراد این اشتباه را می‌کنند و در مورد این موضوع با بچه‌ها درد و دل می‌کنند یا برای اینکه برای خود تیم تشکیل بدهند و بر علیه همسرشان حرکت کنند، با بچه‌ها صحبت می‌کنند. هرگز این کار را نکنید. نیاز نیست فرزندان در مورد خیانت یا سایر مشکلات پدر و مادرشان چیزی بدانند چون آسیب شدیدی می‌بینند و این آسیب‌ها روی زندگی آینده و ارتباطات آینده‌شان هم تاثیر منفی خواهد گذاشت. مشکلات شما و همسرتان فقط به شما مربوط است. به خاطر داشته باشید که هرگز پیش بچه‌ها در مورد مشکلات حتی صحبت هم نکنید.

از زوج درمانگر کمک بگیرید

اگر با گفتگو با همسرتان این مشکل حل نشد، توصیه می‌کنیم با زوج درمانگران همیار عشق مشورت کنید تا شک و بدبینی تان برطرف شود و بدانید که با این مشکل چه کار باید بکنید.

سخن پایانی

یکی از کابوس‌های افراد این است که همسرشان درباره گذشته خود و ارتباطی که با نامزد قبلی خود داشته است صحبت کنند. این مشکل دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد که یکی از آنها این است که فرد هنوز به فکر گذشته و شریک عاطفی قبلی خود است. در این صورت باید با همسرتان گفتگو کنید و نگرانی و ناراحتی‌تان را بیان کنید. احساسات‌تان را کنترل کنید و دعوا و یا بی‌احترامی نکنید. با بچه‌ها این مشکل را در میان نگذارید و اجازه ندهید چیزی از این موضوع متوجه شوند چون آسیب خواهند دید. چک کردن و کنترل کردن همسرتان را فراموش کنید چون نتایج خوبی به دنبال ندارد و اوضاع را بدتر می‌کند. در صورتی که با گفتگو با همسرتان این مشکل حل نشد، می‌توانید با زوج درمانگران همیار عشق مشورت کنید.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط