مشاوره طلاق به صورت حضوری و آنلاین (مشاور طلاق و جدایی در تهران)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

مشاوره طلاق به صورت حضوری و آنلاین (مشاور طلاق و جدایی در تهران)

طلاق گرفتن، یکی از تصمیمات مهم و حساس زندگی برخی از زوجین است. قبل از طلاق، در حین انجام شدن مراحل طلاق و بعد از آن، زوجین از لحاظ احساسی، روانی، جسمی و هیجانی تحت فشار هستند. خودِ پروسه طلاق، باعث کاهش سلامت جسمی و روانی افراد می‌شود. بنابراین در ابتدا، زوجین نیاز به مشاوره طلاق دارند تا بدانند که آیا تصمیم‌شان برای طلاق، تصمیم درستی است یا خیر و بعد اگر مشخص شد که زوجین می‌توانند طلاق بگیرند، در پروسه طلاق و بعد از آن، توسط مشاور متخصص حمایت می‌شوند تا بتوانند زودتر به پذیرش و آرامش برسند. در این مقاله درباره مشاوره طلاق و مراکزی که می‌توانید به آنها مراجعه کنید، توضیح می‌دهیم.

مشاوره طلاق چیست؟

مشاوره طلاق، نوعی روان درمانی است که به زوجین کمک می‌کند تعارضات‌شان را کشف کنند، تشخیص بدهند و حل کنند تا بفهمند آیا هر کدام از زوجین خواهان طلاق گرفتن هستند یا خیر و یا چگونه می‌توانند از طلاق گرفتن جلوگیری کنند. مشاوره طلاق به زوجین کمک می‌کند که در یک فضای آرام و مطمئن که یک مشاور متخصص هم آنجا حضور دارد، بتوانند درباره مشکلات، افکار و احساسات خود صحبت کنند و بتوانند آنها را حل و فصل کنند. مشاوره طلاق به دو دسته مشاوره قبل از طلاق و مشاوره بعد از طلاق تقسیم‌‌بندی می‌شود. مشاوره قبل از طلاق، برای زوجینی است که خواهان طلاق گرفتن هستند و در حال آماده شدن برای جدایی هستند و مشاوره بعد از طلاق، برای زوجینی است که دیگر تصمیم‌شان را برای جدایی گرفته‌اند و یا جدا شدند اما هنوز نگرانی‌هایی دارند که باید حل و فصل شوند. مثل نگران بودن برای آینده فرزندشان و… این مشکلات، در اتاق درمان حل می‌شوند.

آیا مشاور برای ما تصمیم می‌گیرد که چه کار کنیم و چه کار نکنیم؟

قطعا خیر. هر تصمیمی که در زندگی‌تان اتخاذ می‌کنید، مربوط به خودِ شما است و کسی نمی‌تواند شما را مجبور کند که آن کار را انجام بدهید یا انجام ندهید. بنابراین فکر نکنید که مشاور قرار است به جای شما تصمیم بگیرد، بلکه او فقط شما را راهنمایی می‌کند و به شما کمک می‌کند که بهترین تصمیم را بگیرید اما گرفتن تصمیم نهایی و عمل کردن به آن، کاملا به شما و همسرتان بستگی دارد.

هدف مشاوره طلاق چیست؟

متاسفانه گاهی ازدواج‌ها موفقیت‌آمیز نمی‌شوند و زوجین به هر دلیلی خواهان طلاق گرفتن می‌شوند. حقیقت این است که هرچقدر هم که هر دوتان بخواهید که از هم جدا شوید، اما در پروسه جدایی و بعد از آن، یک سری احساسات و افکاری را تجربه خواهید کرد که شما را به شدت اذیت خواهد کرد. به عنوان مثال احساساتی مثل غم و اندوه، افسردگی، خشم، ترس از آینده، شرم و سرزنش کردن خود بابت اتفاقاتی که افتاده است و… از احساسات رایج در پروسه طلاق و بعد از آن هستند. بنابراین طلاق، یک موقعیت استرس‌زا است. اگر بچه نیز داشته باشید، شرایط برایتان سخت‌تر خواهد شد چون احتمالا نگران سلامت روانی بچه‌ها و آینده‌شان نیز خواهید بود. بنابراین یکی از اهداف مشاوره طلاق، کمک کردن به شما و طرف مقابل‌تان در مدیریت دردها، اضطراب‌ها، غم، افسردگی و… است تا سلامت روانی‌تان ارتقاء پیدا کند. هدف دوم مشاوره طلاق، کمک کردن به زوجین برای تصمیم‌گیری بهتر و درست‌تر درباره زندگی مشترک‌شان است. در طی جلسات مشاوره، زوجین به نتیجه قطعی می‌رسند که آیا باید طلاق بگیرند یا خیر و از تردید و دو دلی خارج می‌شوند.

  عواقب و سختی‌های طلاق برای زنان

مشاور در جلسات مشاوره طلاق، چه کار می‌کند؟

همان طور که در بخش‌های فوق توضیح دادیم، مشاور طلاق به شما کمک می‌کند درباره طلاق گرفتن یا نگرفتن و ترمیم رابطه بتوانید تصمیم‌گیری کنید. سپس به شما کمک می‌کند که بتوانید احساسات منفی‌تان را مدیریت کرده و بهبود ببخشید تا طلاق برایتان آسان‌تر شود و بتوانید زودتر به پذیرش جدایی برسید. مشاور طلاق هم مثل سایر مشاورین، در مراکز مشاوره به صورت حضوری در حال فعالیت است و یا به صورت غیرحضوری یعنی آنلاین و تلفنی به مراجعین کمک می‌کند. در جلسات مشاوره، ابتدا مشاور درباره علت طلاق و وضعیت رابطه زن و مرد بررسی‌های لازم را انجام می‌دهد و سپس آنها را راهنمایی می‌کند. این موضوع را به خاطر داشته باشید که شیوه کار هر مشاوری، ممکن است با سایر مشاوران متفاوت باشد. پس اگر کار کردن با یک مشاور، برای شما نتیجه‌بخش نبود، ناامید نشوید و مشاورتان را تغییر دهید تا زمانی که مشاوری را پیدا کنید که بتواند به شما واقعا کمک کند.

مشاوره طلاق چگونه می‌تواند به من کمک کند؟


تنها نخواهید بود از منبع حمایتی بهره‌مند خواهید شد

از آنجایی که بعد از طلاق، شما همسرتان را از دست می‌دهید و در برخی از خانواده‌ها، آنها فرزندی که طلاق گرفته است را به نوعی طرد می‌کنند، بنابراین در این شرایط، مشاوره طلاق برایتان بسیار ضروری و مفید خواهد بود چون شما به منبع حمایتی نیاز دارید. چه کسی بهتر از یک مشاور که از یک دوست یا عضوی از خانواده هم می‌تواند بهتر شما را راهنمایی کند. او به راهکار غلط نخواهد داد. پس استفاده کردن از مشاوره طلاق، نه تنها به شما کمک می‌کند که تصمیم درست را بگیرید و احساسات منفی‌تان را مدیریت کنید، به علاوه به شما کمک می‌کند که احساس تنهایی نکنید.

  پیام خداحافظی عاشقانه غمگین (متن اس ام اس خداحافظی با عشقم)

به حقیقت می‌رسید

مشاور به شما کمک می‌کند که بیشتر چشمان بصیرت و آگاهی‌تان را باز کنید و حقایق را ببینید. ممکن است حقایق تلخ باشند اما باید آنها را بشنوید و قانع شوید که حقایق چی هستند تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

شانه‌ای برای گریه کردن پیدا می‌کنید

شما می‌توانید در اتاق درمان، به راحتی گریه کنید و احساسات‌تان را ابراز کنید. بنابراین مشاوره طلاق به شما کمک می‌کند که تخلیه شوید و به آرامش برسید.

اشتباهات‌تان را رفع خواهید کرد

مشاوره طلاق به شما کمک می‌کند که در کنار مشاور، اشتباهات رفتاری‌تان را متوجه شوید، بررسی و ریشه‌یابی کنید و سپس سعی کنید روی خودتان کار کنید که بتوانید این اشتباهات را رفع کنید تا اگر در آینده خواستید ازدواج مجدد داشته باشید، با شکست مواجه نشوید.

دیدگاه‌تان را به کمک مشاور تغییر می‌دهید

بسیاری از افراد، بعد از طلاق گرفتن، دچار خشم نسبت به همسر قبلی‌شان می‌شوند و یا افسرده می‌شوند و افکار پوچی و بی‌ارزشی نسبت به خودشان دارند. مشاور به شما کمک می‌کند که این دیدگاه‌های بدبینانه و یا اشتباه را تغییر بدهید.

از لحاظ مالی می‌توانید مشکلات‌تان را به کمک مشاور حل کنید

مشاور طلاق به شما کمک می‌کند که بتوانید مشکلات مالی‌تان را شناسایی کنید و آنها را حل کنید. به دلیل اینکه بعد از طلاق برای افراد معمولا مشکلات مالی ایجاد می‌شود، بنابراین این بخش از مشاوره طلاق، به کاهش استرس و اضطراب‌های افراد، کمک زیادی می‌کند.

نشانه‌های اینکه باید به مشاور طلاق مراجعه کنید

اگر بعد از طلاق یا در حین پروسه طلاق، نشانه‌ها زیر را تجربه می‌کنید، به این معنا است که شما نیازمند کمک حرفه‌ای مشاور طلاق هستید.

 • دچار بی‌خوابی شده‌اید
 • تمرکز ضعیفی دارید
 • نسبت به فعالیت‌های روزمره‌تان بی‌علاقه شده‌اید
 • از روابط اجتماعی و عاطفی، خودتان را کنار کشیدید و عقب‌نشینی می‌کنید
 • پرخاشگر و عصبی شده‌اید
 • کم اشتهاء شده‌اید
 • به صورت ناگهانی و زیاد دچار کاهش یا افزایش وزن شده‌اید
 • از خودتان متنفر شده‌اید
 • نسبت به آینده خود متنفر هستید
 • افکار خودکشی دارید
 • منزوی شده‌اید
 • از انجام دادن هیچ کاری، لذت نمی‌برید
 • احساس بی‌لیاقت بودن می‌کنید
 • تجربه کردن احساسات منفی شدید
 • افسردگی
 • اضطراب

چگونه مشاور طلاق خوب و حرفه‌ای پیدا کنم؟

شما می‌توانید به روش‌های مختلف، مشاور طلاق خوب و حرفه‌ای را پیدا کنید و به او مراجعه کنید. یکی از روش‌ها این است که اگر در اطرافیان و خانواده‌تان فردی را دارید که طلاق گرفته است و برای این موضوع به مشاور مراجعه کرده است، می‌توانید از او بپرسید که مشاورش چه کسی بوده است و چگونه فعالیت می‌کند و اگر دوست داشتید، به او مراجعه کنید. بیشتر افراد برای طلاق گرفتن، از یک وکیل کمک می‌گیرند. می‌توانید از وکیل خود بخواهید که به شما مشاور طلاق خوب و حرفه‌ای معرفی کند. در نهایت می‌توانید در اینترنت هم سرچ کنید و مراکز مشاوره معتبری را پیدا کنید و از آنها کمک بگیرید.

  درمان کنترل‌گری (چرا عشقم کنترل‌گره؟)

راهکارهای خودمراقبتی در حین طلاق

همچنین در کنار مشاوره گرفتن، می‌توانید از راهکارهای زیر برای مراقبت از خودتان از لحاظ جسمی و روانی، استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که هرچقدر که شرایط روحی و روانی مناسب‌تر و سالم‌تری داشته باشید، بهتر می‌توانید پروسه طلاق را طی کنید و سپس به آرامش برسید. به علاوه زودتر می‌توانید به روال عادی زندگی برگردید و زندگی خوبی برای خودتان بسازید.

 • غذاهای سالم و مقوی بخورید. سعی کنید زمان غذا خوردن را تنظیم کنید که زمان مناسبی باشد. مثلا شب‌ها دیر وقت، شام نخورید.
 • به طور منظم ورزش کنید. پیاده‌روی نیز می‌تواند به شدت مفید باشد.
 • وقت خود را با افرادی بگذرانید که شما را دوست دارند و شما نیز آنها را دوست دارید.
 • فعالیت‌های مورد علاقه خود را دنبال کنید، مثلا کتاب بخوانید، فیلم تماشا کنید، پیانو بنوازید و…
 • به اندازه کافی بخوابید.
 • با دوستان قدیمی که دوست‌شان دارید تماس بگیرید.
 • دوستان جدیدی پیدا کنید.
 • مثبت‌اندیشی را تمرین کنید.

مشاوره طلاق با مشاوران همیار عشق

اگر می‌خواهید طلاق بگیرید اما از تصمیم‌تان مطمئن نیستید و یا در پروسه طلاق هستید و حال روحی و روانی مناسبی ندارید، توصیه می‌کنیم از مشاوران همیار عشق کمک بگیرید.

سخن پایانی

در هر کدام از مراحل مهم و حساس زندگی، ما نیاز به راهنمایی و مشورت کردن با مشاور داریم. در هر زمینه‌ای، مشاورین متخصص در آن زمینه مشغول به کار هستند. طلاق هم یکی از این مراحل است که فرد در این مرحله از زندگی، احتیاج به کمک تخصصی و   حرفه‌ای مشاور را دارد تا بتواند تصمیم درست را بگیرد و همچنین سلامت روحی و   روانی‌اش را حفظ کند. در این مقاله کامل درباره این نوع مشاوره توضیح دادیم و نوشتیم که مشاور طلاق، چه کارهایی انجام می‌دهد. همچنین توصیه کردیم که در کنار مشاوره، راهکارهای عمومی را انجام بدهید که بتوانید سلامتی جسمی و روانی‌تان را حفظ کنید. اگر در حین طلاق گرفتن هستید یا طلاق گرفتید اما هنوز حال‌تان بهتر نشده است و مشکلاتی دارید، می‌توانید از مشاوران همیار عشق کمک بگیرید. همچنین دوره من ارزشمند بدون تو، می‌تواند در این زمینه برایتان مفید باشد. در این دوره آموزشی، با آموزش‌هایی که به شما داده می‌شود، شما برای طلاق گرفتن و ساختن یک زندگی خوب و آرام بعد از طلاق، آماده می‌شوید.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط