عشقم ترکم کرده (دوست پسرم تنهام گذاشت رفت چکار کنم؟)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

عشقم ترکم کرده (دوست پسرم تنهام گذاشت رفت چکار کنم؟)

بدترین بخش یک رابطه شاید زمانی باشد که عشقتان شما را ترک می‌کند و از رابطه بیرون می‌رود. روزها و شب‌ها به این فکر می‌کنید که چطور ممکن است کسی که تا دیروز ادعا می‌کرد عاشق شما است اکنون دیگر نباشد و  شما را رها کند. حتما از خودتان سوال می‌کنید که “چرا عشقم منو ترک کرد و رفت؟” چطور با این قضیه کنار بیام و یا چکار کنم برگردد در این مقاله ما سعی داریم به شما کمک کنیم تا نکاتی را درباره رفتن عشقتان و راهکارهای فراموش کردن او پیدا کنید.

اگر عشقتان شما را ترک کرده قبل از هر کاری این نکات را بخوانید 


هیچ چیز ابدی نیست 

هیچ چیز تا ابد دوام نمی‌آورد. تمام آن خاطرات شیرین کودکی که هنوز برایتان عزیزند، مکان مورد علاقه‌تان که همیشه با خانواده و دوستانتان به آنجا می‌رفتید، سریال یا کارتون محبوبی که با تماشای آن بزرگ شدید، فردی که همیشه عاشقش بودید و می‌خواستید تا ابد در کنارش باشید؛ تمام این‌ها به گذشته پیوسته ‌است. الان همه چیز فرق می‌کند. الان پاتوق خاص خودتان را دارید و مکان جدیدی را پیدا کرده‌اید که دوست دارید اوقات فراغتتان را با خانواده‌تان در آنجا سپری کنید. واقعیت زندگی این است که همه چیز در نهایت تغییر می‌کند. نمی‌توانید به گذشته برگردید و دوباره بچه بشوید. نمی‌توانید در قالب یک کودک به مکان‌های مورد علاقه‌ی بچگیتان بروید. الان نمی‌توانید برنامۀ محبوب دوران کودکیتان را تماشا کنید و از آن به اندازۀ گذشته لذت ببرید. نمی‌توانید دوباره به کودکی برگردید. همین‌طور دیگر نمی‌توانید با آن فردی باشید که دیوانه‌وار عاشقش بودید، چون همه چیز الان فرق کرده است. تنها کاری که می‌توانید بکنید این است که خاطراتتان را زنده نگه دارید. جان کلام آن که هیچ چیز ابدی نیست.

مدت زمان رابطه مهم نیست 

شاید سال‌ها با هم بوده‌اید، شاید هم عمر رابطه‌تان بیشتر از چند ماه یا حتی چند هفته نمی‌شود. در هر حال مدت زمان رابطه مهم نیست. شاید سال‌ها دیوانه‌وار عاشق یار بی‌وفایتان بوده‌اید، شاید هم فقط چند ماهی است که عشق او در قلبتان خانه کرده است. تحمل شکست عشقی، صرف نظر از عمر عشقتان سخت است و وقتی در این شرایط قرار می‌گیرید، فکر می‌کنید که غیرممکن است بتوانید او را فراموش کنید. دلتان برای عشق سابقتان تنگ می‌شود و حسرت روزهای شیرین با هم بودن را می‌خورید. برای فراموش کردن او حداقل شش ماه به خودتان زمان بدهید و به خودتان سخت نگیرید، چون در نهایت روزی می‌رسد که دیگر دلتان برای او تنگ نمی‌شود و به زندگی عادی برمی‌گردید.

دلشکستگی تغییرتان میدهد

تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که چرا الان این وضعیت را دارید؟ وضعیت کنونیتان به این دلیل است که غم و دلشکستگی انسان را تغییر می‌دهد و به فرد کاملاً متفاوتی تبدیل می‌کند. کاملاً طبیعی است که بعد از تجربه‌ی نخستین شکست عشقی گارد بگیرید و در لاک دفاعی فروبروید. فردی که فکر می‌کردید نیمۀ گمشده‌تان است و قول داده بود تا آخر عمر کنارتان بماند، برای همیشه ترکتان کرده است. در چنین شرایطی اگر یک نفر قدم پیش بگذارد، سعی کند شما را بشناسد و واقعاً به شما اهمیت بدهد، او را از خودتان می‌رانید. دیگر آن فرد خوشرویی نیستید که لبخند یک لحظه از لبانش دور نمی‌شد و به دیگران اهمیت می‌داد، تغییر کرده‌اید چون فکر می‌کنید هر کسی که به او محبت کنید، در نهایت ترکتان خواهد کرد. جنبۀ مثبت دلشکستگی، یاد گرفتن درس‌هایی است که به هیچ طریق دیگری نمی‌توانستید آنها را در زندگی یاد بگیرید. شکست عشقی انسان قوی‌تری از شما می‌سازد و به شما کمک می‌کند تا بدون تکیه کردن به دیگری روی پاهای خودتان بایستید. پس لبخند بزنید، چون الان به انسان بسیار قوی‌تری تبدیل شده‌اید. شما به روش مثبتی تغییر کرده‌اید.

  آزمون سنجش احتمال بازگشت به رابطه

عشق اولتان همیشه همسر ایدهآلتان نیست 

به جای این که تمام روز به خاطر از دست دادن عشقتان گریه کنید و داد و هوار راه بیاندازید، به این فکر کنید که آیا او واقعاً می‌توانست همسر مناسبی برایتان باشد. آیا شما دو نفر علائق و اهداف یکسانی در زندگی داشتید یا این که کاملاً با هم فرق داشتید؟ آیا او واقعاً می‌توانست بخشی از تمام رویاهایتان باشد و آیا کاملاً مطمئن بودید که می‌خواهید او تا پایان عمر شریک زندگیتان بشود؟ عشق اول لزوماً فرد مناسبی برای زندگی مشترک نیست. دخترها و پسرهای بسیاری هستند که هنوز با آنها آشنا نشده‌اید و می‌توانند زن یا شوهر ایده‌آلی برایتان باشند؛ حتی احتمالاً آنها اشخاص جالب‌تری هستند و خصوصیاتی دارند که همیشه دوست داشته‌اید آنها را در همسرتان ببینید. بنابراین از خانه بیرون بزنید و وارد اجتماع شوید تا نیمۀ گمشدۀ واقعیتان را پیدا کنید.

نمیتوانید فرایند بهبود بعد از شکست عشقی را تسریع کنید 

هفقته‌ها یا ماه‌ها، شاید هم سال‌ها طول بکشد تا حالتان دوباره خوب بشود. درهر حال نمی‌توانید این فرایند را تسریع کنید، باید به خودتان زمان بدهید. ترمیم قلب شکسته کار آسانی نیست. ترسیدن و گریه کردن هیچ اشکالی ندارد. احساساتتان را پنهان نکنید، به آنها مجال بروز بدهید. وقتی دیگر نمی‌توانید اشک‌هایتان را نگه دارید، گریه کنید. هر قدر دلتان می‌خواهد، گریه کنید، اما از یاد نبرید که هر چقدر هم الان دل شکسته و ناراحت باشید، روزی می‌رسد که حال دلتان خوب می‌شود و دوباره سر پا می‌ایستید. به زمان ایمان داشته باشید و این روزهای سخت را پشت سر بگذارید.

 کنار آمدن با شکست عشقی دشوار است، اما شما میتوانید

اگر از خودتان می‌پرسید که آیا روزی می‌رسد که بتوانید او را فراموش کنید و به زندگی عادی برگردید، ما اینجا هستیم تا به شما بگوییم که آن روز بالاخره می‌رسد. البته کنار آمدن با شکست عشقی و پشت سر گذاشتن آن آسان نیست. فراموش کردن عشق اول یکی از سخت‌ترین کارهایی است که در طول زندگی مجبور به انجام دادن آن می‌شوید. عشق اول همواره جایگاه خاصی در قلبتان خواهد داشت و احتمالاً هرگز نمی‌توانید او را فراموش کنید، بااین حال خاص بودن عشق اول باعث نمی‌شود که نتوانید دوباره عاشق شوید. یک روز یک نفر سر راهتان قرار می‌گیرد که شما را همان‌قدر دوست دارد که شما دوستش دارید. تمام رویاهایتان روزی به واقعیت می‌پیوندد و خوشحال می‌شوید که می‌توانید دوباره عاشق شوید، چرا که هیچ چیز شگفت‌انگیزتر از عشق ورزیدن به فرد مناسب نیست، چون این بار مطمئن هستید که او هم متقابلاً شما را برای همیشه دوست خواهد داشت.

  دعای کن فیکون برای بازگشت معشوق (چطور عشقم رو بازگردانم؟)

وقتی عشقتان ترکتان میکند، باید چکار کنید


قبول کنید که شما هر کاری در توانتان بوده، انجام دادهاید  

قبول کنید که تا حد توانتان به او کمک کرده‌اید و بیشتر از این نمی‌توانسته‌اید عشق، توجه و محبتتان را نثارش کنید. همه چیز به شما مربوط نمی‌شود. او هم باید درس‌هایی از زندگی بگیرد و حتی سرش به سنگ بخورد، شما نمی‌توانید مانع تجربه کردن او بشوید. او به فرد دیگری هم‌سطح خودش نیاز دارد تا در مسیر زندگی به او کمک کند.

عشق سابقتان را با دعای خیر بدرقه کنید 

منظورمان از بدرقه کردن با دعای خیر این است که او را با احساس قدرشناسی از انسان خوبی که هست، به یاد تمام لحظات خاصی که با هم داشته‌اید و برای تمام درس‌هایی که در رابطه یاد گرفته‌اید، به امان خدا بسپارید. پس او را به گذشته بسپارید و دعای خیرتان را بدرقۀ راهش کنید.

با احساسات خودتان کنار بیایید

به خودتان فرصت و حق ناراحت شدن و غصه خوردن را بدهید. بعضی از افراد مخصوصا مردها فکر می‌کنند که با صحبت نکردن درباره شکست عاطفی‌شان می‌توانند قدرتمند بودن و بی تفاوت بودن خود را به دیگران ثابت کنند در ظاهر شاید اینگونه باشد، اما در حقیقت این حجم از احساسات سرکوب شده فقط خشم و نفرت را در وجود شما ریشه دارتر می‌کند. هرچقدر که شما بیشتر احساسات و هیجانات خود را تخلیه کنید راحت‌تر می‌توانید با این قضیه کنار بیایید.

قلبتان را باز نگه دارید 

قلبتان را برای پذیرش عشق جدید باز نگه دارید. این احتمال را قبول کنید که فرد فوق‌العاده‌ای دیر یا زود وارد زندگیتان می‌شود که می‌تواند نیمۀ گمشدۀ وجودتان باشد.

فرصت دارید تا خودتان را بهتر بشناسید 

از فرصت به دست آمده عاقلانه استفاده کنید و سعی کنید خودتان را بهتر بشناسید. از آنجایی که دیگر مجبور نیستید نگران عشق سابقتان باشید، می‌توانید کاملاً روی زندگی خودتان تمرکز کنید و کارهایی را انجام بدهید که همیشه دوست داشتید. اهداف جدیدی برای زندگیتان تعریف کنید و سعی کنید دستاوردهایتان را افزایش بدهید. روی تحصیلتان بیشتر تمرکز کنید و از سلامتیتان بیشتر مراقبت کنید. به خودتان برسید. کارهای جدید را امتحان کنید؛ با افراد جدید آشنا بشوید؛ دوستان تازه‌ پیدا کنید؛ هزاران کار جدید وجود دارد که با انجام دادن آنها می‌توانید زندگیتان را مهیج و لذتبخش کنید. عشقی که شما را رها کرده است که همه چیز زندگی نیست. خودتان را به انسان بهتری تبدیل کنید و سعی کنید عیب‌هایتان را بشناسید. هر روز بهتر از دیروز بشوید. زندگیتان نباید فقط حول یک نفر بچرخد. به میان اجتماع بروید و خوش بگذرانید.

با روانشناس صحبت کنید

نسبت به خودتان مهربان و صبور باشید. به روانشناس متخصص مراجعه کنید و مشکلاتتان را با همفکری او حل کنید. دربارۀ شکست عشقیتان در محل کار یا اینستاگرام حرف نزنید. به غیبت‌ها و شایعات دامن نزنید که در نهایت دامن‌گیر خودتان خواهد شد.

بدنبال انتقام نباشید 

شاید یکی از راهکارهایی که افراد معمولا در این شرایط به ذهنشان خطور می‌کند انتقام گرفتن از عشقشان باشد. به یاد داشته باشید که انتقام فقط شرایط را برای شما سخت‌تر می‌کند و هیچ فایده‌ای به حالتان نخواهد داشت. اما بهترین راهی که می‌توانید از دور به عشقتان نشان دهید که بدون او هم می‌توانید زندگی خوبی داشته باشید این است که تا حد ممکن در زندگیتان به موفقیت‌های کوچک و بزرگ دست پیدا کنید. اینجاست که او از اینکه شما را ترک کرده پشیمان خواهد شد.

حتما بخوانید: انتقام از خیانت

سریع وارد رابطه جدید نشوید

خیلی از افراد برای اینکه زودتر بتوانند این زخم را التیام بخشند و به طرف مقابلشان نشان دهند که بدون او باز هم تنها نیستند وارد روابط اشتباهی می‌شوند. یادتان باشد که این کار بعد از جدایی اشتباه‌ترین کار ممکن است.

  بازگشت به رابطه، درست یا غلط؟

خشم و ناامیدی در وجودتان انباشته می‌شود و در نهایت فقط به خودتان آسیب می‌زند. راهی برای تخلیۀ احساساتتان پیدا کنید. شما عشقتان را ترک نکردید، او شما را رها کرده است. برای از دست دادن او سوگواری کنید، سپس گذشته را به گذشته بسپارید و به سمت آینده‌ای روشن حرکت کنید. این فرایند را باید تا مدتی خودتان به تنهایی پیش ببرید، پس فعلاً وارد رابطۀ جدیدی نشوید.

قانون ممنوعیت تماس را جدی بگیرید 

بعد از اینکه عشقتان شما را ترک کرد به هیچ عنوان برای بازگرداندن او اصرار و التماس نکنید. قانون ممنوعیت تماس می‌گوید که بعد از جدایی شما نباید به مدت چند هفته هیچ‌گونه ارتباط و تماسی با عشقتان داشته باشید. زنگ نزنید، پیام نفرستید، در شبکه‌های اجتماعی برای او پست نگذارید و پیگیر فعالیت‌های او هم نباشید. این قانون فقط برای کسانی که می‌خواهند عشقشان را بازگردانند نیست بلکه حتی کسانی هم که نمی‌خواهند دوباره عشقشان را برگرداند نیز باید برای همیشه از این قانون تبعیت کنند. بی‌خبری از او فرایند بهبودی را تسهیل و تسریع می‌کند.

عشقتان بعد از مدت‌ها ارتباط ترکتان کرده و اکنون سردرگم هستید و نمی‌دانید باید چکار کنید. قبل از هر چیز باید ابتدا آرامش خود را حفظ کنید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید. یادتان باشد که هیچ چیز در این دنیا همیشگی نیست و گاهی روابط نیز تحت تاثیر شرایط تغییر می‌کنند. کیفیت رابطه بسیار مهم‌تر از کمیت آن است و فکر نکنید که روابطی که سال‌ها به طول انجامیدند اصلا تمام نمی‌شوند. این جدایی می‌تواند برای شما فرصتی باشد تا بتوانید نوع نگاه و رفتار خود را تغییر دهید. شخصی که با او در ارتباط بودید شاید گزینه خوب و مناسبی برای شما نبوده. برای تغییر دادن اوضاع عجله نکنید و به خودتان زمان بدهید. یادتان باشد که شما همه تلاشتان را برای بازگرداندن او کردید. با عشق از او جدا شوید نه نفرت. با احساسات خود کنار بیایید و قلبتان را برای پذیرش عشق و احساس جدید باز بگذارید. اکنون بهترین زمان برای این است که خودتان را بهتر و بیشتر بشناسید. درباره شرایط خود حتما با یک روانشناس صحبت کنید. بدنبال انتقام نباشید و برای ثابت کردن قدرت خودتان به او فورا وارد رابطه جدید نشوید. قانون ممنوعیت تماس را نیز جدی بگیرید.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط