همیار عشق

شوهر کم حرف (شوهرم با من حرف نمی‌زند)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

شوهر کم حرف (شوهرم با من حرف نمی‌زند)

برخی از افراد شکایت می‌کنند از اینکه شوهرشان بسیار کم حرف است و اصلا نمی‌شود با او صحبت کرد. کم حرف بودن دلایل مختلفی دارد، برخی از مردان به دلیل درونگرا بودن کلا اهل صحبت کردن نیستند و بعضی از مردان به دلیل تربیت خانوادگی و یا مشکلات زندگی مشترک حرف زیادی برای گفتن با همسرشان ندارند. همه این موارد باعث کم حرفی مرد می‌شود. اما چگونه می‌توان این مشکل را حل کرد و با شوهر ارتباط خوب و موثری برقرار کرد؟ به همه این موارد در این مقاله می‌پردازیم.

 

 

چرا شوهرم کم حرف است؟


خودش را در زندگی‌تان مهم نمی‌داند

شاید به دلیل بی‌توجهی‌های شما به او و یا مشکلاتی که بین‌تان وجود دارد، او احساس می‌کند که برایتان مهم نیست. به همین دلیل ترجیح می‌دهد سکوت کند و کمتر صحبت کند. یا ممکن است به این دلیل باشد که شما اغلب نظرات یا حرف‌هایش را مسخره کردید و یا جدی نگرفتید یا قبول نکردید، این کار به صورت مداوم به شوهرتان این احساس را می‌دهد که حرف‌ها یا نظراتش برای شما مهم نیست و مسلما دیگر ترجیح خواهد داد صحبت نکند یا نظری ندهد و خودش را کنار بکشد.

درونگرا است

افراد درونگرا اغلب کم حرف هستند و بیشتر دوست دارند تنها باشند، ممکن است در همه جمع‌ها شرکت نکنند و فقط دوست داشته باشند با افراد خاصی معاشرت کنند. احتمالا هر حرفی را به زبان نمی‌آورند و فقط در گفتگوهایی شرکت می‌کنند که نتیجه و هدفی داشته باشد. این افراد کارهای بیهوده انجام نمی‌دهند. درونگرایی یک مشکل  یا اختلال شخصیتی نیست، بلکه یک نوع تیپ شخصیتی است. متاسفانه در جهان، درونگرایی یک مشکل فرض می‌‎شود و افراد بیشتر برونگرایی را می‌پسندند.

  چاقی بعد از ازدواج: علت و پیشگیری

از احساسات خود مطمئن نیست

گاهی افراد از ازدواج‌شان پشیمان می‌شوند و نسبت به احساسات‌شان شک و تردید پیدا می‌کنند و اطمینان خاطر را از دست می‌دهند. پشیمان شدن از ازدواج و از دست دادن احساسات نسبت به همسر، می‌تواند باعث کم حرف شدن شوهر شود.

اگر شما بچه می‌خواهید اما او آمادگی ندارد، با اصرارهای شما ممکن است کم حرف شود

گاهی اوقات بحث و دعوا درباره بچه‌دار شدن یا نشدن می‌تواند باعث کم حرف شدن شوهر شود. اگر شوهرتان بچه نخواهد اما شما مدام برای آن اصرار کنید باعث می‌شود به تدریج کم حرف شود مخصوصا اگر همه حرف‌هایتان درباره بچه باشد و صحبت دیگری با هم نداشته باشید.

خیانت کردن

افرادی که خیانت می‌کنند، ممکن است دیگر حرفی با همسرشان نداشته باشند بزنند و یا از رابطه سرد شوند و دوری کنند. خیانت باعث می‌شود زوجین از هم فاصله بگیرند و اولویت‌شان فرد دیگری باشد.

تمرکزش کامل بر روی خودش و کارها و اهدافش است

اگر شوهرتان کاملا روی خودش، کارهایش و اهدافش تمرکز کند، وقت کمی برای شما بگذارد و تمام حواسش به مشغله‌هایش باشد، مشخص است که دیگر نه حرفی برای گفتن خواهد داشت و نه وقتی برای گذاشتن برای شما. بنابراین ارتباط سرد می‌شود.

