همیار عشق

بعد از خیانت همسر، چه کنیم؟ (بایدها و نبایدهای بعد از خیانت دیدن)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

بعد از خیانت همسر، چه کنیم؟ (بایدها و نبایدهای بعد از خیانت دیدن)

خیانت می‌تواند کابوس یک رابطه دو نفره باشد. اگرچه عکس‌العمل افراد بعد از خیانت دیدن متفاوت است اما قطعا این اتفاق نمی‌تواند بدون آسیب باشد و اکثر افراد خیانت دیده با شوک و تنش‌های روانی مواجه می‌شوند. این تنش‌ها می‌توانند منجر به رفتارهایی شوند که به خودمان آسیب بیشتری وارد کنند. در واقع خیانت، یک بحران به حساب می‌آید و برای عبور از آن نیازمند مدیریت بحران هستید. در این مقاله قصد داریم چند رفتار مخرب و آسیب‌رسان که ممکن است بعد از خیانت انجام دهید را به شما معرفی کنیم و در ادامه چند روش صحیح برای برخورد با این موضوع را بررسی می‌کنیم.

کارهایی که نباید بعد از خیانت انجام دهید


تصمیم‌گیری در اوج بحران

ممکن است بعد از اینکه متوجه شدید به شما خیانت شده است، بدون کوچک‌ترین تردیدی تصمیم به جدایی و بر هم زدن رابطه بگیرید. نه تنها در چنین حالتی، بلکه در هیچ حالت هیجانی دیگری، حتی هیجان‌های مثبت، تصمیم‌گیری جایز نیست. از آن جا که سیستم منطقی و هیجانی مغز به صورت مجزا عمل می‌کنند، بنابراین در اوج هیجان، ممکن است تصمیماتی بگیرید که بعدا وقتی آن را از لحاظ منطقی بررسی می‌کنید به نفع‌تان نباشد. قطعا هیجانات منفی شما در آن لحظه آنقدر بالاست که صحبت از منطق برایتان عجیب باشد. قرار نیست آن لحظه تصمیم منطقی بگیرید، تنها کافی است تصمیم مهمی در آن شرایط نگیرید و سعی کنید هیجان‌تان را بدون آسیب رساندن به خودتان یا طرف مقابل تخلیه کنید.

خودتان را زیر سوال نبرید

معمولا اولین فکری که بعد از خیانت دیدن به سراغ فرد می‌آید، تحقیر و خود کم ارزش‌بینی است. در مورد اینکه چقدر در این رابطه مقصر هستید، چه اشتباهاتی داشتید و چه کارهایی باید می‌کردید یا نمی‌کردید بعدا فکر کنید. اما در چنین شرایطی خودتان را زیر سوال نبرید. شما خیانت دیده‌اید و این خیانت ممکن است چندین دلیل مختلف داشته باشد که لازم به بررسی است. همه دلایل را به اینکه شما کم ارزش هستید یا زیبا نیستید یا چیزی کم دارید که عشق‌تان دیگری را به شما ترجیح داده نسبت ندهید.

  رابطه داماد با مادر زن (شوهرم با مادرم رابطه داره. چیکار کنم؟)

با معشوق طرف مقابل‌تان صحبت نکنید

برخی از افراد، بعد از خیانت دیدن تصمیم می‌گیرند با معشوقِ شریک عاطفی‌شان صحبت کنند. گاهی داد و بیداد می‌کنند و گاهی التماس برای باز پس گرفتن عشق‌شان. شاید بعدا، زمانی که قصد حل و فصل موضوع یا بررسی رابطه‌تان را داشتید، صلاح باشد با ایشان هم صحبت کنید. اما قبل از آن، و قبل از صحبت با شریک عاطفی‌تان و آگاهی از ابعاد رابطه‌ای که داشتند لزومی به صحبت با او ندارید. صحبت با او در شرایط شما، ممکن است به شما فشار روانی بیشتری وارد کند. منطقی باشید و بپذیرید مقصر اصلی او نیست و این رابطه شما و طرف مقابل‌تان است که نیازمند توضیح و بررسی هستند.

همه را با خبر نکنید

برخی از افراد، وقتی متوجه می‌شوند به آنها خیانت شده است، شروع به درد و دل با دیگران می‌کنند و موضوع را به دوستان و آشنایان نزدیک اطلاع می‌دهند. این کار گاهی از روی خشم و گاهی تنها به علت نیاز به درد و دل کردن در شماست. حق دارید بخواهید راجع به این موضوع با کسی صحبت کنید، اما بهتر است یک فرد آگاه که بتواند به شما کمک کند را انتخاب کنید. شاید شما بعدا تصمیم بگیرید در این رابطه بمانید، در این صورت اطلاع یافتن دیگران از مشکلات رابطه خصوصی‌تان به صلاح خودتان و شریک عاطفی‌تان نیست.

تمام پل‌های پشت سرتان را خراب نکنید

همان طور که در ابتدای مقاله گفتیم، نباید در اوج هیجان تصمیم بگیرید و موضوع مهم‌تر اینکه تمام پل‌های پشت سرتان را خراب نکنید. تحقیقات نشان داده، با وجود آسیب‌های جدی که خیانت به رابطه می‌زند، اما تعداد زیادی از افراد حاضر هستند به دلایل گوناگون در رابطه بمانند. بنابراین تمام پل‌های پشت سر را، به خصوص اگر دارای فرزند هستید خراب نکنید و صلاح خودتان و فرزندان‌تان را نیز در نظر بگیرید.

به فکر انتقام نباشید

متاسفانه برخی از افراد بعد از خیانت دیدن به فکر تلافی و خیانت به طرف مقابل میفتند. قاطعانه باید بگوییم این کار هیچ کمکی به شما نمی‌کند، حتی اوضاع روانی شما را بیشتر از قبل تحت تاثیر قرار می‌دهد. چنین تصمیمی معمولا از روی خشم به طرف مقابل گرفته می‌شود، برای تخلیه خشم و عصبانیت‌تان از طرف مقابل تصمیماتی که به خودتان آسیب بزند نگیرید.

حق توضیح را از طرف مقابل نگیرید

شریک عاطفی شما، خیانت کرده است. خیانت خطای بزرگی در رابطه است زیرا مهم‌ترین اصل رابطه تعهد داشتن است. اما این موضوع باعث نمی‌شود نخواهید صحبت‌های او را بشنوید یا اجازه توضیح دادن را از او بگیرید. شنیدن توضیحات او، به خود شما، برای تصمیم درباره رابطه‌تان کمک می‌کند. پس به خاطر خودتان، توضیحات او را گوش دهید.

  وقتی عشقت رو با یکی دیگه میبینی... (اگه یهو با یکی دیدمش چه کار کنم؟)

چه کارهایی بعد از خیانت دیدن باید انجام دهید؟


حال بدتان را بپذیرید

در چنین شرایطی، اغلب افراد دچار یک حالت سردرگمی می‌شوند، نمی‌دانند چه کاری درست و چه کاری غلط است، ممکن است رفتارهای تکانشی انجام دهند و از روش‌های نادرستی برای تخلیه خشم‌شان استفاده کنند. یا برخی افراد تصور می‌کنند حال بد نشانه ضعف است و نباید خودشان را ببازند و ضعف نشان دهند. حال بدتان را بپذیرید، شما حق دارید ناراحت باشید، گریه کنید و هیجان‌های منفی شدیدی را تجربه کنید. این موارد نشانه ضعف شما نیست و در شرایط شما کاملا طبیعی است. وجود هیجان‌های منفی در انسان امری عادی است و نشان‌دهنده سلامت روان شماست که به موارد آسیب‌رسان هیجان منفی نشان دهید، اما روش تخلیه آن مهم است. نباید به خاطر تخلیه هیجان‌های منفی‌تان به خودتان و دیگران آسیبی بزنید. آن را بپذیرید و به خودتان فرصت دهید که بتوانید مدیریتش کنید.

عجله‌ای برای دانستن ماجرا نداشته باشید

این حق طبیعی و مسلم شماست که بدانید خیانت به چه دلیل و به چه صورتی انجام گرفته است. اما برای دانستن آن عجله‌ای نداشته باشید. ممکن است اگر در اوج هیجان‌های منفی‌تان ماجرا را بشنوید نه تنها کمکی به حال بدتان نشود بلکه منجر به تصمیماتی به دور از منطق در شما شود. از این حق خودتان دفاع کنید و زمانش را نیز خودتان تعیین کنید. ممکن است طرف مقابل اصرار داشته باشد ماجرا را برای شما تعریف کند، این زمان را خودتان تعیین کنید و وقتی را در نظر بگیرید که مطمئن هستید می‌توانید خوب بشنوید و خوب تصمیم بگیرید.

پیگیر جزئیات نباشید

همانطور که در بالا گفتیم، دانستن کلیات ماجرا، اگر خودتان بخواهید، حق شماست. اما جزئیات ریز ماجرا، مانند دانستن صحبت‌های محبت‌آمیزی که باهم داشتند، جزئیات رابطه جنسی و یا جزئیات قرارهایشان، کمکی به شما نمی‌کند. اگر بخواهید همچنان با طرف مقابل در رابطه باشید، دانستن این جزئیات بهبود رابطه‌تان را سخت‌تر می‌کند و اگر بخواهید این رابطه را ترک کنید، جزئیات، فراموش کردن و بستن رابطه را برای شما دشوارتر می‌کند.

رابطه‌تان را ارزیابی کنید

بعد از اینکه هیجان‌های منفی‌تان فروکش کرد و قصد تصمیم درباره رابطه را داشتید، کل رابطه‌تان را ارزیابی کنید و تصمیم‌تان را فقط محدود به بررسی خیانت نکنید. چه الگوهایی در رابطه شما وجود داشته که باز هم تکرار شده است؟ چه نشانه‌هایی از خیانت در طرف مقابل شما وجود داشته که نادیده گرفته‌اید؟ چه دلایلی طرف مقابل دارد برای این خیانت؟ آیا گذشته رابطه شما برایتان آنقدر ارزشمند هست که به او فرصت دهید؟ در مورد آینده باهم چه فکرهایی کرده‌اید؟ سعی کنید تمام ابعاد رابطه‌تان را بررسی کنید.

  خیانت اینترنتی زن و شوهر (خیانت چتی در فضای مجازی)

کمی از هم فاصله بگیرید

برای بهبود اوضاع روانی خودتان و مدیریت اوضاع بعد از خیانت دیدن، بهتر است کمی از طرف مقابل فاصله بگیرید تا فرصت بیشتری برای حل و فصل ماجرا به دور از احساسات داشته باشید. برخی افراد روش معکوسی را پیش می‌گیرند و بعد از خیانت دیدن به خصوص چند روز اول، شروع به پیگیری و چسبیدن بیش از اندازه به طرف مقابل می‌کنند که مبادا با معشوقه‌اش ارتباط مجدد برقرار کند. درصورتی که این کار مانند یک مسکن سطحی است و مشکل شما را اساسی حل نمی‌کند.

از مشاور کمک بگیرید

خیانت مانند یک زخم عمل می‌کند. زخم نیاز به پانسمان و رسیدگی دارد تا بهبود یابد. خوب شدن زخم‌تان را به زمان نسپارید. بر خلاف زخم‌های جسمی، که بعد از مدتی ممکن است اثری از آن روی بدن‌تان نباشد، زخم‌های روانی، اگر حل نشوند همیشه در ناخودآگاه شما همراه‌تان خواهند بود. زمان احساسات منفی شما را سرکوب می‌کند اما حل نمی‌کند. پس از مشاور کمک بگیرید تا بتوانید هیجانات منفی خود را به شکل درستی تخلیه و حل کنید.

سخن پایانی

خیانت دیدن، موجی از احساسات منفی و آزاردهنده را در فرد ایجاد می‌کند اما نباید از روی هیجانات رفتار کرد یا فورا تصمیم به جدایی گرفت. بهتر است خونرسرد باشید، از انجام رفتارهای تکانشی، توضیح خواستن از همسرتان و یا ارتباط برقرار کردن با معشوقه همسرتان و عصبانی شدن و دعوا کردن با او، خودداری کنید چون این رفتارها نه تنها کمکی به آرام شدن شما نمی‌کند، بلکه با دانستن جزئیات و انجام دادن رفتارهای تکانشی و بدون منطق، شما را بیشتر بهم می‌ریزد. بهتر است برای ترمیم زخم‌ها و آسیب‌هایی که به خاطر خیانت دیدن به شما وارد شده است، از مشاور کمک بگیرید چون این آسیب‌ها به مرور زمان درمان نمی‌شوند، بلکه ممکن است با کهنه‌تر شدن جای زخم‌ها، بیشتر از قبل اذیت شوید و آسیب ببینید. اگر خیانت دیدید، می‌توانید با مشاوران همیار عشق صحبت کنید و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

نفس رابطه‌تون به شماره افتاده!

فهرست مطالب1 نفس رابطه‌تون به شماره افتاده!1.1 خیلی کم‌حرف شده1.2 خیلی فراموش‌کار شده1.3 از ابراز علاقه‌های شما عصبانی میشه1.4 همش میگه «نمیدونم چی میشه»1.5 همش پیام میده، نه زنگ میزنه،

مطالعه»

بهش نشون بدید چه کسی رو از دست داده

فهرست مطالب1 دلم براش تنگ شده2 دوستت دارم3 چرا هیچی درست نمی‌شه؟4 اثر زیگارنیک5 تکالیف ناتموم6 تکلیف ناتموم چیه؟7 تو مغزش موندگار بشید8 برش گردونید9 دوره بازگرداندن عشق دلم براش

مطالعه»