نحوه پیشنهاد دادن به دختر

چطور بگم دوستش دارم؟ (نحوه پیشنهاد دادن و مطرح کردن عشق)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

چطور بگم دوستش دارم؟ (نحوه پیشنهاد دادن و مطرح کردن عشق)

اگر به کسی علاقه دارید اما هنوز به او نگفته‌اید احتمالا شرایطی دلهره آور و دشوار دارید. سعی می‌کنید که بفهمید آیا این علاقه دوطرفه است یا خیر.  بدنبال ارزیابی رفتارتان از دید او هستید مثلا از خود می‌پرسید آیا در حضور او به اندازه کافی جذاب بوده‌ام یا نه. از طرفی نمی‌توانید از فکر محبوبتان بیرون بیایید و از طرف دیگر نگران مطرح کردن احساستان و پاسخ او هستید. پاسخ هرچه که باشد بهتر است سریعتر اقدام کنید. پیش از آنکه فرد مورد علاقه‌تان را از دست بدهید با ترس‌های خود روبرو شوید. باید و نبایدهای ابراز علاقه را بشناسید و با آمادگی کافی به سوی آینده حرکت کنید.

چرا نمی‌توانم علاقه خود را نشان دهم؟


 • شاید مدت‌هاست به دنبال کلمات خاص، زمان یا مکان مناسبی برای بیان احساسات خود هستید.
 • احتمالا اعتماد به نفس کافی نسبت به جذابیت‌های خود ندارید و نسبت به فرد مورد علاقه‌تان احساس ضعف می‌کنید.
 • ممکن است تجربه نه شنیدن در گذشته را داشته باشید یا از جواب رد شنیدن بترسید. ترجیح می‌دهید در حالت بیم و امید فعلی باقی بمانید.
 • نگرانید طرف مقابلتان موضوع را با دوستان یا بستگان شما در میان بگذارد و مورد قضاوت آن‌ها قرار بگیرید.
 • احتمال می‌دهید کسی در زندگی طرف مقابلتان باشد.
 • رابطه فعلیتان با فرد مورد نظر به عنوان فامیل، همکلاسی، همکار و یا دوست اجتماعی را دوست دارید و نگران خراب شدن آن در صورت نه شنیدن هستید.

اگر بدانید که طرف مقابلتان هم نسبت به شما نظر مثبتی دارد راحت تر می‌توانید احساس خود را به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به او نشان دهید.

نشانه‌هایی که می‌گویند طرف مقابل به شما علاقه دارد


 • رفتارش با شما متفاوت است. در کنار شما پرانرژی می‌شود یا به شوخی‌های شما واکنش اغراق آمیزی نشان می‌دهد.
 • برای نزدیک شدن به شما دنبال بهانه است (حتی اگرمستقیما شما را مخاطب قرار ندهد).
 • مشتاق است درباره شما بیشتر بداند و تحت تاثیر گفته‌های شما قرار می‌گیرد. جزییات مکالمه‌های قبلیتان به یاد می‌آورد.
 • به شما خیره می‌شود. ممکن است در حین حرف زدن با شما چند ثانیه بیشتر به نگاهتان خیره شود یا او را در حال خیره شدن به خودتان از آن طرف اتاق گیر بیندازید!
 • تمایل دارد به گفتگو با شما ادامه بدهد. کافی است گفتگو را پایان دهید و منتظر واکنش او باشید. اگر به شما علاقه داشته باشد احتمالا دوباره سر صحبت را باز می‌کند.

چطور او را متوجه احساسم بکنم


برای پیشنهاد داد می‌توانید یا به‌صورت مستقیم خودتان اینکار را بکنید و یا در صورتی که به هر دلیل نمی‌توانید بطور مستقیم علاقه‌تان را بروز دهید از روش‌های غیر مستقیم کمک بگیرید.

اگر می خواهید به صورت مستقیم پیشنهاد بدهید

در زمان و مکان مناسب با او صحبت کنید

چند دقیقه قبل از کلاس،  شروع یک مراسم خانوادگی یا در یک جمع شلوغ زمان و مکان مناسبی برای مطرح کردن پیشنهادتان نیست. سعی کنید محلی خلوت و آرام پیدا کنید و هنگامی که هر دوی شما در شرایط روحی خوبی قرار دارید پیشنهاد بدهید.

منتظر شرایطی رمانتیک و ایده آل نباشید 

اگرچه زمان و مکان مناسب مهم است، اما زمان را برای پیدا کردن فرصت مناسب از دست ندهد. انتظار یک گفتگوی رمانتیک و رویایی را نداشته باشید. احتمالا برای اعتراف به احساستان دچار اضطراب می‌شوید، عرق می‌کنید، قلبتان تند تند می‌زند و کلماتی که آماده کرده بودید از ذهنتان می‌رود. سعی کنید اضطرابتان را با لبخند و شوخی‌های مناسب کنترل کرده و به خود اعتماد کنید.

پیش بینی نکنید 

ممکن است جواب منفی بشنوید یا ممکن است وارد رابطه با فرد مورد نظرتان شوید. ممکن است رابطه‌ای طولانی و موفق با او داشته باشید. حتی شاید ازدواج کنید و باهم بچه دار شوید. یا ممکن است رابطه‌تان شکست بخورد و دوباره تنها شوید. هر احتمالی وجود دارد اما نیازی نیست اکنون ذهن خود را درگیر پیش‌بینی آینده کنید. فقط بر روی انتخاب خود تمرکز کنید  و کاری که لازم است را انجام دهید.

  چطور خواستگار و شوهر پولدار پیدا کنم؟( جذب مردان ثروتمند)

از رد شدن نترسید 

هیچ یک از ما نمی‌تواند محبوب همگان باشد. در بهترین حالت هم برخی از افراد از ما خوششان می‌آید و برخی دیگر ما را نمی‌پسندند. شاید فرد مورد علاقه‌تان به هر دلیلی در حال حاضر علاقه‌ای به دوستی با شما نداشته باشد. برای او حق انتخاب قائل شوید و از جواب منفی شنیدن فاجعه نسازید.

به خودتان جسارت بدهید 

وقتی فکرتان حسابی با کلمات و احتمالات درگیر شده است و سعی دارد شما را از پیشقدم شدن منصرف کند. به این فکر کنید که اگر همه چیز خوب پیش برود به زودی تجربه‌ا‌ی شگفت انگیز در انتظارتان خواهد بود و اگر جواب رد بشنوید از رنج بلاتکلیفی نجات پیدا می‌کنید. آیا ترجیح می‌دهید ترس‌ها و تردیدهایتان شانس داشتن رابطه‌ای خوب یا کسب تجربه‌ای ارزشمند را از شما بگیرد؟

به زبان بدنتان توجه کنید 

هنگام حرف زدن یا گوش کردن به صحبت های طرف مقابل، به چشمانش نگاه کنید. نگاهتان را از او ندزدید. قوز نکنید و شکمتان را بیرون ندهید. شانه‌ها را صاف و سر خود را بالا بگیرید. سعی کنید طرز ایستادن یا نشستن شما محکم اما ریلکس باشد. حالت بدن و نگاهتان باید فردی مصمم و جذاب را برای فرد مقابل تداعی کند.

سر صحبت را باز کنید 

یکی از موضوعات روزمره را برای شروع صحبت انتخاب کنید. اگر قصد پیشنهاد دادن نداشتید در مورد چه چیزی و چگونه صحبت می‌کردید؟ نیازی به هدایت گفتگو به سمت خاصی نیست. برای رسیدن به سطح اعتماد به نفس همیشگیتان در هنگام صحبت با افراد، به حرف زدن ادامه دهید.

خودتان باشید 

لازم نیست دنبال کلماتی جادویی برای ابراز احساس خود باشید یا دیالوگ فیلم‌های عاشقانه را حفظ کنید. در فرصتی مناسب، با کلمات معمول خود احساستان را صادقانه بیان کنید. مطمئن باشید طرف مقابل تپق زدن‌های شما را در این شرایط درک کرده و قدردان صداقت و منحصر به فردی کلام شما خواهد بود.

توضیحات لازم را بدهید

وقتی پیشنهاد خود را مطرح کردید در مورد حد و حدود رابطه ای که مدنظر دارید توضیح مختصری بدهید. اگر لازم است، افرادی که نباید فعلا از پیشنهاد شما مطلع شوند را مشخص کنید. سپس به فرد مورد علاقه‌تان برای فکر کردن فرصت بدهید و تاکید کنید که فشاری بر روی او نیست.

برای ابراز علاقه مستقیم به فرد مورد علاقه‌تان، در زمان و مکان مناسب با او صحبت کنید اما منتظر شرایطی رمانتیک و ایده آل نباشید. پیش‌بینی منفی در مورد پاسخ او نکنید، از جواب رد شنیدن نترسید، به نتیجه شگفت انگیز کارتان فکر کنید، حالت بدن و نگاهتان را محکم اما آرام نگه دارید، سر صحبت را با موضوعات ساده باز کنید، از کلمات خودتان استفاده کنید، در مورد انتظارتان از رابطه و رازداری توضیح مختصری بدهید و به او برای فکر کردن فرصت بدهید.

