ترس از ازدواج مقدمه

دوست پسرم اعتقادی به ازدواج نداره (با پسری که ازدواج نمی‌خواهد بمانم یا نه؟)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

دوست پسرم اعتقادی به ازدواج نداره (با پسری که ازدواج نمی‌خواهد بمانم یا نه؟)

آیا تمام دخترها و پسرهایی که در رابطه هستند هدفشان ازدواج است؟ گاهی افراد ادعا می‌کنند هدفشان ازدواج است اما پس ذهنشان چنین نیست و طرف مقابل را بازی می‌دهند، گاهی تردید دارند و ترجیح می‌دهند درباره آن صحبت نکنند و گاهی نیز بین راه پشیمان می‌شوند و تصور می‌کنند انتخاب درستی نداشته‌اند. اما در این بین افرادی نیز هستند که واضح و روشن بیان می‌کنند قصد ازدواج ندارند و آب پاکی را روی دست طرف مقابل می‌ریزند که اغلب نیز این اتفاق از طرف مردان میفتد. اما آیا با این صراحت رابطه‌شان را از دست می‌دهند؟ خیر! همیشه اینطور نیست و در خیلی از مواقع همچنان دختران به امید ازدواج با آن‌ها رابطه را ادامه می‌دهند اما چرا؟ آیا اصلا راهی برای به ازدواج رساندن این رابطه هست؟ در این مقاله این موضوع را از ابعاد مختلف بررسی می‌کنیم.

ترس ازدواج شاخص

چرا یک پسر واضح بیان می‌کند اعتقادی به ازدواج ندارد؟

صداقت

اینکه یک پسر با صدای رسا و واضح بگوید قصد ازدواج ندارد می‌تواند از روی صداقتش باشد. متاسفانه خیلی از روابط را می‌بینیم که پسر رابطه قصد ازدواج ندارد اما این موضوع را بیان نمی‌کند، حتی برخی افراد پا را فراتر می‌گذارند و به دروغ اجازه می‌دهند دوست دخترشان رویا بافی کند در حالیکه قصد ازدواج با آن دختر را ندارند. اینکه یک پسر هدف و نیتش را از رابطه صراحتا اعلام کند به شما اجازه می‌دهد بدون اینکه فریب بخورید برای ماندن یا رفتن از رابطه تصمیم بگیرید.

نپذیرفتن مسئولیت

بی مسئولیتی ترس ازدواج

ازدواج یک تعهد و مسئولیت رسمی و قانونی است. هر فردی اختیار دارد این مسئولیت را بپذیرد یا خیر، ما نمی‌توانیم فردی که تصمیم گرفته زیر بار این مسئولیت نرود را متهم کنیم که فرد بی مسئولیتی هستی، شاید این عدم پذیرش مسئولیت در سایر جنبه‌های دیگر زندگی او وجود داشته باشد و شاید هم برعکس، او فردی مسئول در باقی جوانب کاری، تحصیلی و خانوادگی‌اش باشد اما بنابر هر دلیل شخصی نخواهد مسئولیت ازدواج را بپذیرد. هر فردی، دختر یا پسر چنین اختیاری را دارد.

عدم علاقه به دختر

ازدواج بیش از اینکه یک مصلحت لازم الجرا باشد یک علاقه و پیوند عاطفی است و این موضوع در زمان حال بسیار بیش تر از گذشته پررنگ شده است و معمولا اکثر افراد به دلیل علاقه‌شان به طرف مقابل به دنبال رسمی کردن رابطه‌شان می‌روند. گاهی دلیل واضح بیان کردن نخواستن ازدواج از طرف پسر عدم علاقه او به دختر است. صحبت‌ههای علیرضا از مراجعین ما را بخوانید”: مینا خیلی دختر خوبیه، هیچی کم نداره، زیباست، مستقله مهربونه ولی راستش من علاقه‌ای بهش ندارم، می دونم میتونه بهترین زن باشه، ولی علاقه من چی پس؟ دست خودم که نیست”.

تجربیات بد گذشته

رابطه عاطفی و ازدواج برای همه افراد یک تجربه دلپذیر و خوشایند نیست. گاهی حتی برای برخی افراد تبدیل به چالش و تنش می‌شود و تا مدت‌ها آن‌ها را درگیر برطرف کردن مشکلاتی که رابطه عاطفی و ازدواج پیش آورده است می‌کند. خو.ب مسلم است که چنین افرادی با تجربیات ناخوشایندشان حداقل تا زمانی که بتوانند آسیب‌های گذشته را ترمیم کنند نتوانند دید مناسب و سالمی به ازدواج داشته باشند. صحبت‌های فرشاد از مراجعین ما را بخوانید:” من شیما رو درک میکنم، میدونم دوستم داره دلش میخواد باهم باشیم منم دوسش دارم و با هیچ کس نمیتونم به جز اون باشم ولی هنوز که هنوز اسم ازدواج میاد تن خودمو خانواده ام میلرزه سه سال تمام ما درگیر مهریه و دادگاه بودیم واقعا فکر کردن به اون دوران عذابه واسم، فرصت میخوام”.

  قانون جذب عشق (برای ازدواج با فرد مورد علاقه و معشوق)

تجربیات بد دیگران و اطرافیان

تجربیات بد از ازدواج را لازم نیست فرد شخصا تجربه کند! حتی تجربه اطرافیان به خصوص نزدیکان می‌تواند روی تصمیم هر فردی برای ازدواج اثر بگذارد، گاهی تجربه اطرافیان خوشایند است و فرد را ترغیب به ازدواج می‌کند و گاهی نیز این تجربیات تلخ است و فرد بیننده روزهای پر تنش و چالش نزدیکانش به خاطر ازدواج بوده است و دلش نمی‌خواهد خودش تجربه کننده آن باشد! متاسفانه حتی اگر نزدیکان ما تجربیات تلخی از ازدواج نداشته باشند آمار بالای طلاق، زندانیان مهریه، خشونت‌های خانگی و … به گوش جوانانی که قصد ازدواج دارد می‌رسد و شاید در دل‌ آن‌ها تردید و دودلی ایجاد کند!

ترس

ترس ازدواج پسر

برخی افراد دید درستی به ازدواج ندارند، از آن می‌ترسند، دلایل ترسشان نیز می‌تواند متفاوت باشد، یک نفر از مهریه می‌ترسد، یک نفر از پذیرش مسئولیت، یک نفر از پدر شدن، یک نفر از زندگی مشترک داشتن و برخی حتی نمی‌دانند چرا می‌ترسند! دلیل ترس معمولا از ناآگاهی و مبهم بودن جزئیات ازدواج است، گاهی ترس از ازدواج در افراد آنقدر شدت دارد که حتی به دنبال رفعش هم نمی‌روند و اصرار دیگران و دوست دختر آن‌ها را بیشتر می‌ترساند، بنابراین اگر دوست پسری دارید که از ازدواج می‌ترسد با فشار به او برای ازدواج خودتان و او را از ازدواج دورتر می‌کنید.

کمال گرایی

در افرادی که اعتقادی به ازدواج ندارند معمولا رگه‌هایی از کمال گرایی یا حتی کمال گرایی شدید گاهی دیده می‌شود. به زبان ساده اگر بخواهیم بگوییم، افراد کمال گرا به سختی کسی را مورد پسند قرار می‌دهند و گذشته از انتخاب افراد ملاک‌های خودشان برای ازدواج نیز چندان راحت و دستیافتنی نیست و به پناهگاه همیشگی کمال گرایی یعنی اهمال کاری در ازدواج روی می آورند. گاهی کمالگراها چندین بار پا پیش می‌گذارند و سعی می‌کنند رابطه را به ازدواج برسانند اما با دیدن کوچکترین نقصی از طرف مقابل یا حتی شرایط پشیمان می‌شوند.

وسواس فکری

گاهی افرادی که اعتقادی به ازدواج ندارند پر از استلال‌های رنگارنگ و کوچک و بزرگ هستند که مانند یک زنجیره قوی و محکم در ذهنشان بالا و پایین می‌شود. افراد دارای وسواس فکری می‌توانند ساعت‌ها در مورد دلایل ازدواج نکردن با شما گفتگو کنند و تمام زمین و زمان را بهم ببافند تا قانع شوید حتی گاهی استدلال‌های منطقی نیز می‌آورند اما موضوع این است که این استدلال‌های منطقی دارای سوگیری است و با تجربه شخصی ترکیب شده است.

تصمیم شخصی

همیشه عدم علاقه پسر به ازدواج ناشی از استلال‌های غلط و بهانه گیری یا ریشه داشتن در تجربیات بدش نیست. هر فردی در زندگی بنابر دیدگاه و طرز فکر خودش حق دارد مسیر زندگی‌اش را انتخاب کند، فواید ازدواج بر هیچ کس پوشیده نیست اما آیا در دنیای امروز همه افراد مناسبی برای ازدواج هستند؟ همه توانایی پذیرش این تعهد و مسئولیت را دارند؟ امروزه تحقیقات نشان دهده برخی شخصیت‌ها بدون هیچ عیب و ایرادی برای ازدواج مناسب نیستند و در حالت تجرد حال روحی بهتری دارند.

  رابطه‌تون چقدر دوام میاره؟

آیا رابطه داشتن با پسری که اعلام می‌کند قصد ازدواج ندارد صحیح است؟

شما تعیین می‌کنید

هیچ کس نمی‌تواند به شما بگوید با کسی بمانید یا نه، شمایید که تعیین می‌کنید و چنین تصمیمی می‌گیرید اما چند نکته را در نظر داشته باشید، اگر قصد او ازدواج نیست و شما ازدواج می‌خواهید پس از ماندن در این رابطه چه هدفی دارید؟ تغییر عقیده او؟ به چه قیمتی؟ اگر نتوانستید چه؟ چقدر این تغییر عقیده محتمل است. اگر هم فقط دوستش دارید و برایتان مهم نیست این رابطه به ازدواج ختم شود یا نه به انتهای این رابطه فکر کرده‌اید؟ چه زمانی قرار است جدا شوید؟ به نظر خودتان وقتی زمان جدایی فرا برسد آماده پذیرشش هستید؟ و اگر قصد ندارید ازدواج کنید و عقیده‌ای به رسمی کردن رابطه ندارید مطمئن هستید که 10 سال بعد نیز چنین طرز فکری دارید؟ جواب تمام این سوال‌ها را خودتان با خودشناسی و بررسی ایده‌آل‌ها و اهدافتان می‌توانید بدهید.

نمی‌توانید تحمیل کنید

اگر تصمیم دوست پسر شما ازدواج نکردن باشد و آن را صراحتا اعلام کند نمی‌توانید در ظاهر به اوبه او بگویید با این تصمیم موافق هستید و در عمل سعی کنید رابطه را به سمت ازدواج بکشانید، این سیاست‌های نخ نما رابطه سالمی را برای شما پیشبینی نمی‌کند! ازدواج یک فرآیند دو طرفه است که هر دو نفر باید آن را بخواهند و برایش تصمیم بگیرند، حتی اگر بخواهید این خواسته را به او تحمیل کنید بعد از ازدواج هم باید بار این مسئولیت را به عهده بگیرید و تا آخر این شما بودید که ازدواج خواستید؟! ازدواج جرم نیست که به خاطرش متهم باشید، ازدواج می‌تواند یک رباطه سالم و عمیق را رسمی و امن کند کسی نباید به خاطرش جواب پس بدهد! اما با تحمیل ازدواج به دوست پسری که به ازدواج عقیده‌ای ندارد متهم خواهید شد! صحبت‌های شیوا مراجع ما را بخوانید:” من تا دهنمو باز میکنم از چیزی گله کنم میگه خودت خواستی، این زندگی رو خودت خواستی دیگه دهنت هم ببند من که گفته بودم حوصله این مسخره بازیا رو ندارم.” از طرف دیگر تحقیقات نشان داده افرادی که بر خلاف عقیده‌شان ازدواج می‌کنند گذشت و تاب آوری کمتری در زندگی دارند و تعداد زیادی از آن‌ها درگیر افسردگی خواهند شد.

سلاح قربانی را زمین بگذارید

قربانی

متاسفانه برخی از خانم‌ها با اینکه می‌دانند طرف مقابلشان ازدواج نمی‌خواهد در رابطه می‌مانند، به مدت طولانی آن را ادامه می‌دهند، همه جوره برای آن از خودگذشگی می‌کنند، رابطه جنسی برقرار می‌کنند و بعد از همه این فراز و نشیب‌ها در نقش قربانی فرو می‌روند و با ایجاد حس ترحم و دلسوزی در طرف مقابل سعی می‌کنند او را به سمت و سوی ازدواج ببرند، این دسته از دوستان نیز مانند آنچه در پیش توضیح دادیم متاسفانه ناچارند ازدواج را یکطرفه پیش ببرند. البته تعداد زیادی از افراد نیز سالها در این نقش فرو می‌روند و خودشان را آزار می‌دهند و در نهایت نیز مجبورند از یک رابطه چندین ساله با کلی سرمایه گذاری عاطفی و مالی ببیرون بیایند. بنابراین درنقش قربانی فرو نروید، همان طور که گفتیم ازدواج جرم نیست که از بیانش بترسید! اگر دوست دارید ازدواج کنید یک فرد سالم با بلوغ عاطفی هستید و صراحتا راهتان را مشخص کنید، لزومی ندارد آن را قایم کنید!

  با باج‌گیر عاطفی، آشنا شوید!

مراقب فرصت‌هایتان باشید

همانطور که در بالا توضیح دادیم این شمایید که تصمیم می‌گیرید با پسری که اعلام کرده قصد ازدواج ندارد بمانید یا نه اما فراموش نکنید شما ممکن است فرصت رابطه داشتن با کسی که می‌توانید رابطه امن و رسمی داشته باشید را از دست بدهید. در این رابطه هر لحظه ممکن است همه چیز را از دست بدهید، برخی می‌گویند فرقی ندارد، خیلی از افراد هم حتی با وجود ازدواج جدا می‌شوند، درست است ازدواج تعیین کننده رباطه ماندگار نیست و حداقل از لحاظ حقوقی و قانونی پشتتان گرم است در ثانی این تفاهم و صداقت است که یک رابطه را پایدار می‌کند، اگر در مساله به این مهمی تفاهم ندارید، یکی ازدواج می‌خواهد و دیگری گریزان از ازدواج است چرا فرصت بودن با فردی که همفکر شماست، به اهدافتان احترام می‌گذارد و به پیشرفتتان کمک می‌کند را از دست می‌دهید. این موضوع را جدی بگیرید!

مراقب سوء استفاده باشید

ترس ازدواج پسر

متاسفانه خیلی از پسرها، با این پشتوانه که “ما از اول گفتیم ازدواج نمی‌خوایم” به خودشان اجازه می‌دهند زیر بار هیچ مسئولیتی در رابطه نروند و از شما توقعات رنگارنگ داشته باشند و حتی ژست صداقت هم بگیرند و در نهایت اگر گله کنید متهم می‌شوید که چرا نشنیدید او بلند اعلام کرده شما تنها یک وسیله هستید! خیلی از خانم‎‎‌ها در چنین شرایطی رابطه جنسی برقرار می‌کنند و فرد مقابل هیچ گونه مسئولیتی در قبال عواقب آن از وابستگی گرفته تا آسیب‌های جسمی را به عهده نخواهد گرفت به این بهانه که گفته بود ازدواج نمی‌خواهد! یادتان باشد حتی اگر بخواهید در رابطه‌ای بمانید که قرار نیست ازدواج کنید فرد مقابل باید به رابطه شما و تمام عواقبی که رباطه برای شما دارد متعهد و پایبند باشد در غیر این صورت از شما سوء ساتفاده خواهد شد.

مراقب روشن فکر نماها باشید

متاسفانه یک سری افراد روشن فکر نما به خودشان اجازه می‌دهند هرجا به نفعشان است از دموکراسی صحبت کنند، هرجا به نفعشان است از آزادی بیان و هرجا به نفعشان است از خودشان دفاع کنند! بنابراین به راحتی شما را مجاب می‌کنند به بدنتان احترام بگذارید و رابطه جنسی که حقتان است را داشته باشید اما زمانی که دم از وابستگی می‌زنید شما را فردی امل می‌خواند که به فکر “شوهر کردن” هستید. فراموش نکنید یک روشن فکر واقعی در درجه اول سعی می‌کند با رفتار و گفتارش به کسی آسیب نرساند دوما به عقیده دیگران بی احترامی نمی‌کند و در آخر باز هم تاکید می‌کنیم هیچ کس حق ندارد دختری را به خاطر “شوهر کردن”، “علاقه به مادری” و هر نقش ارزشمند دیگری که در طبیعت و فطرت انسان است مسخره کند!

مقاله‌های زیر در این زمینه می‌تواند برای شما مفید باشد:

دوره جذب عشق: از آشنایی تا ازدواج

دلایل ازدواج نکردن پسرها:سختگیری زیاد، بدبینی، ترس از مسئولیت و طلاق

راضی کردن پسر برای ازدواج (چکارکنم دوست پسرم بیاد خواستگاریم)

دوستی دختر و پسر به قصد ازدواج (از کجا بفهمم منو واسه ازدواج میخواد)

چرا عشقم حرفی از ازدواج نمیزنه؟ (حرف ازدواج را پیش نمی‌کشد، چیکار کنم؟)

۱۴ نشانه پسری که قصد ازدواج ندارد (از کجا بفهمم قصد پسر ازدواجه)

 

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

افسردگی در زنان

افسردگی در زنان

خانم‌ها در زندگی وظایف‌ زیادی را به دوش می‌کشند، یک خانم بعنوان یک مادر، همسر، فرزند، کارمند و دوست نقش‌های زیادی را به‌ عهده دارد. این موضوع باعث می‌شود خلقیات

مطالعه»