تفاوت‌های مردان و زنان در نحوه ارتباط برقرار کردن با یکدیگر


زنان بیشتر اهل صحبت کردن هستند

این یک حقیقت و نتیجه‌گیری علمی است که زنان بیشتر اهل صحبت کردن با یکدیگر هستند. مردان بیشتر چیزها را در خودشان نگه میدارند و بیان نمی‌کنند، مخصوصا زمانی که در سختی باشند و یا مشکلی در زندگی یا کارشان داشته باشند، بیشتر کم حرف شده و در غار تنهایی‌شان فرو می‌روند. زنان برعکس هرچقدر در سختی و شرایط بدی باشند یا ناراحت باشند، بیشتر علاقه‌مند به صحبت کردن و درد و دل کردن می‌شوند. بنابراین در کل زنان بیشتر اهل گفتگو هستند و دوست دارند مشکلات را با صحبت کردن حل کنند اما مردان مشکلات را در تنهایی خودشان حل می‌کنند.

مردان مکالمات با هدف را دنبال می‌کنند

زنان دوست دارند صحبت کنند، درباره همه چیز، حتی اگر مکالمه‌شان هدف خاصی به دنبال نداشته باشد، اما مردان دوست دارند درباره موضوعاتی صحبت کنند که هدف خاصی را دنبال می‌کند. به عنوان مثال زنان درباره افراد دیگر محله‌شان یا موضوعات سطحی و کم اهمیت صحبت می‌کنند اما مردان خیر، به خاطر اینکه این موضوعات هدفمند نیستند و صرفا جهت سرگرمی هستند، اما مردان علاقه‌مند هستند درباره کارشان زیاد صحبت کنند چون یک هدف خاصی را به دنبال دارد. در زمانی حل مشکلات نیز، مردان به دنبال گفتگوی هدفمند هستند و باید از هر صحبتی به نتیجه‌ای برسند و به دنبال حاشیه‌سازی نیستند. ناآگاهی از همین موضوع باعث می‌شود خانم طولانی صحبت کند و آقا خسته شود یا دیگر گوش ندهد و یا آقا بسیار رک و پوست کنده صحبت کند و خانم ناراحت شود و فکر کند که شوهرش می‌خواهد او را ناراحت یا عصبانی کند.

  راه‌های کنار آمدن با هوو (چطور با زن دوم شوهرم کنار بیام؟)

مردان کوتاه صحبت می‌کنند

همان طور که گفتیم مردان از هر صحبتی به دنبال هدف و نتیجه آن هستند. آنها بسیار کوتاه صحبت می‌کنند تا زود به نتیجه برسند. اگر می‌خواهید مردتان به حرف‌هایتان گوش دهد و یا عمل کند، باید خلاصه صحبت کنید، از گفتن حاشیه‌های طولانی و کم اهمیت بپرهیزید و فورا سراغ نتیجه صحبت بروید.

چگونه شوهرم را تشویق کنم با من صحبت کند؟


زمانی را به صحبت کردن اختصاص دهید که چیزی مزاحمت ایجاد نکند

زمانی که شوهرتان در حال تماشا کردن تلویزیون است، زمانی که در حال کار کردن است و… در این زمان‌ها، شرایط مناسب برای صحبت کردن نیست چون حواس و تمرکز او به کار دیگری است و نه به صحبت‌های شما. پس بهتر است در شرایطی صحبت کنید که کار مهمی را انجام نمی‌دهد و می‌تواند تمام و کمال به صحبت‌های شما توجه کند. چون ذهن مردان می‌تواند بر روی یک چیز تمرکز کند. بنابراین در حین صحبت کردن نباید مردتان در حال انجام کار دیگری باشد.

به شخصیتش توهین نکنید

در حین صحبت کردن، از نیش و کنایه زدن به اوف تحقیر کردن و یا زیر سوال بردن شخصیتش خودداری کنید. اگر می‌خواهید از او انتقاد کنید، نباید با بی‌احترامی این کار را انجام دهید، بلکه با رعایت احترام، فقط احساسات‌تان را درباره رفتار او بیان کنید و به شخصیتش حمله نکنید. به عنوان مثال نگویید:«چرا اینقدر تنبلی و بهم کمک نمی‌کنی!» بگویید:«ممنون میشم اگه به من تو ظرف شستن کمک کنی عزیزم.» یا «وقتی بهم در کارهای خانه کمک می‌کنی، حس خوشبختی و حمایت می‌کنم چون میدونم تو یه جنتلمن واقعی هستی.» با این جملات می‌توانید او را تشویق به کارهای درست کنید.

به شوهرتان احساس قهرمان و مرد بودن بدهید

به جای تحقیر کردن او و یا گوش ندادن و بی‌احترامی کردن به نظراتش، به شوهرتان احساس قهرمان و مرد بودن بدهید. اعتماد به نفسش را تقویت کنید و ثابت کنید که او مرد زندگی شما است و می‌توانید به او تکیه کنید. حتی اگر یک سری کارها را اشتباه انجام می‌دهد و یا به روش شما انجام نمی‌دهد، با تایید کردن و احترام گذاشتن به او، می‌توانید کم کم او را اصلاح کنید یا روش او را بپذیرید چون قرار نیست همه به روش شما کارها را انجام دهند.

  مردها از زن‌ها چه انتظاراتی دارن ؟

با هم کارهای لذت‌بخش مشترک انجام دهید

با بهبود رابطه عاطفی و زندگی مشترک‌تان، عشق بین‌تان هم بیشترمی‌شود و باعث می‌شود شوهرتان بیشتر و صمیمی‌تر با شما صحبت کند. یکی از کارهایی که به بهبود رابطه‌تان کمک می‌کند، انجام دادن کارهای مشترک لذت‌بخش است. به عنوان مثال با هم دوچرخه‌سواری کنید، با هم کتاب بخوانید، ورزش کنید و یا فوتبال بازی کنید و… حتی اگر یک سری کارها را دوست ندارید اما گاهی به خاطر همسرتان آن را انجام دهید.

زبان عشق او را پیدا کنید

آیا او کلامی به شما ابراز علاقه می‌کند؟ رفتاری؟ با هدیه دادن و یا با کمک کردن به شما؟ سعی کنید از زبان عشق او استفاده کنید تا با او ارتباط خوب و صمیمانه‌ای برقرار کنید.

وقتی حرف‌تان را می‌زنید، همان لحظه از او جواب یا واکنش خاصی نخواهید

مردان به گونه‌ای نیستند که به سرعت جواب بدهند، بلکه ذهن‌شان مدتی را برای تجزیه و تحلیل کردن و جواب دادن می‌خواهد و زمان می‌برد. این تفاوت‌ها را بشناسید تا بهتر شوهرتان را درک کنید و انتظارات درستی از او داشته باشید.

وقتی به حرف‌هایتان گوش می‌دهد از او تشکر کنید

تشکر و قدردانی کردن از او، باعث می‌شود او بیشتر انگیزه بگیرد صحبت کند و به حرف‌هایتان گوش بدهد. از او تشکر کنید که وقتش را به شما اختصاص می‌دهد و گوش می‌کند.

از زوج درمانگر کمک بگیرید

اگر با این راهکارها و اصلاح کردن اشتباهات‌تان در ارتباط با همسرتان، این مشکل حل نشد، توصیه می‌کنیم از زوج درمانگران همیار عشق کمک بگیرید تا این موضوع بررسی شود و راهکارهای تخصصی به شما داده شود.

سخن پایانی

برخی از مردان از لحاظ شخصیتی کم حرف هستند و یا گاهی به دلیل مشکلات زندگی مشترک و یا مسائل دیگر کم حرف می‌شوند. در انتهای این مقاله توضیح دادیم که چگونه با شوهرتان ارتباط خوبی را برقرار کنید که او هم همکاری کند و بیشتر با شما صحبت کند. توهین، زیر سوال بردن شخصیت او، بی‌احترامی کردن به او و… ممنوع است، بلکه بهتر است در شرایط مناسب با او صحبت کنید، کوتاه و مختصر و هدفمند صحبت کنید و همچنین زمانی که به حرف‌هایتان گوش می‌دهد، برای اینکه به او انگیزه بیشتری بدهید، از او بابت گوش شنوایش و وقتی که می‌گذارد تشکر کنید. در صورتی که مشکل حادتر از این است که با این راهکارها حل شود، می‌توانید در این خصوص از زوج درمانگران همیار عشق کمک بگیرید.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط