همیار عشق

مشکلات مالی پس از طلاق (چطور بعد از جدایی زندگی‌ام رو از نو شروع کنم؟)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

مشکلات مالی پس از طلاق (چطور بعد از جدایی زندگی‌ام رو از نو شروع کنم؟)

طلاق برای هر فرد ممکن است چالش‌ها و مشکلات خاصی را ایجاد کند. یکی از این چالش‌ها، مشکلات مالی پس از طلاق است. زن و مرد هر دو ممکن است پس از طلاق گرفتن با مشکلات مالی رو به رو شوند. این مشکلات قطعا بیشتر به افراد اضطراب و استرس می‌دهد و گاهی افراد دچار ترس از آینده هم می‌شوند. افسردگی هم یکی از پیامدهای این مشکلات است. اما مثل هر مشکلی، این مورد هم راه حل‌های خاص خودش را دارد که افرادی که در شرف طلاق هستند یا طلاق گرفتند و با این مشکل مواجه شده‌اند، می‌توانند از این راهکارهای استفاده کنند تا از این موقعیت هم سربلند بیرون بیایند. در این مقاله به این راهکارها می‌پردازیم و همچنین کمک می‌کنیم از بروز چنین مشکلی پیشگیری بکنید.

فهرست مطالب

طلاق چگونه بر وضعیت مالی زن و مرد تاثیر می‌گذارد؟

تحقیقات انجام شده در جهان نشان داده است که:

 • از هر 5 خانم، 1 خانم بعد از طلاق با مشکل فقر شدید دست و پنجه نرم می‌کند.
 • از هر 3 خانم که بچه دارد، 1 خانم بعد از طلاق با مشکل بی خانمانی مواجه می‌شود.
 • مردان نیز ممکن است بعد از طلاق به علت دادن مهریه سنگین با فقر رو به رو شوند و اموالی مثل خانه و ماشین را از دست بدهند.

زنان بعد از طلاق نیاز به حمایت مالی دارند که در بسیاری از کشورها این مشکل هنوز حل نشده است و حمایت‌های مالی برای زنان وجود ندارد.

مشکلات مالی بعد از طلاق چه تاثیری روی فرزندان می‌گذارند؟

 • به دلیل اینکه مادر یا پدری که با فرزند زندگی می‌کند می‌خواهد اوضاع مالی را بهبود ببخشد، مجبور می‌شود به صورت تمام وقت کار کند و شاغل باشد بنابراین وقت و انرژی کمی برای فرزندش می‌گذارد. در این شرایط فرزندان ممکن است دچار مشکلات روانی و جسمانی شوند.
 • فرزندان نمی‌توانند استعدادها و توانایی‌هایشان را به خوبی شکوفا کنند چون به علت وضعیت بد مالی ممکن است نتوانند در کلاس‌های مختلف مثل کلاس زبان، کلاس ورزش، کلاس موسیقی و… شرکت کنند و با کمبود امکانات نیز مواجه می‌شوند.
 • ممکن است نتوانند در مدرسه‌ای خوب درس بخوانند و این موضوع روی آینده تحصیلی و شغلی‌شان تاثیر منفی می‌گذارد. حتی برخی از نوجوانان به دلیل فقر خانواده نمی‌توانند از مدرسه فارغ التحصیل شوند یا به دانشگاه راه پیدا کنند.
 • مراقبت‌های پزشکی برای بچه‌ها کمتر می‌شود چون مادر یا پدر پول کافی برای هزینه کردن برای سلامتی فرزندشان را ندارند.
  درمان کنترل‌گری (چرا عشقم کنترل‌گره؟)

نحوه پیشگیری از مشکلات طلاق بعد از جدایی

اگر با هوشمندی و حساب شده از زندگی خارج شوید قطعا می‌توانید از مشکلات پس از طلاق جلوگیری و پیشگیری کنید. می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

قبل از خارج شدن از زندگی، درباره آینده‌تان فکر کنید

قبل از اینکه از زندگی مشترک خارج شوید، درباره آینده‌تان و کارهایی که می‌خواهید انجام بدهید فکر کرده و برنامه‌ریزی کنید. درباره اینکه کجا قرار است زندگی کنید، چه وسایلی را با خود خواهید برد، چه کسی قرار است از فرزندتان مراقبت کند، بعد از طلاق چقدر پول و ثروت خواهید داشت، چه شغلی می‌خواهید داشته باشید و کجا قرار است استخدام شوید و… کامل فکر کنید و برای هر کدام برنامه‌ریزی کرده و یادداشت کنید. قبل از اینکه پروسه طلاق‌تان تمام شود، در این زمینه‌ها به نتیجه‌ای برسید و آینده‌تان را بسازید تا وقتی طلاق می‌گیرید آینده مبهم و تاریک نداشته باشید بلکه بیشتر چیزها مشخص باشد.

عزیزان‌تان را در جریان بگذارید

قبل از اینکه طلاق بگیرید حتما این موضوع را با دوستان صمیمی و خانواده‌تان در میان بگذارید. اگر کسی را ندارید که از شما حمایت کند، این موضوع را با یک مشاور یا یک سازمان حمایتی در میان بگذارید. وقتی این افراد از تصمیم‌تان باخبر باشند دیگر خیال‌تان راحت خواهد شد که کسی وجود دارد که حامی شما باشد. بنابراین اضطراب‌تان کمتر خواهد بود. پس از قبل منابع حمایتی خود را در جریان بگذارید و به آنها بگویید که در چه زمینه‌هایی نیاز به کمک خواهید داشت.

هرچقدر که می‌توانید پس انداز کنید

قبل از اینکه جدا شوید پس اندازتان را افزایش بدهید و هرچقدر که می‌توانید پول جمع کنید تا پشتوانه مالی خوبی داشته باشید.

بیمه‌های سلامتی‌تان را حفظ کنید

اگر بیمه هستید این بیمه را حفظ کنید چرا که به شما کمک می‌کند بیشتر به فکر سلامتی‌تان باشید و بتوانید در صورت لزوم به پزشک مراجعه کنید. اگر بیمه ندارید حتما بیمه شوید و برای اینکه از پس هزینه‌های آن بر بیایید از فردی کمکی بگیرید. تضمین کردن سلامتی‌تان بعد از جدایی بسیار مهم است پس در این زمینه خساست به خرج ندهید.

به خودتان رسیدگی کنید

برای اینکه توانایی این را داشته باشید که بعد از طلاق شاغل باشید و پول در بیارید و زندگی‌تان را از نو بسازید، باید سلامت روانی و جسمانی داشته باشید و قوی بمانید. برای اینکه دچار مشکلات روانی و جسمانی بعد از طلاق نشوید یا زودتر بتوانید از این مشکلات رها شوید، حتما از مشاوران طلاق کمک بگیرید. مشاوره طلاق فقط برای حل مشکلات بعد از طلاق نیست. بلکه برای پیشگیری نیز از آن استفاده می‌شود. در این زمینه می‌توانید از مشاوران طلاق همیار عشق کمک بگیرید.

چگونه مشکلات مالی بعد از طلاق را حل کنم؟


به خودتان زمان بدهید

اولین موردی که باید در نظر داشته باشید این است که بعد از طلاق فورا انتظار نداشته باشید که بتوانید زندگی‌تان را از نو بسازید، شاغل باشید و همزمان به زندگی و بچه‌هاتان رسیدگی کنید. شما به کمی زمان و استراحت نیاز دارید تا حال‌تان خوب شود، به پذیرش جدایی برسید و بعد بلند شوید و به زندگی و کارهایتان ادامه بدهید. پس انتظارات واقع بینانه از خودتان داشته باشید و به خودتان فشار نیاورید چرا که اصرار بر اینکه زودتر باید قوی شوید و بلند شوید به زندگی‌تان برسید، بیشتر به شما خستگی و حال بد می‌دهد. پس صبور باشید.

دوباره شروع کنید

شاید این جمله شعارگونه به نظر برسد اما یک حقیقت غیرقابل انکار است. طلاق، پایان زندگی نیست! کاری به حرف دیگران نداشته باشید. شما زندگی خودتان را بکنید. با حرف‌ها و نگاه‌های دیگران نسبت به شما هیچ اتفاقی برای زندگی‌تان نخواهد افتاد. زندگی‌تان کاملا در دست شما است و نه در دست دیگران. پس مهم است که دوباره سر پا شوید و دوباره زندگی‌تان را شروع کنید. به خودتان روحیه و انگیزه بدهید و جملات مثبت زیادی را با خودتان تکرار کنید تا به مرور زمان حال‌تان بهتر شود. افکار مثبت را خودتان باید در ذهن‌تان وارد کنید. این کار را انجام بدهید.

  مقابله با حس طرد شدگی عاطفی( درمان از طرد شدن از عشق)

به فکر سلامت روان‌تان باشید

البته نه تنها باید به فکر آن باشید، بلکه باید کارهایی را در این راستا انجام بدهید. این موضوع چه ربطی به حل مشکلات مالی دارد؟ اگر شما حال روحی و روانی خوبی نداشته باشید، قدرت تفکر، تصمیم‌گیری و اراده‌تان را از دست خواهید داد بنابراین نمی‌توانید تلاش کنید اوضاع مالی را بهتر کنید یا حتی شاید بیرون از خانه رفتن از برایتان دشوار به نظر برسد! پس ارتقای سلامت روان به شما کمک می‌کند که ذهن و فکرتان خوب کار کند و قدرت حرکت و تلاش کردن را داشته باشید تا در زمینه مالی کارهایی را انجام بدهید و ایده‌های خوبی به فکرتان برسد. برای ارتقای سلامت روان‌تان می‌توانید از این روش‌ها استفاده کنید:

 • مدیتیشن کنید. هر روز، روزی دو بار به مدت 2 تا 5 دقیق حداقل
 • ورزش کنید. هر روز حداقل 5 دقیقه
 • پیاده روی کنید تا ذهن‌تان باز شود و بتوانید خوب فکر کنید و به راه حل‌های خوب بیندیشید
 • احساسات منفی‌تان را یادداشت کنید. اجازه ندهید در ذهن‌تان روی هم انباشته شوند و باعث بیماری شوند
 • تغذیه سالم داشته باشید تا بدن و ذهن‌تان انرژی کافی برای کار کردن را داشته باشند
 • خواب کافی داشته باشید. اگر خواب‌تان مختل شده است، متوجه هستیم اما تلاش کنید این مشکل را برطرف کنید
 • اگر شرایط‌تان خوب نیست و این راهکارها کفایت نمی‌کند، فکر نکنید اوضاع خوب نخواهد شد. شما فقط به راهکارهای تخصصی‌تر نیاز دارید. بهتر است با مشاور صحبت کنید تا شرایط‌تان بررسی شود و راهکارهای لازم به شما ارائه شود

برنامه‌ریزی کنید

روزتان را برنامه‌ریزی کنید و وقت را تلف نکنید. از زمان‌تان به خوبی استفاده کنید. یک برنامه‌ریزی خوب و منعطف می‌تواند این مشکلات را حل کند و زندگی‌تان را بهتر کند. برنامه‌ریزی را حتما یادداشت کنید و فقط در ذهن‌تان نگه ندارید.

شاغل شوید

اگر شاغل نیستید به دنبال کار خوب بگردید که طبق توانایی‌ها و علاقه‌مندی‌هایتان باشد. حتی این کار، می‌تواند کار در منزل باشد. توجه کنید که آن کاری که انتخاب می‌کنید باید باب میل‌تان باشد و در آن شغل حس خوب داشته باشید و نه اینکه وضعیت‌تان را بدتر کند!

کمک بگیرید

تا زمانی که خودتان از لحاظ مالی به جایگاه خوب برسید ممکن است لازم باشد از برخی از افراد کمک بگیرید. می‌توانید از دوستان صمیمی و قابل اعتماد، اعضای خانواده یا مراکز حمایتی کمک مالی دریافت کنید. از کمک گرفتن از دیگران خجالت نکشید. انجام دادن این کار نشانه ضعف یا بی ارزش بودن شما نیست.

مشاوره طلاق دریافت کنید

مشاوره طلاق در تمام زمینه‌های مربوط به طلاق و جدایی به شما کمک می‌کند. یکی از این زمینه‌ها، زمینه مالی و مشکلات آن است. برای دریافت کمک در این زمینه و داشتن برنامه‌ریزی خوب و منعطف مالی برای شروع زندگی مجدد پس از طلاق، می‌توانید از مشاوران طلاق همیار عشق کمک بگیرید.

سوالات متداول


 1. آیا طلاق حتما از لحاظ مالی من را دچار مشکل می‌کند؟

تحقیقات نشان داده است که در اکثر موارد طلاق از لحاظ مالی افراد را با مشکلاتی مواجه می‌کند اما برای همه افراد این اتفاق نمی‌افتد. این موضوع بستگی به شرایط مالی افراد دارد. اگر شرایط مالی و یا شغل خوبی داشته باشن، مشکلات مالی بعد از طلاق نیز کمتر خواهد بود اما اگر شرایط مالی بدی داشته باشن، مسلما مشکلات مالی بیشتر خواهد بود.

 1. بیشتر طلاق‌ها در کدام سال از زندگی مشترک اتفاق می‌افتند؟

معمولا در سال‌های اول زندگی طلاق بیشتر است. این موضوع دلایل متفاوتی دارد و البته می‌توان تا حدودی از جدایی پیشگیری کرد.

 1. آیا بعد از جدایی افراد به حس شادی می‌رسند؟

اگر افراد با جدایی موافق باشند و واقعا زندگی مشترک بدی را گذرانده باشند، ممکن است بعد از جدایی حس شادی و رهایی بیشتری داشته باشند اما در کل در اوایل دوران بعد از طلاق مشکلات و چالش‌های روانی و احساسی بیشتر از احساس شادی در افراد دیده می‌شود.

 1. چقدر طول می‌کشد تا بعد از طلاق از لحاظ مالی به حد خوبی برسم؟

اگر پول بسیار کمی داشته باشید و افراد حمایتگر کمی در زندگی‌تان وجود داشته باشند، ممکن است بیشتر از 5 سال طول بکشد تا به وضعیت مالی خوب برسید. البته این موضوع در هر فرد متفاوت است و به عوامل زیادی بستگی دارد و نمی‌توان جواب قطعی داد.

 1. آیا می‌توانم از همسر سابقم کمک مالی دریافت کنم؟

اگر فرزند دارید می‌توانید برای آینده فرزندتان و خرج و مخارج او از همسرتان کمک بگیرید. او هم والد فرزندتان است و مسئولیت‌هایی را بر عهده دارد.

 1. از چه افرادی می‌توانم کمک مالی بگیرم؟

از خانواده، دوستان، افراد خیر یا سازمان‌های حمایت‌کننده.

 1. مزایای طلاق بیشتر است یا معایب آن؟

اگر زندگی مشترک بد و پرتنشی داشتید به طوری که سلامتی‌تان را از شما گرفته است، بنابراین مزایای طلاق بیشتر از معایب آن است. معایب و مشکلات طلاق به مرور زمان و با تلاش‌های شما رفع می‌شوند اما بودن در زندگی اشتباه بسیار آسیب‌زننده است و تنش‌هایی که در چنین زندگی‌هایی تحمل می‌کنید قابل رفع شدن از جانب شما نیستند بلکه باید به کمک همسرتان مشکلات حل شوند. پس گاهی طلاق بهترین و منطقی‌ترین تصمیم است.

 1. آیا درست است بعد از طلاق به خانه پدر و مادرم برگردم؟

بله اگر توانایی مالی ندارید که خودتان خانه مستقل اجازه کنید یا بخرید، بهترین تصمیم این است که به خانه پدری‌تان بروید.

 1. چطور از پس حرف‌های دیگران بعد از جدایی بر بیایم؟

سعی کنید خودتان را آن قدر قوی کنید و آن قدر عزت نفس‌تان را تقویت کنید که به حرف‌های دیگران توجهی نکنید. این زندگی شما است و شما تصمیم گیرنده آن هستید.

 1. چه زمانی از مشاور طلاق کمک بگیرم؟

قبل از طلاق و جدایی و در حین جدایی یا بعد از آن می‌توانید از مشاور طلاق کمک بگیرید.

  درمان کنترل‌گری (چرا عشقم کنترل‌گره؟)

سخن پایانی

طلاق و جدایی از همسر برای بسیاری از افراد مشکلات روانی، جسمانی، مالی و احساسی ایجاد می‌کند چون پروسه طلاق سخت و پرتنش و پرچالش است. در این مقاله توسط راهکارهایی شما را راهنمایی کردیم که بتوانید از مشکلات مالی بعد از طلاق پیشگیری کنید یا اگر در این شرایط هستید بتوانید از پس این مشکلات بر بیایید. داشتن سلامت روان، برنامه‌ریزی منعطف و شاغل شدن می‌تواند شما را کم کم به اهداف مالی‌تان برساند و به شما کمک کند که زندگی‌تان را از نو شروع کنید. البته در زمینه مالی می‌توانید از دیگران کمک هم بخواهید. مخصوصا اگر در اوایل دوران بعد از طلاق هستید. حمایت دیگران در این دوران لازم و ضروری است. اگر در این زمینه نیاز به کمک تخصصی دارید، می‌توانید از مشاوران همیار عشق کمک بگیرید.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

مشق عشق

[Best_Wordpress_Gallery id=”8″ gal_title=”mashgheshgh”]   آیا بعد از جدایی میتونم دوباره عاشق بشم؟ (عاشق شدن بعد از طلاق)

مطالعه»

به بلوغ عاطفی نرسیدین اگر…

فهرست مطالب1 به بلوغ عاطفی نرسیدین اگر…1.1 نشونه‌های اینکه، هنوز از لحاظ عاطفی، بالغ نیستین1.2 راه حل چیه؟ (1)1.3 راه حل چیه؟ (2)1.4 راه حل چیه؟ (3)1.5 همیار عشق را

مطالعه»