چرا اینقدر دوستش دارم؟(علت دوست داشتن زیاد)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

چرا اینقدر دوستش دارم؟(علت دوست داشتن زیاد)

چرا اینقدر دوستش دارم؟


دو عاملی که باعث میشن کسی رو دوست داشته باشین (1)

اولین عامل اینه که اون شخص واقعا ویژگی‌های خوبی داره که شما رو جذب و عاشق خودش میکنه. عامل دوم، طرحواره‌های شماست. طرحواره‌ها چی هستن؟ طرحواره‌ها عمدتأ از تجارب ناگوار و ناکامی در ارضاء نیازها در دوران کودکی شکل می‌گیرن که این تجربیات و اتفاقات در کودکی، تبدیل به باورها و هیجان‌هایی زیان‌بار، آسیب‌زننده و منفی میشن که ممکنه باعث به وجود اومدن اختلالات شخصیت و مشکلات شناختی خفیف تا عمیق بشن.

دو عاملی که باعث میشن کسی رو دوست داشته باشین (2)

مثلا اگه طرحواره وابستگی در شما زیاد باشه، باعث میشه با هر کسی که وارد رابطه میشین، بهش وابسته بشین و زود دل ببندین، به طوری که جدایی‌های کوچک رو تحمل نکنین، مدام توقع داشته باشین که طرف مقابل به شما توجه و محبت کنه و…. در این پست بیشتر توضیح میدیم که چه چیزهایی باعث میشه، شما شریک عاطفی‌تونو دوست داشته باشین.

اون شخص، ویژگی‌های مدنظرتونو داره

هر کسی معیارهایی برای خودش داره و دوست داره شریک عاطفیش، یک سری از ویژگی‌های مدنظرش رو داشته باشه. ویژگی‌هایی مثل صبور، حمایت‌گر، وفادار و پرتلاش بودن، تعدادی از ویژگی‌های مرد/زن مناسب برای رابطه عاطفی بلندمدت هستن. اگه طرف مقابل‌تون این ویژگی‌ها رو داشته باشه، به احتمال زیاد شما جذبش میشین.

طرحواره رهاشدگی

اگه طرحواره رهاشدگی در شما زیاد باشه، مدام گوش به زنگ خواهید بود که نکنه عشق‌تون شما رو ترک کنه. مثلا اگر بخواد با دوستاش بیرون بره، تا برگرده و به شما پیام بده، به شدت مضطرب و نگران میشین و فکر می‌کنین که ممکنه دیگه برنگرده. برای اینکه به خودتون احساس امنیت بدین، ممکنه با رفتارهای کنترل‌گرانه و چک کردن مداوم و بازجویی کردن از اون، بخواین مطمئن بشین که دوست‌تون داره یا شما رو ترک نمیکنه. ممکنه رفتارهای کنترل‌گرانه‌تونو هم اینطوری توجیه کنین که چون عاشقش هستین، مواظبش هستین.

  هنر زن بودن (تکنیک‌های شگفت انگیز زنانگی و جذابیت زنانه)

طرواره محدومیت هیجانی

اگه این طرحواره در شما زیاد باشه، عشق‌تون هر کاری هم که بکنه، شما مدام احساس می‌کنین که اون شما رو دوست نداره و یا درک‌تون نمیکنه. افرادی که این طرحواره رو دارن، معمولا درگیر عشق‌های یک طرفه و افراد سرد و بی‌احساس میشن.

طرحواره بی‌اعتمادی-بدرفتاری

اگر این طرحواره در شما زیاد باشه، مدام به شریک عاطفی‌تون شک خواهید داشت، حتی اگر اون کار شک‌برانگیزی انجام نداده باشه. برای اینکه مطمئن بشین بهتون خیانت نمیکنه، به چک و کنترل کردن اون رو میارین. رفتارها و نگرانی‌هاتونو به اشتباه، به پای دوست داشتن و عاشق بودن‌تون میذارین.

طرحواره‌ها چه تاثیری روی رابطه عاطفی میذارن؟

طرحواره‌ها به صورت ناخودآگاه باعث میشن که شما جذب افراد اشتباه بشین، یا حتی اگه عشق واقعی‌تونو پیدا کرده باشین و رابطه عالی داشته باشین، رفتارها، افکار و برداشت‌تون از هر چیزی، مطابق با طرحواره‌تون طوری تغییر میکنه که باعث میشه اشتباهات رفتاری مثل کنترل‌گری رو انجام بدین. در نتیجه کم کم طرف مقابل خسته میشه، ممکنه سرد بشه و ازتون فاصله بگیره. برای اینکه بدونین کدام طرحواره‌ها در شما نیاز به تعدیل و درمان داره، میتونین از طرحواره درمانگران همیار عشق کمک بگیرین.

چطور شخص مناسب رو جذب کنم؟

برای اینکه مهارت‌های لازم برای جذب شخص مناسب رو آموزش ببینین و بتونین رابطه سالم و موفقی رو بسازین که به ازدواج موفق و ماندگار ختم میشه، میتونین در دوره جذب عشق از آشنایی تا ازدواج شرکت کنین. برای کسب اطلاعات درباره دوره و شرکت در آن، به دایرکت پیام دهید.

 

همیار عشق را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط