همیار عشق

نحوه رفتار با مادر شوهر (ویژگی‌های مادر شوهر بد و نحوه برخورد با او)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

نحوه رفتار با مادر شوهر (ویژگی‌های مادر شوهر بد و نحوه برخورد با او)

بسیاری از افراد از ما روانشناسان می‌پرسند که چگونه باید با اعضای خانواده همسرم رفتار کنم؟ چطور می‌توانم رابطه خوبی با آنها داشته باشم؟ اگر آنها افراد سمی بودند چه کار کنم؟ در این مقاله به جواب سوالات‌تان خواهید رسید. قصد داریم درباره نحوه برخورد با مادر شوهر توضیحاتی را ارائه بدهیم.

فهرست مطالب

نشانه‌های مادرشوهر بد و سمی


او همیشه معتقد است که درست‌ترین آدم روی زمین است

این افراد همیشه معتقد هستند که درست فکر می‌کنند، درست رفتار می‌کنند و درست صحبت می‌کنند. حتی اگر اشتباه کنند یا کسی را ناراحت کنند، اشتباه‌شان را قبول نمی‌کنند و جملاتی مانند این موارد را می‌گویند:«تو جنبه نداری زود ناراحت میشی»، «تو این حرف رو زدی که من اونطوری صحبت کردم. اشتباه از تو بوده» و… این افراد مشکوک به اختلال شخصیت خودشیفته نیز هستند.

او شما را نادیده می‌گیرد

این افراد عروس‌شان را نادیده می‌گیرند و به حرف، نظر یا خواسته او کوچک‌ترین توجهی ندارند. مثلا از عروس‌شان می‌پرسند:«عزیزم برای تولدت لباس چه رنگی میخوای بپوشی؟» عروس جواب می‌دهد:«اون لباس آبی رو می‌پوشم» و بعد مادر شوهر بدون توجه به حرف او می‌گوید:«اون قرمز رو بپوش حتما» یا مثلا مادر شوهر برای عروس غذا می‌کشد و عروس می‌گوید:«کافیه ممنونم» اما مادر شوهر بدون توجه به این حرف همچنان به کشیدن غذا ادامه می‌دهد! این یعنی مادر شوهری که عروسش را نادیده می‌گیرد و به او و نظراتش بی توجه است.

او واضح می‌گوید که شما را دوست ندارد

هر طور که با او صحبت کرده یا رفتار کنید، در آخر به این حرف او می‌رسید که:«تو برای خونواده‌مون کافی و خوب نیستی. لیاقت ما بهتر از تو بود» یعنی او با حرفش به صورت مستقیم و گاهی با رفتارش به صورت غیرمستقیم می‌گوید که شما را دوست ندارد و راضی نیست از اینکه با پسرش ازدواج کردید.

انتظار دارد از او اطاعت کامل داشته باشید

این افراد از عروس‌شان انتظار دارند یک فرد مطیع و بله و چشم‌گو باشد. وقتی با او مخالفت کوچکی می‌کنید آن چنان عصبانی می‌شود و موضوعات را با هم در هم می‌آمیزد و همه چیز شما را زیر سوال می‌برد که عذاب وجدان می‌گیرید و دفعه آینده برای اینکه این اتفاق نیفتد اجبارا بله می‌گویید! او مخالفت‌های شما را طوری نشان می‌دهد که انگار شما بی احترامی عظیمی به او و خاندان‌شان کرده‌اید یعنی اینقدر این موضوع را بزرگ می‌کند و اجازه اظهار نظر به شما نمی‌دهد.

  انواع روانشناس و فرق روان‌شناس و روان‌پزشک

او کنترل‌گر است

او دوست دارد روی شما، زندگی شخصی‌تان، زندگی با همسرتان، بچه‌هایتان و همه چیز کنترل داشته باشد و می‌خواهد همه چیز را خودش مدیریت کند. چنین افرادی کنترل‌گر هستند و معمولا به علت نداشتن عزت نفس و احساس ضعف درونی، می‌خواهند به این شکل اقتدار و قدرت خود را نشان بدهند. اگر از او اطاعت نکنید، شما را دوست نخواهد داشت و کنترلش را روی شوهر و بچه‌هایتان بیشتر خواهد کرد.

به حریم خصوصی‌تان احترام نمی‌گذارد

بسیاری اوقات بدون دعوت و بدون هیچ اطلاعی به خانه‌تان می‌آید و برایش مهم نیست که شما می‌خواهید، آمادگی‌اش را داشتید یا خیر. اجازه نمی‌دهد با همسرتان یا با خودتان حریم خصوصی داشته باشید. حتی ممکن است در داخل کمدهای اتاق‌تان هم سرک بکشد.

با احساسات شما بازی می‌کند تا کنترل اوضاع در دستان خودش باشد

او با رفتارهایی مثل قهر کردن، عذاب وجدان و احساس گناه دادن به شما، محبت نکردن و… سعی می‌کند با احساسات شما بازی کند تا شما مطیع او شوید و او بیشتر روی شما کنترل داشته باشد.

او دائما در حال ظاهرسازی و چشم و هم چشمی است

او در جمع‌ها لباس‌های بسیار شیک می‌پوشد و جواهرات زیادی را از خود آویزان می‌کند و چنان رفتار می‌کند که انگار باکلاس‌ترین آدم روی زمین و مراقب اعظم خانواده‌اش است. این چشم و هم چشمی را ممکن است در زندگی خودش و در زندگی یا ظاهر شما نیز ایجاد کند یعنی از شما انتظار داشته باشد که مثل خودش باشید وگرنه دوست نخواهد داشت در کنار شما باشد چون در کنار شما برندش خراب می‌شود! این افراد نیز معمولا از دسته خودشیفته‌ها هستند و ممکن است طرحواره جلب توجه و پذیرش جویی نیز در آنها فعال باشد.

پشت سر شما حرف می‌زند

او پشت سر شما پیش هر کسی حرف می‌زند و شما را فردی بد و پرنقص نشان می‌دهد و ممکن است حتی شوهرتان را نیز علیه شما برانگیزد.

طوری نشان می‌دهد که انگار شما را دوست دارد اما بعدا متوجه می‌شوید که اصلا اینطور نیست

او برایتان هدیه‌های لوکس می‌خرد، در جمع با مهربانی صحبت می‌کند و طوری نشان می‌دهد که انگار عاشق شما است اما وقتی با هم تنها می‌شوید تازه متوجه می‌شوید که از این خبرها نیست و از شما متنفر استَ!

دخالت می‌کند

او در هر چیزی مداخله و دخالت می‌کند و اجازه نمی‌دهد استقلال و هویت شخصی خودتان را داشته باشید.

هر کاری هم که بکنید راضی نخواهد شد

برخی از مادر شوهرها هستند که عروس‌شان هر کاری هم که برایشان می‌کند همچنان از او ناراضی هستند و دوستش ندارند. این موضوع می‌تواند به دلیل کمال‌گرایی هم باشد.

چگونه با مادر شوهر بد و سمی برخورد کنیم؟


بدانید که چرا او با شما چنین رفتار می‌کند؟

فکر کنید ببینید چرا مادر شوهرتان با شما چنین برخورد می‌کند؟ آیا شما رفتاری انجام دادید که او مقابله به مثل می‌کند و بدرفتاری می‌کند؟ و یا به دلیل اختلالات شخصیتی و مشکلات روانی خودش است که این گونه رفتار می‌کند؟ آیا با همه این گونه برخورد می‌کند یا فقط با شما؟ پس قدم اول ریشه‌یابی رفتار و شخصیت مادر شوهرتان است که بدانید مشکل کجا است.

مشکل را تشدید نکنید

وقتی او چیزی می‌گوید یا رفتاری انجام می‌دهد، شما کاری نکنید یا حرفی نزنید که آتش تنش و دعوا تشدید شود بلکه سعی کنید تکنیک‌های مدیریت تنش را یاد بگیرید تا اوضاع را بهبود ببخشید.

بی احترامی نکنید

هرگز با گستاخی و با بی احترامی به مادر شوهرتان جواب ندهید چون این کار باعث تشدید شدن رفتارش می‌شود و اوضاع را بدتر می‌کند.

  راهکارهای کاهش استرس و اضطراب مهاجرت (ترس از مهاجرت)

عوامل محرک را بشناسید و از آنها اجتناب کنید

عواملی که باعث تحریک مادر شوهرتان می‌شود را شناسایی کرده و از این عوامل به شدت دوری کنید. این به شما کمک می‌کند بتوانید رابطه بدون تنش و آرامی را با او برقرار کنید.

دعوا نکنید اما سر حرف‌تان بایستید

مثلا اگر او دخالت می‌کند و می‌گوید این گونه این کار را انجام بدهید، می‌توانید به جای دعوا کردن، بگویید:«ممنون که بهم چیز جدید یاد میدید ولی من ترجیح میدم اینطوری اون رو انجام بدم» یا «خوشحالم که این روشی که میگید براتون جواب داده اما من ترجیح میدم با روشی که بلدم و مطمئنم برم جلو.»

با همسرتان صحبت کنید

اگر همسرتان با شما موافق است و شما دو نفر آن قدر به هم نزدیک هستید که مثل یک تیم هستید، با او صحبت کنید و محترمانه مسائلی که اذیت‌تان می‌کند را با او در میان بگذارید و از او برای حل شدن این مشکلات کمک بگیرید. به هر حال او خانواده‌اش را بهتر از شما می‌شناسد و می‌تواند بیشتر به شما کمک کند.

از مادر شوهرتان فاصله بگیرید

قرار نیست با او مثل یک دوست صمیمی باشید و هر روز با او در تماس باشید. منظورمان نادیده گرفتن یا بی محلی کردن نیست. منظورمان این است که با مادر شوهرتان ارتباط محترمانه داشته باشید و در شرایط مورد نیاز از او فاصله بگیرید یعنی سکوت کنید و صحبت نکنید اما احترام را همیشه حفظ کنید.

سعی نکنید او را تغییر بدهید

شما نمی‌توانید یک فرد بالغ دیگر را تغییر بدهید چون برای این کار باید گذشته، سبک تربیتی و محیطش را عوض کنید تا او هم تغییر کند و در عمل انجام دادن چنین کاری غیرممکن است. به علاوه هرچقدر بخواهید او را اصلاح کنید احتمالا او بیشتر لجبازی و مقاومت خواهد کرد.

چگونه ارتباط خوب با مادر شوهرم بسازم؟


همیشه مودب بمانید

همیشه و در هر شرایطی مودب بمانید و احترام مادر شوهرتان را نگه دارید.

قدردان باشید

وقتی کاری برایتان انجام می‌دهد حتی اگر کار کوچکی باشد، حتما از او تشکر و قدردانی کنید.

هرگز درباره شوهرتان پیش او بدگویی نکنید

هیچ وقت پیش مادر شوهرتان از شوهرتان بدگویی نکنید. همیشه احترام شوهرتان را نگه دارید حتی اگر او از پسرش بدگویی یا انتقاد می‌کند.

از او تعریف و تمجید کنید

اگر می‌خواهید ارتباط خوبی با مادر شوهرتان داشته باشید گاهی از ظاهرش یا شخصیت و رفتارهای خوبی تعریف و تمجید کنید. انجام دادن این کار هم به او کمک می‌کند رفتارهای خوبش را تقویت کند چون مورد تشویق قرار گرفته است و هم ارتباطش با شما بهبود پیدا خواهد کرد وقتی ببیند به او انرژی مثبت می‌دهید و خوبی‌هایش را می‌بینید.

