دوستانم در رابطه‌ام دخالت می‌کنند، چیکار کنم؟ (جلوگیری از دخالت دیگران در رابطه)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

دوستانم در رابطه‌ام دخالت می‌کنند، چیکار کنم؟ (جلوگیری از دخالت دیگران در رابطه)

دوستان چقدر مجاز هستند در رابطه‌مان دخالت کنند؟ آیا باید به آنها اجازه دخالت کردن بدهیم؟ چه نشانه‌هایی وجود دارد که بیانگر آن است که دوستان‌مان بیش از حد در رابطه‌مان دخالت می‌کنند؟ چگونه باید جلوگیری کنیم از این موضوع؟ شاید این سوالات در ذهن شما نیز باشد. در این مقاله در مورد دخالت دوستان در رابطه صحبت می‌کنیم و راهکارهایی را در این زمینه به شما ارائه می‌دهیم.

دوستان سمی که به رابطه عاطفی‌تان به نوعی آسیب می‌زنند


دوستان حسود

هر چقدر هم که باور داشته باشیم دوستان ما بهترین ما را می‌خواهند، اما هستند افرادی که حسود هستند و وقتی موفقیت یا موقعیت‌های خوب ما را می‌بینند که خودشان را ندارند، حسادت‌شان تحریک می‌شود و برای زمین زدن ما ممکن است هر کاری بکنند. مثلا ممکن است یکی دوستان‌تان که در رابطه عاطفی نیست ولی بسیار دوست دارد شریک عاطفی داشته باشد، وقتی می‌بیند شما در رابطه هستید، به خاطر حسادت دوست دارد هر کاری بکند که رابطه‌تان خراب شود. پس مواظب باشید که از چه کسانی حرف شنوی دارید. سعی کنید به حرف‌های افرادی که در رابطه نیستند، به تازگی جدا شدند، خیانت دیدند و یا در رابطه‌شان مشکلات زیادی دارند، کورکورانه گوش نکنید چون ممکن است حرف‌هایشان از روی حسادت باشد.

دوستان حمایت‌کننده و مراقبت‌کننده افراطی

این افراد برعکس افراد حسود اتفاقا می‌خواهند از شما محافظت و حمایت کنند اما آن قدر به صورت افراطی نگران شما هستند که شما نمی‌توانید تشخیص بدهید که نگرانی‌شان منطقی و درست است یا خیر. گاهی زیادی شما را نگران و بدبین می‌کنند و این موضوع می‌تواند ذهن‌تان را بهم بریزد و باعث شود که در رابطه رفتارهای تکانشی و افراطی داشته باشید و رابطه‌تان را ناخودآگاه خراب کنید.

دوستان عاشق‌پیشه که با همه دوست صمیمی می‌شوند

اگر دوستانی دارید که بسیار عاشق‌پیشه هستند و بسیار زود صمیمی و عاشق می‌شوند، باید مراقب آنها باشید چرا که شاید عاشق شریک عاطفی شما شوند و بخواهند با هر روشی ارتباط‌تان را خراب کنند تا خودشان با شریک عاطفی‌تان وارد رابطه شوند. پس هر کسی را در جریان زیر و بم اتفاقات رابطه‌تان و قرارهای ملاقات‌تان قرار ندهید.

دوستان به اصطلاح همه چیز دان

برخی از افراد هستند که معتقدند همه چیز را می‌دانند و از هر چیزی سر در می‌آورند. فکر می‌کنند متخصص همه چیز هستند و باید برای همه چیز نظر بدهند. اگر چنین دوستانی دارید، باید با دقت تصمیم بگیرید که به حرف‌هایشان گوش بدهید یا خیر چون ممکن است در زمینه‌ای که متخصص نیستند، از سر ناآگاهی نظراتی را بدهند که همه چیز خراب شود.

  چطوری همیشه عاشق بمونیم؟

دوستان فضول

افراد فضول حتی اگر خوب یا بد، درست یا غلط چیزی را ندانند و یا اصلا برایشان مهم نباشد که رابطه‌تان چگونه است و چه مشکلاتی دارید، فضولی می‌کنند تا فقط اطلاعات زیادی داشته باشند، بدون اینکه این اطلاعات به دردشان بخورد، فقط دوست دارند همه چیز را بدانند. مراقب دوستان فضول باشید.

دوستان خبر چین

برخی از افراد هم دوست دارند همه چیز را بدانند تا برای دیگران خبر چینی کنند و نشان بدهند که از همه چیز خبر دارند. هدف‌شان هم از این کار، احتمالا آگاه و پرقدرت نشان دادن خودشان است. بهتر است به این افراد اطلاعاتی ندهید چون آن را به دیگران می‌گویند و کم کم همه از خصوصی‌ترین مسائل‌تان با خبر می‌شوند.

نشانه‌های اینکه دوستان‌تان بیش از حد در رابطه‌تان دخالت می‌کنند


به شما می‌گویند چه بگویید و چه نگویید

وقتی که شما چیزی را برای دوستان‌تان تعریف می‌کنید، آنها می‌گویند که چه بگویید و چه نگویید و اصرار دارند که همان کار را بکنید. مثلا می‌گویند:«بهش بگو فکر می‌کنی کسی هستی که داری باهام اینجوری حرف می‌زنی.» یا به جای شما ممکن است موبایل‌تان را بگیرند و با طرف مقابل‌تان صحبت کنند و جوابش را بدهند.

شریک عاطفی‌تان را بیشتر از شما کنترل می‌کنند

شما متوجه می‌شوید که دوستان‌تان بیشتر از شما شریک عاطفی‌تان را کنترل می‌کنند، مثلا دوست‌تان هر روز چک می‌کنند که او چه کسانی را فالو کرده است و… و به شما فورا اطلاع می‌دهند و ذهن‌تان را بهم می‌ریزند.

اصرار می‌کنند که باید در قرارهای ملاقات در کنار شما باشند

اگر دوستان‌تان اصرار می‌کنند که حتما باید در قرارهای ملاقات در کنار شما باشند و حضور داشته باشند، یعنی بیش از حد در رابطه‌تان دخالت می‌کنند و می‌خواهند از همه چیز باخبر باشند.

بحث و دعواهایتان را بیش از حد بزرگ می‌کنند

برای اینکه ذهن‌تان را خراب کنند یا شما را تحریک کنند که با شریک عاطفی‌تان بیشتر درگیر شوید، بحث و دعواهایتان را بیش از حد بزرگ می‌کنند و حتی ممکن است با یک بحث ساده، به شما بگویند که باید جدا شوید یا حرف بدی به شریک عاطفی‌تان بزنید. این هم یکی از نشانه‌های دخالت زیادی در رابطه است.

هرچقدر هم که به آنها اطلاعات می‌دهید، هنوز هم برایشان کافی نیست

دوستانی که زیاد در رابطه‌تان دخالت می‌کنند، مثل افرادی می‌مانند که از مجرم بازجویی می‌کنند، یعنی هر چقدر هم که به آنها اطلاعات بدهید، هنوز هم برایشان کافی نیست و مدام به دنبال اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر هستند.

  فال بازگشت معشوق و طلسم برگرداندن عشق

وقتی با هم بیرون می‌روید، بیشتر صحبت‌هایتان در مورد رابطه‌تان است

وقتی با دوستان‌تان بیرون می‌روید، بیشتر صحبت‌هایتان در مورد رابطه‌تان است و آنها هم مدام غر می‌زنند و عیب و ایراد از رابطه‌تان می‌گیرند که چرا این کار رو کرد، چرا اون کار رو کرد یا واکنش تو اشتباه بود یا خیلی آسون گرفتی و باید سخت‌تر می‌گرفتی و…

در مورد رفتارهای عاشقانه‌تان می‌پرسند

دوستانی که بیش از حد دخالت می‌کنند، حتی به خود اجازه می‌دهند که در مورد رفتارهای عاشقانه شما هم جزئیات را بپرسند و بدانند.

چگونه از دخالت‌های دوستان در رابطه جلوگیری کنیم؟


حواس‌تان را جمع کنید و کارهایی که آنها می‌گویند را کورکورانه انجام ندهید

هر چیزی که دوستان‌تان به شما دیکته می‌کنند را انجام ندهید چون این رابطه شما است و اگر چیزی خراب شود، شما باید مسئولیت آن را عهده بگیرید و درستش کنید. پس بهتر است وقتی راهکاری به شما داده می‌شود، خوب روی آن فکر کنید که آیا به صلاح شما و رابطه‌تان است یا خیر و سپس تصمیم بگیرید که انجامش بدهید یا خیر. به یاد داشته باشید دوستان‌تان از مشکلات رابطه و تیپ شخصیتی شریک عاطفی‌تان اطلاع ندارند و افراد متخصصی نیستند که هر چیزی که بگویند درست باشد، پس خودتان هم باید در ذهن‌تان حرف‌هایشان را تجزیه و تحلیل کنید تا رابطه‌تان آسیب نبیند.

حد و مرزتان را با دوستان‌تان تعیین کنید

با دوستان‌تان صحبت کنید و حد و مرزتان را با آنها تعیین کنید. به دوستان‌تان بگویید که احترام زیادی برایشان قائل هستید اما نمی‌خواهید دخالت‌های بی جا انجام بدهند. هر موقع که خودتان نیاز داشته باشید، حتما از آنها کمک و مشورت خواهید گرفت.

اعتماد به نفس‌تان را تقویت کنید

گاهی اینکه افراد اجازه می‌دهند دخالت های زیادی در رابطه‌شان انجام شود، به دلیل نداشتن اعتماد به نفس و خودباوری است. چون فکر می‌کنند خودشان از پس رابطه و مشکلات‌شان برنمی‌آیند و لزوما نیاز به کمک دیگران دارند و چون خودباوری ندارند، نمی‌توانند به احساسات و افکار خود اعتماد کنند و خودشان برای خودشان تصمیم بگیرند. انگار افراد دیگری را می‌خواهند که به جای آنها تصمیم بگیرند.

سواد رابطه عاطفی و مهارت حل مسئله را در خودتان افزایش بدهید

داشتن سواد رابطه عاطفی، مهارت ارتباطی و مهارت حل مسئله برای همه افراد لازم و ضروری است. پس حتما باید در این زمینه‌ها اطلاعات زیادی داشته باشید و روی خودتان کار کنید تا مهارت‌هایتان افزایش پیدا کند و تقویت شود. با افزایش مهارت‌ها و دانش‌تان در زمینه رابطه عاطفی، می‌توانید موفق‌تر عمل کنید و به خودتان ایمان داشته باشید که دیگر می‌دانید در هر شرایطی چه واکنشی باید نشان بدهید و نیازی به کمک یا دخالت دیگران ندارید. برای اینکه بتوانید این دانش و اطلاعات را بدست بیاورید و رابطه سالم، موفق و هدفمندی داشته باشید، توصیه می‌کنیم در دوره جذب عشق از آشنایی تا ازدواج شرکت کنید.

  چطور از مجردی‌مان لذت ببریم؟

دوستان سمی را از زندگی‌تان خارج کنید

همه ما در زندگی‌مان افراد سمی را در کنار خودمان داریم، سعی کنید با این افراد هر چه زودتر ارتباط را قطع کنید و آنها را از زندگی‌تان خارج کنید تا آسیب نبینید. نیاز نیست با هر کسی دوست صمیمی باشید و ارتباط‌تان را حفظ کنید. در انتخاب دوستان‌تان دقت کنید و هر کسی را به زندگی خود راه ندهید.

اگر نیاز به مشورت دارید، با هر کسی صحبت نکنید

برای همه ما پیش می‌آید که گاهی نیاز به مشورت داشته باشیم اما نباید با هر کسی که از راه می‌رسد مشورت کنیم و همه چیز را به همه بگوییم. بهتر است در مورد مسائل خصوصی‌تان که فقط مربوط به شما است، با یک یا دو نفر مشورت کنید، آن هم افرادی که آگاه و دانا در آن زمینه باشند و واقعا افراد درست و سالمی باشند. بهتر است در مورد مشکلات‌تان با افراد آگاه مثل مشاور صحبت کنید که نه قضاوتی در مورد شما می‌کنند و نه از این اطلاعات‌تان سوءاستفاده می‌کنند. می‌توانید در زمینه رابطه عاطفی‌تان از زوج درمانگران همیار عشق کمک بگیرید.

سخن پایانی

دخالت برخی از دوستان در رابطه عاطفی، می‌تواند یک رابطه را از هم بپاشد. اغلب این ما هستیم که به دیگران اجازه دخالت را می‌دهیم. اگر با هر کسی در مورد هر چیز خصوصی صحبت نکنیم، اعتماد به نفس و خودباوری داشته باشیم و مشکلات‌مان را خودمان حل کنیم، دوستان‌مان را به خوبی بشناسیم و حد و مرزها را رعایت کنیم، دیگر به دیگران اجازه نخواهیم داد که در رابطه یا زندگی‌مان دخالت کنند. این مقاله به شما کمک می‌کند دوستان سمی زندگی‌تان را بشناسید و بدانید که در مقابل دخالت‌هایشان چه رفتاری باید داشته باشید. توصیه می‌کنیم اگر در رابطه‌تان مشکلاتی را دارید، به جای اینکه با افراد غیرمتخصص صحبت کنید و با راهکارهای اشتباهی که می‌دهند، رابطه‌تان را خراب کنید، با مشاوران متخصص همیار عشق در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

نمیتونم فراموشش کنم

نمیتونم فراموشش کنم واقع‌بین باشین درسته که تموم شدن رابطه، حال روحی و عاطفی شما رو زیر و رو میکنه ولی سعی کنین کمی واقع‌بین باشین و به این سوالات

مطالعه»