ازدواج با دختر بزرگ‌تر، درست یا غلط؟

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

ازدواج با دختر بزرگ‌تر، درست یا غلط؟

حتما تا به حال شنیده‌اید که می‌گویند سن فقط یک عدد است، مهم عشق، احساس و تفاهمی است که در یک رابطه وجود دارد. میخواهیم در این مقاله بررسی کنیم که آیا واقعا برای داشتن رابطه و و ازدواج موفق، سن ملاک مهمی نیست؟ اگر دختر از پسر چند سال بزرگ‌تر باشد، چه مشکلاتی ممکن است در رابطه‌شان به وجود بیاید؟ آیا ازدواج یک پسر با دختر بزرگ‌تر از خود، اشتباه است یا واقعا اختلاف سنی مهم نیست؟

جواب همه این سوالات را در این مقاله خواهید یافت.

در برخی از فرهنگ‌ها و خانواده‌ها، اینکه دختر از پسر بزرگ باشد، یک مسئله غیرقابل قبول و تابو به حساب می‌آید. بعضی از خانواده‌ها و فرهنگ‌ها معتقد هستند که حتما باید دختر از پسر کوچک‌تر باشد. به همین دلیل چنین روابطی با مخالفت شدید خانواده‌ها روبه رو می‌شوند و حتی ممکن است به دلیل این مخالفت‌ها، رابطه آسیب ببیند و تمام شود.

آیا واقعا دختران بزرگ‌تر، پخته‌تر و عاقل‌تر هستند؟

درباره این موضوع نمی‌شود نظر قطعی داد. پخته و بالغ شدن از لحاظ روانی و احساسی، به میزان سن شخص بستگی ندارد. چیزی که باعث بالغ شدن شخص می‌شود، شخصیت، ویژگی‌های اخلاقی، تجربیاتی که در طول زندگی به دست می‌آورد، شیوه تربیتی و خانواده اوست. ممکن است کسی در سن 20 سالگی هم یک شخص بالغ، مستقل، دارای هوش هیجانی بالا و پخته باشد، اما شخص دیگری در سن 30 سالگی هنوز به بلوغ عقلی و احساسی کافی نرسیده باشد.

آیا واقعا اختلاف سنی در رابطه و ازدواج مهم است؟

به طور کلی خیر، اختلاف سنی در موفقیت و دوام رابطه و زندگی مشترک تاثیری ندارد، اما طبق پژوهش‌های انجام شده، اختلاف سنی در دو موضوع می‌تواند برای پسر و دختر مشکل ایجاد کند:

  1. ممکن است اطرافیان پسر و دختر، با قضاوت‌ها و حرف‌های اشتباه بر آنها فشار بیاورند. با حرف‌هایی مثل:«رفتی با مادرت ازدواج کردی؟؟» یا «رفتی با پسرت ازدواج کردی؟؟»، «واقعا کیس مناسب‌تری نبود؟» یا «چطور تونستی؟!» در این صورت، دختر و پسر باید بتوانند از یکدیگر حمایت کنند و اجازه ندهند حرف‌های دیگران تاثیری بر رابطه و زندگی‌شان بگذارد.
  2. ممکن است زوجین برخی از مشکلات‌شان را به اختلاف سنی‌شان ربط بدهند. به عنوان مثال ممکن است مرد در سن جوانی باشد و به دنبال ماجراجویی‌ها و هیجان خواهی‌هایش باشد اما همسرش که بزرگ‌تر از اوست، ممکن است هیجان خواهی‌ها و شور و هیجانات شوهرش را درک نکند. در این صورت اگر مرد این مشکل را به سن همسرش ربط بدهد و بگوید:«تو منو درک نمی‌کنی چون هم سن من نیستی.» دعوا و کشمکش زیادی بین زوجین ایجاد خواهد شد.
  زن‌ها از چه مردهایی خوششون نمیاد؟

اگر زوجین یاد بگیرند که چگونه باید با یکدیگر رفتار کنند، همیشه به یکدیگر احترام بگذارند، مشکلات‌شان را به اختلاف سنی ربط ندهند، برای حفظ و دوام رابطه‌شان تلاش کنند و از لحاظ عقلانی و احساسی بالغ باشند، مشکل خاص و شدیدی برایشان ایجاد نخواهد شد.

 

عواملی که در درست یا غلط دانستن بزرگ‌تر بودن دختر از پسر در رابطه، موثر هستند


جنبه‌های فرهنگی

فرهنگ و اعتقادات جامعه روی این موضوع تاثیر زیادی دارند. برخی از فرهنگ‌ها طبق اعتقادات و ارزش‌هایشان، بزرگ‌تر بودن دختر از پسر در رابطه را یک تابو و خط قرمز می‌دانند و اجازه نمی‌دهند فرزندان‌شان وارد چنین رابطه‌هایی بشوند.

سوابق خانوادگی

اگر در خانواده، کسی تجربه رابطه و ازدواج با دختر بزر‌ تر با اختلاف سنی زیاد را داشته باشد، ممکن است افراد دیگر آن خانواده هم با چنین رابطه‌هایی مشکل نداشته باشند. درواقع در برخی خانواده‌ها این موضوع، بسیار عادی و پذیرفته شده است.

اختلاف سنی زوجین چقدر باید باشد؟

درباره این موضوع نمی‌شود نظر قطعی داد چون همه چیز بستگی به شرایط زوجین و میزان تفاهم آنها در رابطه دارد اما به طور کلی بیشتر افراد اختلاف سنی 3 تا 5 سال را در حالی که پسر از دختر بزرگ‌تر باشد را ترجیح می‌دهند.

در رابطه عاطفی و ازدواج با دختر بزرگ‌تر، چه مشکلاتی می‌تواند به وجود بیاید؟

  • خانم احساس می‌کند چون از مرد بزرگ‌تر است می‌تواند رئیس و حاکم او باشد، بنابراین ممکن است با کنترل‌گری افراطی، اقتدار و مردانگی مرد را از او بگیرد.
  • اگر اختلاف سنی زن و مرد بیش از 10 سال باشد، باعث ایجاد تفاوت در میزان هیجانات و پختگی آنها می‌شود. در این صورت ممکن است دختر بسیار پخته بالغ و پخته‌تر عمل کند اما آقا به دنبال هیجان‌خواهی‌هایی که مناسب سن اوست، خواهد بود. در این صورت میزان تفاهم بیان‌شان کم شده و چون در برآورده کردن نیازهای یکدیگر ناتوان خواهند بود، باعث بروز اختلافات زیادی می‌شود.
  • به دلیل اینکه دختران نیاز به مادر شدن دارند، ممکن است نقش مادر را برای شوهر خود ایفا کنند که این نوع برخورد مادرانه نسبت به همسر، میتواند بسیار مخرب و اشتباه باشد.
  • ممکن است خانواده شما یا حتی خانواده آن دختر با ازدواج شما مخالفت کنند حتی اگر همه چیز در رابطه شما خوب باشد چون در فرهنگ جامعه ما رایج نیست که مردی با دختر بزرگ‌تر از خود ازدواج کند. البته مشکل مخالفت خانواده‌ها را نیز می‌توانید به کمک روانشناس متخصص خانواده و زوج درمانی حل کنید.
  • اضطراب و افسردگی از شایع‌ترین عوارض روان شناختی در این روابط و ازدواج‌ها است. اگر اختلاف سنی دختر و پسر بسیار زیاد باشد، ممکن است دختر مدام نگران باشد که با بالا رفتن سن به طور طبیعی زیبایی و جذابیت و طراوت جوانی‌اش از دست بدهد و همین موضوع زمینه‌ساز روابط فرازناشویی (خیانت) شود. نگرانی‌های مداوم، باعث ایجاد اضطراب و استرس مزمن خواهد شد. علاوه بر این موضوع، ممکن است با گذر زمان و بالا رفتن سن دختر و از بین رفتن شادابی و جوانی‌اش، دیگر نتواند زن معشوقه و پرانرژی باشد، همین موضوع باعث سرد شدن رابطه و افسردگی زن و مرد می‌شود.
  • اگر دختر و پسر در جامعه‌ای باشند که اختلاف سنی و بزرگ بودن دختر از پسر را قبول ندارند و در آن جامعه این موضوع تابو باشد، ممکن است خانواده‌ها از زوجین حمایت نکنند یا آنها را سرزنش کنند.
  • اگر اختلاف سنی زیاد باشد، ممکن است اولویت‌ها و ارزش‌های یکی از زوجین برای دیگری مسخره و کم اهمیت به نظر برسد، بنابراین ممکن است به ارزش‌ها و اولویت‌های یکدیگر بی‌احترامی کنند یا برای رسیدن به اهداف و آرزوها از یکدیگر حمایت نکنند.
  • فرزندپروری نیازمند انرژی و تمرکز زیاد است. اگر خانم در سن بالا باردار شود، ممکن است دیگر تمرکز و انرژی کافی برای تربیت فرزندانش را نداشته باشد. بنابراین ممکن است مشکلاتی در فرزندپروری و تربیت فرزندان ایجاد شود.
  چگونه ستون‌های زندگی‌ را محکم کنیم؟

اگر خانواده‌هایمان مخالف ازدواج ما باشند چه کار کنیم؟

اگر در خانواده شما بزرگ  بودن دختر از پسر پذیرفته نیست و خانواده‌هایتان با ازدواج شما مخالفت می‌کنند، هرگز با آنها دعوا نکنید. سعی کنید به صورت منطقی برایشان توضیح دهید که شما شریک عاطفی‌تان را می‌شناسید، همه جوانب را بررسی کردید و می‌دانید که اختلاف سنی‌تان هیچ مشکلی در رابطه‌تان ایجاد نخواهد کرد.

 اگر خانواده‌تان با صحبت منطقی قانع نشدند و قبول نکردند، بهتر است از روانشناسان متخصص خانواده همیار عشق کمک بگیرید تا با بررسی شرایط رابطه شما، شرایط خانواده‌تان و دلایل مخالفت خانواده‌تان، راهکارهایی برای حل اختلافات و مشکلات به شما ارائه بدهند.

چطور رابطه موفقی داشته باشم؟


ممکن است شما با بررسی همه جوانب و شناختن شریک عاطفی‌تان تصمیم بگیرید با او رابطه را ادامه بدهید و ازدواج کنید. در این صورت باید نکاتی را بدانید تا بتوانید رابطه موفقی را علی رغم اختلاف سنی تان داشته باشید.

وابسته و چسبنده نباشید

در همه روابط این موضوع مهم است اما در روابطی که اختلاف سنی زیاد در آن باشد، اهمیت این موضوع بیشتر می‌شود.

به شریک عاطفی‌تان فرصت فکر کردن و رشد کردن بدهید. بیش از حد وابسته و چسبنده نباشید. فضا دادن به یکدیگر باعث افزایش صمیمیت و نزدیکی زوجین می‌شود.

صبور باشید

در هر رابطه‌ای گاهی اختلاف نظر و بحث و دعوا ایجاد می‌شود. صبور باشید، فکر کنید و راهکارهای مناسبی برای حل مشکلات و اختلافات‌تان پیدا کنید.

انعطاف‌پذیر باشید

به شریک عاطفی‌تان سخت نگیرید. با او همدلی کنید و انعطاف به خرج دهید. همدلی و انعطاف‌پذیری باعث قوی‌تر شدن رابطه و افزایش صمیمیت زوجین می‌شود.

  تشخیص خواستگار بد و خوب (تفاوت خواستگار خوب و بد)

تفاوت‌ها را بپذیرید

هر فرد در شرایط خانوادگی و محیطی مختلفی بزرگ و تربیت شده. همچنین هر شخصی اخلاق و ویژگی‌های شخصیتی خاص خود را دارد. پس طبیعی است که شما و شریک عاطفی‌تان تفاوت‌هایی با یکدیگر داشته باشید. اختلاف سنی میتواند تفاوت‌های بیشتری را در شما ایجاد کند. تفاوت‌هایتان را بپذیرید و به تفاوت‌های یکدیگر احترام بگذارید و سعی کنید با ویژگی‌ها و خصوصیات یکدیگر سازش پیدا کنید.

مهارت گفتگوتان را تقویت کنید

یاد بگیرید و تمرین کنید تا درباره هر موضوعی با شریک عاطفی خود صحبت کنید. گفتگوی سازنده داشته باشید تا ارتباط بین‌تان قوی‌تر شود.

بدون قید و شرط به یکدیگر عشق بورزید

رابطه‌تان را با عشق ورزیدن از طریق کلام و عمل، محکم‌تر و ماندگارتر کنید. زبان عشق خود و طرف مقابل را تشخیص دهید تا روش‌های مناسب عشق ورزیدن به شریک عاطفی‌تان را پیدا کنید.

عشق، احترام، اعتماد و تلاش عناصر مهم برای موفقیت و ماندگاری رابطه عاطفی و ازدواج هستند.

برقراری ارتباط و ازدواج با دختر بزرگ‌تر از خودتان، یک تصمیم شخصی است. اگر چنین تصمیمی گرفتید، باید تمام تلاش‌تان را بکنید تا همیشه عناصر مهمی که در رابطه باید باشند را برقرار سازید تا علی رغم اختلاف سنی که بین شما وجود دارد، رابطه موفقی داشته باشید که به ازدواج موفق و ماندگار ختم می‌شود.

سخن پایانی

همانطور که در مقاله توضیح دادیم، سن مهم‌ترین ملاک برای ازدواج موفق و بادوام نیست، بلکه ملاک‌های مهم‌تر دیگری از جمله عشق، احترام، اعتماد و تلاش متقابل را باید در نظر بگیرید و بررسی کنید. البته اختلاف سنی زیاد ممکن است چالش‌ها و مشکلاتی را در رابطه‌تان ایجاد کند که باعث درگیری و کشمکش شما و شریک عاطفی‌تان شود. می‌توانید اختلافات و مشکلات مربوط به اختلاف سنی را به کمک روانشناسان متخصص زوج درمانی همیار عشق حل کنید. روانشناسان با توجه به شرایط رابطه‌تان به شما راهکارهای درست و کاربردی ارائه خواهند داد.

 

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

نشانه‌های اعتیاد به عشق

آیا به عشق، معتادم؟! یک لحظه هم نمیتونین ازش دور بشین یکی از نشونه‌های اعتیاد به عشق، وابستگی افراطی هست. یعنی اینکه شما نمیتونین حتی یک لحظه از عشق‌تون دور

مطالعه»