گاهی از او مشورت بخواهید

اگر در زندگی‌تان گاهی از مادر شوهرتان مشورت بخواهید باعث می‌شود او احساس باارزش بودن و مفید بودن بکند و همچنین از دخالت‌های بی جای او جلوگیری می‌کنید به دلیل اینکه وقتی در مسائلی او به شما کمک کند، دیگر در مسائل نا به جا دخالت نخواهد کرد.

برایش هدیه بخرید

گاهی وقت‌ها حتی بدون مناسبت برای مادر شوهرتان هدیه بخرید تا خوشحال شود. این خوشحالی و حس خوب به سمت شما نیز باز خواهد گشت.

به او کمک کنید

مثلا وقتی به خانه‌شان می‌روید و او احتیاج به کمک دارد، گاهی به او کمک کنید و طوری نشان بدهید که انگار خانه خودتان است و او هم مثل مادر شما است.

اعتماد به نفس داشته باشید

وقتی اعتماد به نفس و حس خودباوری زیادی داشته باشید، همین انرژی را به دیگران هم منتقل می‌کنید و این موضوع باعث می‌شود دیگران روی شما تسلط و کنترل نداشته باشند و با شما رفتاری محترمانه و شایسته داشته باشند. اما اگر خودتان را ضعیف نشان بدهید، دیگران از این ضعف سوءاستفاده خواهند کرد.

سوالات متداول


1. از مادر شوهرم متنفرم، چه کار کنم؟

بهتر است تنفرتان را نشان ندهید و در خودتان این موضوع را ریشه‌یابی و حل کنید چون با نشان دادن حس تنفر به او و یا شوهرتان، اوضاع بدتر می‌شود و ارتباط زناشویی و خانوادگی‌تان دچار مشکلات زیادی خواهد شد.

  چطور در شغلم رشد کنم؟ (برای موفقیت و پیشرفت در کار، چه باید کرد؟)

2. چطور به مادر شوهرم بی محلی کنم؟

در مقاله هم به این موضوع اشاره کردیم که بهتر است بی محلی نکنید. مشکل را به شکل درست‌تری حل کنید و یا برای حل آن از شوهرتان کمک بگیرید.

3. این طبیعیه که من مادر شوهرم را دوست ندارم؟

بله می‌تواند طبیعی باشد چون به هر حال او با شما متفاوت است و این تفاوت‌ها اگر زیاد باشد می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. قرار نیست شما عاشق مادر شوهرتان باشید. همین که احترام را نگه دارید کافی است.

4. با مادر شوهرم زندگی می‌کنم، چه کار کنم؟

اگر بخواهیم به صورت خلاصه راهنمایی کنیم تا بتوانید زندگی صلح‌آمیزی در کنار خانواده همسرتان داشته باشید، می‌توانیم روی این موارد تاکید کنیم که سعی کنید حتما انجام بدهید و به آنها پایبند باشید:

 • سعی نکنید کامل و بی نقص باشید تا مادر شوهرتان از شما عیب‌جویی نکند. خود واقعی‌تان باشید.
 • مرزهای سالم را محترمانه بین زندگی خصوصی با شوهرتان و خانواده همسرتان تعیین کنید.
 • قاطع باشید اما نه پرخاشگر یا منفعل.
 • دعوا را شما شروع نکنید.
 • زیاد فداکاری نکنید.
 • هرگز به دنبال تایید افراطی از سوی مادر شوهرتان نباشید.

5. در زندگی مشترک باید مادر در اولویت اول باشد یا همسر؟

مشخص است که قبل از ازدوا است که مادرتان در اولویت اول شما است اما بعد از ازدواج این موضوع باید تغییر کند و همسرتان در اولویت اول باشد. البته این حرف به این معنا نیست که خانواده‌تان را فراموش کنید و وابسته به همسرتان باشید، بلکه منظور این است که نباید اجازه دخالت به خانواده‌تان بدهید یا بیش از حد به خانواده وابسته باشید.

6. آیا مادر شوهرم می‌تواند باعث طلاق من و شوهرم بشود؟

اگر زوجین اجازه بدهند مادر شوهر یا هر فرد دیگری در زندگی‌شان دخالت کند و مرزهای سالم تعیین نکنند و خودشان تحت تاثیر اعضای خانواده قرار بگیرند، بله مادر شوهر یا هر فرد دیگری می‌تواند زندگی مشترک زوجین را با طلاق مواجه کند.

7. چگونه متوجه شوم که آیا مادر شوهرم از من متنفر است یا خیر؟

 • او شما را تحقیر می‌کند یا به شما بی احترامی می‌کند.
 • او مدام از شغل شما بدگویی می‌کند و نارضایتی دارد.
 • مدام عیب‌جویی می‌کند.
 • او در مهمانی‌ها یا جمع‌های خانوادگی شما را دعوت نمی‌کند.

8. آیا این درسته که از شوهرم بخواهم با مادرش قطع ارتباط کند؟

خیر چنین درخواستی صحیح نیست و امکان پذیر نیست که کسی بتواند با مادرش قطع ارتباط کند مگر آن که واقعا خودش هم از خانواده‌اش متنفر باشد. بنابراین توصیه نمی‌شود که چنین درخواستی داشته باشید چون ممکن است زندگی مشترک‌تان را خراب کند.

9. چگونه مادر شوهر حسود را تشخیص بدهم؟

 • او دورو است.
 • او مدام از شما انتقاد می‌کند.
 • او قدرنشناس است نسبت به شما.
 • اگر شوهرتان همسر یا دوست دختر سابقی داشته باشد، مادر شوهرتان مدام شما را با او مقایسه می‌کند.
 • او طوری رفتار می‌کند که انگار خودش همسر شوهر شما است.
 • او تمام تلاشش را می‌کند که توجه پسرش را جلب کند.
 • او مدام از شما پیش شوهرتان بدگویی می‌کند.

10. برای رفع مشکلات با مادر شوهر از کدام مشاور باید کمک بگیرم؟

مشاوران خانواده و زوج درمانگران می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

سخن پایانی

برخی از افراد طبق افسانه‌ها و داستان‌ها مادر شوهر را دشمن خود می‌بینند و همین حس را به او منتقل می‌کنند. بنابراین ممکن است مادر شوهر نیز تحت تاثیر این موضوع قرار بگیرد و با عروس خود بدرفتاری کند. البته انکار نمی‌کنیم که برخی از افراد واقعا اخلاق و رفتار نامناسبی دارند و بی احترامی یا دخالت می‌کنند اما افرادی هم هستند که واقعا سعی می‌کنند ارتباط سالمی با عروس‌شان داشته باشند. می‌توانید شما هم از راهکارهای این مقاله استفاده کنید و ارتباط‌تان را مادرشوهرتان بهبود ببخشید. اگر در این زمینه با مشکلات به ظاهر حل نشدنی رو به رو هستید، می‌توانید از مشاوران خانواده همیار عشق در این زمینه کمک بگیرید.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

می‌خوام بیاد خواستگاریم

فهرست مطالب1 بهش نشون بدید بهترین انتخابید2 همیشه استانداردهاتون رو نشون بدید3 عجله، دشمن یک رابطه عاشقانست4 بگذارید برای جذب شما تلاش کنه5 غریزه حمایت‌کننده مرد رو فعال کنید بهش

مطالعه»

چرا به عشقم نرسیدم؟(حکمت نرسیدن به معشوق)

فهرست مطالب1 چرا به عشقم نرسیدم؟1.1 برای تداوم رابطه عاطفی، چه فاکتورهایی لازمه؟ (1)1.2 برای تداوم رابطه عاطفی، چه فاکتورهایی لازمه؟ (2)1.3 دروغگویی و پنهان‌کاری1.4 مخالفت‌های خانواده‌ها1.5 ضعف در مهارت‌های

مطالعه»