اگر می‌خواهید علاقه خود را  به صورت غیرمستقیم نشان بدهید

رازدار باشید 

برای فهماندن علاقه تان به طرف مقابل هرگز کسی را واسطه قرار ندهید. ممکن است او این کار شما را نپسندد و انتظار شهامت بیشتری از شما داشته باشد. حتی اگر به واسطه فرد سوم رابطه‌ای شکل بگیرد او را ناخواسته وارد رابطه دونفره خود کرده‌اید. برای پیشگیری از مورد قضاوت واقع شدن بهتر است شخصا و به تدریج فرد مورد علاقه‌تان را متوجه نیت خود کنید. به علاوه در مورد رابطه‌تان با فامیل و دوستان مشترک صحبت نکنید. رازداری خود را به او ثابت کنید تا نگران برقراری رابطه با شما نباشد.

توجه، تحسین و کنجکاوی نشان دهید

به جزییات ظاهر، گفتار و زندگی‌اش توجه کنید. در مورد علایق و برنامه‌هایش سوالاتی بپرسید. وقتی در مورد خودش صحبت می‌کند با دقت و علاقه به او گوش دهید. او را بخاطر موفقیت‌ها و جذابیت‌هایش تحسین و از او تعریف کنید.

  اختلاف مالی زن و شوهر ( مشکلات مالی در زندگی زناشویی را چگونه مدیریت کنیم؟)

در مورد علایق و برنامه‌های روزمره خود با او صحبت کنید 

هیچ‌‍کس جذب شخصیت بسته و مبهم افراد نمی‌شود. برای نشان دادن علاقه خود به فرد موردنظرتان و جذب علاقه او، در مورد زندگی خود با او صحبت کنید. احساسات خود را درباره مسائل مختلف بیان کرده و نظر او را بپرسید. با این کار موضوع‌های مشترک بیشتری برای گفتگو پیدا می‌کنید.

سراغش را بگیرید 

هر از گاهی سراغی از او بگیرید و جویای احوالش شوید. اگر مدتی از او بی‌خبر بودید ابراز نگرانی کنید و علت را بپرسید. به او نشان دهید که وضعیتش برای شما اهمیت دارد. بگویید که در صورت نیاز به کمک می‌تواند روی شما حساب کند. اما مراقب باشید با صدها پیام یا تماس در روز خود را بیش از حد محتاج توجه نشان ندهید! به علاوه احوالپرسی را تبدیل به چک کردن مداوم و ایجاد مزاحمت نکنید.

در دسترسش باشید

اگر با شما تماس می‌گیرد یا پیام ارسال می‌کند همیشه به او پاسخ دهید. نیازی نیست تمام ساعات شبانه روز را در کنار گوشی خود در حالت آماده باش به سر ببرید. در اولین فرصتی که تماسش را دیدید و قادر به پاسخگویی بودید با او تماس بگیرید. اجازه بدهید شما را فردی قابل اعتماد و همیشه در صحنه بداند و به حضورتان در لحظات حساس عادت کند.

روز تولدش را به خاطر بسپارید

روز تولد فرد مورد علاقه خود را پیدا کنید و به او تبریک بگویید. او را با اهمیت دادن به جزییات لذتبخش زندگی‌اش غافلگیر کنید. اگر تاریخ‌های مهم دیگری در رابطه فعلیتان وجود دارد آن‌ها را به خاطر بسپارید و در صحبت‌هایتان به آن‌ها اشاره کنید. نشان بدهید که برای شما فردی خاص است و اهمیت ویژه‌ای در ذهنتان دارد.

رابطه را به پیش ببرید 

رابطه خود را حفظ کنید و به مرور، زمان بیشتری برای طرف مقابلتان صرف کنید. اگر موقعیت را مناسب یافتید در فواصل مختلف صمیمیت بیشتری وارد رابطه خود کنید. به شوخی یا جدی او را با کلمات محبت آمیز بیشتری خطاب کنید. اطلاعات شخصی بیشتری در مورد خود به او بدهید. اگر می‌توانید قرار ملاقات‌های دسته جمعی ترتیب دهید و در آن‌ها به او توجه ویژه کنید. جایگاهی ثابت در زندگی او برای خود ایجاد کنید

برای رابطه اسم بگذارید

وقتی رابطه شما به سطح مشخصی از صمیمیت رسید، از او در مورد نوع رابطه‌تان سوال کنید. ببینید به نظر او شما دونفر چه رابطه‌ای با یکدیگر دارید و آیا از این رابطه لذت می‌برد. در مورد تمایلش به تعهد و جدی تر کردن رابطه سوال کنید. مراقب باشید این کار را خیلی زود یا خیلی دیر انجام ندهید. اگر قبل از ایجاد اعتماد و صمیمیت لازم از او درخواست رابطه جدی کنید شانس کمتری برای گرفتن جواب مثبت دارید. از طرفی تعلل بیش از حد، شما را تا ابد در جایگاه دوست اجتماعی ماندگار خواهد کرد!

برای ابراز علاقه غیر مستقیم، با رفتارتان به او نشان بدهید که رازدار هستید، توجه، تحسین و کنجکاوی خود را در مورد علایقش نشان دهید، در مورد علایق و برنامه‌های خود با او صحبت کنید، هر از گاهی سراغش را بگیرید، در دسترسش باشید، روز تولدش را به خاطر بسپارید، رابطه‌تان را گسترده تر کنید و پس از مدتی با او در مورد نوع رابطه‌تان و تمایلش به جدی تر شدن آن صحبت کنید.

برای شرایط مختلف آماده شوید 


مطمئن شوید

اگر فرد مورد علاقه شما از اعضای فامیل، همکلاسی یا همکار شماست، احتمالا زمان زیادی را در کنار او گذرانده اید. توجه کنید که معاشرت مداوم افراد با یکدیگر و داشتن تاریخچه مشترک، باعث ایجاد نوعی عادت می‌شود. گاهی این عادت به دیدن یکدیگر با احساس عشق و علاقه اشتباه گرفته شده، یا عامل ایجاد آن می‌شود. ایراد این مدل علاقه این است که با نزدیک‌تر شدن رابطه و شناخت بیشتر طرفین ناگهان از بین می‌رود. اگر تصمیم به ابراز علاقه به فردی آشنا دارید بقیه جوانب را هم در مورد او بررسی کرده و از انتخابتان مطمئن شوید. به این ترتیب قبل از باخبر شدن فامیل یا دوستان مشترک جلوی ضرر را گرفته‌اید.

  تفاوت عشق با وابسته شدن (چطور وابستگی را کم کنیم و از بین ببریم؟)

انتظار نه شنیدن را داشته باشید

شاید با وجود همه تلاش‌ها متوجه شدید فرد مورد علاقه‌تان تمایلی به برقراری رابطه با شما نداشته باشد. به نظر او احترام بگذارید. هرروز با او تماس نگیرید و اصرار نکنید. ارتباطتان را به حالت عادی قبلی برگردانید. همچنان به یکدیگر احترام بگذارید. به دنبال واسطه برای برقراری ارتباط یا راضی کردن او نباشید. نزد فامیل یا دوستان از او بدگویی نکنید. اگر رازی را با شما در میان گذاشته حافظ اسرار او باشید. از عکس‌ها یا اطلاعات او سواستفاده نکنید. بپذیرید که او هنوز همان فرد مورد احترام و علاقه شماست و در فکر ضربه زدن به شخصیت یا احساساتش نباشید. برای غلبه سالم بر احساسات بدتان از مشاور کمک بگیرید.

برای جواب مثبت برنامه داشته باشید

اگر از فرد موردنظر جواب مثبت بگیرید، وارد رابطه‌ای جدید می‌شوید. قبل از پیشنهاد دادن یا ابراز علاقه،  خودتان را خوب بشناسید. در مورد خواسته‌هایتان از رابطه فکر کنید. دلایل علاقه‌مندیتان را بررسی کنید و ببینید از فرد مورد علاقه چه انتظاراتی دارید. اگر از اعضای فامیل شماست یا به نحوی هرروز او را می‌بینید، بهتر است در فکر رابطه‌ای موقتی نباشید. چنانچه برای سرگرمی وارد رابطه‌ای کوتاه مدت با این فرد شوید، احتمالا عواقب زیادی برای هر دوی شما خواهد داشت. به خاطر داشته باشید که در صورت برهم زدن رابطه نمی‌توانید از دیدن او اجتناب کنید.  مدیریت این موقعیت برای هردوی شما دشوار خواهد بود. برنامه‌ای مشخص و جدی برای پیشبرد رابطه داشته باشید. به علاوه در مورد احتمال برهم خوردن آن و نحوه برخورد با این موقعیت باهم صحبت کنید. اگر فامیل هستید، لازم است توافق کنید که اعضای فامیل تا چه حد می‌توانند در مورد رابطه شما اطلاعات داشته کنند.

شاید به یکی از این دلایل هنوز علاقه‌تان را به فرد مورد نظرتان نشان نداده‌اید: برای انتخاب کلماتتان زیاد فکر می‌کنید، اعتماد به نفس کافی در مورد شایستگی‌های خود ندارید، از جواب منفی گرفتن یا قضاوت فامیل و دوستان می‌ترسید یا نگران خراب شدن رابطه فعلیتان با فرد مورد علاقه‌تان هستید.

 بهتر است اول از علاقه او نسبت به خودتان تا حدودی مطمئن شوید. اگر رفتارش با شما متفاوت از دیگران است، به بهانه‌های مختلف به شما نزدیک می‌شود، مشتاق دیدار شماست و جزییات مکالمه با شما را به خاطر می‌سپارد، به شما زل می‌زند و خواهان گفتگوی طولانی با شماست، احتمالا او هم به شما علاقه دارد.

اگر تصمیم به ابراز علاقه مستقیم به فرد مورد علاقه‌تان را دارید، در زمان و مکان مناسب با او صحبت کنید اما منتظر شرایطی رمانتیک و ایده آل نباشید. پیش بینی منفی در مورد پاسخ او نکنید، از جواب رد شنیدن نترسید، به نتیجه شگفت انگیز کارتان فکر کنید، حالت بدن و نگاهتان را محکم اما آرام نگه دارید، سر صحبت را با موضوعات ساده باز کنید، از کلمات خودتان استفاده کنید، در مورد انتظارتان از رابطه و رازداری توضیح مختصری بدهید و به او برای فکر کردن فرصت بدهید.

 اما اگر نمی‌توانید مستقیما با او در این مورد صحبت کنید، با رفتارتان به او نشان بدهید که رازدار هستید، توجه، تحسین و کنجکاوی خود را در مورد علایقش نشان دهید، در مورد علایق و برنامه‌های خود با او صحبت کنید، هر از گاهی سراغش را بگیرید، در دسترسش باشید، روز تولدش را به خاطر بسپارید، رابطه‌تان را گسترده تر کنید و پس از مدتی با او در مورد نوع رابطه‌تان و تمایلش به جدی‌تر شدن آن صحبت کنید.

در هر دو صورت ابتدا از انگیزه‌های خود برای برقراری این رابطه آگاه شوید و آمادگی شنیدن هر دو جواب مثبت و منفی را داشته باشید.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

 • دوست عزیزم سلام
  برای اینکه ادعا کنیم کسی به ما علاقه مند هست یا خیر به اطلاعات و جزئیاتی بسیاری نیاز داریم و نمی تونیم تا با چند رفتار ساده که میتونه ناشی از صمیمیتِ معاشرت باشه چنین برداشتی رو نسبت به کسی داشته باشیم. بهتره از خودتون بپرسید که اگر مطمئن باشید ایشون شما رو دوس داره قدم بعدیتون چیه؟ چرا میخواین بدونید دوستتون داره یا خیر؟ برنامه و هدف شما چیه؟ آیا قصد وارد شدن به رابطه عاطفی دارید؟ اگر بله آیا چنین شرایطی برای شما با توجه به سنتون مهیاست؟ اگر خیر خب لزوم دونستن این موضوع چیه؟ پس بهتره اول بدونید هدفتون از این سوال چیه.

 • دوست عزیز سلام. برای جواب به سوال شما خیلی مهمه که سن و سال شما و ایشون رو بدونیم و در مورد تحصیلات و کارتون هم بیشتر اطلاع کسب کنیم. این که چطور باید برای فردی که به او علاقه داریم پیش قدیم شویم بستگی به شرایط منحصر به فرد شما دارد. پیشنهاد می کنیم صفحه جذب عشق از آشنایی تا ازدواج را مطالعه کنید.

 • زهرای عزیزم سلام. زهرا جان هدفت از این رابطه چیه و دقیقا به چیزی در ایشون علاقه مند هستی؟ مطمئنا خودت هم می دونی و بارها شنیدی علاقه ما به جس مخالف از همین سن و سال شروع میشه، این خیلی خوبه اما به شرطی که باعث نشه ما تصمیمات عجولانه گیریم. عجه گاهی می تونه یه رابطه خوب رو خراب کنه. پس کمی به خودت فرصت بده تا مطمئن باشی این علاقه منطقیه و ربطی به شور و هیجان نوجوانی نداره، اینطوری می تونی پخته تر یک رابطه رو مدیریت کنی و اگه این رابطه پتانسیل یک رابطه من رو برات داشته باشه با عجله خرابش نمی کنی. همون طور که خودت گتی اجازه بده هر دو در شرایط بهتری باشید عزیزم.

 • دوست عزیز عاشق ما سلام. من احساسات شما رو درک می کنم، شما در حال گذر از دوره نوجوانی هستید و هرچه بیشتر پیش بری به بلوغ عاطفی بیشتر نزدیک میشی عزیزم. پیشنهاد مادر شما بسیار معقوله که این احساس را در خود داشته باشید و روی برنامه آینده تون متمرکز بشین. اجازه بدید این موضوع بعد از دوره کنکور شما به صورت جدی تر بررسی بشه و همون طور که گفتید روی درس اون خانم هم اثر نمی گذاره. پس از این احساس زیبا انگیزه بگیر و به برنامه هات برس تا وقت مناسبی برای ابراز احساساتت پیدا کنی.

 • ایسا عزیزم سلام. من احساسات شما رو درک می کنم دختر گلم ولی با توجه به نشانه هایی که گفتی مشخص ایشون تعهدی به روابط عاطفی ندارند زیرا همزمان با چند نفر در رابطه هستند. آیا این انتخاب شماست که با یک فردی که متعهد نیست وارد رابطه بشی عزیزم؟ قطعا با توجه به سنت این موضوع برات آسیب رسان خواهد بود دختر عزیزم، احساساتت رو بپذیر و به خودت فرصت بده که با شناخت بیبشتری در مورد این احساساتت تصمیم بگیری.

 • مهدی عزیزم سلام. من احساس شما رو خیلی خوب درک می کنم. قبل از اینکه تصمیم بگیری بهش بگی اول خوب فکر کن که هدفت از اینکه احساست رو بگی چیه عزیزم؟ بعدش قراره باهم رابطه داشته باشین؟ شما و ایشون با توجه به شرایطتتون همچین امکانی رو دارین؟ اگه جواب اون به ابراز علاقه شما مثبت باشه بعدش قراره چه کار کنین؟ و اگه منفی باشه برای تو چه عواقبی داره عزیزم؟ اگه از تصمیمت مطمئن شدی اینجا برای ما بنویس تا بیشتر کمکت کنیم.

 • محمد عزیز سلام. بهتره قبل از هر اقدامی هدفت رو از این علاقه مشخص کنی برای خودت. آیا بعد از این ابراز علاقه توقع داری باهم وارد رابطه بشین؟ آیا هر دو امکانش رو دارین؟ دنبال چطور رابطه ای هستی؟ منظور من از مطرح کردن این سوال ها اینه که فقط ابراز علاقه کافی نیست به بعدش هم فکر کن و رایط هر دو رو بسنج.

 • دوست عزیزم سلام. قبل از هر اقدامی باید بدونی دقیقا قصدت از این رابطه چیه عزیزم، و بدونی آیا طرف مقابل هم حاضر به این پنهان کاری که خودت خیلی تاکید روش داری هست یا نه. چون به هرحال توی یک رابطه پنهانی موندن چالش هایی رو برای هر دوی شما به همراه داره. پس همه جوانب رو بسنج عزیزم.

 • سلام من 19سالمه از یه دختری 16 ساله خوشم میاد ولی میترسم مطرح کنم نمی‌دونم اگه بگم چی میشه لطفاً کمکم کنین

 • سلام
  من ۱۴ سالمه و از دختر عمم که همسن من هست خوشم اومده
  راستش چون هنوز سنمون کمه نمیخوام چیزی بهش بگم و میخوام حداقل تا ۱۸ یا ۱۹ سالگی صبر کنم
  اما نمیدونم چیکار کنم که تا اون موقع اون هم از من خوشش بیاد

  • دوست عزیزم سلام
   شما نمی تونی تضمینی داشته باشی که کسی از شما خوشش بیاد اما می تونی روی جذابیت خودت کار کنی تا به طور کلی فردی با ویژگی های شخصیتی منحصر به فرد و جذاب باشی. نقاط ضعف شخصیتت رو شناسایی و برطرف کن، ویژگی های شخصیتی مثبت در خودت بساز و تبدیل به فردی موثر در جامعه شو.

  • سلام من امیر هستم من 14سالمه از دختر داییم که 22سالشه خوشم میاد میگم برم بهش بگم یا نه اگه بگم جواب نه بده اون وقط به باباش بگه باباش به مامانم اون وقط مامانم چیکارم می‌کنه من بیشتر ترس از اینه که باباش بفهمه

   • دوست عزیزم سلام. من احساس شما رو خیلی خوب درک می‌کنم. اصلا از اینکه سنت پایینه تعجب نمی‌کنم عزیزم، برعکس توی این سن هیجانات بالا به خصوص به جنس مخالف کاملا طبیعیه و تقریبت توی همه همسن و سالهات اتفاق میفته و نباید به خاطرش شرمنده باشی عزیزم. حتی اینم باید بهت بگم تجربه عشق برای فردی به سن شما ذهن و احساس رو بیشتر از یه بزرگسال درگیر می‌کنه، اما خوب همین موضوع خطر غیر منطقی بودنش هم بیشتر می کنه، چون هرچی هیجان قوی‌تر باشه منطق ضعیف‌تر می‌شه. پس به خودت فرصت بده قبل از هر اقدامی مطمئن بشی علاوه بر هیجان منطق هم دخیله این احساس هست. هر دوی شما ، به خاطر سنتون در شرایطی نیستید که بتونید رابطه جدی داشته باشید، و حتی شاید اگه وارد رابطه بشین به خاطر این حجم از هیجان رابطه تون به مسیر درستی نره و فرصتتون رو از دست بدین عزیزم. پس صبر داشته باش تا بتونی از این احساسات قشنگت در فرصت مناسب بهترین استفاده رو بکنی.

 • سلام من چند روزی هست علاقه مند شدم به یه دختری خودش خیلی نخ میده اما میترسم بهش بگم شاید بگه رل دارم یا رد کنه نمیدونم چجور بهش بگم آیا بگم میشه شمارتون رو داشته باشم روم نمیشه یه چیزی بهتون بگم تا اونجا بهت بگم 🙄نظر شما چیه

  • کیای عزیز سلام
   برای تصمیم درباره درخواست رابطه از طرف مقابله، شرایط را باید عمیق تر بررسی کرد. باید بدانید دقیقا از این رابطه چه می خواهید؟ چقدر روی طرف مقابل شناخت دارید؟ چه پیشبینی برای این رابطه دارید؟ هر زمان از تصمیم خود مطمئن شدید می توانید پا پیش بذارید و اقدام کنید

 • سلام من 14 سالمه و عاشق یه دختر شدم که 15 سالشه و خیلی دوسش دارم اما میترسم بهش بگم کمک کنید لطفاً

 • سلام من ۱۷ سالمه و دختر همکلاسیم رو دوست دارم اونم همسنمه، من بهش در یک فرصت بعد از کلاس احساسمو بهش گفتم و داخل کاغذی شماره و ایدی اینستامو بهش دادم اونم قبول کرد اما هیچ خبری ازش نشد الانم ۱ روز گذشته بنظرتون ایا اون به من علاقه داره چون اگه نداشت چرا ازم کاغذو گرفت؟! لطفا جواب منو بدید متشکرم

  • علی عزیز سلام
   یک روز زمان خیلی کمی برای قضاوت در این مورد هست. کمی بیشتر صبر کنید. در مورد تشخیص احساس دیگران به خودمان نمی توانیم به این راحتی قضاوت کنیم دوست عزیزم.

 • سلام من پسری هستم ده سالمه با اینکه سنم هم کم هست
  عاشق دختر همسایمون شدم که بعضی وقتا همدیگر رو میبینیم
  اما هیچوقت فرصت پیش نمیاد که باهم تنها باشیم چیکار کنم (دختره همسن من هستش )
  و اگر هم پیش بیادنمیدونم روم میشه بهش بگم یا نه چیکار کنم؟

  • سلام محمد عزیز با توجه به شرایطی که گفتی در درجه ی اول نیاز که جذابیت هایی که داری از روش های غیر مستقیم بهش نشون بدی تا شور و اشتیاقش نسبت به خودت رو بیشتر کنی برای این کار نیاز به این هست که یکسری مهارت هارو اموزش ببینی و با کمک مشاورین ما رهنمایی بگیری ک دقیقا چه شرایطی رو میتونی ایجاد کنی تا فرصت حرف زدن باهاش رو پیدا کنی و از همه مهمتر تکنیک هایی که بدونی چی بیتوی اون لحظه

 • سلام من سنم زیاد نیست ۱۴ سالم هست و نمیدونم چرا عاشق دختر دایی خودم شدم ولی خییییییلی خجالت میکشم و مترسم از واکنشش دارم دیونه میشم بعضی اوقات 😢

  • ابوالفضل عزیز سلام
   در سن شما اصلا عجیب نیست که چنین احساساتی رو تجربه کنی، حتما خودت می دونی که هورمون های جنسی که در این سن شروع به ترشح می کنند می تونند شما رو برای ارتباط با جنس مخالف و داشتن احساس های عاطفی عمیق تشویق بکنه. لزومی نداره از این احساس ها بترسی. کافی اون ها رو مدیریت کنی و اجازه ندی همه رفتارهات رو کنترل کنند.

 • سلام من عاشق پسر داییم هستم نمیتونم بهش بگم چون سنمون کمه و میترسم که جواب رد بده خیلی دوستش دارم از همون بچگی با دیدنش دلم تکون میخورد نمیدونم چه کنم همیشه میگن باید پسر خواستگاری کنه اما من حاضر حتی خواستگاری کنم تا داشته باشمش لطفا کمک کنین که بهش برسم نه ازش شماره ایی دارم نه چیزی چون زیاد همو نمیبینیم نمیدونم چیکار کنم کمک کن همیار عشق خسته شدم الان خیلی وقته ندیدمش دلتنگی داره منو میکشه

  • سلام من سنم زیاد نیست ۱۴ سالم هست و نمیدونم چرا عاشق دختر دایی خودم شدم ولی خییییییلی خجالت میکشم و مترسم از واکنشش دارم دیونه میشم بعضی اوقات 😢

   • ابوالفضل عزیز سلام
    در سن شما اصلا عجیب نیست که چنین احساساتی رو تجربه کنی، حتما خودت می دونی که هورمون های جنسی که در این سن شروع به ترشح می کنند می تونند شما رو برای ارتباط با جنس مخالف و داشتن احساس های عاطفی عمیق تشویق بکنه. لزومی نداره از این احساس ها بترسی. کافی اون ها رو مدیریت کنی و اجازه ندی همه رفتارهات رو کنترل کنند.

 • سلام من تقریبا یه سالی هست که از یه فردی خوشم میاد یه سال بزرگتر از من هستش برای اینکه بدونم اونم کسی و دوست داره از یکی از دوستام یه طوری شمارشو گرفتم خودم نتونستم ازش بپرسم اما دوستم تو تلگرام بهش پیام داد بعد اومد پیویم وگفت من دنبال چنین دختریم وقتی ازش پرسیدم چطور دختری گفت یکی مث شما که حرف زدن با پسرا براش سخته نمیدونم چرا احساس میکنم اون باکسی چت می‌کنه برام خیلی مهمه طرف مقابلم مث خودم باشه و حتی باکسی چت نکنه چون همیشه بااین چیزای کوچیکه شروع میشه و بعد ….
  بعد نمیدونم چیشد از لفظ عزیزم استفاده کرد برام سخت بود یکی که نه می‌دونه کیمو چیم بگه دوست دارم من بلاکش کردم. بعد مدتی از بلاکی درآوردم دوستم میگف کار اشتباهی کردی برا همین دوباره بهش گفتم از دستم ناراحتی و گفت آره بعد خواست فامیلیم رو بدونه اما گفتم احتمال داره بشناسیم نگفتم فکر کرد سرکاریه خداحافظی کرد و رفت الان من باید چیکار کنم از یه طرف غرورم اجازه نمیده دوباره کاری کنم از یه طرف هم نمیدونم اصن باید بهش اعتماد. کنم؟😣

  • فاطیمای عزیز سلام
   شما باید بدونید هدفتون از این ارتباط چیه؟ و از اون مهم تر، هدف اون آقا از این ارتباط چیه؟ خودت به نکته خوبی اشاره کردی، اون آقا بدون شناخت شما، وقتی حتی اسم شما رو نمی دونه، به شما ابراز علاقه کرده. شما و اون آقا چقدر از خصوصیات هم رو می شناسید؟ هدفتون از این رابطه مشترک چیه؟ آیا می تونید برای هم افراد مناسبی باشید؟ تا وقتی خودت ندونی چی می خوای نمی تونی تصمیم درستی هم برای ادامه و چطور ادامه دادن بگیری فاطیما جان. همون طور که من به عنوان مشاور، نمی تونم بدون دونستن خصوصیات اون آقا و سبک رابطتتون کمکی بهت بکنم.

 • سلام من ۱۷ سالمه دختر داییم رو خیلی دوست دارم که ازم چهار سال بزرگتره، خیلی وقتم هست که دوسش دارم ،بعد هی مامانم براش خواستگار می خواد ببره ،الانم دوباره یکی پیدا شده براش منتها خودش فعلا علاقه ای نداره،من نمی دونم چیکار کنم،می ترسم از دستش بدم،لاقل جوابشو بشنوم بگه نه خیلی برام راحت تره،چون دیگه به درس و کارام میرسم،نمی دونم بهش بگم یا نگم،میشه کمکم کنید

  • شایان عزیز سلام
   قبل از اینکه تصمیم بگیری بهش بگی یا نه، تکلیفت رو با خودت روشن کن. از این علاقه چی می خوای؟ آیا دنبال رابطه هستی؟ آیا دنبال ازدواج هستی؟ در هر دو مورد آیا با شناختی که از دختر داییت داری این موضوع رو می پذیره؟ اگه می پذیره آیا آمادگی این ررو داری که بخوای ازدواج کنی؟ چه موانعی سر راهته؟ اگر بعد از گفتن نه بشنوی چه برخوردی می کنی؟ توصیه می کنم مقاله چطور بگم دوستش دارم؟ رو بخونی و اگه باز سوالی داشتی حتما از ما بپرس.

 • سلام خدمت شما من عاشق یک دختر شده ام که از فاهمیل های ما هم هست چند سال هست که اون رو دوست دارم اما بهش نگفتم چونکه هم موقعیت مناسبی پیش نیومد و هم چون سن مان کم بود.اما حالا من 18ساله هستم او 3ماه از من کوچیک تر است من با بزرگ تر شدن عشقم به اون بیشتر شده و میخوام بهش بگم ک دوستش دارم.البته کم کم ما کمتر همدیگر رو ملاقات کردیم چون خونشان از ما کمی دور است.اما نمیدانم چطور به او بگویم ک دوستش دارم و اینکه بیشترین فکر من به این است که اون هم منو دوست داره.بنظرم خودم منو دوست داره.خب حالا میگین چکار کنم آیا اگر موقعیتی پیش بیاد با تمام قدرت بهش بگم که دوستش دارم.واینکه چطوری.سپاس

 • سلام
  من۱۷ سالمه و عاشق دختر داییم شدم او ۱۸ سال سن داره.
  و من احساس میکنم اونم منو دوست داره اما نمیدونم که چطوری بهش بگم که دوسش دارم..

 • من خانم هستم، چند سالی هست که اقایی رو توی محلمون میبینم و ایشون مغازه دارن، میخوام باهاشون بیشتر آشنا بشم اما نمیدونم چطوری؟ این 5_6 سال فقط دوبار رفتم مغازه شون، اوایل فقط به هم نگاه میکردیم ولی الان نگاهمونو از هم میدزدیم، میخوام متوجه بشه که ازش خوشم میاد و اینکه چطور میتونم اطلاعات بیشتری ازش متوجه بشم؟
  من 32 سالمه.لیسانس و هر دو توی یه خیابان هستیم

  • سلام دوست گرامی
   ابتدا مشخص کنید که دلیل علاقه شما به او چیست و چقدر از او شناخت دارید؟ شما می‌توانید با مراجعه به مغازه ایشان، درباره اجناس سوال بپرسید و خرید کنید. در واقع باید به دنبال یک راه مشترک برای صحبت باشید.
   این نکته را بخاظر داشته باشید که زمان زیادی را پای علاقه‌ای صرف کردید که هدف آن مشخص نیست. بهتر است یک بازه زمانی مشخص کنید تا تکلیف زودتر مشخص شود.

  • سلام وقت بخیر
   من تو فامیل از دختر دختر خالم خوشم اومده و احساس میکنم عاشق شدم دختر خیلی خوب و سنگینی هست نمیدونم چطوری بهش عالقمو بگم

   • سلام
    دوست عزیز از اونجایی که جزئیاتی از سن و شرایط خودت و دختر مورد علاقه ات نداریم، پیشنهاد می کنم مقاله پیشنهاد دوستی به دختر مورد علاقه در 5 مرحله رو بخونی و اگه با خوندنش به جواب سوالت نرسیدی از یه مشاور کمک بگیر تا با دونستن جزئیات و شناخت ویژگی های شخصیتی شما و شرایطت بهتر راهنماییت کنه.

 • با سلام و خسته نباشید بنده ۱۸ سالمه به جرات میتونم عاشق به معنای واقعی کلمه یکی از دخترای فامیل شدم
  ۱ سال از دوست داشتن دزدکی من میگذره تا امروز که میخوام فیس تو فیس بهش همه چیو بگم
  اما میترسم از اینکه جوابش منفی باشه و اینکه غروری که تو فامیل و آشنایان دارم رو از دست بدم . لطفا کمکم کنید

  • سلام دوست گرامی
   داشتن هدف پس از ابراز علاقه بسیار مهم است.
   در سن شما داشتن این احساسات طبیعی است و نمی‌توانیم روی آن بیش از اندازه حساب باز کنیم.
   اشاره کردید از جواب منفی او می‌ترسید؛ این نکته را بخاطر داشته باشید که او حق انتخاب دارد و می‌تواند جواب منفی بدهد و این مساله ربطی به غرور شما ندارد.

 • سلام من ایین هستم یک پسرم ۱۳ سالمه من عاشق دختر عموم شدم اون ۱۷ سالشه موندم چیکار کنم که بهش بگم نه عاشقشم من تقریبا ۳ سالی هست که دوسش دارم ولی واقعا عاشقشم لطفا کمکم کنید که بهش بگم که چقد دوسش دارم ممنونم

  • سلام دوست گرامی
   دلیل این علاقه شرروع دوره بلوغ شماست و نمی‌شود روی آن اسم عشق گذاشت.
   این یک هیجان زودگذر است که هر چه سن شما بالاتر برود، کمرنگ‌تر خواهد شد.

 • سلام من عاشق دختری شدم که ایشون ۱۷ سالشه و من ۲۰ سال خیلی میخوامش نمیدونم چطوری بهش بگم پیجشو توی فضای مجازی پیدا کردم ولی چند سالی هست که ندیدمش شما میدونید من چکار کنم
  با تشکر

  • سلام دوست گرامی
   هم او و هم شما در سن حساسی قرار گرفتید و شرایط حضور در یک رابطه عاطفی به قصد ازدواج را ندارید.
   ابتدا مشخض کنید دلیل اینکه از او خوشتان آمده است، چیست؟
   دوماً بدانید که علائقی که صرفاً از طریق فضای مجازی باشد، متاسفانه شناخت خوب و کافی بوجود نمی‌آید.

 • سلام. خسته نباشید. من 20 سالمه و یکی از دخترای فامیلمون رو دوست دارم. اینم بگم که ایشون 23 سالشه. من دیشب تو تلگرام بهش گفتم دوسش دارم و خیلی شوکه شد. خیلی میترسم‌. نمی‌دونم چیکار کنم.

  • سلام دوست گرامی
   3 سال اختلاف سنی برای سن شما، مناسب نیست و دلیل اینکه گفتید ترسیدم را توضیح ندادید.
   اگر به دلیل ابراز علاقه شما شوکه شدند، پس انتظارش را نداشتند که شما ابراز علاقه کنید.
   دلیل این علاقه را باید مشخص کنید و سپس به این موضوع بپردازید که آیا واقعاً می‌خواهید در این رابطه باشید یا خیر؟ و ایا بعد از این ابراز علاقه آیا او صحبتش را با شما ادامه داد یا خیر؟
   باید با جزییات بیشتری توضیح دهید و در صورت نیاز به مشاوره، نوبت خود را رزرو کنید.

 • من پسرم یکو دوست دارم فامیلمونه اگه بگم دوسش دارم میترسم ارتباط خانوادگی قطع شه اگه نگم چون تو روستا دخترا زود تر ازدواج میکنن میترسم ازدواج کنه شبا خوابم نمیره لطفا راهنمایی کنید

  • سلام دوست گرامی
   به سن خودتان اشاره نکردید.
   از طریق خانواده اقدام کنید و نظر او را جویا شوید.

 • سلام 22 سالمه به یکی علاقه مندم ولی روم نمیشه بهش بگم همش میترسم جواب منفی بده چیکار کنم

  • سلام دوست گرامی
   مختصر توضیح دادید و دلیل این ترس را نگفتید.
   اگر شرایط شما برای شروع یک رابطه مساعد باشد و او نیز به شما علاقمند باشد، جوابش مثبت خواهد بود. اما برای مطرح کردن علاقه‌تان نیاز دارید که مهارت‌های ارتباطی و گفتگو را یاد بگیرید. در این مسیر مشاور شما را همراهی خواهد کرد.

 • سلام من ۱۸ سالمه و دانجشو پزشکی هستم. ۴-۵ سالی میشه که عاشق یکی از دخترای فامیلای دورم هستم ولی خانوادمون با هم ارتباط دارن و چن باری با هم مسافرت هم رفتیم.خیلی بهش فک میکنم و این مدت فقط به خاطر اون درس خوندم تا رشته خوبی قبول شم که بعد علاقمو بهش بگم ولی الان روم نمیشه واقعا عاشقشم چون تو این دوران وقتی همه دوستام هر روز با یه دختر بودن من به هیچ کدوم از دخترا توجه نمیکردم و الان فقط باهاش خیلی کم در مورد چیزای ساده چت میکنم و روم نمیشه بهش بگم دوسش دارم و راستی اونم هم سن منه و خیلی اخلاقاش و رفتارش مثل خودمه
  اگه میشه راهنمایی کنید چطور میتونم بهش بگم؟

  • سلام دوست گرامی
   شما در ابتدای دوران دانشجویی خود هستید و زمان زیادی در پیش دارید تا به وضعیت باثباتی برسید. به همین دلیل، ممکن است با ابراز علاقه و احتمال قبول کردن این مساله از جانب طرف مقابل، یک رابطه طولانی مدت در پیش رو باشد.
   بهتر است ابتدا کمی وضعیت شما باثبات‌تر شود و در این زمان با او بعنوان یک فامیل در ارتباط باشید . سپس از طریق صحیح و خانوادگی، این مساله را مطرح کنید.

 • سلام من 16سالم هست و کسی رو که دوست دارم دختر خاله ام هست من هر روز خوابش رو میبینم
  هی علاقه من به اون بیشتر میشه و یک بار ازش پرسیدم تو کی رو از همه بیشتر دوست داری یک نفر دیگه رو گفت
  اگه میشه بگین بهش بگن یا نه
  چون اون کسی رو که دوست داره قبلا بهش گفته من دوستت دارم
  اگه میشه بگین من بهش بگم یا نه
  چون میترسم خانواده هامون خبردار بشن
  ممنون میشم هرچه زود تر جواب بدین

  • سلام دوست گرامی
   سن شما مسلما برای ابراز علاقه و هدفمندی در رابطه، پایین است؛ اما به دلیل فامیل بودن، بهتر است کمی تامل کنید و ابتدا سراغ صحبت‌های مشترک بگردید. در واقع شما این فرصت را دارید که شناخت بیشتری از او بدست بیاورید و سپس در زمان و سن مناسب‌تری این علاقه را از طریق خانواده مطرح کنید.

 • سلام من هفده سالمه و عاشق یه دختر هجده ساله شدم حدود یه سال هست که روزی چهار ساعت با همدیگه به صورت مجازی صحبت می کنیم من و یکی دیگه رو کلا جدا حساب می کنه و خیلی خیلی بلا هم اوکی هستیم فقط نمی دونم چجوری بهش پیشنهاد بدم مشکل دیگه هم این هست که همشهری نیستیم ولی سالی چند بار میاد شهر من و شناخت داریم از هم خواهشا جواب بدید هم

  • سلام دوست گرامی
   گفتگوی شما مجازی بوده اما اشاره کردید از هم شناخت داریم؛ این صحبت شما نشان‌دهنده عدم آگاهی است و طبیعتا در سن 17 سالگی این عدم آگاهی طبیعی است.
   بهتر است این اقدام را موکول به سال‌های آینده کنید تا ابتدا اهداف فردی زندگی‌تان مشخص شود و سپس به فکر ارتباط عاطفی باشید.

 • سلام خسته نباشید اول به خاطر سایت خوبتون تشکر میکنم
  دوم اینکه من الان 23 سالم هست و چن سالی هست عاشق خواهر زن داداشم شدم و نمیدونم چطوری و چجوری بهش بگم عاشقش هستم و دوستش دارم ؟ و بیشتر میترسم که همه فامیل ها بفهمن و… و ازتون خواهش میکنم یه راهنمایی کنید که چطوری بهش بگم دوستش دارم و قصدم باهاش ازدواج هست؟

  • سلام دوست گرامی
   می‌توانید ابتدا علاقه او را ارزیابی کنید، سپس اگر قرار است به صورت جدی به ازدواج فکر کنید از طریق خواهرش و یا برادرتان به عنوان واسطه اقدام نمایید.

 • من پسرس 13 ساله هستم عاشق دختر عمم که 15 ساله هست شدم البته این عشق از 4 سالگی بوجود اومد ولی من که از عشق و اینا چیزی نمیدونستم ولی از 10 سالگی متوجه شدم که عاشق اون هستم و 2 ماه پیش اون رو به پدرم گفتم پدرم گفت الان کوچیکی وقتی بزرگ شدی برات هر دختری دوست داشتی میگیرم دختر عمم که دوسش دارم در یه شهر دیگه زندگی میکنه ولی در اصل در شهر ما متولد شده ما و اونا بیشتر اوقات همو داخل روستامون می‌بینیم ولی از وقت کرونا به بعد دیگه ندیدمش ولی از راه واتساپ به هم پیام میدیم اون نمیدونه من دوسش دارم البته من بهش نگفتم شاید میدونه من دوسش دارم ولی من بهش نگفتم ولی وقتی پیام میدم خیلی دیر جواب میده بهش بگم دوسش دارم با نه

  • سلام دوست گرامی
   پدرتان صحبت منطقی کردند که در حال حاضر سن شما برای این علاقمندی، کم است.
   بهتر است شما تلاش کنید به وظابف سن خودتان که درس خواندن و یادگیری مهارت است، بپردازید.

 • سلام من خیلی وقته عاشق یک دختر شدم بعد ازتحقیق فهمیدم افسردگی حاد داره چطور کمکش کنم وهمینطور بطور غیر مستقیم بهش بفهمونم دوستش دارم

  • سلام دوست گرامی
   تشخیص افسردگی حاد توسط روانشناس بالینی انجام می‌شود.
   شما درمانگر او نیستید؛ اما می‌توانید به او کمک کنید که پیش درمانگر برود.
   و نکته مهم این است که از خودتان بپرسید دلیل جذب شما به این فرد چیست؟

 • سلام
  وقت بخیر
  ببخشید من ١۶ ساله هستم و از حدود سه چهار سال پیش عاشق دختر همسایمون شدم که یک سال از من کوچیکتره و الان شدیدا بهش وابسته ام و عشق به اون باعث شده من خیلی پیشرفت کنم و سعی کنم آدم بهتری باشم، هر روز عشق من بهش زیادتر میشه، تا حالا چند بار هم بهش نگاه کردم و اون هم نگاه کرده و احساس می کنم اونم عاشقه منه، اما میترسم بهش ابراز علاقه کنم و این موضوع خدایی نکرده باعث ایجاد دلخوری بین خوانواده ها مون بشه، از طرفی دیگه میترسم که با گذشت زمان با کسی دیگه آشنا بشه و فک کنه که من دوستش ندارم و ازدواج کنه و من اگه اینجوری بشه به شدت آسیب می بینم
  این حسی هم که بهش دارم مطمئنم هوس نیست چون که اگه هوس بود و عشق نبود بعد سه چهار سال،دیگه اینقدر عاشقش نبودم
  اگه ممکنه لطف کنید زودتر پاسخ بدید
  ممنون

  • سلام دوست گرامی
   شما 16 ساله و طرف مقابل 15 ساله است. پس هردوی شما در دوره نوجوانی قرار دارید. احساس عمیقی را تجربه کردید و تلاش می‌کنید که بخاطر او فرد بهتری باشید. کاری که شما باید انجام دهید این است که پیشرفت‌های بیشتری داشته باشید و او را از این پیشرفت‌ها مطلع کنید تا نگاهش به شما همواره مثبت باشد. درباره ازدواج برای هردوی شما زمان زودی است که بخواهید به این مساله فکرکنید چون هنوز هویت هردوی شما شکل نگرفته است.

 • سلام روز به خیر
  من به تازگی از یکی از افرادی که برای کارم باهاشون درتماس هستم علاقه مند شدم ولی نه تا به حال با ایشون ملاقات حضوری داشتم اطلاعات خاصی در مورد ایشان دارم از طرفی اگر به ایشون پیشنهاد بدم میترسم که نه بشنوم و یکی از پایه های اصلی کارم رو از دست بدم و از طرفی اصلا من تا به حال با ایشون برخوردی نداشتم که بدونم چطوری خیلی خطر ناکه برای من ولی خب بهش علاقه دارم نمیدونم باید چی کار کنم دنبال یکی هستم که درست راهنماییم کنه ممنون میشم.

  • سلام دوست گرامی
   آنچه که مسلم است شناخت شما از او کم است و چیزی از او نمی‌دانید.
   ابتدا مشخص کنید دلیل اینکه از او خوشتان آمده چیست؟
   قطعا نمی‌توان با مکالمه تلفنی به این تصمیم رسید یا تصور کنید که عاشق شدید.
   مهم است که جزییات این رابطه کاری مشخص شود، اگر می‌توانید طی ملاقات حضوری با او صحبت کنید.

 • سلام
  من ٢٧ سالمه توی محل کارم ب همکارم علاقه پیدا کردم ی حسی بهم میگه اونم دوسم داره ولی تا حالا چندبار بهم گفته که مث خواهرش منو دوست داره میخاستم خودم پیشقدم شم و بهش بگم که فهمیدم یکی از همکارا رفته بهش پیشنهاد داده و اونم کلن نظرش راجع ب زنا و .. عوض شده از همه این چیزا بدش میاد اینم بگم که خیلی باهام راحته
  چیکار کنم که هم از این سردرگمی دربیام هم رابطه دوستانمون رو از دست ندم

 • سلام. بسیار ممنونم بابت نوشتن این مقاله.
  حقیقتش من پسری ۱۹ ساله هستم و به دختری که اختلاف سنیمون کمتر از یک ساله، علاقه پیدا کردم. ایشون نسبت فامیلی دوری با من دارند و رفت و آمدی به اون صورت نداریم. شاید چند سالی یکبار!!! با ایشون چند باری برخورد داشتم و خوشبختانه اینشون یک بار از من تعریف کردند. البته رابطه خوبی با خواهرم دارند. قصدم این بود به ایشون مستقیم بگم بهشون علاقه دارم. اما از طرفی گفتم منو به دلیل سن نامناسب سرزنش کنند. و از طرفی هم گفتم امکان داره دیر بشه و با کس دیگه ای قول و قرار بزارن. به نظر شما چه کاری بهتره بکنم و آیا خوبه که خواهرم به عنوان واسطه اقدامی کنه؟؟

  • سلام دوست گرامی
   سن شما برای انمتخاب شریک عاطفی سن مناسبی نیست
   احتمالاتی که گفتید ممکن است اتفاق بیفتد و ممکن هم هست که با استقبال ایشان روبرو شوید. بنابراین ابتدا باید شرایط خودتان را برای ورود به یک رابطه بسنجید.
   تعریفی که ایشان از شما کردند نمی‌تواند دلیل محکمی برای علاقمندی باشد و با توجه به رفت و آمد اندکی که دارید شناخت کاملی از او ندارید. بنابراین نیاز است که ابتدا دستاوردهایی که می‌توانید داشته باشید را بررسی کنید و سپس برای شروع یک رابطه پیشقدم شوید.
   کانال و مسیری که برای شروع در نظر گرفتید یعنی خواهرتان نیز می‌تواند هم مثبت و هم منفی باشد. مثبت از این جهت که ایشان متوجه جدی بودن درخواست شما می‌شود، منفی از این جهت که ممکن است دوست نداشته باشد که کسی جز خود شما برای پیشنهاد اولیه پیشقدم شود.

 • سلام

  من ۱۸ سالمه و تا حالا به کسی عشق نداشتم اما چند وقته که برادرم با یکی هستش که رابطه خوب و پایداری دارن
  از اونجا که من و برادرم باهم خیلی جوریم و همش باهم هستیم خانم داداشم یک خواهر داره که هم سن من هستش و من خیلی بهش حس دارم اما عاشق نیستم
  میخواستم بدونم چجوری باید بفهمم که اونم منو دوس داره و این علاقه از سمت اون هم هستش
  اینم بگم که داریم میریم مسافرت و ایا میشه تو مسافرت حسم رو بهش بگم و وارد رابطه بشم
  لطفا پاسخ بدین

  • سلام دوست گرامی
   ممکن است حسی که شما دارید به خاطر رفت و آمد و ملاقات‌های شما با هم باشد.
   چون دقیقا مشخص نکردید که دلیل اینکه به ایشان خیلی حس دارید چیست؟ معیاری برای انتخاب طرف مقابل دارید؟
   طرف مقابل چه سنی دارد؟
   پیش از ابراز علاقه خودتان ابتدا با برادرتان این موضوع را مطرح کنید.

 • سلا وقت تون بخیر
  من ۱۶ سالم و عاشق دختر داییم شدم اونم ۱۵ سالی داره.خانواده هامون هم با هم در ارتباط هستند من حس میکنم دوسم داره ولی نمیتونم بهش بگم دوسش دارم یعنی سخته گفتنش میترسم به پدر و مادرش بگه… . اگه میشه لطفا کمکم کنید.
  ممنون میشم اگه جوابمو بدین.

  • سلام دوست گرامی
   سن هردوی شما پایین است و در این سن نوجوانی میزان هیجان بسیار بالاست و ممکن است تصمیمات هیجانی زیادی بگیرید.
   بنابراین بهتر است قبل از ابراز علاقه خودتان به او به چند نکته توجه کنید:
   هدف از این ابراز علاقه چیست؟
   اگر به دنبال دوستی هستید، بواسطه اینکه فامیل هستید، امکان دارد وقتی به اختلافی برمی‌خورید دچار تنش شوید و خانواده ها هم از این ماجرا باخبر شوند.
   اگر قصد ازدواج است اصلاً زمان مناسبی برای این کار نیست چون مقدمات آن فراهم نیست.
   بنابراین بهتر است قبل از هرگونه تصمیم جدی به عواقب این رابطه نیز فکر کنید.

 • سلام یه سوال داشتم
  تو دانشگاه من به یکی پیشنهاد دادم و جواب رد داد
  ولی میخوام چند ترم بعد پیشنهاد دوباره بدم
  چجوری این پیشنهاد رو بدم؟

  • سلام دوست گرامی
   دلیل جواب رد ایشان چه بوده است؟
   باید اول آن دلیل را مشخص کنید تا اگر قابل برطرف شدن است، بتوانید آن را برطرف کنید.
   سپس اقدام کنید.
   اما باید بتوانید در چشم او فرد جذابی باشید و به صورت مداوم حواستان به او نباشد که او از شما فاصله بگیرد.
   اگر هم دلیل منطقی و غیرقابل حلی برای مخالفت داشتند، بهتر است مجددا پیشقدم نشوید تا عزت‌نفس‌تان لطمه نبیند.

   • سلام خسته نباشید
    ایشون به من گفتند من شما رو به خوبی نمیشناسم و تیپ شخصیتی ما متفاوته اینجوری به من جواب رد داد
    بعد ها هم با من یه جور رفتار میکرد که مثل اینکه من دشمنشم سلام میدادم سلام نمیداد الان نمیدونم چه کار کنم.

  • سلام
   من فردی خجالتی هستم
   چجوری باید بهش بگم رابطمونو جدی تر کنیم؟میشه توضیح بدین اصن نمیدونم شاید حس بدی بهش دست بده لطفا راهنمایی کنید
   و اینکه بعد از چه مدتی این سوالو ازش کنم
   ممنون….

   • سلام دوست گرامی
    شما نیاز به یادگیری مهارت‌های زندگی دارید تا بتوانید به صورت جرات‌مندانه درخواست خود را مطرح کنید.
    توضیحات مختصری دادید، اینکه چه زمانی به او پیشنهاد جدی شدن رابطه را بدهید به خیلی از عوامل از جمله: مدت زمان آشنایی، داشتن اهداف مشترک، علاقه دوطرفه و… دارد.
    برای یادگیری این مهارت‌ها می‌توانید از مشاوران همیار عشق نوبت مشاوره دریافت کنید.

 • راستش من نمیدونم از کجا شروع کنم ولی میدونم همه چیز از پارسال شروع شد وقتی که خاله ام اومده بود اینجا تا یه سری بهمون بزنه. من یه دخترخاله دارم که دقیقا مثل من 17 سالشه من وقتی دیدمش حس عجیبی بهم دست داد ولی اونا خیلی زود رفتند ومن حالم خیلی بد شد اما همش دختر خالم تو ذهنم بود تا اینکه خونمونو عوض کردیم وبعد من دختر همسایمون رو دیدم راستش شاید باورتون نشه ولی حتی اگه از نظر قیافه هم بخوای بگی دخترخالم خیلی بهتره ولی این دختر همسایمون دل منو برده جوری که حاضرم فقط صداشو بشنوم چون ارومم میکنه فکر میکنم دارم عاشقش میشم. اونم با رفتاراش نشون داده که از من خوشش میاد اما هنوز مطمئن نیستم و میخوام بهش بگم که ازش خوشم میاد. میخواستم کمکم کنید چجوری بهش بگم لطفاااااااااااااااااا

  • سلام دوست گرامی
   هیجان سن شما باعث می‌شود که احساسات و هیجان‌های بالایی را در حین دیدن جنس مخالف تجربه کنید.
   این عشق زودرس را بهتر است مدیریت کنید و پیش از گفتن به او، از خودتان بپرسید
   این علاقه به زندگی من آسیبی وارد می‌کنه یا نه؟
   می‌تونم به هدف‌هام برسیم و کنارش رابطه هم داشته باشم؟
   واکنش دخترهمسایه به پیشنهاد من چیه؟ چه هدفی تو رابطه دارم؟
   دلیل علاقه من چیه؟

 • سلام و عرض ادب من ۱۶ سالمه و علاقه به یه دختر فامیل پیدا کردم اونم ۱۷ بیشتر نیست مشکل اینه که اصلا نمیدونم از کجا شروع کنم و هیچ ربطی به سنم هم نداره و واقعا علاقه دارم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام دوست گرامی
   علاقه شما به سن‌تان مربوط است و باید علت این علاقمندی را کشف کنید. چه رفتاری در ایشان باعث شده است که شما به او علاقمند شدید؟ و این علاقه در این سن به شما می‌کند زندگی بهتری داشته باشید و یا برنامه و اهداف زندگی شما را تغییر می‌دهد؟ معمولا درگیر شدن در احساس باعث می‌شود که به سختی بتوانید راجع به مسائل و اهداف دیگر خود تمرکز کنید.
   چون طرف‌مقابل فامیل است باید با احتیاط رفتار کنید. می‌توانید سر صحبت با او را باز کنید و در مورد مسائل مختلفی که احتمالا می‌دانید ایشان به آن علاقه دارد، صحبت کنید. یا درباره یک فیلم، موسیقی صحبت کنید.
   نظر او را درباره یک موضوع بپرسید تا کمی شناخت اولیه از او کسب کنید.

 • با سلام و وقت به خیر ببخشید من یه دختری از قوم و خویشامون هس در حالی که قوموخویشامون بود بخدا نمیشناختمش تا یه شب که دیدمش یهو رفت تو دلم الان یه ماهه خیلی خیلی دوسش دارم عاشقشم من 16 سالمه اونم فک کنم17 بیشتر نیست یه چند شبی هم اومدن خونمون یه وقتایی فقط و فقط یه بار دیدمش دزدکی نگام کرد منم دلم میخواست ولی چون خانوادگی بود من نمیتونم زیاد نگاش کنم حالا خواهش میکنم بهم بگین چطوری باید بهش بگم حد اقل تا یه سال دیگه میترسمم زود تر از من به یکی خدای نکرده دل ببنده منم بدبخت بشم شکست عشقی بخورم خواهش میکنم بهم بگین ممنون عشقمم رو هوس نیس اگه رو هوس بود الان به یکی دیگه دل بسته بودم ولی این دختر از دلم اصلا بیرون نمیره

  • سلام دوست گرامی
   اول باید مشخص کنید که به چه دلیلی از ایشان خوشتان آمده است؟ آیا این فقط یک هیجان مربوط به سن شماست یا برایش هدفی در نظر گرفته‌اید؟ چقدر احتمال می‌دهید که بعد از گفتن علاقه‌تان به او، ایشان موافقت می‌کنند. اشاره کردید حداقل تا یکسال دیگر می‌خواهید به ایشای بگوئید که از او خوشتان می‌آید، یعنی در طی این مدت شما او را می‌بینید یا در یک شهر دیگری هستند؟

 • سلام و عرض خسته نباشید
  از شما مشاوره میخواستم
  بنده 16سالم هست و از 14 سالگی عاشق به دختر خانومی شدم که اتفاقا آشنا هست . همسایه هستیم
  والا همه میگن اینا که اسمش عشق نیست و نتیجه ترشح هورمون هست ولی به خدا انیجوری نیست.
  اگه هوس بود که نهایتا تا یه مدت کوتاهی بود ولی بعد از مدتی باید از بین می رفت ولی نه اینجوری نیست
  من عاشقش هستم . البته اعتقاد دارم که ایشون هم میفهمه و مثل من نمیتونه پا پیش بذاره
  مطمئنا میگید رابطه زود هنگام به درد نمیخوهر و این چیزا
  باور کنید خیلی به زندگی من امید داده . من برنامه نویس هستم و طراحی وبسایت می کنم و از وقتی تو زندگی من هست زندگی من اصلا تغییر کرده . باعث شده من بیشتر به فکر زندگی باشم . حتی به کسب و کارم کمک کرد . حتی باعث شده سواد مالی من هم بالا بره. باعث شده تا من شرایط خوبی رو هم برای خودم و هم برای زندگی اینده رقم بزنم
  والا نمیدونم چجوری برم بهش بگم
  میترسم یهو رابطه همسایه بودنمون به هم بخوره
  میترسم برم بهش بگم اون هم بره به یکی از اعضای خانواده شون بگه و اتفاقات دیگه ای رخ بده تو رو خدا کمکم کنید
  خواهش میکنم اگه میخواین بهم مشاوره بدین از مشاوره هایی که مال فرهنگ غرب هست ندید . ما دین مون اسلام و باید مشاوره مون هم اسلامی باشه

  • سلام
   لطفا به منم کمک کنید منم شرایط ایشونو دارم برنانه نویس و طراح سایت هستم و از اون موقع که عاشقش شدم زندگیم زیر و رو شده از هر نظر
   البته من۱۴سالمه و یه سالی میشه باهم مثل یه رفیقیم سلام و احوال پرسی میکنیم باهم شوخی میکنیم حرف میزنیم البته هیچوقت پیش نیومده تنها حرف بزنیم
   منم که دارم دیوونه میشم
   چجوری بهش بگم
   یکی دو کوچه پایین تره و خونه عموم اینا و رفیقام و این افراد اون دور و بر هستند
   میترسم بگم
   لطفا بگید چیکار کنم

   • دوست عزیزم سوال ها و جواب ها جابجا میشن و برای اینکه بتونیم کمکتون کنیم باید شرایط خودتون رو توضیح بدین عزیزم. اینکه نوشتین شرایط من هم مثل ایشون هست برای روانشناس مشخص نیست که دقیقا منظورتون چه کسی و چه شرایطیه

    • خب پس از اول میگم
     من 14 سالمه و یه ساله عاشق یه دختری شدم که یه 100متری از ما دور تره اون 15سالشه
     خدمتتون عرض کنم که تو این یه سال چون خونه رفیقام و عموم اونجاست زیاد اونجا رفت و آمد میکنم و خیلی میبینمش بخاطر همین من خیلی باهاش صمیمیم و از سلام و احوال پرسی گرفته تا صحبت کردن راجب مسائل مختلف رو باهم کردیم و البته پیش نیومده که بخوایم تنها با هم حرف بزنیم
     آدم خیلی خونگرمی ه و بی جنبه هم نیست که بگیم سریع با یه شوخی یا یه حرف ناراحت میشه نه اصلا
     در کل باهم زیاد در ارتباط هستیم و فقط مونده بهش بگم…
     ولی نمیدونم چجوری
     از یه طرف خونه رفیقام و آشنا و این چیزا یه ور……از طرفی هم خونه عموم اونجاست(خونه عموم نونوایی دارن و دم به دقیقه یکی میاد اون کوچه(خلاصه که عین یه نگهبان همیشه یکی پیدا میشه که ببینتت)
     حالا من این وسط موندم که چجوری بهش بگم
     از یه طرف میترسم جواب رد بده(البته دختره خیلی نخ میده و تا دلتون بخواد نشون داده که از من خوشش میاد ولی از نظر من اونم میترسه که بگه…)
     از یه طرفم میترسم خونواده عموم(ماشالا که اینقدر خونواده ی بزرگین هر طرف شهر غیرممکنه یکیشونو نبینی…)بفهمن یا ببینن که اصلا حوصله ندارم باهاشون سر و کله بزنم و جواب سوالاشونو بدم و به بابا مامانم میگن که البته بابا مامانم زیاد رو این موضوع حساس نیستن خودشون راحت از این صحبتا میکنن با فامیل و این چیزا حتی عموم میگه پسر تو فاز عاشقی و این چیزا نیستی که…
     در کل نمیدونم بگم یا نگم
     اگر بخوام بگم که نمیدونم چجوری
     تازه خوش به حالم که باهم صمیمی هستیم وگرنه اگه صمیم نبودیم و یکی از افراد خونواده ی عموم میدید که من بهش سلام میکنم یا با هم حرف میزنیم بدبخت میشدم(خودتون میدونید چقدر میتونن یک کلاغ چهل کلاغش کنن)
     در کل ممنون میشم یه راهی پیش پام بذارین ممنون میشم

 • سلام.من نزدیک۳ساله یک دختر و دوست دازم که از اقوام دورمون هست و من خیلی خیلی دوستش دارم و من برای ازدواج میخامش و دوست دارم زودتر بهش پیشنهاد دوستی بدم تا به کسی دل نبنده و منو فراموش نکنه اما من هنوز بچه ام چیکار کنم ایا واقعا بهش بگم؟لطفا کمک کنید هرشب به فکرشم

 • سلام خسته نباشید. من دو سالی هست که به یکی از فانیل های دورمون علاقه مند شدم. همیشه هم راه هایی برای ابراز علاقه داشتم ولی عملی نکردم چون چند تا مشکل هست یکی این که اون دختر تو یه شهر دیگه زندگی میکنه و من ساکن شهری دیگه‌ام بعد اینکه باهاش شدیدا رو در بایستی دارم. در مورد ارتباطمون هم اینکه چند وقت پیش پیج فضای مجازیشو پیدا کردم و کمی چت کردم باهاش و سوالاتی در مورد خودم و زندگی خودم پرسید واسه‌ی همین کمی امیدوار شدم علاقه یک طرفه نیست اما دیگه بعد چند روز ادامه نداد و من گهگداری ادامه دادم و بعدش قطع شد میخواستم ببینم اینو چیکار کنم(سنش هم یه شش ماهی بزرگتره)من شدیدا نیاز به راهنمایی دارم . ببخشید زیاد شد .مرسی

  • سلام
   شما اول باید برای خودتون مشخص کنید که هدفتون چیه؟ اگر هدف‌تون ازدواجه، با توجه به اینکه نسبت فامیلی دارید، میتونید از طریق خانواده اقدام کنید و خب اینطوری کارتون هم راحت‌تر میشه. اگر فعلا می‌خواهید باهاشون آشنا بشید بهتره مستقیم‌تر عمل کنید و از علاقه‌تون بهشون بگید. خصوصا چون حدس زدید علاقه بین‌تون دوطرفه باشه. چون ممکنه ایشون دقیقا متوجه منظور شما از پیام دادن نشده باشه.

 • با سلام من با یه دختری اشنا شدم و علاقه مند به ارتباط بیشتر باهاش هستم(در حد ازدواج) و در فضای مجازی هم با پرسیدن چند سوال پاسخم رو داد اما چجوری بفهمم او علاقه داره یا نه

  • سلام دوست گرامی
   باید ببینید ایا علاقه ای به صحبت با شما دارند
   برای شما وقت میذارند؟
   به سوالهای شما ذقت میکننذ و پاسخ جامعی میدهند یا خیر؟

مقالات مرتبط