حساسیت شوهر به حجاب (گیر دادن شوهر به پوشش و حجاب)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

حساسیت شوهر به حجاب (گیر دادن شوهر به پوشش و حجاب)

برخی از مردان روی حجاب همسران‌شان بسیار حساس هستند و گیر می‌دهند. این افراد بسیار متعصب و غیرتی هستند. البته این غیرت و تعصب ناسالم است چون طرف مقابل را اذیت و محدود می‌کند و تاثیر منفی روی زندگی مشترک و رابطه عاطفی زوجین می‌گذارد. در این مقاله به دلایل غیرت و تعصب بی جا روی حجاب همسر می‌پردازیم و توضیح می‌دهیم که چگونه این رفتار را متعادل‌تر کنیم و کنار بگذاریم و چگونه با شوهری که گیر می‌دهد، برخورد کنیم؟

دلایل گیر دادن شوهر به حجاب


غیرتی بودن زیاد

برخی از افراد به دلیل ترس از دست دادن یا حساسیت هایشان، به شدت غیرتی هستند. این غیرت ناسالم، می‌تواند تبدیل به کنترل‌گری و محدود کردن همسر شود. یکی از حساسیت‌های این مردان، می‌تواند گیر دادن به حجاب باشد.

می‌خواهد همسرش شبیه خانواده‌اش باشد

اگر خانواده شوهر بسیار با حجاب و مذهبی باشند اما همسرش این گونه نباشد، همین موضوع شاید باعث شود که او بخواهد همسرش را تغییر دهد و شبیه خانواده‌اش کند. به همین دلیل شاید بسیار زیاد به حجاب او گیر دهد و محدودش کند.

خانواده‌اش همسرش را قبول نمی‌کنند

گاهی خانواده‌ها قبول نمی‌کنند که عروس‌شان مثل خودشان نباشد یا آزاد باشد، به همین دلیل به او گیر می‌دهند یا شوهر را مسئول می‌کنند که همسرش را تغییر دهد و شبیه خانواده‌اش کند.

ترس از دست دادن

برخی از افراد گمان می‌کنند که اگر همسرشان کمی آزادتر باشد، ممکن است افراد دیگر به او جذب شوند و همسرشان را از دست بدهند. به همین دلیل برای اینکه همسرشان فقط برای خودشان باشد، ترجیح می‌دهند او را محدود کنند و گیر بدهند. این افراد اکثرا می‌گویند:«زیبایی‌های تو فقط باید برای من باشه. نباید آرایش کنی. نباید مانتو و لباس خوشگل بپوشی. باید با حجاب باشی و خوشگلیات فقط برای منه.»

چگونه گیر دادن‌ها و غیرتی بودن زیاد را کنترل کنیم؟


طبق احساسات‌تان رفتار نکنید

اگر احساسات‌تان می‌گوید به همسرت گیر بده، محدودش کن و… نباید این کار را بکنید. این سوال را از خودتان بپرسید که «با محدود کردن همسرم یا گیر دادن بهش، او چه احساسی نسبت به رفتارهای من خواهد داشت؟ و آیا من خوشم میاد اون بهم اینقدر گیر بده یا بخواد منو تغییر بده؟» اگر به این نتیجه رسیدید که رفتارها یا حرف‌هایتان تاثیر منفی روی همسرتان خواهد گذاشت و دلش را می‌شکند، این کار را نکنید. شما می‌توانید رفتارهایتان را کنترل کنید و طبق احساسات و افکار اشتباه‌تان رفتار نکنید. پس سعی کنید کنترل کافی روی رفتارهایتان داشته باشید.

  همسرم کارش رو به من ترجیح میده (چه کار کنم همسرم بیشتر از کارش بهم اهمیت بده؟)

به همسرتان اعتماد داشته باشید

درست است که هرچقدر همسرتان را دوست داشته باشید، آسیب‌پذیرتر و غیرتی‌تر می‌شوید اما این را بدانید که باید به همسرتان اعتماد داشته باشید و او را بزرگ و بالغ بدانید. اگر ترس از دست دادن دارید یا می‌ترسید اگر کمی آرایش کند یا کمی روسری‌اش عقب بیفتد، ممکن است دیگران جذب او شوند، به همسرتان اعتماد داشته باشید و بدانید که هر اتفاقی هم که بیفتد و هر کسی هم که بخواهد با او وارد رابطه شود، او زیر بار نخواهد رفت و  می‌داند که باید متعهد باشد.

اعتماد به نفس‌تان را تقویت کنید

افرادی که ترس از دست دادن دارند و فکر می‌کنند برای همسرشان کافی نیستند، غیرت و تعصبات زیادی دارند تا بتوانند طرف مقابل‌شان را در کنار خودشان حفظ کنند. بنابراین تقویت کردن اعتماد به نفس و عزت نفس‌تان، بسیار به شما کمک می‌کند تا این تعصبات و ترس‌هایتان را کنار بگذارید و احساس امنیت بیشتری در رابطه داشته باشید.

زخم‌ها و حساسیت‌هایتان را درمان کنید

اگر به دلیل رابطه یا ازدواج گذشته‌تان است که به شدت تعصب دارید و حساس هستید چون در رابطه قبلی به دلیل آزادگذاری افراطی، خیانت دیدید، حالا به جای حساس شدن روی رابطه و ازدواج فعلی و خراب کردن آن، به دنبال درمان زخم‌ها و حساسیت‌هایتان باشید. می‌توانید در این راه با مشاوران همیار عشق صحبت کنید و این موارد را از ریشه درمان کنید تا در رابطه فعلی، شما و همسرتان را اذیت نکند.

به خودتان اعتماد داشته باشید

فردی که احساس ناامنی می‌کند، درواقع به خودش، جذابیتش و عملکردش در رابطه اعتماد کافی ندارد و خودش را کافی نمی‌داند که احساس می‌کند اگر همسرش حجابش را رعایت نکند، ممکن است شخص دیگری او را جذب کند و همسرش او را ترک کند. بنابراین اعتماد داشتن به خود و کافی دانستن خود، به شما کمک می‌کند که احساس ناامنی در رابطه نداشته باشید.

همسرتان را با خانواده‌تان مقایسه نکنید

اگر همسرتان افراد مذهبی و با حجابی هستند، همسرتان را با خانواده‌تان مقایسه نکنید چون همسرتان در خانواده و محیط دیگری بزرگ شده و شاید خیلی موافق اعتقادات و قوانین سفت و سخت شما نباشد. پس نباید انتظار داشته باشید همسرتان کاملا مثل خانواده‌تان باشد. به علاوه شما از ابتدا همسرتان را دیدید و او را انتخاب کردید، بنابراین می‌دانستید که او شبیه خانواده شما نیست و حالا نمی‌توانید او را به زور تغییر دهید.

  نمک نشناسی شوهر (شوهرم قدرم رو نمیدونه!)

به علایق همسرتان احترام بگذارید

اگر همسرتان دوست دارد لباس‌های زیبا بپوشد و یا آرایش کند و بیرون برود، به علایق فردی‌اش احترام بگذارید مخصوصا اگر خودش می‌داند که پیش افراد غریبه چه حد و حدودی را باید رعایت کند و این کار را می‌کند، دیگر نیاز نیست به او گیر دهید و یا نگران باشید.

با احترام با همسرتان صحبت کنید

اگر واقعا طرز پوشش او شما را اذیت می‌کند، به جای امر و نهی کردن و گیر دادن، در شرایط مناسب با او صحبت کنید و احساسات و نگرانی‌هایتان را در میان بگذارید. مثلا به جای اینکه بگویید:«اینو نپوش، دوست ندارم.» بگویید:«عزیزم بهتر نیست اون یکی مانتو رو بپوشی؟ اون بیشتر بهت میاد.»

با روانشناس صحبت کنید

اگر شما هم فردی با تعصب و غیرت زیاد هستید و به همسرتان گیر می‌دهید که حجابش را رعایت کند و می‌خواهید او را تغییر دهید، توصیه می‌کنیم برای ریشه‌یابی و درمان این مشکل و بهبود زندگی مشترک‌تان، با روانشناسان بالینی همیار عشق صحبت کنید.

چگونه با شوهری که مدام به حجابم گیر می‌دهد، رفتار کنم؟


رفتارهای همسرتان را درست تجزیه و تحلیل کنید

به جای اینکه گارد بگیرید و بگویید:«همسرم کنترل‌گره یا میخواد منو تغییر بده.» سعی کنید نگرانی‌ها و اضطراب‌هایش را درک کنید. دلیل رفتارهایش را درست تجزیه و تحلیل کنید و بد برداشت نکنید. دلایل حسادت و یا گیر دادن‌های زیاد همسرتان را پیدا کنید. وقتی شما این موضوع را بدانید و برداشت درستی از آن داشته باشید، می‌توانید با او همدلی کنید و نگرانی‌هایش را درک کنید.

با همسرتان درباره احساسات و نگرانی‌هایش صحبت کنید

با شوهرتان صحبت کنید که چرا اینقدر نگران است و گیر می‌دهد. سعی کنید با لحن خوب و محترمانه صحبت کنید و نه اینکه دعوا کنید. بعد از اینکه درباره نگرانی‌هایش صحبت کرد، از او بپرسید که چه کاری می‌خواهد که انجام دهید و سپس سعی کنید با هم به توافق برسید، تا حدودی تغییراتی را ایجاد کنید تا او آرام‌تر شود و تا حدودی هم سعی کنید علاقه‌مندی‌های خود را در زمینه پوشش ظاهری خودتان تا حدودی حفظ کنید.

به شوهرتان احساس امنیت بدهید

در قسمت اول مقاله توضیح دادیم که یکی از دلایل گیر دادن‌های زیاد شوهرتان، می‌تواند اعتماد به نفس کم و خود کم بینی باشد. بنابراین برای حل این مشکل، باید به شوهرتان احساس امنیت، احساس باارزش و دوست داشتنی بودن بدهید تا بداند که قرار نیست او را ترک کنید و او برای شما هنوز هم جذاب و دوست داشتنی است.

  شوهرم تو خونه کار نمیکنه (چیکار کنم شوهرم در کارهای خونه بهم کمک کنه؟)

سعی کنید در جمع‌های خانوادگی مثل خانواده او باشید

اگر خانواده او همیشه با حجاب هستند و پوشش سفت و سخت دارند و به همین دلیل است که شوهرتان گیر می‌دهد که رعایت کنید، سعی کنید حداقل در جمع‌‎های خانوادگی‌شان مثل آنها باشید و در جاهایی که آنها نیستند و شما با خانواده خودتان یا همسرتان هستید، هرطور که خودتان دوست دارید و راحت هستید، لباس بپوشید.

حد و مرزها را مشخص کنید

با همسرتان صحبت کنید و مشخص کنید که در چه مواردی نباید دخالت کنید. حد و مرزها را مشخص کنید.

به شوهرتان بگویید که چه احساسی نسبت به رفتارهایش دارید

شاید شوهرتان آگاهی ندارد که گیر دادن‌هایش چقدر برای شما آزاردهنده است و شما را دلشکسته و ناراحت می‌کند. بهتر است درباره این موضوع هم با او صحبت کنید تا بداند. به عنوان مثال بگویید:«وقتی با من اینطوری صحبت می‌کنی، احساس می‌کنم میخوای منو تغییر بدی یا دوستم نداری و میخوای مثل خانواده یا اطرافیانت بشم.» وقتی احساسات‌تان را در میان بگذارید، شاید او برای ناراحت نکردن شما سعی کند تغییر کند.

از زوج درمانگر کمک بگیرید

اگر با توصیه ها و راهکارهای فوق، این مشکل حل نشد، می توانید با زوج درمانگران همیار عشق مشورت کنید و مشکل تان را در میان بگذارید تا راهکارهای موثر برای حل آن و آرام کردن نگرانی های همسرتان به شما داده شود.

سخن پایانی

برخی از مردان به حجاب همسران‌شان گیر می‌دهند و به دلایلی مثل کنترل گر بودن، داشتن حساسیت، غیرت و تعصب زیاد این رفتار را نشان می‌دهند. اگر شما هم مردی هستید که بیش از حد به همسرتان گیر می‌دهید و به همین دلیل زندگی مشترک‌تان با مشکلاتی مواجه شده است یا همسرتان از شما سرد شده است، به جای ادامه دادن این رفتار مخرب، می‌توانید با روانشناسان همیار عشق صحبت کنید تا این موضوع ریشه‌یابی و حل شود. اگر شما یک خانم هستید و همسرتان چنین فردی است، ابتد سعی کنید ریشه و دلیل رفتارش را پیدا کنید و با او صحبت کرده، نگرانی‌ها و اضطراب‌هایش را بشنوید و سعی کنید او را درک کنید و با هم به توافقی برای ظاهر و پوشش‌تان برسید که هیچ کدام‌تان اذیت نشوید، اما اگر نتوانستید با گفتگو این مشکل را حل کنید، توصیه می‌کنیم با زوج درمانگران همیار عشق در این خصوص صحبت کنید.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط