همیار عشق

غار تنهایی مردان (عشقم میگه تنهام بذار، حوصله ندارم! چیکار کنم؟)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

غار تنهایی مردان (عشقم میگه تنهام بذار، حوصله ندارم! چیکار کنم؟)

ممکن است تا به حال در مطالب یا کتب روانشناسی، اصطلاح غار تنهایی مردان را شنیده باشید؟ آیا می‌دانید معنی‌اش چیست؟ احتمالا در رابطه عاطفی یا زندگی مشترک‌تان هم با این موضوع مواجه شده‌اید. در دوران انسان‌های نخستین و غارنشین‌ها، وقتی مردان از چیزی ناراحت می‌شدند یا با مشکل یا موضوعی مواجه می‌شدند، برای اینکه خوب فکر کنند و به نتیجه درست برسند، به غارشان می‌رفتند و آنجا در تنهایی و سکوت فکر می‌کردند. این ویژگی و خصوصیت با مردان تا به امروز آمده است. یعنی مردان امروزه هم اکثر اوقات در چنین شرایطی دوست دارند تنها باشند و در خلوت خود فکر کنند و دوست ندارند درد و دل کنند یا با کسی درباره آن موضوع صحبت کنند. در این شرایط خانم‌ها باید چه کار کنند و چه برخوردی باید داشته باشند؟ در این مقاله درباره این موضوع توضیح می‌دهیم.

چرا مردان در غار تنهایی خود فرو می‌روند؟


برای انجام دادن کارهایی که دوست دارند

گاهی اوقات مردان در غار تنهایی خود فرو می‌روند و می‌خواهند تنها باشند تا هویت فردی خود را مجدد بدست بیاورند و در آن زمان کارهایی که دوست دارند را انجام بدهند. درست است که دوست دارند با شریک عاطفی یا همسر خود نیز وقت بگذرانند اما دوست دارند گاهی در تنهایی خود کارهای لذت بخش را نیز انجام بدهند. مثل فوتبال تماشا کردن، ورزش کردن و… گاهی در این فعالیت‌ها ممکن است دوستان پسر خود را نیز مشارکت بدهند و بخواهند با آنها تنها باشند. این موضوع کاملا نرمال و طبیعی است و نباید انتظار داشته باشید که 24 ساعت وقت خود را با هم بگذرانید یا همه کارهایتان را با هم انجام بدهید. هر دوتان یک وقت‌هایی را در طول روز نیاز دارید تا تنها باشید و به کارهای شخصی خود بپردازید.

در هنگام تصمیم‌گیری درباره مسائل مهم

تا به حال بعد از دعوا و بحث متعدد و طولانی، این جمله را از مردتان شنیده‌اید:«تنهام بذار!» حتی شاید از شما بخواهد مدت زیادی او را تنها بگذارید و هیچ ارتباطی بین‌تان نباشد. در این صورت احتمالا او می‌خواهد به غار تنهایی خود فرو برود تا بتواند درباره رابطه‌تان به درستی و منطقی فکر کرده و تصمیم‌گیری کند. ممکن است بعد از این مدتی که مشخص کرده است دوباره بازگردد و رابطه را به خوبی ادامه بدهد طوری که احساس می‌کنید انگار اصلا چیزی اتفاق نیفتاده بود و یا ممکن است برنگردد و بخواهد جدا شود. حتی اگر بخواهد در زمینه زندگی شخصی یا شغلش تصمیم‌گیری‌های حیاتی انجام بدهد، ممکن است در غار تنهایی خود برای مدتی فرو برود و بخواهد تنها باشد.

  ویژگی افراد جذاب(چطور جذاب باشیم برای پسر)

برای حل کردن مشکلات

اگر در زندگی شخصی، شغل یا زندگی خانوادگی‌اش مشکلاتی برایش پیش آمده باشد یا در رابطه‌تان مشکلات زیادی باشد، ممکن است بخواهد برای حل کردن این مشکلات و بهبود اوضاع، به تنهایی خود پناه ببرد.

در هنگام ناراحتی یا خشم

مردان مثل زنان نیستند که در هنگام خشم یا ناراحتی شروع کنند به صحبت کردن و درد و دل کردن یا غر زدن تا تخلیه شوند. مردان با بیان کردن احساسات خود معمولا راحت نیستند و ترجیح می‌دهند چیزی بروز ندهند و در خودشان همه چیز را انباشته کنند. پس در هنگام خشم یا ناراحتی نیز ممکن است مردتان ساکت شود، عقب نشینی کند و بخواهد تنها باشد. فرقی نمی‌کند که این احساسات منفی از کجا نشات می‌گیرد، به خاطر شما یا رابطه‌تان است یا به خاطر خانواده‌اش یا کارش. واکنش او می‌تواند در همه این موارد یکسان باشد.

انجام دادن این کارها در این شرایط ممنوع است!

با انجام دادن این کارها باعث می‌شوید شریک عاطفی‌تان از شما بیشتر دور شود و مدت زمانی که در غار تنهایی قرار است سپری کند، افزایش پیدا کند. بنابراین از انجام دادن این موارد خودداری کنید.

غر زدن ممنوع!

غر زدن افراطی یکی از کارهای اشتباهی است که برخی از زنان در مقابل غار تنهایی مردشان انجام می‌دهند. مدام غر می‌زنند که «چرا حرف نمی‌زنی، چرا ساکتی؟»، «چرا سرد شدی؟ نکنه پشیمون شدی! اگه پشیمون شدی بگو»، «من اصلا برات مهم نیستم؟! چرا بهم توجه نمی‌کنی؟» و… این حرف‌ها بیشتر باعث خسته شدن مرد می‌شود و از شما دورتر می‌شود.

دعوا کردن ممنوع!

در این شرایط دعوا کردن فقط و فقط شریک عاطفی‌تان را از شما دور و سرد می‌کند و فایده‌ای ندارد.

بی احترامی کردن ممنوع!

این که بگویید:«تو هم مثل بابات ساکت و سردی!» و یا از این نوع جملات استفاده کنید، بیشتر او را از خودتان دور می‌کنید و باعث می‌شود مدت زمان تنهایی‌اش بیشتر شود.

اصرار کردن برای صمیمی شدن و ابراز علاقه کردن ممنوع!

در شرایطی که مرد در غار تنهایی‌اش فرو می‌رود، نباید از او انتظار رمانتیک و صمیمی بودن داشته باشید. سعی کنید در این شرایط تا حدی که می‌توانید خودتان و به کمک دوستان و اعضای خانواده‌تان نیازهایتان را برطرف کنید و برای برآورده شدن نیازهایتان به شریک عاطفی‌تان فشار نیاورید.

  دلایل ازدواج نکردن پسرها:سختگیری زیاد، بدبینی، ترس از مسئولیت و طلاق

با زور و اجبار سعی نکنید به او کمک کنید!

حتی اگر می‌دانید مشکلش چیست و چرا ذهنش اینقدر مشغول است، سعی نکنید با زور و اجبار به او کمک کنید و زورگویی کنید که باید حتما به راهکارهای شما گوش بدهد و آنها را عمل کند. مردان دوست ندارند زیاد به آنها کمک کنید چون به مردانگی‌شان بر می‌خورد. دوست دارند اکثر موارد را خودشان حل کنند تا نشان بدهند مرد قوی و توانمندی هستند. پس تلاش نکنید به او کمک کنید مگر آن که خودش از شما درخواست راهنمایی، مشورت و کمک داشته باشد. در این صورت می‌توانید نظرات یا راهکارهایتان را بیان کنید.

چه مدت طول می‌کشد تا مرد از غار تنهایی‌اش خارج شود؟

برای این سوال نمی‌توان پاسخ قطعی تعیین کرد چون کاملا بستگی به شرایط هر فرد، شدت مشکل، اخلاق و ویژگی‌های شخصیتی و… دارد. ممکن است یک فرد در مشکلی شدید قرار گرفته باشد و بخواهد مثلا یک هفته تنها باشد و یا یک فرد مشکل سطحی داشته باشد که زود حل شود و فقط نیاز به چند ساعت تنهایی داشته باشد. پس این موضوع بستگی به هر فرد و مشکلش دارد. اما به طور کلی قابل قبول نیست که فرد بخواهد بیشتر از یک یا دو هفته تنها باشد و ارتباطش را کامل با شما قطع کند و چندین ماه این شرایط ادامه داشته باشد. حتی فردی که در غار تنهایی است در طول روز پیگیر شما می‌شود و کامل شما را کنار نمی‌گذارد. پس اگر ماه‌ها فرد شما را کنار گذاشته است و اصلا نمی‌خواهد با شما صحبت کند، ممکن است مشکل جدی‌تری در رابطه باشد که نیاز به بررسی و حل شدن دارد.

در این شرایط چه کار باید کرد؟


در کنارش باشید اما دخالت نکنید

به مردتان بگویید که در کنارش هستید و اگر به کمک شما احتیاج داشت، می‌تواند روی شما حساب کند اما وقتی این حرف را زدید دیگر دخالت نکنید و مدام نگویید که کمک می‌خواهد یا خیر. اگر بخواهد خودش با شما صحبت خواهد کرد. فقط باید نشان بدهید که در کنارش هستید و او تنها نیست، همین کافی است!

مدام پیام ندهید یا تماس نگیرید

نگرانی و اضطراب‌تان را مدیریت کنید و مدام پیام ندهید یا مدام تماس نگیرید تا حالش را بپرسید یا ببینید مشکلش حل شد یا خیر. اگر مشکلش حل شده باشد و به نتیجه رسیده باشد، بدون اینکه شما پیگیرش باشید، او برخواهد گشت. با زیاد و افراطی پیگیر شدن او را تحت فشار قرار ندهید و خسته نکنید. صبور باشید و به او فرصت بدهید.

به خودتان رسیدگی کنید

درک می‌کنیم که به دلیل عشق و وابستگی ممکن است برایتان سخت باشد که بخواهید مدتی با شریک عاطفی‌تان زیاد در ارتباط نباشید اما اگر می‌خواهید او زودتر به سمت شما بازگردد و عشقش نسبت به شما تقویت شود، باید در این دوران با او همکاری کنید. برای اینکه بتوانید این مدت را تحمل کنید، باید به خودتان رسیدگی کنید تا وقتی برمی‌گردد، یک خانم شاد و سرزنده ببیند و نه یک فرد افسرده و غمگین و وابسته! او نیاز به زنی شاد و قوی و با سلامت روانی بالا نیاز دارد! پس در این مدت به خودتان رسیدگی کنید و به بهترین نحو از این دوران استفاده کنید تا سلامت روانی و جسمانی‌تان را ارتقاء بدهید. اگر وابستگی بسیار زیاد شما را اذیت می‌کند و نمی‌توانید به هیچ طریقی آن را کنترل کنید، می‌توانید برای درمان وابستگی‌تان از روانشناسان همیار عشق کمک بگیرید.

  چگونه یک پسر را دیوانه خود کنیم؟ (10 تکنیک روانشناسی)

کامل از او جدا نشوید

حتی اگر خودش پیام نمی‌دهد اما می‌دانید که جواب‌تان را خواهد داد، گاهی در طول روز مثلا یک یا دو بار به او پیام بدهید و حالش را بپرسید. این کار هم ثابت می‌کند که در کنارش هستید.

اگر بین شما و ایشان مشکلی پیش آمده است، ابتدا عذرخواهی کنید

اگر به دلیل مشکلات رابطه‌تان است که مردتان سرد شده است و می‌خواهد از شما مدتی دور باشد، ابتدا مشکل را شناسایی کنید یا اگر اخیرا دعوا و بحث داشتید، علت آن را پیدا کنید. سپس بابت سهمی که در ایجاد شدن این مشکل داشتید از او عذرخواهی کنید و کمی به او فرصت بدهید تا فکرهایش را بکند و بتواند عذرخواهی‌تان را بپذیرد. سپس سعی کنید راهکارهای لازم برای حل این مشکل را پیدا کنید و یا در این زمینه از زوج درمانگران همیار عشق راهنمایی بگیرید.

چگونه تشخیص بدهم که او قصد جدایی دارد یا فقط در غار تنهایی خود رفته است؟

اگر طرف مقابل واقعا مشکلی در کار یا زندگی‌اش دارد یا اخیرا با هم بحث و دعوا کرده اید، احتمالا به همین دلایل است که می‌خواهد مدتی تنها باشد و نمی‌خواهد شما را بلاتکلیف نگه دارد یا جدا شوید یا خیانت کند. اما اگر می‌دانید مشکلی در زندگی‌اش ندارد و اخیرا علائمی از سرد شدن در رابطه‌تان مشاهده می کنید و همچنین او دیگر به شما علاقه‌مند نیست، ممکن است مدت بسیار زیاد و نامعقولی را برای تنهایی مشخص کند و در غار تنهایی خود فرو برود.

سخن پایانی

یکی از تفاوت‌های زنان و مردان در نحوه ابراز ناراحتی‌شان و زمانی که با مشکل برمی‌خورند و می‌خواهند آن مشکل را حل کنند. زنان معمولا با درد و دل کردن و صحبت کردن با دیگران خودشان را تخلیه می‌کنند یا مشکلات‌شان را حل می‌کنند اما مردان در سکوت و خلوت خودشان این کار را انجام می‌دهند؟ بنابراین توصیه می‌کنیم در این شرایط به مرد فرصت بدهید تا ذهنش را آرام کنید و به نتیجه‌ای که می‌خواهد برسد تا به رابطه بازگردد. اگر این دوران زیاد طول کشید، می‌توانید برای انجام بررسی‌های لازم و دریافت راهنمایی، از مشاوران همیار عشق کمک بگیرید.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط