مشاوره نوجوانان برای رفع سردرگمی، اضطراب و مشکلات نوجوان در خانواده

آثار-طلاق-بر-2فرزندان
آثار طلاق بر فرزندان : اضطراب، افسردگی، دوری از اجتماع و افت تحصیلی
خرداد ۱۰, ۱۳۹۷
مشاوره-نوجوانا2ن-1
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

سال‌های نوجوانی یکی از چالش برانگیزترین مراحل برای نوجوانان و والدین است. نوجوانان معمولا شروع به مواجه شدن با فشارهای جدید می‌کنند و بعضی اوقات هنگامی که با مشکل مواجه می‌شوند، به روش‌های خیلی سالم نسبت به مشکلات واکنش نشان نمی‌دهند. نوجوانان ممکن است برای مقابله با این مشکلات و یافتن روش مناسب برای حل آنها نیاز به مشاوره داشته باشند. والدین همیشه باید مراقب نشانه‌ها باشند و چگونگی پیدا کردن مشاور مناسب فرزندان نوجوان خود را نیز بدانند. برخی از کشمکش‌هایی که نوجوانان با آن مواجه می‌شوند یک قسمت طبیعی از رشد هستند، مانند تجربه‌ی ایده‌های جدید، طرز رفتار و برخورد با گروه‌های همسن و تغییرات در هویت، سلایق و خلق و خوی. این همیشه برای والدین مهم است که هنگامی که با نوجوانان سر و کله می‌زنند تا به آزادانه حرف زدنشان و گفتن مشکلاتی که دارند کمک کنند، صبر و شکیبایی زیادی داشته باشند. مشاوره به نوجوان شما کمک می‌کند زندگی شادتری را برای خود بسازد.

مشاوران نوجوان و روانشناسان به نوجوان شما کمک خواهند کرد که احساس شاد بودن، در امان بودن و دلگرمی در خود و پویایی در خانواده خود احساس کنند. بسیاری از مشاوران نوجوان نیز مانند مشاوران خانواده آموزش دیده‌اند، مشاوره خانوادگی پشتیبان زندگی یکی از گزینه‌های درمانی بسیار عالی است، به خصوص اگر شما مایل به رسیدگی به مشکلات به عنوان یک خانواده هستید. در هر صورت مراجعه به یک مشاور روانشناس دلسوز می‌تواند آینده نوجوان شما را از خطراتی که با آن روبرو است مصون نگه داشته و به شما برای تعامل بهتر با فرزندتان کمک کند.

 

نوجوانان در سنین بلوغ چه تغییرات و شرایطی را تجربه می‌کنند؟


نوجوانان در سنین بلوغ چه تغییرات و شرایطی را تجربه می‌کنند

با تغییر و افزایش هورمون‌ها، بدن، مغز و احساسات بطور دائم در حال تحول هستند. افراط گرایی احساساتی که نوجوانان دارند، همچنین تا حدی به علت هورمون‌ها هستند. در پسران مقادیر زیادی تستوسترون در بدنشان ایجاد می‌شود، در حالی که دختران باید با نوسانات خلقی که همراه با استروژن ایجاد می‌شود مقابله کنند. این علائم همگی نشان دهنده این هستند که نوجوان در حال گذراندن دوران بلوغ و فراز و نشیب‌های آن است. بلوغ دختران و بلوغ پسران ممکن است در سنین مختلف روی دهد ولی هر دو در نوجوانی اتفاق می‌افتند و تغییرات رفتاری و روحی ناشی از آن می‌تواند بر رابطه نوجوان با خانواده و دوستان و حتی در تعامل با دیگر افراد در محیط‌های اجتماعی مختلف مانند مدرسه تأثیرگذار باشد.

روانشناسی دوران نوجوانی


هدف روانشناختی دوران نوجوانی مستقل شدن از والدین است و هویت و موقعیت آن‌ها را در جامعه معین می‌کند. این شامل ایجاد رابطه‌های دوستی خود و کنترل پاسخ‌های عاطفی خود، تصمیم‌گیری خودشان و انتخاب‌های اخلاقی بر پایه‌ی عواقب و وجدان به جای ترس و مجازات، و ایجاد باورها و برنامه‌هایشان برای آینده است. این نه تنها یک زمان هیجان انگیز برای دختران نوجوان و پسران نوجوان است، بلکه یک زمان بسیار ترسناک و چالش برانگیز است. این همان زمانی است که حمایت و تشویق والدین برای عبور موفقیت آمیز آنها به دوره بزرگسالی ضروری است.

مشاوره در چه شرایطی به نوجوان کمک می‌کند؟


مشاوره می‌تواند به طیف وسیعی از مسائل کمک کند، اما برخی از رایج‌ترین موارد عبارتند از:

طلاق و جدایی

آیا شما و همسرتان اخیرا از هم جدا شده‌اید؟ نوجوانان اغلب زمانی که با تغییرات قابل توجه زندگی و جدایی و طلاق روبرو می‌شوند مبارزه و کشمکش می‌کنند،که می‌توانند طیف وسیعی از احساسات را به وجود آورند: غم، خشم، ترس، پشیمانی یا حتی گناه.

داغداری

آیا به تازگی و یا حتی طی سال‌های قبل یکی از اعضای خانواده شما فوت کرده است؟ در صورتی که فرزند پسر یا دختر شما بخصوص به آن فرد نزدیک بوده باشد، ممکن است بتواند از مشورت با یک فرد جهت کمک به کنترل احساسات خود بهره‌مند شود.

زورگویی

زورگویی می‌تواند بسیار آسیب‌رسان باشد زیرا اغلب به آن بی توجهی می‌شود. در صورتی که فکر می‌کنید به پسر یا دختر شما زورگویی می‌شود، سعی کنید در موردش با او صحبت کنید، و به مدرسه او مراجعه کنید. مشاوره می‌تواند یک راه موثر برای کمک به آنها در ایجاد دوباره عزت نفس و انعطاف پذیری پس از مشکلات با زورگویی باشد.

استرس در مدرسه

اخیرا، هزاران دانش آموز با فشارهای امتحانات روبرو شده‌اند و الان منتظر نتایج هستند. خیلی از دانش آموزان برای مقابله با این فشارها می‌جنگند، و در مورد عواقب خوب انجام ندادنش نگران هستند.

مشکلات خانوادگی

اغلب آنچه که نوجوانتان درگیرش می‌شود ممکن است به طور کلی مربوط به آنچه که در خانواده رخ می‌دهد باشد. در این موارد، مشاوره خانواده می‌تواند گزینه خوبی باشد.

مراقب نشانه‌ها باشید


مشاوره در نوجوانان

نوجوانان اغلب به جای اینکه مشکلات را بیرون بریزند و در موردشان صحبت کنند آنها را درون خود می‌ریزند، و این باعث می‌شود فهمیدن اینکه دچار مشکل هستند کار دشواری شود. با این حال، اگر متوجه هرگونه از نشانه‌های زیر شدید، ممکن است بخواهید مشاوره یا پشتیبانی بیشتری را در نظر بگیرید.

تغییر رفتار

آیا آنها شروع به تخلیه‌ی هیجان کردند یا دچار دردسر شدند؟ یا شاید آرام و کناره‌گیر شده‌اند و یا زمان زیادی را در اتاقشان می‌گذرانند؟ تغییر قابل ملاحظه‌ای در رفتار می‌تواند بخشی از مراحل عادی رشد آنها باشد، اما همچنین می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که آن‌ها نیاز به پشتیبانی بیشتری دارند.

الگوهای خواب

اغلب هنگامی که احساس ناراحتی می‌کنیم، موارد فیزیکی مانند الگوهای خواب اولین چیزهایی هستند که تحت تاثیر قرار می‌گیرند. در صورتی که نوجوان شما سخت می‌تواند بخوابد، ممکن است نشانه چیزی باشد که موجب اضطراب او می‌شود. بعلاوه، خواب بیش از حد معمول نیز می‌تواند نشان دهنده این باشد که او دچار روحیه ضعیف و یا حتی افسرده هستند.

الگوهای خوردن

آیا نوجوان شما به میزان قابل ملاحظه‌ای بیشتر یا کمتر از حد معمول می‌خورد؟ یا در زمان‌های مختلف روز می‌خورد؟ آیا آنها از نشستن و غذا خوردن با دیگر اعضای خانواده سر باز می‌زنند؟ الگوهای تغذیه و اشتها اغلب در پیرامون احساسات تغییر می‌کنند. اگر نگران غذا خوردن نوجوان خود هستید، ممکن است بخواهید با پزشک یا مشاور مشورت کنید.

مشکلات سلامتی

آیا دختر یا پسر نوجوان شما اغلب می‌گوید که سر درد و ناراحتی‌های شکم دارد، و متوجه تغییراتی در خلق و خو و بی انگیزه شدنش شده‌اید؟ اینها اغلب علائم اضطراب هستند. اولین توقف این است که به پزشک خود مراجعه کنید.

نمرات مدرسه

افت قابل توجهی در نمرات مدرسه می‌تواند یک شاخص کلیدی باشد که نوجوانان احساس ناراحتی یا پرشانی می‌کنند. به یاد داشته باشید، معلمان نوجوان شما هنگامی که بحث اطمینان از خوب بودن آنها به میان می‌آید مایه تدبیر هستند. نوجوانان ممکن است در مدرسه احساسات خودشان را جوری بروز دهند که در خانه نمی‌دهند، به این معنا که شما نمی‌توانید ببینید.

مشاوره نوجوان چه راهکارهایی را برای رفتار مناسب با نوجوانان پیشنهاد می‌دهد؟


مشاوره نوجوان چه راهکارهایی را برای رفتار مناسب با نوجوانان پیشنهاد می‌دهد

همانطور که در قسمت‌های قبل گفته شد، نوجوانان در این دوران ممکن است  با تغییرات و مشکلات متنوعی روبرو شوند و نیاز به حمایت یا مشاوره داشته باشند. در زیر برخی نکات وجود دارند که می‌توانند زمان نیاز به مشاوره نوجوانان کمک کننده باشند:

گوش دادن و اندیشیدن

بسیاری از اوقات هنگامی که نوجوان از والدین خود درخواست مشورت می‌کند، آنها بلافاصله احساس می‌کنند که سخنان حکیمانه‌ای که در ذهن دارند را باید به زبان بیاورند. هنگامی که با یک نوجوان دارای مشکل مواجه می‌شوید، به او فرصتی برای صحبت کردن بدهید و به دقت گوش کنید. در این صورت بهتر در مورد مشکل وی مطلع می‌شوید و به راحتی متوجه می‌شوید که چه باید بگویید. نوجوانان می‌خواهند بدانند که به آنها گوش داده و آنها را درک می‌کنید. همچنین می‌توانید در حین صحبت کردن او سوالاتی بپرسید تا کاملاً از آنچه که از شما انتظار دارند مطمئن شوید. بدون گوش دادن به تمام صحبت‌های آنها شروع به صحبت عجولانه نکنید.

هرگز قضاوت نکنید

یک نوجوان به راحتی می‌تواند بفهمد که قضاوتش می‌کنید. در صورتی که احساس کند شما قضاوتش می‌کنید احتمالا بیشتر ساکت می‌شود و از به اشتراک گذاشتن مشکلات با دیگر افراد هراسان می‌شود به این دلیل که فکر می‌کند قضاوت می‌شود. برای اطمینان از این که احساس نکند که قضاوت می‌شود، به خودتان بگویید که اگرچه ممکن است شما درگیر اشتباهات او نباشید، اما به این معنی نیست که شما از معایب شخصی خود معاف هستید.

بیش از حد اقدام به شناسایی نکنید

اشتباهی که بسیاری از افراد معمولاً هنگام مشورت با نوجوانان مرتکب می‌شوند این است که سعی می‌کنند تجربه‌ی خود را با شرایط فرد مقابل تطابق دهند تا گفته‌شان اعتبار بیشتری داشته باشد. اینکه از نوجوان فاصله بگیرید وسوسه انگیز است، اما این کار باعث به خطر افتادن فرایند مشورت خواهد شد. اگر اتفاق مشابهی برای شما افتاده است تمام داستان را برای آنها نگویید. چیزی که همیشه جواب می‌دهد این است که به آنها بگویید من می‌توانم احساسی که داری را درک کنم زیرا خودم هم در چنین شرایطی بوده‌ام. این به شما فرصتی می‌دهد تا بدانید که آیا می‌خواهند بیشتر بشنوند یا نه، اما اگر آنها نمی‌خواهند بیشتر بدانند، پس صحبت کردن در مورد آن را متوقف کنید.

تفاوت قائل شدن بین خطر و هیجان

هنگام کار با نوجوانان، به ویژه آنهایی که کم سن و سالتر هستند، بسیار مهم است که تفاوت بین خطر واقعی و هیجان را بدانید. اگر تفاوت را نمی‌دانید، همیشه باید خطر محتمل واقعی را در نظر بگیرید. هنگامی که نوجوان را برای گاهی مواقع شناخته‌اید و متوجه شده‌اید که بیش از حد هیجانی هستند، فقط در آن صورت می‌توانید شروع به ارائه توجه کمتر به بحران‌ها کنید. اگر مطمئن نیستید، می‌توانید کمک یک فرد حرفه‌ای را انتخاب کنید.

هنگام مواجه شدن با یک مشکل، نوجوانان معمولا زیادی فکر می‌کنند و به طور خودکار شروع به فکر کردن به این می‌کنند که این بدترین مشکلی است که تا به حال وجود داشته است. چگونه می‌توان با چنین نوع تفکری مقابله کرد؟ همیشه ایده خوبی است که سوالاتی از این قبیل بپرسید که، این خیلی بد است؟ آیا فکر می‌کنید همیشه اینطور خواهد ماند؟ آیا می‌توانید زمانی را تصور کنید که این مشکلی بدی نیست؟ این سوالات کمک می‌کند که حال آنها را کمی بهتر کنید و روند مشاوره نوجوانان را آسان‌تر کنید.

سیستم‌ خانواده آنها را فعال کنید

این چیزی است که بسیاری از افراد فراموش می‌کنند. سیستم‌ خانوادگی معمولا می‌خواهد در اکثریت موارد کمک کند. این به هیچ وجه بدین معنی نیست که هر بار که مشکلی دارند، به والدین پناه ببرند. اینکه والدین از وجود مشکل آگاه باشند می‌تواند به ایجاد راه حلی که قبلا به آن فکر نکرده‌اند کمک کند. به منظور موثرتر کردن مشاوره، سعی کنید از نوجوان اجازه بگیرید، اما مواردی وجود دارد مانند داروها و آسیب به خود که باید در این شرایط میل و خواسته‌ی نوجوان برای پنهان ماندن از والدینش را نادیده بگیرید. در طول مشاوره به نوجوان قول محرمانگی ندهید. به آنها بگویید که سعی خودتان را می‌کنید که گفتگوهایشان خصوصی و محرمانه بماند، اما برای حفظ امنیتشان با هر کس که باید صحبت می‌کنید.

جلسات مشاوره کمتر اما مکرر

از جلسات طولانی مدت مشاوره پرهیز کنید. بزرگسالان می‌توانند می‌توانند جلسات مشاوره طولانی مدت داشته باشند چون به راحتی می‌توانند متقاعد شوند. جلسات مشاوره خیلی کوتاه به جای یک جلسه مشاوره طولانی که نمی‌تواند زیاد کمک کند، داشته باشید. مرزهای نفس نوجوان اجازه نمی‌دهند که مکالمه طولانی داشته باشند که بتواند به آنها کمک کند.

مسائل مورد بحث کوتاه

لازم است که چیزهای کمی برای گفتگو با نوجوانان پیدا کنید. دانستن علایق آنها، و آنچه که در زندگی آنها اتفاق می‌افتد، کمک خواهد کرد. این در کاهش مقاومت کمک می‎کند و باعث می‌شود آنها با شما ارتباط برقرار کنند. شما موضوعاتی برای صحبت کردن در مورد چیزی فراتر از مشکلاتشان خواهید داشت. مشاوره برای نوجوانان به آن سختی که به نظر می‌آید نیست. مشاوره برای نوجوانان چیزی است که شما می‌توانید انجام دهید، و این امکان را برایتان فراهم می‌کند که بدانید چه کاری باید انجام دهید و از چه کاری باید اجتناب کنید.

چرا گاهی یک مشاور غریبه بهتر می‌تواند با نوجوان شما تعامل بر قرار کند؟


چرا گاهی یک مشاور غریبه بهتر می‌تواند با نوجوان شما تعامل بر قرار کند

بعضی از والدین نگران هستند که ارائه خدمات مشاوره‌ای برای پسر یا دخترشان به این معنی است که آنها در ایفای نقش به عنوان والدین دچار شکست شده‌اند. این خیلی از واقعیت دور نیست. البته، مشاورین همیشه توصیه می‌کنند در صورتی که فکر می‌کنید نوجوانتان دچار مشکلی است با او صحبت کنید، اما در برخی شرایط نیاز به صحبت کردن با یک شخص بی‌طرف است. نوجوانان اغلب برای صحبت کردن با خانواده در مورد مشکلاتشان در کشمکش هستند زیرا نگران این هستند که در دردسر بی‌افتند، و یا نگران این هستند که مطرح کردن مشکلشان با خانواده باعث تحت تاثیر قرار دادن رابطه‌شان با آنها شود. گاهی اوقات ممکن است بخواهند با والدینشان صحبت کنند اما بعید است که به طور مستقیم به این کار روی آورند. در این موارد، داشتن کسی برای صحبت کردن محرمانه و خصوصی و کسی که بدون قضاوت به حرف‌هایشان گوش دهد، واقعا می‌تواند بزرگترین کمک باشد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
رادیو عشق
رادیو عشق
رادیو عشق مرجع کامل و دایره المعارف آموزش روابط عاطفی است! رادیو عشق همه‌ی آن چیزی است که پیرامون روابط عاطفی از شکل گیری تا پیشبرد و بهبود و حتی بعد از اتمام رابطه را به شما آموزش می دهد. تیم رادیو عشق متشکل از مشاوران و روانشناسان و محققین خبره و کارآزموده است و هدف اصلی آن برگزاری دوره های آموزشی آنلاین برای ارتقاء سلامت روابط و تغییر فرهنگ های نادرست در جهت تحکیم بنیان خانواده و بهبود کیفیت روابط و ازدواج است. پایگاه رادیو عشق برای چه کسانی مفید است: ۱- قبل از رابطه: اگر هنوز وارد رابطه با کسی نشده اید و تمایل دارید به شکل صحیح وارد رابطه شوید. اگر فردی را دوست دارید و تمایل دارید با آن آشنا شوید. اگر دوست دارید رابطه ای با کیفیتی را به قصد ازدواج شروع کنید. اگر می خواهید فرد خاصی را برای رابطه جذب کنید. اگر می خواهید فرد خاصی که رابطه را ترک کرده است به رابطه بازگردانید. ۲- حین رابطه: برای بهبود کیفیت رابطه عاطفی که دارید در هر مرحله‌ای که هست (دوستی ،نامزدی ،ازدواج) نیاز به کمک دارید. اگر رابطه عاطفی شما با شریک عاطفیان سرد شده است. اگر در رابطه شما خیانت اتقاق افتاده است و نمی دانید چطور باید با آن برخورد کنید. ۳- بعد از رابطه: اگر رابطه عاطفی شما به هر دلیلی پایان یافته و برای عبور از بحران و ادامه زندگی نیاز به کمک دارید. اگر دچار شکست عشقی شده اید و نمی دانید چطور با آن برخورد کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رادیو عشق در ایستاگرام
X